Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

  • Moderator
Publicat

Se pare că e puţin haos în zona Parisului. 

Acum au apărut informaţii conform cărora ar exista o luare de ostateci într-o băcănie. Asta e în altă zonă, nu cea unde este tipografia.

Publicat

Posibil sa ai dreptate, arcan.

 

Ieri, a avut loc o descindere la un apartament in Reims unde se presupunea ca au trecut atacatorii dupa ce au facut ravagii la Charlie. Si in poza asta se vede clar ca RAID-ul (Politia Nationala) efectua asaltul. Nu vad urma de jandarm.

 

13595507.jpg

  • Moderator
Publicat
Un bărbat a luat ostatice mai multe persoane într-o băcănie din Pont de Vincennes, în estul Parisului, a informat vineri postul de televiziune BFMTV

Postul citat a adăugat că este posibil ca autorul luării de ostatici să fie aceeași persoană suspectată că a ucis joi o polițistă.

 

Citat de pe agerpress

  • Moderator
Publicat

În Franţa jandarmii au competenţe în zonele rurale. În mediul urban numai poliţia şi localii lor (poliţia municipală se numeşte la ei locala, sunt neînarmaţi).

Cum tipografia respectivă este situată într-o zonă rurală, e normal să fie şi jandarmi.

  • Moderator
Publicat

Acum văd nişte imagini de la locul unde este situaţia cu ostateci, în Paris (deci nu la tipografia unde se presupune că ar fi cei doi fraţi presupuşi autori ai atacului de alaltăieri). Iar aici văd clar numai RAID-ul şi zona este asigurată de CRS (care sunt tot poliţişti, în special competenţelor sunt de riot control).

  • Membru activ
Publicat (modificat)

In caz ca noi suntem mai tampi, ne explica noua  Romania tv cum sta treaba cu terorismul si unde au gresit autoritatile franceze. Era un lache pe acolo cu jerseu, campion la tabinet care explica politiei franceze cum trebuia sa procedeze  :doh:  :slapb:

Mai nou vad niste dobitoci tot la acelasi post cum rad de o grupa de interventie care incearca sa urce o panta si aluneca intr-una intr-o zi de iarna, umed pe jos, poate chiar inghetat sau cu mazga. Ce dăștepți este ei si ce spirituali.

Expertii astia buni la toate, nu mai contenesc din expertizele facute de ei?

 

Vorba lui Marius, acum se vede ce inseamna sa ai nspe mii de institutii  - politie, jandarmi, comunitari de pe la primarii ...

Modificat de Ben
  • Apreciez 2
Publicat

Majoritatea arabilor sunt de buna credinta.

Imi pare rau ca asistam si o sa asistam la tot mai multe acituni de-astea de rambo pro-islam, radicale.

Ceea ce au facut teribilistii astia si ce or sa mai faca urmatorii, aduc o ura impotriva arabilor care nu se poate compara cu afrontul in urma caricaturii.

Pacat!

 

Politia, jandarmii, chiar si armata sunt depasiti in lupta asta de guerilla

Franta a adunat poate milioane de islamisti. Asta nu va face decat francezul de rand sa voteze pe viitor extremistii de dreapta..

 

Si totul pentru ca o lege n-a fost aplicata si publicatia n-a fost penalizata, continuata cu hotararea judecatoreasca de a nu amenda faptul ca au caricaturizat o religie, :(

  • Apreciez 2
  • Membru
Publicat

Aia de la RTV sunt niste dobitoci. Probabil singurul lor contact cu realitatea este atunci cand coboara din masina si se duc la masuta din fata camerei de filmat.

 

Se pare ca politia a intervenit simultan in cele doua locatii. Cei doi frati Kouachi au fost ucisi.

Publicat (modificat)

Păi din fața televizorului sau din studioul unei televiziuni ( unde este cald și bine și unde când mai pocnește câte un bec, de tresar toți și mai că s-ar băga pe sub pupitre) toți se pricep. Din studiouri toți știu de ce cad avioanele sau elicopterele, toți știu cum să acționeze echipele de intervenție, dar dacă-i iei și-i duci la fața locului nu cred că vor scoate capul de după zid.

Modificat de iav
  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Aia de la RTV sunt niste dobitoci. 

Cei de la Realitatea TV ii depasesc cu mult!

Din fericire, asaltul trupelor speciale a reusit, teroristii au fost lichidati!

  • Moderator
Publicat

Se pare că au intervenit concomitent în ambele locaţii, la tipografie şi la băcănia din Paris.

Cică toţi suspecţii au fost ucişi în schimbul de focuri. 

 

Aştept cu interes să văd consecinţele

Publicat

A man wounded in the GIGN Dammartin-en-Goële

A member of the GIGN was injured in the operation against the brothers Kouachi, Dammartin-en-Goële. say sources close to the investigation told AFP.

 

sursa: lefigaro.fr

  • Membru
Publicat (modificat)

Felicitari Politiei pentru modul in care a intervenit.   :emo-yessir:

Modificat de BGeorge
Publicat (modificat)

Imagini cu asaltul din Paris.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y8MJzS5Sxqw

 

https://www.youtube.com/watch?v=NZX6Bjp--VU

 

In al doilea filmulet, minutul 1:49 se vede un politisti ranit, evacuat de colegii lui. La 2:20, alt politist.

Modificat de JLE
  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Ce am găsit eu în presă un prim bilanţ al operaţiunilor:

 
Atacatorii
- Fraţii Kouachi, suspecţii în atentatul de la Charlie Hebdo, au ieşit din tipografia unde ţineau un ostatic şi au început să tragă. Au fost ucişi.
- Amedy Coulibaly, autorul luării de ostatici dintr-un supermarket din Paris (Porte de Vincennes), a fost ucis.
 
Ostaticii
- La Dammartin, ostaticul reţinut în tipografie a fost eliberat nevătămat.
- La Porte de Vincennes, cel puţin patru ostatici au murit în magazinul evreiesc. Alţi patru ostatici sunt răniţi.
 
Forţele de ordine
- La tipografie, respectiv Dammartin, un membru al echipelor de intervenţie a fost rănit ușor în timpul operaţiunii.
- Un membru din rândul forţelor de intervenţie ar fi grav rănit la Vincennes, 
 
sursa: France Info.
Publicat

Pe lefigaro.fr au relatat ca la tipografie in Dammartin, fratii nu stiau ca mai exista o alta persoana in cladire care s-a ascuns la etajul unu si dupa impuscaturi si celelalte evenimente derulate i-a dat un sms tatalui sau in care zicea ca era ascuns la etajul unu si sa ceara politiei sa intervina dupa el.

Publicat

În imaginile de mai sus se vede o dubă pe care este inscripţionat BRI şi Police. Ăştia cine sunt?

  • Moderator
Publicat

Sunt tot poliţişti, este vorba de "Brigades de Recherche et d'Intervention" (Brigada de cercetare şi intervenţii), cunoscuţi şi ca "Anti-Gang Brigades".

 

post-2-0-35856300-1420830012_thumb.jpg

 

post-2-0-66956200-1420830027_thumb.jpg

Publicat (modificat)

RAID (Recherche Assistance Intervention Dissuasion) este structura de interventie de la nivel central al Politiei Nationale care coordoneaza si sprijina unitatile de interventie si actiuni speciale teritoriale GIPN (Groupes d'Intervention de la Police Nationale) respectiv BRI (Brigades de Recherche et d'Intervention) si BAC (Brigade Anti-Commandos), toate aceste unitati fac parte din FIPN (Force d’Intervention de la Police Nationale) structura care inglobeaza toate unitatile speciale din cadrul politiei nationale franceze si care au atributii contrateroriste pe intreg teritoriul Frantei. GIGN (Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationaleeste folosita mai mult ptr interventii contrateroriste in afara Frantei precum si in zona maritima a Frantei deoarece in urma misiunii de elibrerare de ostateci de la Marsilia din 1994 privind Zborul 8969 Air France care a fost considerata un esec le-au fost reduse atributiile rezumandu-se la misiuni internationale, zona maritima precum si la zona rurala a Frantei.

Modificat de Marcus
  • Apreciez 4
  • Moderator
Publicat

Schimbul de focuri începe înainte să fie deschise complet ușile. Se vede mai clar în al doilea film.

Publicat

Din imagini parce ca un politist este impuscat prin geam,din dreapta..al doilea nu am realizat cum..

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.