Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
ghetagabi

Contractul de vanzare-cumparare pentru autovehicul

Întrebare

ghetagabi

Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.

Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.

Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.

In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?

Multumesc.

Modificat de CITADELA

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

5 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
iav

Da va trebui să scoată certificatul fiscal.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
ghetagabi

Am inteles. Deci tot ce am zis este corect si cam asta este procedura in cazul meu. Apreciez raspunsul :)

Link către postare
  • 0
iav

Nu ai înțeles nimic.

Link către postare
  • 0
Smasher649

Buna seara,as dori sa stiu daca la achizitionarea unui autovehicul se poate face contract de vanzare cumparare de mana,adica datele din formularul tipizat trebuie sa fie neaparat completate la calculator sau sunt valabile si cele completate cu pixul?Multumesc

Link către postare
  • 0
Cristian11

Buna ziua!

Daca eu vreau sa cumpar o masina (aceasta avand asigurarea valabila), sunt nevoit sa schimb asigurarea pe numele meu atunci cand sunt trecut pe contractul de vanzare-cumparare sau cand o inmatriculez?

Intreb asta pt ca eu vreau sa ma duc sa cumpar masina si ulterior, sa fac iar contractul de vanzare-cumparare cu tatal meu pt a o inscrie pe numele lui deoarece el nu poate veni la proprietar.

Se poate face asta? Si daca da, trebuie intr-un anumit timp?

Aud tot felul de pareri si as vrea sa stiu cum se procedeaza exact. 

Multumesc!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Luci92
      de Luci92
      Buna ziua,
      Sunt absolvent al Universitatii Politehnice Bucuresti, Facultatea Transporturi, Specializarea Autovehicule Rutiere, lucrez ca inginer proiectant mecanic pentru un producator de automobile din tara noastra. Ma intrebam daca pot lucra in politie cu calificarea pe care o am, ma intereseaza expertizele accidentelor.
      Stiu de la facultate ca se fac expertize cu ajutorul carora, calculand energia cinetica a autovehiculului, a impactului, deformari, s.a, se pot afla anumite date: viteza in momentul impactului, distanta de franare, minte vinovatul sau nu  etc.
      Cum se numeste meseria, cum o pot ocupa, depun un CV undeva, trebuie sa fac un master? Mentionez ca sunt student in anul 1 la master, asta ca sa se stie ca am beneficiat deja de un an de invatamant gratuit.
      Va multumesc anticipat!
    • MarianM
      de MarianM
      Salut.
      Sunt nelamurit la un aspect.
      Exista persoana X care a adus o masina din Austria si i-a scos primul set de numere rosii. Persoana X vinde masina catre persoana Y cu numere rosii. La randul ei, persoana Y, vinde masina catre persoana W, tot cu numere rosii, ele fiind inca valabile pe numele persoanei X.
      Intrebarea mea e... persoana W are nevoie de certificatul fiscal al persoanei X sau Y tinand cont ca de fapt nici unul din ei nu au luat-o in evidenta la primarie deoarece la primul set de numere nu se cere. In afara certificatului fiscal, in cazul in care, ii trebuie, are nevoie si de declaratia notariala in care persoana X declara cum a adus masina in tara? Daca pe roti sau pe platforma?
      Multam frumos.
    • PeRuZzI
      de PeRuZzI
      Buna seara, 
      In data de 30 august 2016 am vandut un autoturism, la vanzare am facut toate actele ( contract, scris pe talon instrainat catre). Asigurarea RCA pe numele meu a expirat pe data de 1 septembrie 2016. Astazi am verificat daca noul proprietar si-a facut o noua asigurare si spre surprinderea mea a facut asigurare in data de 04 octombrie 2016 insa tot pe numele meu. Asta inseamna ca el inca nu a inmatriculat masina. Problema e de ce a putut face pe numele meu cand in talon era trecut instrainat catre .... Eu mi-am recuperat clasa Bonus de la asigurator pentru noua masina. Ce pot face in situatia asta ? 

Multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.