Jump to content
POLITISTI.ro

Thor

STOP încadrărilor directe

Recommended Posts

sorinel
în urmă cu 6 ore, Thor a scris:

Din câte ni s-au spus nouă în şcoală,sub nici o formă nu putem fi încadrati mai devreme .

De ce? Cum se poate sa angajeze direct o gloata si sa dezavantajeze promotiile de elevi de la sc.de agenti,  nu se poate scurta cu doua luni perioada de scolarizare? Ce este asa de dificil? 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

PeterP

Noi plecăm în stagiul de practică peste două săptămâni, prin urmare, nu cred că se va schimba ceva pentru noi, într-un timp atât de scurt.

Thor
în urmă cu 1 oră, sorinel a scris:

De ce? Cum se poate sa angajeze direct o gloata si sa dezavantajeze promotiile de elevi de la sc.de agenti,  nu se poate scurta cu doua luni perioada de scolarizare? Ce este asa de dificil? 

Un domn profesor mi-a spus că planificarea cursurilor noastre pe parcursul a 2 ani se face cu aprobarea Ministerului Învătământului şi a Ministerului Muncii ,în functie de numărul de teme pe care trebuie să îl parcurgem luându-se în calcul şi stagiile de practică şi vacanta .

Cu alte cuvinte,din asta reiese că fără aprobarea lor nu putem fi încadrati mai devreme .Dacă este cineva din promotia 2009 la SAPVLC ,am înteles că atunci au fost încadrati înainte de termen ,şi poate să ne confirme .

Am putea solicita şi chestia asta,dacă tot ne bagă pe gât placa cu "deficitul" .Mă gândesc că dacă există un precedent de genul ,nici acum nu ar fi o problemă să fie la fel.

sorinel

Chiar daca se spune ca institutia Politiei este o structura civila cu statut special :naughty:, inca au mai ramas detule apucaturi, ca sa zic asa, cazone, asa ca daca se doreste in citeva zile se poate modifica planificarea si decala absolvirea si cu timp suficient pentru tot. Totul este sa se vrea.

DanielBAD
25 minute în urmă, Thor a scris:

Un domn profesor mi-a spus că planificarea cursurilor noastre pe parcursul a 2 ani se face cu aprobarea Ministerului Învătământului şi a Ministerului Muncii ,în functie de numărul de teme pe care trebuie să îl parcurgem luându-se în calcul şi stagiile de practică şi vacanta .

Cu alte cuvinte,din asta reiese că fără aprobarea lor nu putem fi încadrati mai devreme .Dacă este cineva din promotia 2009 la SAPVLC ,am înteles că atunci au fost încadrati înainte de termen ,şi poate să ne confirme .

Am putea solicita şi chestia asta,dacă tot ne bagă pe gât placa cu "deficitul" .Mă gândesc că dacă există un precedent de genul ,nici acum nu ar fi o problemă să fie la fel.

Promotia din 2009 a fost amanata, promotia mea (2010) a iesit la timp, iar urmatoarele 2 promotii au fost din nou amanate, cea din 2011 a iesit de fapt in mai 2012, iar cei din 2012 abia in decembrie 2012, dupa nu au mai fost probleme.

Referitor la ce se scria anterior, cat am lucrat la patrulare eu nu am intalnit decat un incadrat direct, care era si inca este sef de schimb, restul sunt de mult plecati de mult pe alte functii.

Nu agreez deloc ce se anunta, dar din pacate totul tine de vointa politica, directia fiind stabilita inca din toamna anului trecut.

Edited by DannyBAD
  • Upvote 1

Alleycat

http://www.impactpress.ro/2016/02/apelul-bocancilor-politistii-din-timis-sunt-revoltati-de-perspectiva-intrarii-in-sistem-a-2-500-de-persoane-din-sursa-externa-aceste-incadrari-genereaza-doar-incompetenta-si-coruptie-spun/

Ca să vedeți și voi (nu că nu ați știi), cu ce jegoși și corupți, liber de sindicat pe deasupra, ne confruntăm în Timiș... își dă marele Malcoci cu părerea despre cum influențează școala, luarea de mită și invers... Îmi vine să zbier de draci....

Edited by Alleycat
  • Upvote 2

Elvis

Voi l-ati ales, spalati-va cu el pe cap!

• Upvote 1

Alleycat

Ba dracu l-a ales, eu sunt în județ de 7 ani, el a fost ales alții tot ca el. Nici măcar nu sunt membru al vreunui sindicat... dar ma rog... dacă zici tu... așa o fi.

Edited by Alleycat

Catalin

Mda, cum le zice el, ca un om bătrân aşa, că în poliţie există "mentalitate de spagari".

Despre stimabilul Malcoci s-a mai discutat şi în topicul "lingăii din snppc" (topic unde veţi găsi şi înregistrarea video a unei emisiuni în care stimabilul spune cu subiect şi predicat că face parte din categoria şpăgarilor)

Dar surpiză, omul provine din sursă externă:

Capture.PNG.af5a126bd55c8659982169a9cc8c

Spune domnul angajat direct că există mentalitate de şpăgari, da? Păi să ne reamintim ce s-a întâmplat la IPJ Timiş. Întreaga conducere a ajuns în arest. Cine era şeful inspectoratului? Fostul sef al Politiei Timis Comisar şef Gheorghe Popescu a fost ... (surpriză) angajat direct
Este exact şeful căruia domnul Malcoci îi lua apărarea şi considera că cei de la arest îl umilesc când îl strigă "deţinut sau când a fost desemnat de serviciu la poartă".

Un alt şef din poliţia Timiş ce a ajuns în AREST este Florin Bolbos, ce ajunsese Şeful Poliţiei Rutiere Timiş şi chiar adjunct al şefului inspectoratului Timiş. Iar la o căutare pe net găsim şi modalitatea cum a ajuns poliţist stimabilul. Surpriză! Tot angajat direct. Citat:

Subcomisarul Florin Bolbos şi-a dorit să ajungă doctor, însă până la urmă s-a făcut poliţist. „Din copilărie mi-am dorit să prind hoţi. Şi la absolvirea liceului am dat admitere la Academia de Poliţie. A fost concurenţă. Erau 22 de candidaţi pe un singur loc. Nu am reuşit. Însă nu am fost descurajat”, a spus actualul şef al Poliţiei Rutiere Timiş. Acesta şi-a petrecut un an de zile, în satul natal, unde a predat fizică.  „A fost o perioadă interesantă. Mi-a plăcut să lucrez cu copiii. Apoi m-au luat în armată, la Jandarmerie, iar ulterior, la 21 de ani, m-am încadrat în Poliţie”, a mai spus Florin Bolbos. Şi-a început activitatea cu patrule la ordine publică, apoi a ajuns la Poliţia Rutieră, unde timp de câţiva ani a „bătut strada” timp de şase ani şi a tăiat amenzi. Timp de doi ani, înainte să ajungă şef, Bolbos a urmărit hoţii din firme şi locuinţe.  Până în 2007, când a ajuns cel mai tânăr şef de poliţie rutieră din România, Bolbos a mai făcut un stagiu de încă un an la Poliţia Rutieră. „Trebuie să punem ordine în haosul din trafic. De când am ajuns la Poliţia Rutieră am încercat să aduc aici doar oameni tineri, pentru că se spune că tinerii nu sunt corupţi, au altă mentalitate. Cred că s-au schimbat multe în Poliţia Rutieră”, a mai spus Bolbos.

sursa: un articol elogios, probabil contracost

Deci ce s-o mai lungim, mentalitate "sănătoasă" frăţică, un angajat direct care a avansat în carieră precum un Făt Frumos, dar care ... a sfârşit în arest pentru fapte de corupţie.

Curat, murdar ... coane Malcoci. Pare că angajaţii ăştia direct vin cu mentalitatea de şpăgari!
Şi asta aşa ... la o primă privire, găsim trei mari exemple elocvente de Feţi Frumoşi, ce au intrat prin angajări directe şi care au avansat la foc automat, dar în schimb ne ţin lecţii de moralitate, îşi dau cu părerea despre poliţiştii ce au absolvit o şcoală de poliţie.

• Upvote 5

Sache
4 minute în urmă, Catalin a scris:

Acesta şi-a petrecut un an de zile, în satul natal, unde a predat fizică.

Bine ca nu a ajuns si asta presedinte!:)) Oare, din meditatii, o fi castigat ceva bani?:))

"Incoruptibili" de genul asta au fost prin toate ipj-urile. Astia veneau si ne tineau noua lectii de moralitate si integritate, dar ei nici macar nu faceau piata.

BGeorge

"Stimabilul" asta ne spune cum ies politistii de prin scolile si Academia de politie, chiar daca el a fost incadrat direct!? :)):))     :shock:

Acest specimen ne face pe toti spagari sau viitori spagari, iar el a luat apararea unor oameni care au fost arestati, ce sa zic, omul e in lumea lui...

Desi stim ca sunteti foarte ocupat cu lustruitul inginerilor, poate va faceti putin timp sa vedeti cam ce crede majoritatea politistilor despre aceste incadrari.

Edited by BGeorge
  • Upvote 2

PeterP

De ce ne temeam, nu am scăpat!

2016-02-19 15.47.06.png

2016-02-19 15.48.16.png

iav

Nu se lasă. Până la urmă tot o fac. Propun să urmărim fiecare la i.p.j-ul său, câti cu „pile” vor fi angajați, pe ce posturi și câți vor mai fi după câteva luni în posturile pe care au fost încadrați, câți dintre aceștia vor accede în scurt timp în funcții de ofițeri.

Elvis

Propun sa contestam Ordonanta de urgenta pe care o clocesc jegurile!

• Upvote 3

BGeorge

Ministerul de Interne caută să angajeze zece mii de poliţişti. De ei este nevoie, spun autorităţile, pentru a face faţă unui an electroral cu două runde de alegeri şi pentru a fi pregătite de creşterea numărului de refugiaţi.

Din 2009 din sistem au dispărut 15 mii de poliţişti, iar pentru a acoperi acest deficit, numărul celor proaspăt şcolarizaţi pentru o carieră în Poliţie este prea mic. Aşa se face că Ministerul de Interne vrea să apeleze la alte pârghii.

De pildă, reangajarea unor foşti poliţişti este una dintre soluţii. Totodată însă, ministerul ar fi aproape să ceară o schimbare a legislaţiei în vigoare astfel încât pentru orice funcţie de execuţie să fie permisă încadrarea directă de personal din surse externe precum şi transferul din cadrul altor instituţii ale MAI.  

sursa: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/MAI+vrea+sa+angajeze+10+000+de+politisti

Bun, ii reangajezi pe cei dati afara in 2011, hai nu pe toti, dar poate majoritatea vor reveni. Si totusi, 10000...

De unde sau cum a aparut numarul asta de 10000 de oameni? :shock:

iav

Se pare că această cifră este singura pe care o cunosc cei din conducerea acetei țări. 10 000 de polițiști au spus liderii de sindicat că au participat la acel faimos miting (care practic nu a rezolvat nimic, doar că l-a ajutat pe președintele de la acea dată s-l schimbe pe Blaga), 10 000 de polițiști trebuiau dați afară, după calculele președinteului de la acea dată( care a avut un dinte împotriva polițiștilor), iar pompierii și jandarmii au fost victime colaterale. Premierul spune tottimpul că se îngheață salariile că nu sunt bani, nu sunt bani să ne plătescă orele suplimentare și atunci întreb și eu: de unde bani pentru încă 10 000 de salarii în plus?

Edited by iav

Elvis

Petarde.....5000 era prea putin....trebuie crescuta presiunea iar unii se uita cu gura cascata la televizor si cred tot felul de gogosi. Pai cand suntem seriosi domnule Toba? Cand ,,suntem" inspector general sau cand ,suntem" ... ,,sinistru"?

PeterP

Dacă tot ne-am supărat la 2500, ne calmează cu 10000, să nu mai stăm în dubii! :))

• Upvote 1

Sache
On 24.02.2016 at 9:01, PeterP a scris:

ne calmează cu 10000,

Şi, gata, ne resemnăm? Nu ieşim în stradă, nu protestăm? Îi lăsăm pe tehnocraţii aştia să facă ce vor cu Poliţia Română?

Vor să încadreze 10.000 de oameni în MAI, iar peste vreo câţiva ani parcă văd că o să vină alţi guvernanţi şi o să ne spună că suntem prea mulţi şi, deci, trebuie să plece acasă vreo câteva sute, dacă nu mii, de oameni din MAI! Acum câţiva ani, când au fost restructurări în Poliţia Română, nu eram prea puţini, eram prea mulţi? Îmi amintesc că şeful ipj-ului nostru de la acea vreme (un infractor de doi lei, pensionar acum, care, mai nou, vrea să fie primar:))) ne-a spus că la structura noastră suntem mai mulţi decât trebuie şi că trebuie să plece acasă vreo cinci poliţişti, dar la structurile neoperative nu a fost această problemă, că de, era omul şi locul pe ştatul de funcţii, nu ca la noi, 1,2 poliţişti pe un loc.
Când am fost minţiţi, atunci sau acum? Sau şi atunci şi acum suntem minţiţi? Spuneţi d-le Darabană, pardon, Tobă, care este adevărul?
Nu sunt de acord şi nu voi fi niciodată cu încadrările directe sau cu transferurile de la alte "arme" în Poliţia Română!

PeterP

Fără un număr semnificativ de oameni în stradă, nu vom putea schimba nimic! Parcă nu aveau bani de salarii, pentru personalul actual, iar acum au pentru încă 10000. Suntem niște pioni pe tabla de șah, de fapt, dacă mă gândesc bine, încă nu am ajuns pe tablă..