Jump to content
POLITISTI.ro
VictorL

Admitere 2011

Recommended Posts

Napoleon

va salut ! in legatura cu aria dedicata, aceeasi intrebare si eu.

multumesc

toCSic

nu aveti cumva teste din anii precedenti ce au fost date la scolile de politie din Campina respectiv Cluj? sau un link ceva? multumesc anticipat!

Mateuta

lasa-mi un mesaj cu adresa ta de email

Dau

Este interesat cineva de materiale pentru admitere? Am intrat anul acesta la Academia de Politie si nu mai am nevoie de ele.

Spor la invatat.

LORD

Academia de Poliţie. Pentru români, ciumă – pentru minorităţi, mumă. Sursa : Articol preluat din ziuaveche.ro din 2011-08-01

În jurul graniţelor României – în afara celor din Republica Moldova – trăiesc aproape un milion de români: câteva sute de mii în Ucraina (Maramureşul istoric, Herţa, Bucovina de Nord şi sudul Basarabiei), câteva sute de mii în Serbia şi câteva zeci de mii în Bulgaria şi Ungaria. Mai mult de 90% dintre aceştia nu beneficiază de învăţământ în limba maternă nici măcar la nivel de şcoală primară.În schimb, România a ajuns să dea locuri separate, în detrimentul naţiunii majoritare, inclusiv la Academia de Poliţie.

Nu o să pomenesc aici toate drepturile care duc la discriminarea pozitivă aberantă a minorităţilor din România şi nici modalitatea prin care anumiţi indivizi sunt băgaţi în Parlamentul României pe nedrept, doar pentru a face jocurile Puterii, indiferent care este aceasta.Model al diversităţii promovat aberant la Bucureşti, Academia de Poliţie Alexandru Ioan Cuza a oferit anul acesta, asemenea altor instituţii de învăţământ superior civile, locuri separate pentru minoritarii ţigani, minoritarii unguri şi membrii altor minorităţi. Asta înseamnă educaţie, mâncare, haine şi cazare GRATIS.

Potrivit Constituţiei României, limba oficială este limba română. Toţi cetăţenii ei, indiferent de naţionalitate, trebuie să o cunoască. Şi, atunci, de ce dăm locuri separate pentru ţigani, unguri şi alte minorităţi? Aceştia nu trebuie să o cunoască şi să o vorbească? La Academie, tot în limba română se predă, tot legile României se învaţă.

Locuri separate pentru minorităţi – rezultate dezastru

Potrivit unui comunicat al Ministerului Administraţiei şi Internelor din 06 iulie 2011, anul acesta, în cadrul FACULTĂŢII DE POLIŢIE au fost scoase la concurs un număr de 551 de locuri la învăţământul de zi, astfel:

-POLIŢIE (specializarea „ordine şi siguranţă publică” – 3 ani) – 203 locuri (bărbaţi şi femei, fără discriminare), din care 15 locuri pentru tineri de etnie maghiară, 6 locuri pentru tineri de etnie romă, respectiv 9 locuri pentru cetăţenii români aparţinând altor minorităţi naţionale;

-POLIŢIE (specializarea „drept” – 4 ani) – 50 locuri (bărbaţi şi femei, fără discriminare);

-POLIŢIE DE FRONTIERĂ (specializarea „ordine şi siguranţă publică”) – 50 locuri (bărbaţi şi femei, fără discriminare), din care 1 loc pentru cetăţenii români de etnie romă, respectiv 2 locuri pentru cetăţenii români aparţinând altor minorităţi naţionale;

-POLIŢIE DE FRONTIERĂ (specializarea „drept”) – 10 locuri (bărbaţi şi femei, fără discriminare);

-JANDARMI (specializarea „ordine şi siguranţă publică”) – 103 locuri (bărbaţi şi femei, fără discriminare), din care 3 locuri pentru cetăţenii români de etnie romă, respectiv 4 locuri pentru cetăţenii români aparţinând altor minorităţi naţionale; 3 locuri fiind alocate SPP;

De asemenea, FACULTATEA DE POMPIERI scoate la concurs 55 de locuri, bărbaţi, dintre care 10 locuri pentru tineri palestinieni şi 5 pentru cetăţeni din Republica Moldova.

Să vedem şi comunicatul MAI din 28 iulie 2011, potrivit căruia, în perioada 15.07-28.07.2011, în Academia de Poliţie a avut loc concursul de admitere. Pe cele 551 de locuri au concurat 2653 de candidaţi, după probele eliminatorii, la proba scrisă participând 1694 de candidaţi.

După susţinerea tuturor probelor de concurs, ultima medie de concurs a fost:

Facultatea de Poliţie:

– specializarea drept – 8,70

– specializarea drept, pentru poliţie de frontieră – 8,60

- specializarea ordine şi siguranţă publică– 7,80

- specializarea ordine şi siguranţă publică, etnie rromă – 5,40

- specializarea ordine şi siguranţă publică, etnie maghiară – 5,00

- specializarea ordine şi siguranţă publică, alte minorităţi – 6,00

- specializarea ordine şi siguranţă publică, pentru poliţie de frontieră– 7,60

- specializarea ordine şi siguranţă publică, pentru poliţie de frontieră, minorităţi – 7,10

– specializarea jandarmi – 7,30

– specializarea jandarmi - alte minorităţi – 5,20

– specializarea penitenciare – 7,30

La Facultatea de Pompieri – ultima medie a fost 8,50.

ADMIŞI prin DISCRIMINARE

Concluzia ar fi, pe scurt, următoarea. Un cetăţean român, de naţionalitate română (majoritar) trebuie să obţină o medie de cel puţin 7,80, pentru a intra la ordine şi siguranţă publică, Facultatea de Poliţie, în timp ce un ţigan sau un ungur intră oricum, indiferent de capacităţile intelectuale. Un ţigan intră cu 5,40, iar un ungur cu 5,00. La asta se mai adaugă şi nesimţita păcăleală cu alte minorităţi, unde s-a intrat cu 6,00. Care alte minorităţi?

Păi, să-i luăm de pe listele publice postate pe site-ul oficial al Academiei:

-DUCIUC FLAVIU-IONEL IOAN (6,90) I.P.J.-MM

-ROMANIUC ALEXANDRU-BOGDAN PAUL (6,70) I.P.J.-MM

-CRETU ALEXANDRA-ECATERINA PETRU (6,50) I.P.J.-SV

-IVANOV ALEXANDRU SERGIU (6,30) I.P.J.-BT

-ALEXA DANUT TOADER (6,00) I.P.J.-NT

Întrebări care nu vor primi răspuns

-Din minoritatea cărei pile (ştab/ potenţat al vremurilor noastre) fac parte aceşti Admişi?

-Dacă îi verifică cineva, ar putea să scoată măcar două vorbe în limba minorităţii pe care, cică, o reprezintă?

-De ce ar trebui aceşti “minoritari” să aibă locuri separate la admitere?

Şi, ca să respect corectitudinea politică, să îi vedem şi pe unguri:

-PALY-KIS CSABA CSABA-ZSOLT (7,20) I.P.J.-SJ

-KUI ZSOLT CSABA (6,40) I.P.J.-SJ

-PLAIAS SZILARD CSABA (6,20) I.P.J.-MS

-NAGY TIHAMER VASILE (6,00) I.P.J.-MM

-KUI ANDOR-LEVENTE VASILE (5,60) I.P.J.-SJ

-SERES ANITA-PANNA SANDOR-GYOZO (5,30) I.P.J.-SJ

-TANKO-BODOR HUNOR ATTILA (5,20) I.P.J.-HR

-FARKAS IZABELLA-KATALIN JENO (5,00) I.P.J.-MS

Dar şi pe ţigani:

-COSTEA MARIAN-CLAUDIU ION (7,30) D.G.P.M.B.

-CIOBANU ION GHEORGHE (6,80) I.P.J.-DB

-IOAN-UDILA ALEXANDRU IOAN (6,00) I.P.J.-AG

-TUGULAN DUMITRU-COSMIN TIBERIU (5,90) I.P.J.-VL

-MOLDOVAN ALADAR-GABRIEL ALADAR (5,50) I.P.J.-HR

-MINCU CLAUDIU-ALEXANDRU AURICA (5,40) I.P.J.-IL

• Upvote 4

Dorin20

Salut! Stie cineva, de ce pe site-ul politiaromana.ro (imi cer scuze daca nu pot da site-ul) la subiecte(romana si engleza campina) din anii 2001-2002-2003-2004-2005-2006 nu pot sa le vad acum 2 luni mergea dar nu le-am luat atunci pentru ca am zis ca am timp, le are cineva?

Multumesc !

Edited by Dorin20

Ben

Pai cam asta ziceam si eu aici

Ben

Pe cei care au dat admitere anul acesta la Academia de Politie si considera ca au fost nedreptatiti prin nedistribuirea celor 12 locuri neocupate de maghiari si alte minoritati, ii sfatuiesc sa faca o petitie catre ministru, la adresa petitii@mira.gov.ro

Poate daca vor fi cateva, le va lua in seama.

Edited by ben

Todoran Ioan

Va salut. Pana la urma au fost locuri anul acesta pentru FR? Am intrat pe site-ul academiei si la sectiunea FR este in lucru... Asta inseamna ca a fost admintere?

georgedi

din cate stiu nu au fost locuri la FR anul asta

Dau

Nu au fost locuri la FR anul asta.

toCSic

care mergeti sambata sa platiti taxa de participare la concurs in Campina? poate iesim la o bere p urma ;)) :)

Todoran Ioan

Va salut. Am intrat la Cluj, cum pot sa intru si eu in aria privata?

Bogdanel

trebuie sa iei legatura cu cineva care este la Cluj si care are cont pe aces forum ! :emo-yessir:

ia legatura cu userul Nashipa sau cu cs777

Edited by bogdanel

ERamona

Pt Todoran Ioan...si eu am intrat la Cluj:)

Todoran Ioan

Lasa-mi un id de mess...

toCSic

a fost careva sa-si ia scrisoarea de transfer medical de la doctor? Eu am fost la doctorul meu de familie si m-a trimis la Campina sa aduc de acoloo fisa medicala si sa o semneze el doar... am sunat la Campina si nu mi-a raspuns nimeni. A fost careva la doctorul de familie? Si-a rezolvat careva fisa? Cum trebuie sa procedez? thx

toCSic

am aflat raspunsul la intrebarea de mai sus, trebuie sa-ti ridici fisa medicala de la doctorul de familie si sa-ti elibereze si o adeverinta ca nu te mai afli in evidenta lui. Sper sa ajute pe cineva:) mult spor incontinuare

• Upvote 2

Madalin

Tiganii si ungurii sunt atat de prosti incat nici cu locuri speciale nu au putut intra la scoala de politie din Campina. :ner:

Anul acesta au fost doar 2 locuri pentru minoritati: 1 loc pentru tigani si 1 loc pentru unguri.

In cadrul concursului de admitere nu s-au ocupat locurile candidatilor romani de etnie rroma si apartinand altor minoritati nationale.

http://www.scoalapolitie.ro/Admitere/rezultate.htm

anamaria1292

Buna ziua!Nu vreau sa deschid un topic asa ca va intreb aici.Eu vreau sa sustin examen de admitere atat la Academie cat si la Politehnica,problema se pune ca anul acesta adimiterile au fost in aceeasi perioada 18.07-24.07respectiv 18.07-19.07 si cred ca si anul viitor situatia va ramane la fel.Intrebarea mea este,pot da admitere la ambele facultati?

Madalin

Daca ai timp si un pic de noroc poti sustine la amandoua.

anamaria1292

Da.Toate admiterile sunt in aceeasi perioada..Cine le-a gandit,a facut-o perfect..Si tocmai ce am realizat ca trebuie sa fiu superwoman..

Madalin

Te referi la testele fizice de la academie cu superwoman?

anamaria1292

Nu,sa fiu in mai multe locuri cam in acelasi timp :hmmmt::good:

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.