Jump to content
POLITISTI.ro

Admitere 2011


Postare recomandată

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Publicat

vreau sa stiu si eu unele informatii:Daca media la bac conteaza pentru promovarea testului de admitere.Ce imi trebuie pentru inscrierea la examenul de admitere (am gasit ceva pe internet da nu stiu daca este concret) si cum procedez.Se mai da sigur examenul de admitere?Adresa pentru contact florin_msp2@yahoo.com.Va multumesc.

Publicat (modificat)

La Scoala de Agenti "Vasile Lascar " din Campina:

În cazul clasării mai multor candidaţi pe ultimul loc pe lista celor declaraţi admişi, cu

aceleaşi punctaje/medii, departajarea se face folosind în ordine următoarele criterii:



  • media generală obţinută la examenul de la bacalaureat;
  • media generală a anilor de şcolaritate din perioada studiilor liceale;
  • nota obţinută la Limba şi literatura română la examenul de bacalaureat.

    La Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza " din Bucuresti la Facultatea de Politie:


    • nota obţinută la Limba română;
    • nota obţinută la Istorie
    • nota obţinută la Limba străină;
    • media obţinută la examenul de bacalaureat

    Pentru dosarul de inscriere:

    -cerere de înscriere;

    -copia legalizate a diplomei de bacalaureat sau adeverinţă care atestă absolvirea liceului cu diplomă de bacalaureat pentru candidaţii care au absolvit în anul în curs şi copia legalizată a foii matricole;

    -următoarele documente în copie legalizată: certificatul de căsătorie. certificatul de naştere pentru candidat, soţie/soţ şi fiecare copil;

    -autobiografia şi tabelul nominal cu rudele candidatului;

    -cazierul judiciar al candidatului;

    -certificatul de examinare psihologică;

    -fişa medicală tip de încadrare în Ministerul Administraţiei şi Internelor;

    -caracterizare de la ultimul loc de muncă (şcoala sau unitate militară);

    -declaraţia de confirmare a cunoaşterii şi acceptare a condiţiilor de recrutare;

    -copii ale următoarelor documente: livret militar, act de identitate, carnet de muncă;

    -trei fotografii 3 x 4 cm.

    Mai multe detalii gasesti la :

    http://www.scoalapolitie.ro/Admitere/

    http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/index.html

    http://www.scoalapolcj.ro/admitere.htm

    De asemenea iti recomand sa vizionezi si cele doua videoclipuri pentru exemplificarea procesului de inscriere si sustinere a concursului de admitere la scoala de agenti Campina.

    Mult succes !

Modificat de Madalin
  • Apreciez 4
  • 2 săptămâni mai târziu...
Publicat (modificat)

Va salut. Am o intrebare, care se adreseaza elevilor din M.A.I. Am auzit un zvon, faptul ca la Cluj nu s-ar acorda nici un loc, iar la Campina 50. Eu cred ca acest zvon, nu o sa se confirme. Ce parere aveti? Ma pregatesc intens, pentru admitere, cred k o sa dau la academie, am cazut anul trecut la Cluj prin departajare, al cincilea. Imi doresc foarte mult sa reusesc.

Modificat de Todoran Ioan
  • Membru
Publicat

Din cate cunosc eu, trei ani de zile nu se mai scolarizeaza nici la Campina, nici la Cluj, iar promotia 2011 v-a fi avansata in ianuarie 2012, sper ca sursa mea de informare sa se fi inselat, desi nu prea cred :hmmmt:

  • Apreciez 1
  • Displace 2
Publicat (modificat)

Nici macar la academie nu se acorda nici o sansa?

Ce o sa se intample cu scolile timp de 3 ani? Cu profesorii?

Modificat de Todoran Ioan
  • Membru
Publicat

Nu stiu cum ai intrat in posesia acestor informatii eti79ety insa iti zic eu ce se intampla acum in scoala , eu fiind promotia 2011:

- ne-au adus uniformele de ceremonie ca sa le probam sa vedem cum ne vin

- s-a facut revista de front cu baietii (fetele o fac maine , 17.03.2011)

- in dimineata zilei de luni, la arborare, chestorul ne-a zis ca semnalele sunt pozitive dinspre minister si ca 95 % o sa terminam acum in vara , nicidecum in 2012 cum zici tu

- acum 3 saptamani am fost vizitati de ministrul Igas si ne-a dat de inteles ca din vara o sa fim "prima linie in lupta contra infractorilor " , mai ales ca din pacate multi politisti o sa fie dati afara.

Orice se poate intampla pentru ca eu pana nu vad ceva concret nu cred insa suntem optimisti si speram ca va fi bine !

  • Apreciez 1
Publicat

Nu stiu ce are sula cu prefectura, dar totodata nu stiu cine si-ar dori sa viziteze, doar de dragul vizitei, scoala de politie de la Campina.Poate e un obiectiv turistic si nu stiam eu.

Publicat

ca sa fiu mai explicit ziua portilor deschise este o manifestare a tuturor institutiilor publice din romania si o buna practica in domeniul comunicarii publice. nu are nici cea mai mica legatura cu sustinerea sau nu a examenului de admitere acolo pentru ca astfel de manifestari au loc la spitale, puscarii, societati energetice (a se citi mine) unde nu se organizeaza nici o admitere si nici nu cred ca ai dori sa fii admis.

si vorbind de practici, exista in romania, intr-o institutie superioara de invatamant militar practica de a se organiza admitere o data la 3 ani, academia de informatii, lucru pe care nu il stiam, dar l-am aflat astazi de la un coleg de la mru. si acolo se procedeaza asa de cativa ani buni.

asa ca nu mi se pare chiar imposibil dupa cum zicea cineva mai sus ca anul asta sa nu se mai organizeze admitere in nici o scoala, academie sau de agenti. dar daca vrei sa stii sigur asteapta inca 1 luna si vei afla informatii oficiale, nu pareri.

  • Apreciez 2
  • Moderator
Publicat

Nu e deloc absurd, ar fi o masura normala, pentru ca in timp ce se pregateste concedierea colectiva a unor oameni din sistem, nu e corect si nici legal sa se organizeze admitere pentru incadrarea altora.

Publicat (modificat)

Eu m-am uitat pe site la scoala de la Cluj, cred ca o sa fie admitere, dar locuri mai putine.

http://www.scoalapolcj.ro/elev.htm

Eu cred ca sunt foarte multi care ar vrea sa influenteze negativ tot ceea ce este legat de admitere, sunt prea multe interese, probabil ca sa nu ne pregatim din timp, sa fie ceva spontan si sa nu fim asa de bine pregatiti. E doar o parere, nu stiu, sunt tare confuz, o sa dau la academie, daca o sa am ocazia. Sincer, ma astept de la orice de la guvernul acesta, sper sa fie bine.

Modificat de Todoran Ioan
Publicat

Ce ma enerveaza mai tare e ca nu se da macar un comunicat ceva sa zica "Da, va avea loc admitere anul asta, nu stim cate locuri sau alte detalii dar vom revenii cu precizari" sau sa zica "Nu mai stati fratilor si intrebati toata ziua pe la politie/forumuri/cunostinte, ca nu va mai avea loc admiterea anul asta".

E chiar absurd!

  • Apreciez 1
Publicat (modificat)

johnix04 ai dreptate, insa nu avem decat sa ne pastram calmul si sa asteptam. In afara de chestiile astea nu avem altceva de facut, din pacate ... :emo-yessir:

Modificat de georgya
Publicat

iata primele 1600 locuri in scolile de politie scoase la concurs anul asta. spre bucuria candidatilor admiterea s-a simplificat, durata scolarizarii este redusa, iar locurile echitabil impartite intre toate scolile! viitoru,l suna bine :ner:

http://www.prolex.ro/?cat=539

Publicat (modificat)

Art. 1. - Institutiile de invatamant din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor aloca, in anul 2011, un numar de 1.620 de locuri in vederea formarii initiale a politistilor locali cu atributii in domeniul ordinii si linistii publice si in domeniul circulatiei rutiere.

Acele locuri nu sunt pentru admiterea in Politia Romana , ci doar pentru comunitari si nici nu se organizeaza in vruna din cele doua scoli de politie si academie.

Modificat de Madalin
  • Apreciez 2
Publicat

Am sunat ieri la Politie si doamna de acolo mi-a zis ca se va da, insa nu stie niciun detaliu in legatura cu nr de locuri si ca urmeaza sa le fie furnizate aceste detalii. Voi, a-ti mai aflat ceva?

  • Displace 5
Publicat

Daca continui sa mai scrii " a-ti" ( a-ti mai aflat ceva?) nu ai sanse sa intri la examen.Pana afli cate locuri vor fi, mai invata putina gramatica. :naughty:

  • Apreciez 3
Publicat (modificat)

Pff :doh: ...felicitari ai acumulat 1 post in plus :good: ....mda nu stiu cum mi-a sunat mie in momentul ala sau poate a fost din graba, oricum greseala mea :slapb:

on: toti cei care stiti nouatati postati va rog aici si de preferat sa fiti ontopic, nu off cum este colegul aflat cu un post mai sus de al meu :P

Modificat de johnix04
  • Displace 5
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.