Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alex523

Circulatia pietonilor, când nu exista trecere de pietoni

Întrebare

alex523

Buna ziua!

In drum spre serviciu circul pe strada Targul Neamt insa cand ajung la intersectia cu strada Topolovat incepe distractia deoarece incercand sa traversez pentru a continua drumul pe directia inainte pot astepta mult si bine deoarece masinile care vor sa intre se strada Topolovat trebuie sa ocoleasca acel scuar si sa faca stanga , iar de cele mai multe ori chiar daca astept in capul strazii si ma asigur sunt practic fugarit de cei care fac stanga de pe Strada Targu Neamt . 

Ieri de exempla un "domn" cu toate ca nu l-am incomodat cu nimic ci doar pentru ca in timp ce eu traversam iar el venind a trebuit sa ma astepte sa trec mi-a comunicat ca nu este trecere de pietoni si prin urmare daca ma loveste o masina sunt in culpa.

Asa cum se vede si din fotografii exista trotuar , dar ca este plin de masini parcate.

Este bine cum incerc eu sa traversez?

Atasez si poze cu locatia.

poza 1  reprezinta harta cu locatia iar sageata rosie este directia mea de deplasare.

Va multumesc anticipat!

harta.jpg

IMG_20161209_081447.jpg

IMG_20161209_081502.jpg

IMG_20161209_081550.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

3 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
genessys30

Legislația rutieră românească spune că acolo unde nu sunt treceri de pietoni, aceștia pot traversarea pe la coltul intersecțiilor, după ce se asigură, fără a avea însă prioritate. 

Nu se pot marca peste tot astfel de treceri. 

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Dumi2542

Poate pietonul traversa strada regulamentar in situatia urmatoare?

intersectie.jpg

Link către postare
  • 0
Sache

Pietonul din imagine poate traversa legal strada, pe la coltul străzii, după ce trece autoturismul. Altfel spus, în aceasta situație pietonul nu are prioritate de trecere fata de autoturism.

Pietonul are prioritate de trecere atunci când traversează strada pe marcajul pietonal, dar și pe culoarea verde a semaforului electric aflat în funcțiune normala.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Sergiu3Run
      de Sergiu3Run
      Ziua Buna.
      Am o nedumerire in legatura cu prioritatea de dreapta.
      Profesoara mi-a aratat ca intr-o intersectie nedirijata se acorda prioritate de dreapta cu exceptia cazului in care cel din dreapta vireaza la stanga sau la dreapta, in acest caz pierzandu-si prioritatea,
      Pana aici, totul e bine si frumos.
      Raspunsul corect este C), dar chiar nu inteleg de ce, pentru ca acesta isi schimba directia de mers, astfel pierzandu-si prioritatea,
      Poate sa-mi explice si mie cineva?
      Multumesc anticipat.
    • daemoohn
      de daemoohn
      Buna ziua,
      Stiu ca nu politistii sunt cei raspunzatori de instalarea si intretinerea semnelor de circulatie, a semafoarelor, etc.
      Am intalnit o situatie in care un semafor indica rosu pentru inainte si la dreapta, iar un element suplimentar arata verde intermitent in acelasi timp, la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti, sens dinspre Stefan cel Mare.
      Link catre Semaforul cu pricina .
      Intrebarea mea este: care e conduita corecta a unui sofer in aceasta situatie pentru virajul la dreapta?
      Ignorarea semnalizarii intermitente pentru eliminarea riscului de producerea a accidentelor?
      Virajul la dreapta luand in calcul culoarea verde intermitent?
      MUltumesc!
    • omarp
      de omarp
      Salutare,

Incep si spun direct ca intrebarea este penibila, incercam sa-i explic unui individ de ce B1 se va continua dupa intersectie dar nu ma crede, ma gandesc doar ca venind lamurirea de la voi poate intelege. Si asta doar in ideea in care este posibil ca intr-o zi sa dau/dam tocmai de el in trafic.

Inainte de o intersectie sunt 3 benzi, de pe toate benzile se poate merge inainte, insa dupa intersectie este o singura banda. Nu exista niciun indicator ori marcaj care sa indice terminarea vreunei benzi.
      (faza este in primele 30 de secunde)
      Intersectia din film este asta -> https://goo.gl/maps/t2WbG8rvA9F2
      Din satelit -> https://imgur.com/a/RI9Y1
      Se merge dinspre Strada Poporului tot spre Strada Poporului, doar se intersecteaza cu Bulevardul Tomis, in Constanta daca are vreo importanta.
      Tipul spune ca cel de pe B1 ar fi trebuit sa dea prioritate ca i se termina banda, nu stiu cum a ajuns la concluzia ca se termina banda, probabil are legatura cu "prioritatea de drum drept". Mai citeaza si un articol, nu stiu exact din ce lege pentru ca in Codul Rutier in vigoare articolul respectiv nu are acelasi continut.

Am incercat sa-i explic ca prima banda nu se va termina niciodata daca nu exista marcaj, indicator de terminare banda ori cel de ingustare drum spre stanga, nu intelege.
      Multumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.