Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

romanianbpo

Am citit raspunsurile date de dvs !. Va rog , totusi , spune ti mi  in ce fel cetatenii Romani , pot circula in Romania ,la volanul unei masini inmatriculata in REPUBLICA MOLDOVA ?      PT ca momentan nu stiu, curand voi cumpara o masina inmatriculata in strainatate care se va incadra in una din cele  3 variante descrise mai sus (LEGAL EVIDENT)

Conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a circula in Romania cu o masina inmatriculata in R.Moldova sunt aceleasi ca in cazul unuei masini inmatriculate in Romania:

- certificat de inmatriculare valabil;

- asigurare auto tip carte verde valabila;

- I.T.P. valabil;

Diferenta este ca nu o poti conduce decat pentru o perioada de maxim 90 de zile de la data introducerii in tara, conform art.82 alin 4 din O.U.G. 195/2002.

Pe langa asta, trebuie sa iei in considerare faptul ca ai sa ai nevoie obligatoriu de o procura din partea proprietarului din acte pentru a putea scoate masina din R.Moldova, in afara cazului in care esti tu acel proprietar.

Daca nu te-a multumit prea tare raspunsul, nu ezita sa ma mai intrebi.

O zi buna.

• Upvote 2

mik23n2

Multumesc pt raspuns ! In momentul  in care sunt la volan in Romania ,cu masina inmatriculata in Rep.MD  dau un ex ma trage pe dreapta pt control politistul... in ce fel  stabileste domnia sa  sau dupa ce document rezulta ca masina a depasit sau nu cele 90 de zile >?

25tess

O sa afli la momentul potrivit.

• Upvote 2
  • Downvote 1

mik23n2

O sa afli la momentul potrivit.

Pai de asta va rugam pe voi sa ma ajutati... ca sa fiu in LEGALITATE ( ca oricum tara asta nu ofera ceva mai bun si nici informare nimic nimic) . De ce oare am senzatia ca aici in Romania , masinile cu numere straine  sunt ca ,,sarea in ochi ,,  pt Politie  sau discriminate, in strainatate nu are treaba nimeni cu tine daca nu incalci regulile de circulatie  ....

• Downvote 1

Rusy

Nu are treaba cu tine pentru ca in strainatate Politia (inclusiv cea rutiera) actioneaza in civil cu masini neinscriptionate si politistii nu sunt vazuti de cei care respecta legea.

• Upvote 2

romanianbpo

Pai de asta va rugam pe voi sa ma ajutati... ca sa fiu in LEGALITATE ( ca oricum tara asta nu ofera ceva mai bun si nici informare nimic nimic) . De ce oare am senzatia ca aici in Romania , masinile cu numere straine  sunt ca ,,sarea in ochi ,,  pt Politie  sau discriminate, in strainatate nu are treaba nimeni cu tine daca nu incalci regulile de circulatie  ....

Daca vrei intradevar sa fii in legalitate, ai grija sa nu depasesti 90 de zile pe teritoriul Romaniei, de la data la care ai intrat cu mijlocul de transport. Modul de calcul, lasa-l in seama altora.

Edited by romanianbpo

Marius

ADIO ÎNMATRICULĂRILOR ÎN BULGARIA!
Legislația s-a MODIFICAT, iar taxele au crescut considerabil!

Legislaţia bulgară în ceea ce priveşte înmatricularea autovehiculelor a suferit modificări majore în 2016, astfel că românii care deţin maşini cu numere de Bulgaria au şi ei de suferit.

Taxele au crescut considerabil, iar ITP-ul nu mai poate fi efectuat fără dovada achitării impozitului.

Mai mult, românii care conduc maşini înmatriculate în Bulgaria pe numele unor cetăţeni bulgari care au şi alte maşini vor fi nevoiţi să scoată din buzunare sute de euro pentru asigurările obligatorii.

"RCA a crescut foarte mult pentru persoanele fizice care au mai mult de zece maşini înmatriculate pe numele lor şi pentru firmele care au mai mult de 15 maşini. Un RCA cu motor de 1.6 litri poate ajunge pâna la 350 euro", susţine un dealer auto.

Legislaţia din Bulgaria s-a modificat după ce cetăţenii bulgari au înmatriculat sute sau chiar mii de maşini pe un singur nume. De altfel, firmele de asigurări au întocmit chiar şi o listă neagră cu cetăţenii bulgari care au înmatriculate pe numele lor mii de maşini. În aceste cazuri, asigurările pot ajunge chiar şi la 1.000 de euro pentru un autoturism cu un motor de 1,7 litri.

sursă: www.reporterntv.ro

• Upvote 1

Julius

Marius, stai linistit. Deja s-au gasit "portite" tipic balcanice. ITP-ul se poate efectua de luni pana vineri intre orele 06-08 sau sambata si duminica intre 06-20 fara a fi nevoie sa fie platit impozitul.

Asta datorita faptului ca serverul "RAR-ului bulgar" functioneaza in acest interval iar serverul "postei" (institutie care este responsabila cu colectarea impozitelor) nu funtioneaza, existand o bresa in sistem.

In ceea ce priveste RCA-ul si acolo s-a gasit o bresa. Asigurarea nu se mai incheie pe numele detinatorului bulgar ci pe numele cetateanului (roman sau nu) care este detinator efectiv al vehiculului.

Long live balkan style!

Edited by Julius
  • Upvote 1

DjGalaxy

Speta in legatura cu un auto inmatriculat in Franta : in urma unui accident auto soldat doar cu pagube materiale - gard distrus si dauna la auto respectiv, conducatorul auto a fost identificat si a recunoscut cele intamplate. Masina era inmatriculata in Franta si respectivul nu a putut prezenta documentele masinii mentionand ca in urma accidentului documentele s-au pierdut. In cauza am intocmit adresa verificare CCPI Interpol unde mi s-a comunicat ITP nu era valabil la acea data , respectiv fapta a fost comisa in 21.05.16, raspunsul a venit in 16.06.16, iar la sediul la noi la sfarsitul lunii Iunie, ca azi sa mi se puna rezolutie de sef, intrucat eu am fost la fata locului , pentru a efectua verificari, intocmire L.P.. Mentionez ca la dosar am anexat doar o asigurare valabila pana in Ianuarie 2016 declaratii ale acestuia , copie permis, iar in adresa  de la CCPII nu mi s-a putut preciza existenta unei asigurari auto, ori auto radiat. In cauza am intocmit fata de fapta L.P. pt. art. 334 alin 4, paralel am intocmit o adresa si catre Punct Contact Oradea pentru alte lamuriri. Legal ar fi sa iau si masura complementara fata de conducator, suspendare PC pana la solutionare dosar nu? comunicare acasa de predare permis, drept de circulatie suspendat incepand cu data din care eu m-am sesizat din oficiu?.. in prezent masina e  la un centru dezmembrari, noroc ca am apucat sa ii fac poza la masina , numere ,serii sasiu etc.. Ce ziceti, e corect?sau ce ar mai trebui?

Marius

Ai procedat corect. Poţi să discuţi dosarul cu procurorul?

DjGalaxy

Dap...la noi se poate..adica sunt ok...dar intai voi astepta raspuns si de la Punct Contact Oradea

tupanalex

Cum procedez daca vreau sa cumpar o masina noua din Republica Moldova? Ce documente imi trebuie si ce costuri implica?

Julius

Pentru inmatricularea in Romania ai nevoie de:

Documentele de inmatriculare emise de MD (in original)

Placutele cu numere de inmatriculare emise de MD (tot in original)

Actul de proprietate (factura sau contract). Ai grija ca daca modifica moldovenii constitutia si reintroduc limba moldoveneasca va trebui sa le si traduci din moldoveneasca in romana (glumesc)

MRN (documentul prin care vama iti calculeaza taxele vamale)

Chitanta ca ai si achitat acele taxe (cuantumul lor nici cel mai tare "fiscalist" nu ti-l poate spune inainte ca datele autoturismului sa fie introduse in Sf. Sistem Vamal)

RCA valabil pe numele proprietarului din RO

122 ron taxe (37 contravaloare CI si 85 contravaloare numere)

Fisa de inmatriculare cu viza fiscului de la locul tau de domiciliu

Copie BI/CI si CERERE

Edited by Julius

rknalex

Poate spune cineva cum a procedat cu o mașină nouă cumpărată din Rep. Moldova și a inmatriculat-o in Romania? Vreau sa achiziționez și eu un model pe care în Europa nu se vinde și să o inmatriculeaz in tara. Unii spun că ar trebui sa dau 1000 euro la RAR, este adevărat? 

Va rog mult daca cineva poate să mă ajute cu niste sfaturi. 

Mulțumesc mult!