Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Postare recomandată

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Membru

O sa fac un off topic...daca ati observat in primul filmulet la minutul 5:35 apare un logan al cocalarilor locali parcati neregulamentar chiar sub indicatorul de statie de autobus!Cred ca meritau o sanctiune cu ocazia asta...panaramele!

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Membru

Poliția Cluj a primit două Duster -uri din partea Consiliului Județean Cluj pentru patrulări

Inspectoratul de Poliţie al Județului Cluj (IPJ) Cluj a primit din partea Consiliului Județean (CJ) Cluj două autoturisme marca Dacia Duster, urmând să fie folosite pentru patrulări. 

 

Achiziţia a două autospeciale Dacia Duster pentru IPJ din partea ATOP (Autoritatea Teritorială de Ordine Publică, n.red.) a fost finanţată de Consiliul Judeţean Cluj cu suma de 140.000 de lei, prin proiectul pentru creşterea mobilităţii patrulelor de intervenţie la solicitările cetăţenilor. Scopul proiectului este creşterea nivelului de siguranţă a cetăţeanului prin intensificarea măsurilor pentru prevenirea, descoperirea şi combaterea fenomenului infracţional. Există dotări suplimentare pe aceste autospeciale, girofar, echipament de comunicaţii, 4X4. Proiectul prevede achiziţionarea a 5 astfel de maşini, restul urmând să fie aduse în cursul anului 2014”, a declarat Horea Uioreanu, președintele CJ Cluj.

 

Achiziția a fost necesară pentru că la nivelul IPJ Cluj sunt probleme cu autoturismele și polițiștii fac și patrulări.

 

La nivelul IPJ Cluj, ultima achiziţie pentru ordine publică, autospeciale Dacia, s-a realizat în anul 2006”, a spus Uioreanu.

 

Cele două maşini vor fi repartizate Serviciului de investigaţii criminale şi Secţiei de poliţie rurală Floreşti, avem la dispoziţie mijloace de mobilitate în aşa fel încât rezultatele să răspundă aşteptărilor comunităţii. Autospecialele se întorc înapoi în comunitate”, a declarat Tudor Grindean, șeful IPJ Cluj.

 

sursa : Stiri de Cluj http://www.stiridecluj.ro/politic/politia-cluj-a-primit-doua-duster-uri-din-partea-consiliului-judetean-cluj-pentru-patrulari

  • Apreciez 3
Link către comentariu

le- au si inmatriculat cei de la consiliul judetean?

noi am facut rost cu greu de o masina, am platit din banii nostri autentificarea la RAR, am primit banii dupa o luna, am platit taxele de inmatriculare din banii nostri si am primit banii dupa 3 luni, si asta dupa multe telefoane.

adevarul ca erau niste surme exorbitante pentru bugetul politiei romane: 115 lei pentru RAR si 137 lei pentru inmatriculare.

rusine politiei romane care nu este in stare nici macar sa-si inmatriculeze autoturismele primite cu titlu gratuit.

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Moderator

Platile se fac in functie de prioritati. Daca l-ai intreba pe seful de la Logistica ti-ar spune ca n-a platit gazele de un an, energia electrica de 8 luni, energia termica de un an (si exista riscul debransarii), trebuie sa asigure hrana arestatilor (au si ei drepturi, deh), hrana cainilor-ca au si ei grade profesionale, combustibil, piese de schimb pt auto si calculatoare, consumabile, etc, etc, etc...

Asa ca ar trebui sa individualizezi aceasta generalizare "rusine politiei romane" (app, se scrie Politiei Romane)!


Dintr-un sac din ce in ce mai gol trebuie sa scoti pentru ce "arde".

  • Apreciez 1
  • Displace 1
Link către comentariu

m-am referit la politia romana ca institutie ordonator de credite, in nici un caz nu am facut referire la politistii din Politia Romana, de aceea am si scris cu litere mici.

nu este normal  ca din banii personali sa inmatriculezi o masina pe numele unei institutii, dupa aceea sa faci scandal sa iti primesti banii si sa ti se spuna  ca raportul ba nu se mai gaseste, ba ca a fost clasat, ba ca e la juridic, la logistica, la financiar, etc. pentru incredibila suma de 137 lei.

daca te duci la 411 e plin de masini straine, in magazie se gasesc piese pentru masini straine, numai pt cele autohtone majoritare nu sunt locuri la 411 si nu sunt piese in magazie.

de consumabile ce sa mai zic ca nu am mai primit de ani de zile si lista cu prioritatile celor de la logistica poate continua la nesfarsit, sa nu deschidem cutia pandorei ca nu este nici topicul potrivit si nici timpul necesar.

  • Apreciez 2
Link către comentariu

Platile se fac in functie de prioritati. Daca l-ai intreba pe seful de la Logistica ti-ar spune ca n-a platit gazele de un an, energia electrica de 8 luni, energia termica de un an (si exista riscul debransarii), trebuie sa asigure hrana arestatilor (au si ei drepturi, deh), hrana cainilor-ca au si ei grade profesionale, combustibil, piese de schimb pt auto si calculatoare, consumabile, etc, etc, etc...

Asa ca ar trebui sa individualizezi aceasta generalizare "rusine politiei romane" (app, se scrie Politiei Romane)!

Dintr-un sac din ce in ce mai gol trebuie sa scoti pentru ce "arde".

Daca nu ma insel, seful de la Logistica este un fost jindar, ajuns mare ofiter de politie acum. In plus se ocupa si de IPA. Face doua lucruri de mantuiala.

Exemple: 1. Un VW Transporter "zace" de peste trei luni in curtea ipj-ului pentru ca "meseriasii" atelierului nostru auto i-au ars calculatorul. Nu sunt bani pentru a cumpara altul, dar nici nu a fost tras nimeni la raspundere pentru aceasta problema.

                2. Foarte multi colegi s-au retras din IPA.

Link către comentariu
  • Moderator

Pentru informarea ta corecta, cel la care te referi este exact pe profil, avand la baza liceul MI si studii superioare de intendenta.

N-are treaba IPA cu ce discutam aici.

Nu m-am referit la o persoana anume, ci in general la problemele de logistica.

  • Apreciez 1
  • Displace 2
Link către comentariu

Platile se fac in functie de prioritati. Daca l-ai intreba pe seful de la Logistica ti-ar spune ca n-a platit gazele de un an, energia electrica de 8 luni, energia termica de un an (si exista riscul debransarii), trebuie sa asigure hrana arestatilor (au si ei drepturi, deh), hrana cainilor-ca au si ei grade profesionale, combustibil, piese de schimb pt auto si calculatoare, consumabile, etc, etc, etc...

Asa ca ar trebui sa individualizezi aceasta generalizare "rusine politiei romane" (app, se scrie Politiei Romane)!

Dintr-un sac din ce in ce mai gol trebuie sa scoti pentru ce "arde".

Pentru informarea ta corectă:câinii de serviciu din Poliția Româna nu au grade profesionale și au circa 2(doi) lei/zi alocație de hrană.

  • Apreciez 1
Link către comentariu
  • Membru activ

Dapin nu le mai lua apararea, ca sunt niste jigodii. Ar trebui ca o firma sau personal civil sa se ocupe de logistica, nu politisti.

 

Iar 411 trebuie desfiintat si facut contract cu un service prin licitatie. Acolo se mananca bani aiurea.

  • Apreciez 2
Link către comentariu
  • Moderator

 contract cu un service prin licitatie.

Daca ai fi lucrat o perioada la SIF, ai fi stiut catre ce duce "licitatia" :D

Ok, iti urmez sfatul sa nu le mai iau apararea, o sa stau sa treaca cele 8 ore de munca, o sa astept sa vina ziua salariului si o sa ma lamentez apoi ca sefii mei directi sunt niste nenorociti si de-aia n-am eu bani, fara sa incerc sa imi fac o privire de ansamblu asupra problemelor existente.

A, si voi posta numai in topicul cu banii de haine :D

  • Apreciez 1
Link către comentariu

Pentru informarea ta corecta, cel la care te referi este exact pe profil, avand la baza liceul MI si studii superioare de intendenta.

N-are treaba IPA cu ce discutam aici.

Nu m-am referit la o persoana anume, ci in general la problemele de logistica.

Studii superioare de intendenta? :hmmmt: De aceea face o treaba asa minunata ca sef de serviciu logistic! :))

Deci, nu este politist! Inca, unul care a sarit gardul in curtea noastra! Faptul ca are liceul de politie, nu il face politist!

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Si din cauza unora ca cel descris mai sus avem lipsurile astea! Toti neavenitii se ocupa de gestionarea fondurilor pentru intretinerea autospecialelor din dotare. Vine iarna, iar masinile sunt nepregatite pentru acest anotimp.

Link către comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Poliţia Rutieră a primit un Mitsubishi Outlander în custodie timp de trei luni

10154415_717662351601199_126438540488589

Poliţia Rutieră va primi în custodie timp de trei luni un Mitsubishi Outlander, în versiunea cu motor Diesel de 2.2 DI-D 4WD, de 150CP. Modelul este oferit de M Car Trading pentru Inspectoratul General al Poliţiei Române, care a decis să-l împrumute poliţiştilor de la Brigada Rutieră. Reprezentanţii Mitsubishi sunt încrezători în modelul Outlander, fiind sigur că acesta va impresiona poliţiştii pe parcursul celor trei luni pe care le va petrece în compania acestora. Printre calităţile principale ale modelului, reprezentanţii mărcii enumeră performanţele dinamcie, calitatea şi siguranţă oferită, alături de protecţia mediului prin emisiile reduse de CO2.

 

Sursa: automarket

 

  • Apreciez 3
Link către comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Frumoasa masina dar... Ce faci cu una si aia inchiriata?

Politiei Rutiere din toata tara ii trebuie cel putin 800 de bucati in operativ. Numai acestei structuri si neluand in calcul toata Politia.

Inscriptionate si neinscriptionate. Masini fiabile si cat de cat puternice.

Sunt curios de pe ce MCV au luat rampa. 

In Bucuresti avem aduse doua dustere dar sunt folosite exclusiv antemergator pentru premier. Una dintre ele este full. 

Cu o floare nu faci primavara nici macar intr-o celula. 

  • Apreciez 1
Link către comentariu

Politia de Frontiera are un parc auto supradimensionat. Era vorba sa dea la OP si rutiera Passat-urile, dar vad ca se tot amana, OP=ul merge cu loganul rupt in 2, iar politia de frontiera tine passatul cu 10mii de km in garaj...

Link către comentariu
  • Moderator

Nu cred că vor umbla la parcul auto al Poliției de Frontieră, pentru că mașinile respective au fost achiziționate prin fonduri europene, cu o destinație precisă.

Link către comentariu

Din cat am inteles de pe site-ul celor de la SNAP si a declaratiilor actualului ministru Oprea (discursul sau de la bilantul MAI)  se demareaza procedura de achizitionare a 5000 de autospeciale alocandu-se pentru asta cateva zeci de milioane de euro de la buget.

Ce masini vor fi aduse, unde vor fi ele repartizate, caror structuri (politie, jandarmerie) cand vor veni si daca vor veni anul asta, nu stiu sa spun.

Spun doar pentru ca am citit cu ochii mei comunicatul SNAP si am auzit cu urechile mele cele declarate de ministru.

Acum, daca mint ei sau dezinformeaza, o fac si eu. 

Pana atunci nu ramane decat sa asteptam pentru ca va dati seama, la astfel de informatii foarte putini au acces si personal, nu ma numar printre ei.

Masinile politiei rutiere din capitala sunt distruse. Mai merg cateva cat de cat normal si alea in conditii de patrulare pentru ca daca ti se comunica o urgenta, risti sa le rupi pana la destinatie. 

Asa ca...  Speram ca pana la sfarsitul anului, avand in vedere campania alegerilor din iarna, vor catadicsi mai marii cu banii de achizitii sa mai spele imaginea politiei printr-un nou lot de carute.

Link către comentariu

La noi la IF se aude ca iau 10 dustere anul acesta prin programul RABLA si la anul cateva zeci de Loganuri, dar vb voastra... la rutiera ce sa facem cu Loganul?? Cel putin pe DN-uri ar trebui masini mai puternice !!!

Link către comentariu

Sa va zic eu alta duma......la ipj......ATOP a donat Politiei Municipiului 7 logane noi noute echipate,inscriptionate prin februarie si de atunci zac si ruginesc si imbatranesc bucsele pe ele pentru ca inspectoratul nu are banii necesari sa inmatriculeze 7 masini.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.