Jump to content
POLITISTI.ro

gabridian
 Share

Recommended Posts

Salutul cu mana la cozoroc mai e de actualitate in Politie,Politie de Frontiera?Din cate stiu eu nu e reglementat nicaieri acest lucru.

• Membru

Si totusi la Campina, prin 2009, ne stresau cu salutul, am avut si un fel de proba la care am fost notati.

• Moderator

Ce dracu sa le ceri ofilitilor de la Campina? Asa isi satisfaceau si ei setea de grandoare, cu bietii elevi care nu puteau sa protesteze. Sa vina in teritoriu sa le dau eu salut cu mana la...cozoroc.:))

• Upvote 1

Nu exista asa ceva. Politia Romana nu mai este institutie militara din anul 2002. 

Totusi cand mai vine cate un ofiter in control solicita sa-i dai raportul cu mana la cozoroc.( in PFR)  <_<

Edited by gabridian

Salutul face parte din respect, dar nu cu mana la cozoroc. Aceia care au asemenea pretentii, sa se mute la alte arme(jandarmerie, pompieri sau MApN). 

• Moderator

Salutul cu mâna la cozoroc nu este rezervat exclusiv militarilor. De exemplu piloţii din aviaţia civilă îl folosesc din totdeauna, marina civilă de asemenea şi exemplele pot continua, chiar şi poliţia americană care nu a fost niciodată în istoria ei militară. Părerea mea este că dacă sunteţi în uniformă puteţi saluta cu mâna la cozoroc fără nicio problemă. În schimb darea acelui raport nu mai este de actualitate, sunt două lucruri diferite, nu le confundaţi. 

• Upvote 5

Nu zic ca salutul la cozoroc nu este frumos si elegant, dar sa nu mi se impuna :clip: . Am fost si eu militar vreo 6 ani. Si acum mi se intampla cateodata sa salut cu mana la cozoroc, dar o fac pentru ca vreau , nu ca mi se impune!

Nu suntem in America, un simplu "Sa traiti" si o pozitie "decenta" a corpului , eu zic ca este suficient, iar daca superiorul iti intinde mana, ii intinzi si tu mana.
Aceasta este parerea mea,  eu asa procedez! ...

Edited by Eduard
  • Upvote 3

mai nou la IPJ hunedoara nu se mai saluta cu "sa traiti" ci cu "va salut" intre grade asemanatoare si cu "am onoarea sa va salut" pentru grade mai mari

• Membru

Salutul intre politisti nu mai este reglementat de regulamentele militare din motive lesne de inteles, insa in scoli (Academie sau Campina, nu conteaza) este reglementat de regulamentul de ordine interioara, iar elevilor/studentilor din anul I li se aplica si regulamentele militare, pe langa ROI-ul unitatii de invatamant pt simplul motiv ca anul respectiv de studiu se considera satisfacerea stagiului militar. Deci nu mi se pare nimic extraordinar daca se saluta cu mana la cozoroc in timpul scolii. Pe principiul asta in care consideram ca un astfel de salut militar dat si primit in timpul scoli izvoraste din frustrari (o fi si asa), ar trebui sa desfiintam si onorul la drapel, defilarea, juramintele militare sau al politistului. Eu zic ca tine de traditii.

Vb lui Catalin si Eduard. Sunt structuri civile care se saluta in acest mod, inclusiv NYPD care nu a avut nici cea mai mica tangenta cu sistemul militar cum a fost la noi si nu este absolut nici o problema atata timp cat nu e impus de superior. Ba dimpotriva. E un salut prin care arati respect (cui merita evident), dar in acelasi timp iti creeaza si tie o imagine buna spre deosebire de un salut dat in scarba cu jumatate de gura dupa ce s-a scarpinat in prealabil la oo.

• Upvote 4

• Moderator

Ce vorbesti? Unde scrie ca se considera anul 1 satisfacerea stagiului militar? Daca imi aduc bine aminte, armata nu mai e obligatorie in Romania de prin 2007, asa ca nu dau doi lei pe organizarea "militara" a scolilor de politie.

• Membru

Intr-adevar, primul an se considera stagiu militar in Academia de Politie. Este prevazut in regulament.

"Art. 9 – (1) Conform legii, studenţii Facultăţii de Poliţie şi cei ai Facultăţii de Pompieri, cetăţeni români, îndeplinesc serviciul militar activ. 

2) De la prezentarea în Academie şi până la depunerea Jurământului Militar, studenţii vor executa o perioadă compactă de pregătire militară, 
prevăzută şi în curricula universitară. 
(3) În primul an universitar, curricula universitară va cuprinde şi o disciplină de pregătire militară, cu activităţi specifice. 
(4) În cazul studenţilor Facultăţii de Poliţie şi ai Facultăţii de Pompieri, faţă de care s-a luat măsura exmatriculării din Academie şi care au 
promovat cel puţin anul I de studii, cu ocazia trecerii în rezervă li se echivalează îndeplinirea serviciului militar activ şi li se acordă, în condiţiile legii, 
gradul militar echivalent gradului onorific obţinut."
  • Upvote 3

• Moderator

E o chestie si asta. Adica faci armata obligat fortat, desi in Romania armata nu mai e obligatorie. Iar cand termini scoala, devii civil cu statut special. In fine, problema nu se pune de scoala, se pune de dupa scoala, cand toti suntem civili. Oricum, militaria e o prostie cat casa. Luati exemplul jandarmilor.

Intr-adevar, primul an se considera stagiu militar in Academia de Politie. Este prevazut in regulament.

"Art. 9 – (1) Conform legii, studenţii Facultăţii de Poliţie şi cei ai Facultăţii de Pompieri, cetăţeni români, îndeplinesc serviciul militar activ. 

2) De la prezentarea în Academie şi până la depunerea Jurământului Militar, studenţii vor executa o perioadă compactă de pregătire militară, 
prevăzută şi în curricula universitară. 
(3) În primul an universitar, curricula universitară va cuprinde şi o disciplină de pregătire militară, cu activităţi specifice. 
(4) În cazul studenţilor Facultăţii de Poliţie şi ai Facultăţii de Pompieri, faţă de care s-a luat măsura exmatriculării din Academie şi care au 
promovat cel puţin anul I de studii, cu ocazia trecerii în rezervă li se echivalează îndeplinirea serviciului militar activ şi li se acordă, în condiţiile legii, 
gradul militar echivalent gradului onorific obţinut."

Aceeasi situatie e si la Campina.

Si eu am luat nota pe salut, dar nu am luat 10 pe motiv ca nu am strigat "Sa traiti!" pe un ton energic.

Edited by costi91

• Moderator

Ca tot veni vorba, sunt curios cati dintre absolventi au primit si livret militar. Eu nu cunosc niciunul.

• Upvote 2

eu am o chestie...nu stiu daca o pot numi livret militar care spune ca sunt "incorporabil" parca...hartia asta am primit-o cand am fost la "testare" sau cum i-o zice cand te verifica daca esti apt de armata la sfarasitul clasei a 12-a.

dupa Campina, n-am mai primit nimic care sa ateste ca mi-am indeplinit stagiul militar

• Moderator

Evidenta "rezervistilor" sa tine de catre MApN, chiar si pentru cei care lucreaza in MAI, cu exceptia structurilor militarizate. Adica, daca va duceti la centrul militar pe raza caruia aveti domiciliu o sa constatati ca sunteti "militari in rezerva", cu gradul corespunzator vechimii, insa dupa regulile militare (adica un "inspector" nu este neaparat "locotenent" in rezerva, ci doar daca s-a scurs timpul necesar avansarii). Nu este nevoie sa primiti "livret militar" pentru ca va aflati inca in structurile de "ordine si siguranta nationala", insa abia la trecerea in rezerva/pensionare ar fi trebuit sa se emita un astfel de document, daca mai sunteti "apt-combatant".

@Catalin: stagiul militar nu este obligatoriu, insa in momentul in care te prezinti pentru recrutare la institutiile de invatamant ale MAI esti pus sa semnezi un "contract" ce cuprinde, printre altele, si acordul de a satisface "stagiul militar" (atentie, nu am spus "stagiul militar obligatoriu"!), pe langa multe alte chestii.

• Upvote 1

• Moderator

Nota pe salut?! Ce se studiaza mai nou in scoala aia, cum sa satisfaci orgoliile obosite ale unora sau cum sa prinzi hoti? Asta e vrajeala cu stagiul militar indeplinit, atata vreme cat Politia Romana, prin lege, nu este o institutie militara, nu poti spune ca formeaza militari si se ghideaza dupa regulamente militare. Ar fi impotriva legii. Ar insemna ca scolile de politie sa aiba militari in termen, in conditiile in care, repet, armata nu mai e obligatorie, nici macar in cazul politistilor. Nu credeti? Uitati-va pe conditiile de recrutare. 

De asemenea, hai sa va mai vand un secret. Juramantul ala pe care l-au depus politistii ce nu au prins vremurile militarizate ale Politiei Romane se numeste juramant de credinta  si este cu totul si cu totul altceva fata de juramantul militar. Suna in felul urmator : Jur să respect Constituţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, să aplic în mod corect şi fără părtinire legile ţării, să-mi îndeplinesc cu răspundere şi bună credinţă îndatoririle ce-mi revin potrivit funcţiei şi să păstrez secretul profesional. Aşa să-mi ajute Dumnezeu! - art. 23, alin.2 din Legea 360/2002.

In alta ordine de idei, juramantul militarilor suna asa : Eu.... militar al Fortelor Armate, jur credinta patriei mele, Romania. Jur sa-mi apar tara chiar cu pretul vietii. Jur sa respect legile tarii si regulamentele militare. Asa sa-mi ajute Dumnezeu.

Hopa... cum mai e cu armata prin scolile politiei romane? Repet, gargara ieftina. Suntem civili, raspundem in fata legii civile (nu suntem cercetati de parchetele militare), ne comportam conform conduitei civililor. E normal ca trebuie sa existe o disciplina, insa aceasta poate foarte bine sa fie lipsita de orice iz militaresc. Asa ca respectati-va superiorii, sunteti obligati prin statut si prin natura serviciului, comportati-va corespunzator in societate, dar lasati-ma cu porcaria de militarie, pentru ca nu a facut bine nimanui. Repet, uitati-va la jandarmi.

In loc sa ii invete pe bietii elevi cum sa faca mai bine un act procedural, astia pierd timpul in scoli sa le dea note pe puterea cu care scot un comunist si militaros "Sa traiti!" pe gura. E anormal asa ceva. O colega din promotia 2009 mi-a spus ca aveau disciplina la Campina in care ii invatau cum sa fiarba sosetele si lenjeria intima pentru a le steriliza. Am ramas perplex. Se pare ca in scolile de politie mai nou se invata orice altceva in afara de cum se prind hotii. Trist.

Edited by Cristi
  • Upvote 1

• Membru

Si eu sunt tare curios in privinta acestei note pe salut. Ce ai vrut sa spui cu asta? In functie de cumacordai salutul militar te nora cineva?

• Membru

Cristi, iei lucrurile astea prea persoanl si prea te aprinzi pt o banala discutie, Faci icter cand auzi de militarie, superiori sau orice altceva care are cea mai mica nuanta, asa tangentiala macar cu orice presupune o ierarhie. :)

Da. Stim si noi ca sunt 2 juraminte diferite: cel militar depus la inceputul anului I de cursuri din motivele expuse mai sus si cel de credinta, eu il numesc "al politistului", care se depunde la  avansarea in primul grad profesional.

Stagiul militar nu mai este obligatoriu intr-adevar. Tocmai de aceea nimeni nu te ia cu japca sa te inscrii la o scoala de politie. O faci cu manuta ta. Cu aceeasi manuta cu care semnezi si contractul cu MAI.

SINGURUL motiv real pt care s-a demilitarizat Politia este datorita cerintelor europene. Insa cum s-a facut? S-a dat o spoiala, au facut agent din sergent major si dispozitie din ordin, au dat liber la sindicate si cam atat. Realitatea este ca vrem, nu vrem, nu suntem militari, dar suntem militarizati.

Cunosc un comisar care dupa ce s-a pensionat a trecut in evidentele MApN, acolo figureaza si la casa de pensii speciale, pt ca primeste o pensie militara si a fost trecut in rezerva ca lt. col. ® si i s-a eliberat livret militar.

Azi am fost la Centrul Militar Judetean Constanta pentru a cere detalii despre livretul militar.

In speta ma interesa care este statutul meu militar in acest moment.

Teoretic dupa demilitarizare ar fi trebuit sa fim in rezerva dar inca suntem activi.

Abia dupa ce pleci din sistem ( demisie, pensie etc) obtii livretul de militar in rezerva sau retragere, dupa caz.

Ma intereseaza speta deoarece are legatura cu postare din topicul referitor la legea 295/2004.