Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'semnalizare'.

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Public Forums
    • General discussions
    • Ask a cop
    • Citizens against Crime
    • Off-Duty
  • Professional Forums
    • Discussions on Professional Issues
    • Law Enforcement Legislation
    • Duty Gear
    • Private Area for Romanian Policemen
    • International Police Area
  • Administrative Forums
    • Technical Support
    • Suggestions and Complaints

Categories

  • Professional
  • Off Duty
  • Police equipment

Categories

  • Capitolul I - Dispoziţii generale
  • Capitolul II Cariera Poliţistului
  • Capitolul IV - Modificarea raporturilor de serviciu
  • Capitolul III - Drepturi, Obligaţii, Interdicţii
  • Capitolul V - Recompense şi sancţiuni
  • Capitolul VII - Dispoziţii tranzitorii şi finale

Categories

  • General aspects
  • Information
  • On-site research
    • The first police officers and others present at the scene
    • Research and investigation teams. Duties
  • Traces
    • Traces left / created by the human body
    • Traces created by objects / tools or found on them
  • Expertise
  • Video and audio recordings
  • Special methods of surveillance or investigation
  • Finding the flagrant crime
  • Information analysis
  • Hearing persons
  • Identification of people and objects
  • Reconstitution
  • The search
  • Economic-financial crimes
  • Crime with mode of operation

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Found 4 results

  1. Buna ziua! In drum spre serviciu circul pe strada Targul Neamt insa cand ajung la intersectia cu strada Topolovat incepe distractia deoarece incercand sa traversez pentru a continua drumul pe directia inainte pot astepta mult si bine deoarece masinile care vor sa intre se strada Topolovat trebuie sa ocoleasca acel scuar si sa faca stanga , iar de cele mai multe ori chiar daca astept in capul strazii si ma asigur sunt practic fugarit de cei care fac stanga de pe Strada Targu Neamt . Ieri de exempla un "domn" cu toate ca nu l-am incomodat cu nimic ci doar pentru ca in timp ce eu traversam iar el venind a trebuit sa ma astepte sa trec mi-a comunicat ca nu este trecere de pietoni si prin urmare daca ma loveste o masina sunt in culpa. Asa cum se vede si din fotografii exista trotuar , dar ca este plin de masini parcate. Este bine cum incerc eu sa traversez? Atasez si poze cu locatia. poza 1 reprezinta harta cu locatia iar sageata rosie este directia mea de deplasare. Va multumesc anticipat!
  2. daemoohn

    Semnalizare rutieră defectuoasa?

    Buna ziua, Stiu ca nu politistii sunt cei raspunzatori de instalarea si intretinerea semnelor de circulatie, a semafoarelor, etc. Am intalnit o situatie in care un semafor indica rosu pentru inainte si la dreapta, iar un element suplimentar arata verde intermitent in acelasi timp, la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti, sens dinspre Stefan cel Mare. Link catre Semaforul cu pricina . Intrebarea mea este: care e conduita corecta a unui sofer in aceasta situatie pentru virajul la dreapta? Ignorarea semnalizarii intermitente pentru eliminarea riscului de producerea a accidentelor? Virajul la dreapta luand in calcul culoarea verde intermitent? MUltumesc!
  3. danibraila

    Motocicleta fara semnalizare si far

    Buna. De curand mi-am cumparat o motocicleta de teren inmatriculata care nu are semnalizare si nici far. Intrebarea mea este la ce consecinte ma pot astepta in caz ca sunt tras pe dreapta pentru control si agentul observa lipsa semnalelor/farului? Am inteles ca in acest caz se retine certificatul de inmatriculare dar as dori un raspuns concret. Multumesc.
  4. Am si eu o problema si am gasit ce cuviinta sa ma adresez pe acest forum. Acum 6 luni am fost implicat intr-un incident rutier, cu victima. s-a intocmit dosarul penal pentru "vatamare corporala din culpa", iar ieri mi-a sosit rezolutia cum ca nu a inceput urmarirea penala in urma accidentului in care am fost gasit vinovat. Pana aici nu ar fi nimic neclar, sper eu, dar ceea ce urmeaza e o chestie legata de dilemele mele 1. Care e perioada de suspendare a permisului, de cand se ia in considerare (eu am circulat 5 luni cu dovada) si care e amenda contraventionala? 2. In cadrul evenimentului in care a rezultat vatamarea exista niste erori ale administratorului drumului public. in speta pe drumul de unde circulam eu TREBUIA sa fie instalat (conform hartii orasului), un indicator de reglementare a prioritatii (cedeaza/oprire), care nu exista. eu, ca si conducator al autovehicului ce venea din partea dreapta aveam prioritate de trecere. din ceea ce mi-a spus agentul constatator vinovat de acest accident este administratorul drumului public, adica ar trebui sa dau in judecata primaria urbei. as dori sa fac acest lucru, dar cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.