Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Pierdut/uitat portofel

Corneloaie
 Share

Question

Buna seara, sunt student in Bucuresti la ETTI si vineri de la 6-8 sper/cred ca mi-am uitat portofelul la laborator, laborator ce nu mai poate fi deschis pana luni deoarece doar laboranta are cheie in toata facultatea, mi-e teama ca acesta a fost furat deoarece dansa a spus ca nu a vazut nimic pe mese si eu si un coleg suntem siguri ca era acolo, cum ar trebui sa procedez? Sa merg luni la prima ora sa verific si daca nu e sa declar furat deoarce cum spuneam sunt sigur ca acolo este ultimul loc unde a fost sau sa fac asta de astazi? Mi-e teama sa nu creez agitatie degeaba ce imi recomandati, multumesc frumos.

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu ai nicio reţinere să minţi? Eşti mincinos?

Cum să-l declari furat, dacă în realitate tu l-ai uitat?  :huh:

• 0
  • Moderator

Furtul este luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare ... 

Din moment ce tu l-ai uitat, înseamnă că prortofelul nu se mai afla în posesia ta şi nu putem discuta despre furt, aşa cum e definită această faptă în legea penală.

• 0

Am inteles, multumesc, intrebarea mea era mai mult cand sa declar, probabil tipul declaratiei mi-ar fi spus si cei de la sectie pe care trebuie sa o fac in mod corect cand as fi intocmit-o daca din nefericire se ajune acolo, o seara buna.