Jump to content
POLITISTI.ro
VictorL

Admitere 2011

Recommended Posts

Cerasela

Madalin, ce autoritate crezi tu ca are o fata de 1,65 politista de altfel care participa la un eveniment???nimeni nu o baga in seama chiar daca ar fi cea mai buna profesionista, va termina intr-un birou imbacsit si va face munca de birou ca sa nu fie expusa anumitor riscuri...atunci pentru ce sa se mai accepte aceste derogari???dupa parerea mea trebuie sa ai o conditie fizica si sa stii sa te impui atat prin cunostinte cat si prin atitudine..;), ma repet cu asta dar daca se accepta derogari pentru ce au mai stabilit acele criterii???

Edited by cerasela
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Todoran Ioan

E dezastru ceea ce se intampla acuma in minister, eu asta imi doresc, o sa fac tot posibilul sa reusesc, traiesc cu speranta ca pana o sa ajungem noi o sa fie alte vremuri, desi ma indoiesc....

Ai un plus de la mine, sunt de acord fara derogari, daca s-a stabilit un criteriu... Ce toata ziua...sa mai vb... Eu cred ca ar trebui 1 75 b si 1 70 f, ca sa se compenseze cu promotia anterioara de pitici.

Edited by Todoran Ioan

FANu 18

Vreau sa le urez la totii cei ce o sa participe la admitere multa bafta :emo-yessir:

Roco

Vreau sa le urez la totii cei ce o sa participe la admitere multa bafta :emo-yessir:

Sper sa nu te dezamagesc, dar daca vrei sa intri intr-o scoala de politie trebuie sa sustii o proba ce se cheama LIMBA ROMANA.

• Upvote 2

LORD

Absolvenţii suceveni nu mai vor să fie poliţişti şi jandarmi. Articol preluat din adevarul.ro din 14 iunie 2011,

Cea mai drastică scădere a înscrierilor o înregistrează Şcoala de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni, unde, până în prezent, şi-au depus dosarele 64 de candidaţi, faţă de cei 1.400 de anul trecut.

Anii trecuţi unităţile Ministerului Administraţiei şi Internelor (MAI) erau luate cu asalt de absolvenţi de liceu din toată ţara care vroiau să beneficieze de şcolarizarea gratuită şi de postul asigurat în Poliţie sau Jandarmerie. Peste 600 de candidaţi din judeţul Suceava şi-au încercat şansele depunându-şi dosarele de admitere la academii şi şcoli de subofiţeri, însă anul acesta situaţia a luat o turnură neaşteptată. Din cauza disponibilizărilor anunţate de MAI şi a diminuării normei de hrană cu câteva sute de lei, şcolile de poliţie şi jandarmi vor fi pustii în acest an, numărul candidaţilor înscrişi fiind mult mai mic faţă de anii trecuţi.

De menţionat că înscrierile pentru academii s-au finalizat, în timp ce şcolile de subofiţeri încă mai aşteaptă candidaţi până la finalul lunii iunie. „Avem 88 de absolvenţi de liceu din judeţ care s-au înscris pentru admiterea la academii, dintre care unul a optat pentru Academia Forţelor Terestre Sibiu, unul pentru Academia Tehnică Militară Bucureşti şi restul pentru Academia de Poliţie Bucureşti“, a precizat Gabriel Panţiru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava. Anul trecut circa 200 de tineri suceveni au optat pentru uniforma de poliţist, înscriindu-se la una din cele trei academii.

De şase de ori mai puţini candidaţi suceveni la Jandarmerie

În ceea ce priveşte Inspectoratul Judeţean de Jandarmi (IJJ), numărul celor interesaţi de o astfel de carieră este şi mai mic. Pentru academii au optat 18 candidaţi din Suceava, iar pentru Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi Fălticeni s-au înscris doar 64 de absolvenţi de liceu până în prezent. Amintim că anul trecut unitatea de învăţământ din Fălticeni a avut 1.400 de candidaţi înscrişi din toată ţara, din care 400 erau suceveni, toţi concurând pentru cele 150 de locuri puse la bătaie. Aceste unităţi de învăţământ erau foarte atractive datorită facilităţilor oferite, dar mai ales pentru că posturile în sistem le erau asigurate. „În momentul în care sunt admişi, candidaţii îşi iau angajamentul că vor lucra în MAI un anumit număr de ani şi li se asigură la absolvirea cursurilor un loc de muncă, în funcţie de posturile vacante din minister“, a explicat Bogdan Cornaci, purtătorul de cuvânt al IJJ Suceava.

În legătură cu blocarea încadrării tinerilor absolvenţi ai şcolilor MAI până anul viitor, sindicaliştii au obţinut promisiunea ministerului ca în cazul în care aceştia vor dori să părăsească structurile ministerului înainte de scurgerea contractului iniţial, să nu mai fie obligaţi să plătească penalizări legate de taxele de şcolarizare.

Comentariu propriu : Aviz amatorilor .... se va ajunge ca in marina americana din al doilea razboi mondial ... sa se inroleze in politia romana pe baza de voluntariat !!

johnix04

Trist dar adevarat :(

Baldur

Astea au ajuns scoli pentru someri

• Downvote 2

yucu

da...poate a fi bine peste cativa ani.vreau sa dau anul acesta la una dintre scolile de agenti.nu stiu inca pe care sa o aleg:(.la inceput am ales campina dar acuma parca m-as duce la cluj.nu stiu ce sa fac.

Madalin

E simplu , dai unde este mai aproape de casa , concurenta este aceiasi daca din motivul asta nu sti unde sa dai.

yucu

multumesc madalin

Dorin20

Salut tuturor! As avea si eu o intrebare, va rog.Cat este taxa de inscriere anul acesta + cea medicala?la campina ma refer

Multumesc!

VladM

Pai... cum... dai la politie si nu stii?

Ai fost IPJ si nu ti-au spus cat si cum?

Taxa de inscriere de in jur de 200 RON iar cea medicala in jur de 200-300 sau 400 RON.

Baldur

Chiar nu va inteleg, cum sa vrei sa devii politist sau jandarm cand astia dau afara pe capete in minister, taie salarii la greu ..cum??? Cei care sunt politisti acum isi cauta deja alte locuri de munca, s-au saturat sa fie calcati in picioare si batjocoriti de catre sefi , sa stea pe salarii mizere. Daca vreti sa nu aveti niciun viitor, angajati-va in politie, foarte bine faceti!

• Downvote 6

Paul90

Auzi Baldur, ştii ceva? Până la o limită ! Ajunge ! :slapb:

Sunt destule presiuni inutile şi suficiente asupra cadrelor aşa cum îi situaţia acum. Dar nu denigra pentru cei tineri calitatea şi idea muncii de poliţie, a dorinţei de a face bine şi a putea ajuta cetăţenii, doar din cauza unor situaţii ce ţine de politic, de guvernare, de nişte probleme ce ţin de forurile superioare. Nu mai da şi ataca în cei care chiar îşi doresc asta DIN PASIUNE ! Da, sunt încă oameni care îşi doresc asta şi au visat să facă asta de mici. Te-ai gândit vreodată la asta? Nu-ţi face tu griji, odată şi odată binele se întoarce tot cu bine ! :clip:

Nu ştiu dacă eşti sau nu poliţist, dar persoane care gândesc ca tine SAU cele care zic " aţi venit în sistem când trebuia să plecaţi " îmi provoacă un mare dezgust. Mi se pare de bun simţ să acorzi un minim respect pentru cei care dau probele acelea vara, în şcoală, la temperaturi la care alţii stau la ştrand sau sub umbrelă şi mai trag tare să scoată punctaj şi la proba teoretică ca să intre. Şi în timpul şcolii la fel. Nu mai vorbesc de datul peste cap cu somnul atât în şcoală cât şi la serviciu, ori de câte ori se impune !

Am fost prea dur / acid / răutăcios? Poate, poate nu. Nu am nimic cu persoana ta. Doamne ajută să ai o carieră strălucitoare în orice vei decide tu să faci. :emo-yessir:

Dar nu mai arunca cuvinte negândite, ok ? :clip:

• Upvote 4
  • Downvote 1

VladM

Ai auzit vreodata de dragoste sau pasiune pentru ceva anume?

Bine inteles ca nu. As mai fi continuat... dar totusi nu vei intelege, asa ca prefer sa ma abtin.

Voi!... Toti, astia care sunteti Stan Dracu si va luati de Politisti cand va arde voua habar n-aveti pe ce lume traiti. Habar nu aveti ce e aia onoare si dragostea pentru tara, si de a simti cel mai mic sentiment pentru a schimba ceva, chiar daca tara a fost indesata pana in gaurile inflatiei.

Pe de alta parte, de ce sa mai existe Politia... din moment ce toti ar lua-o pe 7 carari, asa cum fac acum, eminentii nostrii elevi care habar n-au pe ce lume traiesc, cu niste note in bacalaureat de toata batjocura ce rost mai ar avea... sa existe cineva care chiar da cuvant legii. :angry:

Voi toti credeti ca Politistul... domule, ar fii invincibil, clarvazator, atotputernic, "nu trebuie sa faca aia... n-ar fi trebuit sa faca cealalta, ba chiar e prost si habar n-are sa-si faca meseria."

Nu politistul e de vina, ci tara si comportamentul oamenilor care traiesc in ea si care au dat o imagine..

Politisti si-au facut facut treaba si inca si-o fac sub semnul unui sistem de tot rasul si al unui salariu de te lasa jos, domule Baldur, va intreb, voi v-o faceti pe'a voastra?!

Trist.

Edited by Noxy
  • Upvote 5
  • Downvote 1

Baldur

Dragostea sau pasiunea nu te vor ajuta cand vei ajuge la o varsta si vei vrea sa-ti intemeiezi o familie, sa-ti cumperi o casa, o masina. :emo-yessir: E frumoasa meseria de politist cand esti tanar, cand nu ai prea multe obligatii. Dar ce faci cand ajungi la o varsta si o sa stai pe 1100 ron? Cand vei avea un copil? Ce ii vei spune? Nu am bani sa iti iau de mancare, dar dragostea mea si pasiunea pt munca e mare.... :lol:

Aveti dreptate, sunt rau, nenorocit, asa este...mult succes in continuare. E bine si frumos in politie, salariile sunt mari iar avansarile se fac prin munca.

Pacat ca nu sunteti realisti si reactionati astfel. :(

• Downvote 5

Dorin20

am fost la IPJ m-am inscris tot dar nu mi-au spus. cum sa fie vizita medicala 200-300-400RON?probabil ca acum la psihologic imi spune.poate ca m-ai inteles gresit in august atunci cand ma duc pentru legitimatie si trebuie sa platesc inscrierea si vizita medicala.

Edited by Dorin20

VladM

Fii mai explicit data viitoare.

Fii sigur ca o sa-ti spuna daca nu au facut-o pana acum.

Taxa de inscriere ramane in picioare, sau propabil ai pe cineva din familie (si aici fac referire la tata, mama, frate) intr-un cadru militar sau al MAI si esti scutit.

Cat despre taxa vizitei medicale la institut... pana in 50 de RON, mai mult sau mai putin.

Conteaza ca trebuie sa ai, asta in orice caz.

Succes!

Edited by Noxy

Dorin20

Multumesc frumos !

VladM

Din punctul meu de vedere, anul asta e mult mai multa lejeritate pe la scolile de politie.

De ce ar mai dori tanarul roman sa o ia pe caile politiei, daca el se ducea acolo numai pentru leafa, ca in anii trecuti...alias Academia de Politie. Claie peste gramada, examenele de licenta intarziate,... iar incadrarea in "forta de munca".. Dumnezeu mai stie!

In orice caz, ar trebui sa dai o tura pe la scoala de politie sau IJP.

• Upvote 1

Todoran Ioan

Ok. Astept cu sufletul la gura rezulatatele oficiale, imi doresc din tot sufletul sa reusesc, in ciuda informatiilor care s-au afirmat, raman ferm pe pozitii si pregatirea continua, nu trebuie subestimata admiterea, mai ales ca anul trecut am cazut al cincilea. Ms mult. Succes tuturor, suntem putini care am ales sa ne indeplinim visul, si nu pentru alte beneficii.

anamaria1292
Ai auzit vreodata de dragoste sau pasiune pentru ceva anume?

@Noxy,tot respectul! :emo-yessir:

Succes candidatilor de anul acesta.

LEX91SPETSNAZ

Anul asta se va vedea clar cine vroia sa devina politist pentru spaga (viitorii si actualii cocalari, care ii trag in jos pe cei buni, si le pateaza imaginea), si cine vrea sa devina politist din pasiune pentru meserie, si ca sa isi serveasca patria ! :emo-yessir:

LEX ET HONOR !

Edited by LEX91SPETSNAZ
  • Downvote 1

Mateuta

sa-si serveasca patria.... :)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.