Jump to content
POLITISTI.ro

Admitere 2011


Postare recomandată

Publicat

deja suunt dezamagit. daca la academie vor fi 150 de locuri, si numai 10% la fr inseamna ca o sa ma bat cu colegii pe 7-8 locuri. 150 de locuri la op inseamna ca o sa fie 100 la arma politie si 50 probabil la jandarmi

  • Displace 3
Publicat (modificat)

Pai trebuia sa te astepti. Se auzea demult ca vor fi reduse locurile.

Daca tragi tare si inveti nu are de ce sa-ti frica de concurenta. :naughty:

Oricum mult noroc. Sunt sigura ca o sa reusesti ! :emo-yessir:

Modificat de georgya
  • Membru
Publicat

O completare la ce v-am zis, cu scuzele de rigoare:

La Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti - Facultatea de Politie s-au scos la concurs

- specializarea "odine si siguranta publica " - forma de invatamant de zi - 200 locuri, eu scrisesem 150, din graba a fost greseala.

- specializarea "drept" - 50 locuri

Raptor nu mai presupune nimic, jandarmii nu au locuri scoase la concurs!

Ramonyk, nu este scris nimic de frontiera.

  • Apreciez 4
Publicat

Raptor nu mai presupune nimic, jandarmii nu au locuri scoase la concurs!

Au si jandarmii locuri scoase si sunt 100.

Publicat

Nu ma refeream la nota de la admitere ci la media de la BAC.

La media de la BAC bateam apropo-ul, sa stii ;) . Bine, acum depinde ce preferinte are fiecare.

Publicat

Ce treaba are media de la bac cu examenul de la academie?

La academie dai examen la anumite obiecte pe cand la bac dai examen la cu totul altceva.

Unii nu pun mare accent pe bac, isi concentreaza atentia pe materia de admitere la academie :emo-yessir:

Publicat (modificat)

O sa sa vezi tu... :ner: ce importanta are.

Sa nu ai uimirea cand vei ajunge la egalitate, sa presupun cu inca 20 pe un loc. Atunci sa vezi... importanta.

Si inca... ceva. Academia decide daca vrea sau nu sa-ti inregistreze dosarul in cadrul examenelor de admitere., din cate stiu eu.

Sunt destui care, au medii de te doare capu' prin liceu si se trezesc cu 10 la examenul de bacalaureat.

Depinde ce profil ai. Daca ai un profil in care romana, limba straina si istoria sau oricare dintre ele isi pun amprenta fii sigur ca o sa dai cu bata-n balta.

Chiar daca nu e scris nicaieri, imaginea conteaza oricand, oriunde, de fiecare data.

Modificat de Noxy
Publicat

Noxy... mi-ai luat vorba din gura...

mhentor, majoritatea institutiilor iau in considerare media de la bac pentru departajare si atunci o sa conteze foarte mult.

Publicat

Gresesti, si iti spun si unde:

1)La academie departajarea nu se face in functie de media de la bac ci de nota obtinuta la romana, istorie sau engleza

2)Eu am terminat liceul la specializarea mate-info si am luat bacul cu 6.70, am dat la academie insa am picat cu 7.5.

Succes!

Publicat (modificat)

Gresesti, si iti spun si unde:

1)La academie departajarea nu se face in functie de media de la bac ci de nota obtinuta la romana, istorie sau engleza

2)Eu am terminat liceul la specializarea mate-info si am luat bacul cu 6.70, am la academie insa am picat cu 7.5.

Succes!

Cap. 8 din Regulamentul de organizare si admitere 2011 din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza"

"VIII. STABILIREA ŞI AFIŞAREA REZULTATELOR FINALE ALE

CONCURSULUI

Preşedintele Comisiei centrale de admitere validează rezultatele finale ale

concursului pentru fiecare facultate în parte, în ordinea strict descrescătoare a

mediilor de admitere obţinute de candidaţi.

Media minimă de admitere nu poate fi mai mică de 5 (cinci), atât pentru

învăţământul fără taxă, cât şi pentru învăţământul cu taxă.

Pentru departajarea candidaţilor care obţin media generală egală cu cea a

candidatului admis pe ultimul loc scos la concurs, se aplică în ordine următoarele

criterii:

a. Facultatea de Poliţie

- nota obţinută la Limba română;

- nota obţinută la Istorie

- nota obţinută la Limba străină;

- media obţinută la examenul de bacalaureat.

- media generală a anilor de liceu."

Nota: Daca departajarea nu are loc, se trece la punctul urmator.

Inca o precizare... nu cumva manualele şcolare şi tematicile de concurs sunt în concordanta cu cele

prevazute pentru examenul de bacalaureat?!

Modificat de Noxy
Publicat

Niciodata nu s-a ajuns pana la media de la bac in departajarea studentilor la academia de politie.

In ceea ce priveste tematica, aceasta corespunde cu cea de la liceu doar la istorie si limba straina.

Istorie si limba straina faci la orice specializare, e adevarat, la uman faci mai multa.

Publicat (modificat)

mhentor, poate ai dreptate. Nu s-o fi ajuns la media de bac pentru departajare, dar nu stii ce se schimba de la an la an. ( oricum la Campina se ia in considerare )

Eu zic ca foarte mult conteaza si aceasta medie, pe care unii nu o iau in seama .Oricum am destule specimene in clasa care trateaza bacul cu dosul (dar vor plange ei la sfarsit ). Nu comentez, fiecare cu propriile pretentii.

Cred ca ar trebui sa conteze pentru tine ca om. Una este cand ai o diploma cu o nota mai mare, alta e cand apare o nota mica. Nu?

Mult noroc la admitere. :emo-yessir:

Modificat de georgya
  • Apreciez 1
Publicat

URA :emo-yessir: o veste buna pe astazi dar tot raman la parerea ca JOS BASESCU :doh: E UN DOBITOC

[success=Atentie!] Te rog sa folosesti butonul "Add Replay" atunci cand vrei sa postezi ceva.

Butonul "Start New Topic" se foloseste numai atunci cand doresti sa initiezi un nou subiect de discutie (sa deschizi un topic nou).

Multumesc pentru intelegere.[/success]

  • Apreciez 1
Publicat

Am obtinut media la bac 8.62, am fost departajat la scoala de la Cluj si am cazut, ultima medie parca a fost 8.67, tot asa nu am acordat mare importanta, dar regret amarnic.

  • Membru
Publicat

Eu sunt foarte realista.

De ce sa mai sper, daca nu are rost ? Ma pregatesc in continuare si sincer nici eu nu stiu pentru ce.

Puteau macar sa anunte ca nu va mai fi nicio admitere, este altceva cand stii de la bun inceput.

Oricum dau cate o bere celor care au sustinut ca se scot locuri, daca spusele se adeveresc. :emo-yessir::beer:

Hai cu berile :lol::beer: !

  • Apreciez 1
  • Membru
Publicat

Hai cu berile :lol::beer: !

O sa beau eu si pentru tine cand ma voi intalni cu georgya :ner:

Publicat (modificat)

As bea si eu una cu voi de fericire. :beer:

Bogdanel, cred ca ar trebui sa-ti dau o lada intreaga, avand in vedere ca nu prea am crezut in spusele tale. :doh:

O impartim. :ner:

Modificat de georgya
Publicat

Atentie

Acest site este dedicat politistilor si institutiei in care acestia isi desfasoara activitatea. Informatiile despre alte arme ale M.A.I. nu au legatura cu acest forum si nu le vei obtine aici.

  • Displace 6
Publicat

georgya, asteptam bericile :D. deci avem intr-un final admitere:)

Publicat (modificat)

Sper sa se afiseze si la Campina in curand. :emo-yessir:

Modificat de robbby
Publicat

Leo, vezi ca la academie baremele la sport sunt aceleasi ca anul trecut. Deja s-au afisat.

Publicat (modificat)

Eu unul sper sa se modifice baremele fizice pe viitor, inclusiv inaltimea. -_-

Modificat de Noxy
  • Apreciez 1
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.