Jump to content
POLITISTI.ro

Toc pentru pistol - holster pentru arma de serviciu

Marius

Recommended Posts

• Moderator
Marius

Pentru Beretta PX4 Storm eu aş opta pentru următoarele modele de la Safariland:

MODEL 6377 ALS® CONCEALMENT BELT LOOP HOLSTER - culoare negru (color-black) preţ aprox. 55$

Safariland_6377_ALS.jpg

MODEL 6378 ALS® CONCEALMENT PADDLE HOLSTER BELT LOOP - culoare negru (color-black) preţ aprox. 61$

Safariland-6378.jpg

MODEL 6379 ALS® CONCEALMENT CLIP-ON BELT HOLSTER - culoare negru (color-black) preţ aprox. 55$

Safariland-6379-ALS-concealment.jpg

MODEL 6355 ALS® TACTICAL HOLSTER WITH QUICK-RELEASE LEG HARNESS - culoare negru (color-black) preţ aprox. 213$ - la modelul ăsta se poate opta şi pentru lanternă ataşată.

Safariland-6355-ALS-Tactical.jpg

• Upvote 1
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

36

• Bogdanel

13

• Catalin

10

• Roby

10

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@iordanstefan îţi recomand un holster pe care îl folosesc de câţiva ani pentru arma personală, un Blackhawk SERPA Model 2100270 CQC (Close Quarters Concealment). Arma rămâne blocată în holster pâ

Achiziţia oricăror produse de la Viper este o risipă, iar asta trebuia să ştie şi deştepţii ăia de la Logistică. În privinţa achiziţiilor personale, vă sfătuiesc mai bine economisiţi bani o perioadă m

Ar fi util să facem o listă cu cei care vrem să comandăm şi ce produs. 1. @Bogdanel - Safariland 6378 ALS - part 6378- 180-131 pt. Beretta Px4 Storm - 1 buc. 2. @Catalin - Safariland 6378 ALS p

Posted Images

• Membru
skip
Posted (edited)

A incercat cineva pana acum acel toc ascuns care e compus dintr-o fasie de material textil ce se prinde cu scai? Are loc si pt un incarcator si un buzunar pentru documente. 

a3a0b677882526b9d28b5d7ea5f1a75df4667087_original.jpeg

Edited by skip

Am eu asa ceva, evpractic un brau elastic cu un adaos de material tot elastic cusut. E ok pe timp de iarna dar e cam incomod. Daca il strangi sa stea fix face presiune pe abdomen.

@Marius pe ce site ai gasit tocurile alea la preturi asa mici?

• Membru
skip

E mai incomod decat tocul ascuns clasic? Eu ma gandeam ca vara ar fi cel mai incomod ca transpiri. 

E incomod oricând. Daca aș avea de ales aș alege tocul ascuns, in pantaloni.

Edited by bgi
  • Upvote 1
  • Membru
Bogdanel
în urmă cu 2 ore, Marius a scris:

MODEL 6379 ALS® CONCEALMENT CLIP-ON BELT HOLSTER - culoare negru (color-black) preţ aprox. 55$

Ăsta îmi place. 

Cand v-am intrebat referitor la cele doua holstere am uitat sa zic ca ma intereseaza sa fie pretabile a se purta si cand ai vesta pe tine dar totusi sa nu fie pe picior.

• Membru
Bogdanel

Și eu sunt interesat de un model care să nu fie purtat pe picior. 

• Moderator
danpin

Parerea mea e sa nu ne grabim sa luam un anumit tip de toc in ideea ca primim un anumit tip de pistol. Din experienta, prevad ca pistoalele noi vor ajunge numai la anumite structuri iar la celelalte vor ajunge prin alunecare Glock si Makarov.

• Upvote 1
  • Moderator
Marius
în urmă cu 3 ore, bgi a scris:

@Marius pe ce site ai gasit tocurile alea la preturi asa mici?

Pe site-ul firmei https://safariland.com

Trebuie să selectezi arma și opțiunile care le vrei la holster, după care îți afișează ce au. Din păcate nu putem cumpăra direct de la ei pentru că nu trimit în România. Dar poți căuta după codul produsului pe ebay.

• Membru
Roby

Subscriu la ce zice @danpin, mai ales ca s-a auzit si zvonul ca inițial vor fi dotate structurile de OP cu Berreta.

• Membru
Andrei

Momentan au fost distribuite, in DGPMB, cate 4 pistoale/sectie. Ăsta ar fi din primul lot.. Când vor veni celelalte.. Nu se stie.. 

Personal aș vrea să știu de ce s-a optat pentru achizitionarea tocului de picior, pentru Beretta proaspăt intrat în dotare... Și nu pot să nu remarc firma de la care s-a făcut achiziția, "Viper".. Sunt tocuri oarecum universale și nu prezintă siguranță din punctul meu de vedere.. Lucru demonstrat și în cadrul "ceremoniei" de săptămâna trecuta, când unui coleg i-a cazut din toc, pistolul. Poate nu era reglat tocul.. Dar totuși...

• Moderator
Marius

Pentru că cel mai probabil decizia de achiziţie a fost luată de nişte amatori în urma unor documentări superficiale. În ultimii ani toţi habarniştii îşi dau cu părerea şi îşi expun părerile semidocte pe facbook, susţinuţi de noile generaţii de sindicalişti - nulităţi dpdv profesional, ce au promovat şi solicitat să aibă şi ei echipamentul asemănător cu al jandarmilor, iar asta pentru că universul lor de cunoaştere e foarte limitat şi se reduce doar la ce le povestec lor soldăţeii când execută serviciul împreună. Din cauza asta au apărut peste tot pozele cu pufanii ăia abia încadraţi în poliţie ce purtau pantalonii băgaţi în bocanci şi cu sepcile purtate invers (cozorocul la spate), să fie "smekerie".

• Membru
Andrei

Totuși printre ei, mai sunt și oameni ok. Pentru CZP 09, au luat tocuri de centură, Fobus. Dar.. Alea-s din alte vremuri.

• Moderator
Marius

Eu nu i-am remarcat, iar ca dovadă la ce am scris mai sus este chiar achiziţia acestor mizerii de tocuri/holstere de la această firmă Viper. Produsele acestei firme sunt sub-mediocre dpdv al calităţii şi utilităţii, iar majoritatea clienţilor sunt jandarmii şi localii.

• Membru
Andrei

Fac strict referire la ce au luat pentru CZP09. Cu toate că e posibil să fi venit la pachet, în momentul achiziției. Legat de calitatea produselor de la Viper, îți dau dreptate, sunt slabe calitativ. Când am primit centura pe care erau elementele din dotare, în 2012, toate erau de la firma asta. Unele au rezistat 3 ani, altele au cedat în primul an. Mă refer la capse, cusături, prinderi. 

• Moderator
Marius

Achiziţia oricăror produse de la Viper este o risipă, iar asta trebuia să ştie şi deştepţii ăia de la Logistică. În privinţa achiziţiilor personale, vă sfătuiesc mai bine economisiţi bani o perioadă mai îndelungată şi vă cumpăraţi ceva de calitate, care să merite şi care să le porţi cu plăcere, decât să aruncaţi bani pe produse slabe atât din punct de vedere calitativ, cât şi al utilităţii acestora. Insist, nu vă mulţumiţi cu jumătăţi de măsură. 😉

• Like 1
  • Upvote 4
  • 4 weeks later...
  • Membru
Bogdanel
On 06.08.2020 at 20:43, Bogdanel a scris:

Cine ar fi interesat să comandăm modelul acesta?

Edited by Bogdanel
  • Moderator
Marius

Bogdan, modelul ăsta care îl vrei 6379 ALS, aşa arată pe partea din faţă:

6379 ALS.jpg

Nu eşti interesat de unul pe care să-l poţi folosi şi cu lanternă tactică?

• Membru
Bogdanel
On 06.08.2020 at 18:31, Marius a scris:

MODEL 6355 ALS® TACTICAL HOLSTER WITH QUICK-RELEASE LEG HARNESS - culoare negru (color-black) preţ aprox. 213$ - la modelul ăsta se poate opta şi pentru lanternă ataşată.

De ăsta zici, nu?

Edited by Bogdanel
  • Moderator
Marius

Ceva asemănător. Pentru a alege un holster cu lanternă, trebuie să ştii deja modelul lanternei şi să o selectezi în momentul alegerii holsterului.  

• Membru
Ben
On 06.08.2020 at 18:31, Marius a scris:

MODEL 6378 ALS® CONCEALMENT PADDLE HOLSTER BELT LOOP - culoare negru (color-black) preţ aprox. 61$

La tocul asta, acel paddle este detașabil? Cu paddle mi se pare mai bun ca se fixează mai bine pe corp, dar în detrimentul cazului în care vrei să-l porți ascuns. Asa ai putea să-l montezi în funcție de situație, dacă ești civil sau în uniforma. 

Edited by Ben
  • Like 1
  • Moderator
Marius

Depinde la ce te referi când spui detaşabil. Se fixează de toc în şuruburi. Uite aşa arată acest paddle

IMG_4395.jpg

• Membru
Ben

Caut un toc care sa poată fi adaptat în funcție de ținută și care sa aibă un paddle detașabil și adaptabil la o ținută ținută civila pt mai multa discreție. Paddle ul ți-l face sa iasă mai mult pistolul în exterior și, implicit, mai vizibil. Eventual dacă il scoți sa poată fi prins tocul direct de centura fara a fi nevoit sa cumperi alte accesorii care să-l facă atașabil la centura fără paddle. 

• Membru
Ben

Am mai găsit unul la black hawk. 40$

beretta.jpg

Edited by Ben