Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Buna ziua ! Acum doua zile tatal meu un accident minor,iar celalt sofer a facut aranjamet cu politistul si la scos pe tatal meu vinovat ce este de facut ?

Sa va explic in mare cum sa petrecut atat tata cat si celalat conducator auto veneau de pe un drum cu 2 benzi ,tata se afla pe banda numarul 2 ( cea de langa axul drumumui) i-ar celalt pe banda 1.

Au intrat in sensul giratoru tata mergea drept iar celalat conducator i-a taiat calea pentru a iesi la a 3 a iesire ..(pentru drumul drept care il urma tata, erau 2 benzi de iesire din giratoriu )si s-au atins ,celalat conducator nu a oprit a fugit tata avat un clint in masina a terminat cursa . A 2 a zi sa prezentat la sectia de politie sa facut schita celalt conducator deja fusese la politie si facuse schema ,si tata a fost scos vinovat .

Accidentul sa petrecut pe centura Bucurestiului, pe soseaua Odai in sensul giratoriu (ca punct de reper este o benzinarie MOL)exact pe colt .

Astept raspunsul dumneavoastra si ce este de facut ?

Link către comentariu

ca sa inteleg - cel de pe banda 1 a dorit sa continue sensul giratoriu iar tatal dvs (de pe banda 2) a dorit sa iasa din sensul giratoriu inaintea celuilalt. corect?

daca da, tatal dvs trebuia sa acorde prioritate celui de pe banda 1 deoarece a schimbat directia de mers si trebuia sa se asigure+ semnalizare.

daca am gresit la situatia de fapt, ca rog sa o clarificati.

  • Apreciez 1
Link către comentariu

Da ai spus corect, dar stiu ca in acel sens giratoriu sunt inscripti inainte sensului cu sageti :de pe banda nr,1 esti obligat in fata si la dreapta , iar banda nr 2 in fata si la stanga ?

Celalat conducator auto nu trebuia sa se incadreze pe banda numaru 2? si de ce nu a oprit nu este o infractiune aceasta ? probabil era baut ?

Link către comentariu
  • Moderator

Ai dreptate maxu, din ce povestește NU este vorba de niciun „aranjament”, pur și simplu este vinovat pentru că nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulație.

Imaginea asta este destul de edificatoare despre cum se circulă într-un sens giratoriu:

circulatiainsensgirator.jpg

  • Apreciez 2
Link către comentariu
  • Moderator

E corect ce ai scris maxu08.

Tatăl tău trebuia să se asigure la schimbarea benzii de circulație, pentru că asta reiese din ce ai povestit.

Ieșirea din sensul giratoriu se face de pe banda număru 1 (cea aflată langă bordura din dreapta), în niciun caz nu se iese direct de pe banda 2 (cea de lângă axul drumului).

Nu e niciun aranjament, polițistul a procedat corect, dar dacă consideri că ai dreptate poți depune contestație împotriva procesului-verbal de contravenție la judecătorie.

Link către comentariu

Da ai spus corect, dar stiu ca in acel sens giratoriu sunt inscripti inainte sensului cu sageti :de pe banda nr,1 esti obligat in fata si la dreapta , iar banda nr 2 in fata si la stanga ?

Celalat conducator auto nu trebuia sa se incadreze pe banda numaru 2? si de ce nu a oprit nu este o infractiune aceasta ? probabil era baut ?

nu vreau sa fiu nepoliticos dar tatal tau - desi este taximetrist - cunoaste surprinzator de putin legislatia rutiera. in loc sa arunce vina pe altii, mai bine ar citi OUG 195 si Regulamentul incepind cu art.1. sincer.

Link către comentariu

roundabout01.jpg

Negru tata rosu celalat doar ca erau paraleli... da nu ca nu el este cel care da vina pe alti dar a mai vorbit si cu alte persoane si a spus ca ar avea dreptate . Tocmai de aceea intreb pentru ca nu sunt singur pe ceea ce stiu dar cum este imaginea postata de mine mi se pare o mare prostie pentru a iesi la a 3 a iesire trebuie sa fi incadrat pe banda nr2(si instrctorul meu la fel ma punea sa ma bag de fiecare data ),mi se pare cel mai logic

Modificat de Udristem
Link către comentariu

confirmi ceea ce ti s-a spus aici - tatal tau a gresit, politistul a inregistrat corect situatia de fapt. celalalt sofer nu a mintit, nici nu avea nevoie din moment ce este nevinovat.

Link către comentariu
  • Moderator

maxu de unde știi că e taximetrist? :D

Udristem

Exact cum am spus, tatăl tău dacă a urmat traseul negru a greșit. Ca să iese din sensul giratoriu, trebuia să se afle pe banda 1, lângă bordură.

Cel de pe traseul roșu poate circula înainte cît și la dreapta.

Link către comentariu

Celalat a avut viteaza nu a oprit deloc a mers in continuare tata a oprit imediat dupa intersectie a stat 3 minute nu se vedea celalat conducator auto si a plecat sa termine cursa de facut ..

Am inteles deci decizia este buna nu este nici un aranjament .

Deci in poza postata de mine cel cu rosu are prioritate fata de cel cu negru ?

O sa iau cartea de legislatie ca este imprumutata si o sa o recitesc !

Link către comentariu

fiind un accident doar cu pagube materiale nici nu era obigat sa opreasca. Singura obligatie legala este de a raporta incidentul la politie in 24 de ore, ceea ce a si facut. Probabil ca nu dorea o intelegere amiabila.

chestia cu "a avut viteza" este relativa deoarece nu cred ca putea cineva sa ghiceasca ce viteza avea.

O sa iau cartea de legislatie ca este imprumutata si o sa o recitesc !

in special art 41, 54 din OUG 195 si art 107 din Regulament :)

Link către comentariu

Da cum am spun nu ma bat cu pumni in piept ca a avut dreptate doar ca eu asa am crezut ! Am postat pentru a afla !

A era sa uit si MULUMESC MULT!

Modificat de Udristem
Link către comentariu

Ai dreptate maxu, din ce povestește NU este vorba de niciun „aranjament”, pur și simplu este vinovat pentru că nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulație.

Imaginea asta este destul de edificatoare despre cum se circulă într-un sens giratoriu:

circulatiainsensgirator.jpg

In desenul 2, masina galbena nu trebuia sa le acorde prioritate masinilor albastre? Acestea erau deja inscrise in sensul giratoriu.

  • Apreciez 1
  • Displace 7
Link către comentariu
  • Moderator

acolo scrie MAL si BIEN... Masina galbena oare se ducea la Mall? Sa intrebam pe Google Translate...

Modificat de danpin
  • Apreciez 3
  • Displace 1
Link către comentariu
  • Moderator

Udristem,

Sensul giratoriul cu 2 sau 3 benzi de circulație în sens, trebuie înțeles ca un sens de circulație în curbă, mai bine spus rotativ (se circulă în jurul rondului din mijlocul intersecției), iar atunci când dorești să ieși din giratoriu trebuie să fii încadrat obligatoriu pe banda 1 (lângă bordură).

Dacă din nefericire te aflii pe banda 2 sau 3, ai două soluții: ori te oprești și îi lași pe cei de pe banda 1 să treacă, ori îți continui drumul și te încadrezi succesiv de pe banda a 3 pe a 2 și de pe a 2 pe banda 1, iar abia atunci poți să ieși din intersecție.

M-aș bucura dacă am reuși să te facem să întelegi cum se circulă corect în sensul giratoriu.

Link către comentariu

Ia gata cei care se dadeau atotcunoscatori si mi-au recomandat sa mai citesc putin din regulamet ii rog sa se uite pe aceasta poza si sa imi zica mie acum care e politistu ala jepat !

Le multumesc ca mi-au raspuns si-au spus opinia si "cunostintelle" ,ii rog sa imi spuna ce este de facut in continuare unde fac contestatie cum fac ? si ce ramane de facut ?20120831191029.jpg

Esti obligat de pe banda nr 2 sa mergi in fata !

P.S:Marcajele a fost tatii si le-a facut cu lavabila azi noapte !

Politai corecti? hahahahah

Modificat de Udristem
  • Displace 11
Link către comentariu
  • Moderator

Mai citește, dar de mai multe ori, până reușești să pricepi, deoarece stai foarte rău la acest capitol.

Sau dorești să ne dovedești că pe lângă faptul că tăticuțul tău conduce după ureche precum lăutarii, nici nu vă prea duce mintea?

  • Apreciez 2
Link către comentariu
  • Moderator

Nu are nicio legătură această imagine cu modul de circulație într-un sens giratoriu. Probabil numai tu și cu tatăl tău vedeți vreo legătură.

Marcajele ăstea sunt aplicate înainte de a pătrunde în sensul giratoriu și reglementează pozițiile ce trebuie ocupate de autovehicule înainte de intersecție și pentru a pătrunde în ea, nu reglementează modul cum se circulă în interiorul intersecției cu sens giratoriu.

După ce că nu ești capabil să înțelegi câteva lucruri simple, te mai dai și în spectacol pe internet, probabil din dorința de a dovedi tutror cât de limitată e capacitatea ta intelectuală.

Ține minte că nimeni nu te-a jignit și nu a făcut aprecieri la adresa ta, absolut toți cei care au postat aici au încercat să te ajute, iar ca drept răsplată ți-ai permis să postezi astfel de mizerii și jigniri. Te asigur că cel "jepat" ești tu, pentru că te-ai născut la șapte ani și îți lipsește bunul simț. Iar dacă ești așa "deștept", de ce mai întrebi aici unde și cum faci contestație?

Și încă ceva, vezi mai bădarane că în limba română nu există cuvântul "Politai", corect se spune polițist sau polițiști, dar cel mai probabil nu ai trecut pe la scoală și nu putem avea prea multe pretenții.

  • Apreciez 3
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.