Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
cosminfast

Permis retinut pt substante interzise

Întrebare

cosminfast

Va salut cu deosebit respect,
v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta/indruma cu un sfat, o parere despre o problema juridica.
Mi-a fost retinut permisul auto pt conducere sub influenta substantelor, mai exact THC, pe care eu fumasem in urma cu vreo 6 zile inainte sa mi se recolteze probe biologice.

exista vreun soi de test din care sa se determine perioada de cand aveam prezenta substanta activa thc din marijuana?
ce sanse am ca procurorul sa claseze dosarul?  dar sa castig in instanta in cazul in care se ajunge acolo?

desigur ca am dovada fara drept de circulatie, pot obtine permisul pe perioada cercetarilor printr-o anumita procedura juridica?

va multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

10 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
cosminfast

pot face o cerere la procuror pt a imi elibera o dovada cu care sa pot circula?

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
iav

Chiar crezi că vre-un polițist va da sfaturi unui drogat, cum să facă să circule cu mașina? Eu unl dacă ți-aș arăta „ pârleazul”, ar însemna să-mi bai joc de munca colegilor care au reușit să te lase pieton.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
cosminfast

dar despre abuzul colegilor mult iubiti si excesul lor de zel pt care mi-au luat permisul desi nu prezentam semnele unui drogat ci eram perfect lucid, de ce nu va faceti griji?

asta e forum serios sau bascalie?

am pus o intrebare cat se poate de legitima si speram ca am deaface cu oameni seriosi insa m-am inselat. 

ati fi putut sa imi dati un raspuns daca aveti unul.... sau e forum destinat doar anumitor persoane?

dumneavoastra daca, consumati un pahar de vin va numiti betiv?

am facut o greseala si am incercat in urma cu multe zile inainte sa fiu testat si consider si sustin cu tarie ca nu e normala pedeapsa ce mi s-a aplicat. 

nu ma incadrez in categoria drogatilor asa cum m-ati etichetat dvs. 

• Displace 3

Link către postare
  • 0
iav

Pentru „excesul de zel”, nu pot decât să-i felicit pe colegii care te-au lăsat pieton, iar abuzul din partea lor nu există. Acest „abuz” este scris în fișa postului lor și le doresc să facă cât mai multe „abuzuri” din astea.

Dacă consum un pahar de vin ( deși nu consum alcool) nu înseamnă că sunt dependent de alcool, dar nici nu conduc mașina. Iau un taxi.

Și bețivii care conduc după ce au consumat alcool, când sunt depistați, spun că au băut doar o bere, deși ei sunt „muci”.

Dacă ar fi după mine aș introduce și tutunul la categoria drogurilor.

De la un „joint” ( sau cum se numește) tras doar din curiozitate nu ieșea după o săptămână.

Link către postare
  • 0
barancris

Poti intreba pe forumul drogatilor. Aici ai gresit adresa.

Link către postare
  • 0
Alexalexalex1

Cosminfast mi-ar face placere sa-mi povestesti cum s-a solutionat problema ta.

Am patit si eu oarecum asemanator.

Am fost tras pe dreapta de catre un echipaj de politie.

Mi-a fost controlata masina, loc unde au gasit 1 g cannabis.

Lucru pe care nu contest ca ar fi al meu.

Problema principala este ca domnii de la sectia de politie mi-au retinut si permisul de conducere fara a-mi preleva un test de saliva, lucru care sa dovedeasca ca as fi consumat stupefiante recent sau ca as fi sub influenta vreunui efect al substantei, ceea ce  s-a intamplat decat cu peste 24 de ore inainte de a fi oprit in trafic. Eram perfect lucid si coerent.

Am fost la citez "INEMELE", asa cum au scris politistii in procesul verbal, pentru a-mi preleva sange si urina.mentionez ca substanta thc poate persista in organism pana la 3-4 luni.

Practic domnii politisti mi-au retinut permisul pe o banuiala sau prezumtie.

Am consultat avocatul si am fost sfatuit sa nu ma agit deoarece sunt in castig de cauza in speta aceasta.

Cat despre "colegii" de mai sus care beau, bat, nu stiu sa scrie sau sa citeasca, abuzeaza..etc. le doresc sa fie luati pe capota cat mai multi!!!

Locul lor este la sapa nu intr-o institutie care ar trebui sa-ti apere drepturile.

• Displace 5

Link către postare
  • 0
Sache

@Alexalexalex1, îți doresc ca un drogat ca tine, aflat la volan, sa te "liniștească" definitiv. Nu ar fi nicio pierdere!

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Marafet1

Bună seara! Am un dosar penal pe cauza cunsumuului de canabis, analizele de la INML mi au ieșit sunt negative, azi am făcut cerere de o dovada înlocuitoare pentru permisul de conducere. Pot primi o dovada cu drept de conducere?

Link către postare
  • 0
Marafet1

Bună seara! Am un dosar penal pe cauza cunsumuului de canabis, analizele de la INML mi au ieșit sunt negative, azi am făcut cerere de o dovada înlocuitoare pentru permisul de conducere. Pot primi o dovada cu drept de conducere?

Link către postare
  • 0
BGeorge

Procurorul va studia dosarul și va soluționa cererea ta. Eu unul nu cred ca îți va permite să mai conduci. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Camil
      de Camil
      Am inteles ca este 100% legal daca un individ comanda seminte de marijuna, spori de ciuperci psihedelice, cactusi ce contin mescalina dar este strict interzisa cresterea , consumul si vinderea acestora si se pedepseste cu inchisoarea. Este evident ca daca cineva da comanda de astfel de lucruri nu o face pentru colectionarea lor. Ce alt motiv ar putea avea inafara de consumul sau vinderea lor? Sunt foarte curios de ce legea permite comandarea sporilor si semintelor. De ce politia nu urmaste pe cineva odata ce au gasit persoana ce a dat comanda ? 
    • mboios
      de mboios
      Bună ziua . Vin și eu cu o întrebare pe care nu știam cui să o adresez .
      Din câte am citit din  legea nr 143/2000 , capitolul II , consumul de droguri / traficul de droguri este pedepsit cu 3-15 ani de închisoare :
      Art. 2 (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi. Cele precizate în Art. 2 (1) se aplică și în cazul minorilor ? 
      Am o cunoștință care la momentul actual se află în clasa a X a  și este suspectat de trafic de iarbă în doză de maxim 10 grame + consum. Se aplică Art. 2 și riscă 3-15 ani sau ce se va întâmpla cu el în caz că va fi găsit vinovat ?

• NewsBot
      de NewsBot
      Arestaţi preventiv pentru trafic de droguri

În ziua de 23 august a.c., poliţişti ai Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi, Serviciul Antidrog, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.OT. - Serviciul Teritorial Iaşi, au executat o acţiune pe linia traficului intern de droguri de risc, respectiv canabis.

Marţi, 23 august a.c., poliţiştii antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi i-au prins în flagrant pe P.I.., de 26 de ani şi H.D., de 40 de ani, ambii din municipiul Iaşi, în timp ce deţineau, în scopul comercializării, 30 de grame canabis, respectiv 10 grame canabis.

Au fost efectuate percheziţii domiciliare, fiind găsite la reşedinţa lui P.I. aproximativ 170 de grame canabis, droguri de risc, interzise prin Legea nr. 143/2000 privind combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, pe care acesta intenţiona să o comercializeze potenţialilor consumatori, de pe raza municipiului Iaşi.

În baza probatoriului administrat în cauză, procurorii D.I.I.C.O.T. au dispus reţinerea pentru 24 ore a suspecţilor, iar ieri, 24 august, faţă de cei doi s-a luat măsura arestării preventive pentru 29 de zile.

I.G.P.R. - Centrul de Informare şi Relaţii Publice
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.