Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

surs antena3.ro

Maşinile înmatriculate în alte state, precum Bulgaria, Italia şi Spania, vor putea circula pe teritoriul României doar pentru 90 zile într-un an. Termenul este calculat începând de la emiterea actului de vânzare-cumpărare a maşinii, potrivit unei decizii adoptate în şedinţa de marţi a Guvernului. Proprietarii de maşini care vor depăşi acest termen vor fi sancţionaţi cu amenzi şi reţinerea plăcuţei de înmatriculare, informează Mediafax. Prin luarea cestei decizii, autorităţile vor să evite cazurile în care, prin înmatricularea maşinilor în alte state, este evitată plata în România a taxei de înmatriculare. În România, circulă în prezent aproximativ 19.800 maşini înmatriculate în Bulgaria. În total, peste 45.000 autovehicule sunt înregistrate în alte state, incluzând Italia, Spania, Marea Britanie.

Link către comentariu

ce gluma buna :) si daca nu exista contract de v/c si soferul prezinta direct imputernicirea / contr de inchiriere / comodat?

in fapt legea nu repara nimic deoarece se refera la proprietari. iar asta o vezi in trafic exclusiv daca ti se prezinta un contract de v/c si nu alt act juridic ce intemeiaza o posesie. incompetenti pe care ii platesc lunar :angry:

Link către comentariu
  • Moderator

Maxu modificările nu se limitează numai la ceea ce au înțeles sau li s-a părut mai interesant jurnaliștilor retarzi. Ei au încropat o știre care să atragă atenția și să le aducă rating.

Cred că cel mai probabil este vorba despre modificările de care noi am mai discutat în

Acolo e forma proiectului supusă dezbaterii publice. Nu știu dacă a mai suferit modificări sau nu.

Link către comentariu
  • Membru

ce ma amuza stirile astea, arunca la ceva timp pastila asta si lumea se panicheaza...

Acum revenind la realitate alesii ar putea sa se documenteze putin sa vada care e procedura cu masinile inmatriculate in alte state, ce documente au cei care le folosesc, si ce calitate au (proprietari sau utilizatori). La jurnalisti nu mai am nici o pretentie demult.

Link către comentariu
  • Moderator

Transcrierea declarațiilor susținute de comisarul-șef al Poliției Rutiere, Lucian Diniță, la finalul ședinței de Guvern din 24.04.2012

Lucian Diniţă: Mulţumesc, bună ziua.

Modificarea și completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 105/2002 privind circulaţia pe drumurile publice este un subiect pe care l-am dezbătut şi înainte de această discuţie care a existat în cadrul Guvernului României.

Pentru a reveni la ceea ce dumneavoastă ştiţi deja, este vorba despre înmatricularea vehiculelor în alte state. De altfel, dvs. cunoaşteţi problema autovehiculelor înmatriculate în Bulgaria sau în alte stat.

Trebuie să ştiţi din capul locului că în momentul de faţa circulă pe drmurile publice din România în jur de 19.800 de autovehicule înmatriculate în Bulgaria, iar, în total, pe teritoriul României circulă peste 45.000 de autovehicule înmatriculate în alte state precum Italia, Spania, Marea Britanie sau alte state. Nu este un lucru nou pentru dvs.

Ceea ce trebuie să ştiţi este faptul că aceste autovehicule înmatriculate în alte state vor avea dreptul să circule 90 de zile într-un an pe teritoriul României, de la momentul în care o persoană, cetăţean român, intră în posesia acestui autovehicul.

Practic, documentul prin care se intră în posesie este documentul de bază. Ştiţi foarte bină că iniţial, legea prevedea că de la intrarea în ţară erau cotabilizate cele 90 de zile. Odată cu aderarea României la Spaţiul Schengen, nemaiexistând acest control, se ia ca document de bază documentul care a fost eliberat la momentul respectiv, practic e actul de vânzare-cumpărare. Există situaţia în care, sigur, unii vor fi tentaţi ca atunci când se apropie sfârşitul perioadei de 90 de zile să meargă şi să îşi înnoiască acest contract pentru a mai putea circula 90 de zile. Ştiţi şi dvs. foarte bine, din februarie 2009 Poliţia Rutieră are o evidenţă a autovehiculelor înmatriculate în alte state. Când un astfel de autovehicul va fi oprit în trafic, el intră în această evidenţă şi, practic, dacă nu este acel document va exista acea evidenţă a Poliţiei Rutiere. În situaţia în care se constată că un astfel de conducător de autovehicul duce acest autovehicul peste perioada care îi este admisă, i se va reţine certificatul de înmatriculare şi plăcuțele cu numerele de înmatriculare. Ele vor fi ulterior remise autorităţii emitente, în situaţia în care situaţia nu se reglementează, respectiv înmatricularea acestui autovehicul.

[ ... ]

Reporter: Puteţi să îmi mai spuneţi şi cum vor dovedi şoferii cât au circulat cu maşina? Că spuneaţi că li se calculează cele 90 de zile de la încheierea contractului de vânzare-cumpărare, dar poate şoferul nu a circulat cu maşina respectivă?

Lucian Diniţă: E foarte importantă întrebarea dumneavoastră şi trebuie lămurită. Nu este problema Poliţiei Rutiere dacă cel care circulă, deşi are ca principală obligaţie la momentul în care circulă cu un autovehicul să îşi verifice documentele cu care pleacă la drum, atât valabilitatea permisului de conducere, certificatul de înmatriculare, existenţa lui, valabilitatea inspecţiei tehnice periodice, valabilitatea asigurării auto - deci, inclusiv acest document care, practic, el are o dată.

Reporter: Eu încerc să înţeleg. Aţi spus 90 de zile într-un an. Eu îmi cumpăr maşina astăzi şi circul cu ea peste şase luni timp de 90 de zile.

Lucian Diniţă: Discutăm de 90 de zile de la data emiterii acelui document. Faptul că nu circulaţi cu ea, nu este niciun fel de problemă. Nu vorbim de înmatriculare aici. Discutăm despre emiterea actului de intrare în posesie.

Reporter: Deci trei luni de la data emiterii contractului de vânzare-cumpărare.

Lucian Diniţă: Exact. Sau un alt document, aşa cum spre exemplu în Bulgaria, se emite de către notariat.

Reporter: Deci din acel moment curg celelalte...

Lucian Diniţă: Exact.

Reporter: Aş vrea să vă întreb în ce măsură aceste noi prevederi nu pot fi considerate o restricţionare a liberei circulaţii a autovehiculelor în spaţiul european. Ştiu de prevederea veche care era în ordonanţa de urgenţă sau în vechea formă a legii. [...]

Lucian Diniţă: [...] Revenind la prima întrebare, nu este nicio restrângere a niciunui drept. Pentru că orice cetăţean român are dreptul să-şi înmatriculeze maşina pe numele său, atâta timp cât are reşedinţa normală în România, sau reşedinţa obişnuită, ca să mergem în spiritul directivei. Asta pe de o parte. În al doilea rând, întrebaţi de ce sau ce ne-a determinat să facem acest lucru. Reţineţi faptul că numai în semestrul II al anului 2011 au fost reţinute aproape o mie de certificate de înmatriculare şi plăcuţe cu numere de înmatriculare ale unor autovehicule care erau înmatriculate în Bulgaria, pentru lipsa inspecţiei tehnice periodice, pentru lipsa asigurării în caz de accident.

Dumneavoastră ştiţi - şi, în general, cetăţenii români acuză acest fapt - că nu îşi pot recupera daunele în astfel de situaţii şi, mai mult decât atât şi ceea ce este mai important, că în ultima perioadă de timp au existat şi infracţiuni, dar şi accidente rutiere în care autorul a părăsit locul faptei, când ei de fapt conduceau autovehicule înmatriculate în alte state. Este foarte simplu să poţi să treci graniţa în momentul de faţă şi practic toate eforturile noastre să fie zădărnicite, nu spunem că sunt anulate, sunt zădărnicite până la un anumit moment. Deci iată, eu cred că v-am redat câteva din argumentele forte ale acestei decizii.

[...]

Reporter: Domnule comisar-şef, ce se va întâmpla cu maşinile care deja sunt în circulaţie? Aceste 90 de zile cum se vor aplica lor?

Dan Suciu (purtatorul de cuvant al Guvernului): Vă referiţi în momentul în care legea va intra în vigoare, pentru că, să precizăm, e un proiect de lege. Merge în Parlament unde va intra în procedură de urgenţă. Da, despre asta vorbim, nu intră de mâine în vigoare.

Lucian Diniţă: Legea are termen de aplicabilitate 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial şi după aceea încă 30 de zile până la elaborarea procedurilor la nivelul Ministerului Administraţiei şi Internelor pentru evidenţă, înmatriculare, etc. Deci, practic, discutăm de 60 de zile.

Reporter: Dacă eu am o maşină înmatriculată, acum circul foarte bine cu ea, nu mă supun efectului niciunei legi, între timp apare legea publicată, norme de aplicare, ce fac eu de mâine?

Lucian Diniţă: Dumneavoastră veţi circula cu mașina respectivă 90 de zile de la momentul intrării în vigoare a acestei legi.

Reporter: Două precizări pe subiect - dacă cineva vine cu maşina din Bulgaria, circulă două zile, se întoarce în Bulgaria şi, după aia, peste încă o lună, mai vine şi circulă încă vreo 30 zile, cum se face contorizarea?

Lucian Diniţă: Contorizarea se face de la momentul în care i s-a vândut maşina şi a intrat în posesia ei. Deci este deţinătorul maşinii. Nu e interesant faptul că circulă când pe teritoriul României, când pe teritoriul Bulgariei.

Reporter: Staţi puţin. Adică dacă intru în posesia actelor şi îmi ţin maşina în Bulgaria 90 de zile şi după aia vreau să vin cu ea pentru prima oară în România, circul ilegal?

Lucian Diniţă: Haideţi să ne înţelegem puţin cu intratul în posesie şi cu deţinerea unui autovehicul. La dvs e un amalgam, aşa. Trebuie să îi separăm un pic ca termeni.

Reporter: Tocmai de asta vă întreb.

Lucian Diniţă: Deci atunci când spuneţi de intrarea în posesie, este când cineva v-o dă.

Reporter: Când intru în posesia documentelor...

Lucian Diniţă: Bun. /.../ al acestui autovehicul, în momentul acela dvs. sunteţi deţinătorul şi atunci intră în vigoare cele 90 sau se aplică conceptul celor 90 de zile.

Reporter: Chiar dacă maşina nu se află pe teritoriul României?

Lucian Diniţă: Este problema dvs. unde se află. Trebuia spus, poate, că există câteva excepţii prevăzute în acest proiect de lege, care vizează în primul rând autovehiculele care circulă pe teritoriul României, dar sunt conduse de cetăţeni străini, respectivi bulgari. E maşina lui, nu e maşina dvs.

Mai sunt cele care sunt cu contract, cei care au contracte, dar care sunt tot bulgari, dar care au contract de muncă în România şi mai sunt, dacă vreţi, cele care sunt în leasing. Deci pentru ca să ne fie foarte clar şi văd că sunteţi mai tineri, aşa, şi cred că nu ştiţi exact toată terminologia. Deci ideea este - dvs. intraţi în posesia unui autovehicul în baza unui contract de vânzare-cumpărare întocmit, dacă vreţi, vă dau un exemplu, Bulgaria, la notariat. Deci din momentul emiterii lui, dvs. aveţi 90 de zile să...este problema dvs. unde circulaţi cu ea.

Reporter: Dar eu dacă împrumut maşina unui prieten din Bulgaria, pot să circul cât vreau cu ea în România?

Lucian Diniţă: Nu. Noi discutăm aici de autovehicul, nu de persoană.

Reporter: Păi asta zic - dacă împrumut maşina şi nu e pe numele meu?

Dan Suciu: Proprietatea acelui autovehicul are o dată, da? Data aceea curge în 90 de zile.

Lucian Diniţă: Nu, nu. Cred că vrea să întrebe altceva. Acum încep eu să percep... Haideţi să avem termenii respectivi. Deci dvs. împrumutaţi de la un cetăţean străin un autovehicul, da? Atunci puteţi să mergeţi fără niciun fel de probleme, pentru că e a persoanei respective.

Reporter: Deci pot să circul şi 120 şi 300.000?

Lucian Diniţă: Nu, nu. Numai puţin. Staţi să...Dacă ne lăsaţi să vorbim, vorbim, da? Deci reţineţi că există convenţia asupra circulaţiei rutiere care spune că un autovehicul înmatriculat într-un alt stat şi deţinut de o persoană care nu este pe teritoriul statului respectiv, deci pe teritoriul României, se află în circulaţie internaţională atâta timp cât este valabilă inspecţia tehnică şi asigurarea. Deci nu discutăm despre românii care au dobândit autovehicule din alte state pe numele lor. Suntem clari acum?

Reporter: Domnule comisar, vă rog frumos, încă o lămurire. Practic, dacă eu am maşină - da? - pe care o folosesc, am o procură - da? - şi o ţin 90 de zile în Bulgaria, că ăsta este cazul frecvent. Practic, dacă eu am ţinut maşina 90 de zile în Bulgaria, nu voi mai avea voie în anul respectiv să mai circul nicio zi în România.

Lucian Diniţă: Da.

Reporter: Vor fi cazuri de acest fel. Practic, aşa se va întâmpla.

Lucian Diniţă: Da.

Reporter: Mai am o întrebare. Ştiţi cumva, există astfel de termene limită de circulaţie şi în alte state UE? Ne puteţi da exemplu?

Lucian Diniţă: Eu vă pot da exemplu ce înseamnă legislaţie internaţională.

Reporter: Nu. Eu mă refer la ţări, nu la...

Lucian Diniţă: Deci, daţi-mi voie, că ceea ce vă spun este valabil la nivel internaţional, nu numai la nivel de UE. În convenţia asupra circulaţiei rutiere, la partea de înmatriculare, se spune exact ce v-am spus eu mai devreme, că un autovehicul poate să circule un an de zile dacă corespunde din punct de vedere tehnic şi are încheiată o asigurare auto valabilă.

Pe de altă parte, mai există un paragraf care spune că statele semnatare ale convenţiei asupra circulaţiei rutiere - reţineţi, nu alt document, deci acesta e valabil la nivel mondial - pot institui şi reguli mult mai drastice pentru admiterea în circulaţia pe drumurile publice de pe teritoriul lor a unor autovehicule. Deci, iată că eu cred că ne înscriem.

Reporter: Bun, eu am înţeles, dar noi suntem în UE, e un spaţiu comun aproape, să spunem aşa. Există şi în alte state membre UE această restricţie de 90 de zile?

Lucian Diniţă: Nu, sunt restricţii și mai mari, cu perioade mai scurte, de 30 de zile. Dacă mergeţi în orice stat al UE, dumneavoastră, să spunem, cetăţean italian - să cumpăraţi o maşină din România - şi, de exemplu, aveţi la dispoziţie 30 de zile să o înmatriculaţi pe numele dumneavoastră ţinând cont că aveţi reşedinţa acolo.

Noi suntem un pic mai largi, dacă vedeţi, la acest termen.

Link către comentariu
  • Membru

Sa inteleg ca Dinita traieste in realitatea lui personala?

Toate masinile inmatriculate in Bulgaria care circula pe la noi sau alta tara straina sunt proprietatea a unor cetateni sau firme din acea tara. Cei care le folosesc sunt utilizatori.

Si uite asa banii pe impozite, itp si asigurari se duc la cei destepti (bulgarii), iar romanii isi arata cu mandrie prostia pe la televizor.

Link către comentariu
  • Moderator

Uite si:

Comunicatul oficial privind Modificarea și completarea Codului rutier, adoptate de Guvern

Guvernul a aprobat astăzi proiectul de lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu.

Proiectul de lege are în vedere, în principal, transpunerea în legislaţia naţională a unor prevederi ale Directivei 2006/126/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere.

O serie de reglementări se referă la obligativitatea înmatriculării în România a autovehiculelor proprietate a cetățenilor români. Astfel, autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, vor putea circula pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului de vânzare-cumpărare, într-un an calendaristic.

Lucian Diniță, comisar-șef al Poliției Române, a explicat că după această perioadă de 90 de zile începând de la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare a autovehiculului, vor fi reținute certificatul de înmatriculare și plăcuțele de înmatriculare, iar proprietarilor autovehiculelor le vor fi aplicate amenzi.

De asemenea, o altă prevedere a proiectului de lege menționează că persoanele cu domiciliul în România, care conduc pe drumurile publice un vehicul înmatriculat în alt stat, vor avea obligaţia de a prezenta, la cererea poliţistului rutier, pe lângă documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, un document doveditor al titlului cu care este deţinut vehiculul; acest document va fi însoţit de traducerea în limba română, în original, efectuată de către un traducător autorizat a cărui semnătură a fost legalizată.

“Potrivit evidențelor Poliției Române, în prezent sunt înmatriculate în alte state aproximativ 45.000 de autovehicule, dintre care circa 19.800 sunt înmatriculate în Bulgaria”, a afirmat Lucian Diniță. De asemenea, domnul comisar-șef a mai precizat că prin introducerea acestor reglementări nu se pune problema unor discriminări întrucât proprietarii au dreptul de a-și înscrie autovehiculelor în statul în care au rezidența.

Totodată, proiectul de lege propune introducerea mopedelelor şi triciclurilor în categoria autovehiculelor, iar pentru conducerea acestora devine obligatorie deţinerea unui permis de conducere corespunzător, începând cu data de 19 ianuarie 2013.

O altă prevedere inclusă în proiectul de act normativ introduce obligativitatea efectuării controlului medical periodic ori de câte ori se solicită eliberarea unui permis de conducere cu o nouă perioadă de valabilitate.

Proiectul de lege adoptat de Guvern va fi transmis Parlamentului cu solicitarea de a fi dezbătut și aprobat în procedură de urgență.

Prevederile din actul normativ referitoare la înmatricularea autovehiculelor vor intra în vigoare la 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial, urmând ca într-un termen de încă 30 de zile să fie elaborate procedurile de aplicare a acestor reglementări.

Aspectele vizând obligativitatea controlului medical periodic se aplică de la intrarea în vigoare a actului normativ, iar celelalte reglementări vor intra în vigoare începând cu data de 19 ianuarie 2013.

Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa

Data: 24.04.2012

Link către comentariu

pina la urma legea se aplica doar cetatenilor romani / prs juridice romane care CUMPARA o masina din bulgaria. daca masina este detinuta de o firma bulgareasca/ cetatean bulgar si se circula cu ea in baza procurii, contr de mandat, leasing, inchiriere prezenta modificare nu aduce nimic nou.

Pe scurt, din ce am citit in presa de-a lungul timpului, cred ca nu se va face nici un mare k..t deoarece 99% din masini sunt inmatriculate pe numele unor firme bulgaresti (care ca obiect de activitate parcuri de masini si inchiriere masini) sau in numele unor cetateni bulgari. Inclusiv masinile care sunt folosite la savirsirea de infractiuni. am dreptate sau doar este o impresie gresita?

@bozo - mintile geniale se intilnesc in acelasi punct cartezian :) si eu am aceeasi parere

Modificat de maxu08
  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Acum câteva minute Guvernul a cerut Parlamentului retragerea de pe ordinea de zi a proiectelor de lege emise de fostul Executiv printre care şi cel privind circulaţia pe drumurile publice (care stabileşte că autovehiculele înmatriculate în alte state, precum Bulgaria, Italia şi Spania, vor putea circula pe teritoriul României doar pentru 90 zile într-un an, termen calculat începând de la emiterea actului de vânzare-cumpărare a maşinii).

Link către comentariu

Idiotilor care concep aceste legi, nu le trece prin cap (creier nu au) sa faca taxa mai mica decat la bulgari sa vina ei la noi sa-si inmatriculeze masinile? :naughty:

Ar fi o treabă să-ţi dea statul român câte o sută de euro la prima înmatriculare.

  • Apreciez 1
  • Displace 1
Link către comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Politistii de frontiera vasluieni au depistat in trafic si sanctiont conform prevederilor legale doi cetateni romani care conduceau autoturisme inmatriculate in Marea Britanie, pentru care au prezentat la control documente falsificate. Joi, 9 august, in jurul orei 14.30, politisti de frontiera din cadrul S.P.F. Falciu/I.T.P.F. Iasi aflati in exercitarea atributiilor de serviciu au oprit pentru control in localitatea Ranzesti, judetul Vaslui, un autoturism marca Audi A4 inmatriculat in Marea Britanie, condus de Rares C., cetatean roman din judetul Vaslui, in varsta de 22 de ani. Jumatate de ora mai tarziu, politisti de frontiera din cadrul S.P.F. Falciu/I.T.P.F. Iasi aflati in exercitarea atributiilor de serviciu au oprit pentru control pe raza localitatii Barlad, un autoturism marca Mercedes Vito inmatriculat in Marea Britanie, condus de Dragos G., cetatean roman din judetul Vaslui, in varsta de 21 de ani. Existand suspiciuni cu privire la autenticitatea documentelor prezentate la control, politistii de frontiera au efectuat verificari suplimentare, in urma carora au constatat faptul ca autoturismele in cauza nu figureaza, in bazele de date ale autoritatilor din Marea Britanie, ca fiind asigurate, ca inspectia tehnica a acestora este expirata si ca documentele prezentate la control sunt false. Cei doi ctateni s-au ales cu cate un dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunilor de uz de fals si conducere pe drumurile publice a unui autovehicul care nu are dreptul de circulatie in Romania, urmand a fi prezentate Parchetului de pe langa Judecatoria Barlad cu propunerile legale.

Sursa: http://informatorulm...tate-in-trafic/

De asemenea aceste informatii se regasesc si in situatia operativa prezentata la serviciu.

Stiu din sursa sigura ca verificarile s-au efectuat pe site-urile de aici : si LP s-a intocmit pe baza acestor verificari, insa in comunicatul ITPF Iasi spune ca LP urmeaza a fi prezentate Parchetului. Oare acolo se accepta ca baza legala verificarile astea?

Fiind in cooperare cu un echipaj al politiei rurale, am oprit pentru control un auto inmatriculat in Marea Britanie si soferul mi-a inmanat o asigurare cu valabilitate pana in 2013 insa pe site figureaza ca nu are asigurare iar ITP expirat din ianuarie 2011. Colegii nu au vrut sa se bage (nici contraventional, de penal nu mai spun) pentru ca verificarea a fost facuta pe internet si nu printr-un centru de contact.

Nu a facut nimeni de pe forum "o aroganta" de genul asta? Sa faca LP pe baza asta si sa ne spuna din experienta daca la Parchet nu i-a dat cineva cu LP in cap?

Link către comentariu
  • Membru

Eu am facut "aroganta" asta, tot cu masina din Anglia, doar ca dupa ce am facut depistarea, am facut solicitari oficiale prin Interpol si BAAR, primind ulterior si confirmarea ca datele ce apareau pe internet erau corecte. Solutia data de Parchet e mai putin importanta, ca e treaba lor, dar soferul a stat cateva luni fara permis.

  • Apreciez 3
Link către comentariu

Pai si care a fost cursul evenimentelor? Ai facut dosarul specificand ca verificarile au fost facute pe adresa de internet ... sau ai asteptat confirmarea oficiala? Se misca repede baietii?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.