Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis suspendat - Când începe suspendarea exercitării dreptului de a conduce?

rusu3
 Share

Question

Buna seara am fost sanctionat cu suspendarea permisului de curculatie pe 30 de zile pentru depasire pe linie continua, intrebarea ar fi urmatoarea, mi sa dat dovada 15 zile, sanctiunea intra in vigoare acum sau dupa cele 15 zile de dovada si daca da, cum pot proceda sa inceapa cele 30 de zile de maine ?

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Trebuie să depui o solicitare scrisă în acest sens adresată şefului poliţiei rutiere care dispune suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, respectiv sefului serviciului rutier de pe raza judetului unde a fost aplicata sanctiunea.

• Upvote 2

• 0
  • Moderator

Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule începe din ziua următoare celei în care a expirat valabilitatea dovezii înlocuitoare a permisului de conducere.

• Upvote 1

• 0

Rog un moderator sa stearga raspunsul meu.Vroiam sa postez in alta parte.Nu stiu cum a ajuns aici.Pocnitoare de telefon!!

Edited by irynel

• 0
  • Moderator

Postarea ta e utilă, oferă răspuns la una dintre înrebările adresate. :good:

• 0

Suspendarea in cazul contraventiilor se dispune prin procesul verbal si nu de seful serviciului rutier. Alea sunt alte cazuri cand dispune el. Si nu se poate renunta la zilele care sunt prevazute in dovada. Deci asa cum zicea marius suspendarea incepe din urmatoarea zi dupa expurarea dovezii. Oricum o sa primesti acasa o instiintare cu durata perioadei de suspendare. In cazul tau 30 zile asta daca nu l ai mai avut retinut in ultimile 6 luni