Jump to content
POLITISTI.ro

Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

MariusAcademy

Multe sau putine locuri , cine invata , intra . Restul sunt pretexte !

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

admitere14

Corect !

flexyourbody

Va salut colegilor!

Pe mine ma intereseaza daca se scot anul acesta locuri la FR. Am vorbit cu un coleg, care acum e in sesiune si mi-a spus ca pana la sfarsitul saptamanii s-ar posta pe site-ul Academiei, daca se scot sau nu locuri.

Cine cunoaste detalii sau informatii referitoare la acest subiect rog sa-mi trimita un PM.

Antoniev

Se posteaza locurile inca de pe-acum?  :shock: In plus, de ce ne intrebi, daca peste o saptamana se posteaza? nu mai poti astepta?

copilu

credeti ca se vor schimba probele , acestea fiind inlocuite de rezistenta 800m , viteza 50m , tractiuni si saritura in lungime?

flexyourbody

Nu se afiseaza numarul de locuri, cica s-ar posta daca se vor scoate, sau nu, locuri la FR...

Antoniev

credeti ca se vor schimba probele , acestea fiind inlocuite de rezistenta 800m , viteza 50m , tractiuni si saritura in lungime?

P-asta de unde ai scos-o? Sau nu prea te descurci la aia 1000m si iti impui in subconstient ideea ca o sa se schimbe ceva? 

• Upvote 2
  • Downvote 2

copilu

te-ai aruncat prea devreme sa afirmi asa ceva ;) Din cate imi aduc aminte , cu o luna , cam asa , inainte de admitere , au fost schimbate probele , acestea fiind inlocuite cu ce am spus mai sus , insa , pentru ca a fost o schimbare prea brusca , le-au scos pe cele noi , revenindu-se la cele normale pentru care s-au pregatit foarte mult timp candidatii.   Aici ( http://www.scoalapolitie.ro/ADMITERE/Anexa5_Educatie_fizica_2013.pdf ) sunt acele probe noi pe care le-au pus in ultima instanta. Nu le scot nicaieri . Desi sunt puse pe site-ul scolii de politie , banuiesc ca ar fi fost implementate si la academie , diferenta dintre aceste doua institutii fiind la nivel teoretic ( cei de la scoala nesustinand proba scrisa la istorie )

Nu mai fa pe astfel de afirmatii , nu e ok :)

• Upvote 2

MariaGrd

Copilu are dreptate.Anul trecut era cat pe ce sa se schimbe probele cu doar cateva saptamani inainte de examinare.Chiar se schimbasera,dar s-au razgandit imediat,in cateva zile.Era prea din scurt  si nu mai aveai timp sa te antrenezi si pt altceva.Copil,pregateste si tractiunile ;)

• Upvote 1

georgya

Antoniev, mi se pare ca esti prea dur . Am observat ca raspunzi cam ''de sus'' . Fii si tu mai amiabil ca daca faci pe desteptul nu esti mai interesant. Pana la urma esti doar un aspirant ca multi dintre cei care postam aici, nu trebuie sa raspunzi asa arogant celor care pun intrebari. :)

Edited by georgya

Antoniev

Multumesc de atentionari, n-o sa tin cont de ele. Sa exprim totusi parerea mea, si de ce li se pare unora dintre voi ca vorbesc de sus. Aproape toata lumea pe aici isi pune problema detaliilor atat privind proba sportiva, cat si cea scrisa:

- vor fi de alergat 800m in loc de 1000?

- vor fi tractiuni sau aruncarea mingii medicinale?

- se va da subiectul ala la istorie?

- se schimba conducerea si avem parte de alte probe?

Parerea mea: ca politist nu o sa alerg fix 800m, ca doar nu se va opri infractorul cand atinge distanta asta (caz ipotetic). Daca intr-adevar ai conditie fizica, nu-ti faci probleme de genul celor mentionate de mai sus; cum s-a mai zis pe aici, probele sportive sunt mai mult decat lejere, astfel ca, oricare ar fi acestea, te asiguri ca le poti trece. Altfel, dupa parerea mea, nu te prezinti la admitere; nu-i de tine. 

Cat despre proba scrisa, la fel; n-am vazut pe cineva pe-aici sa spuna ca are probleme la un anumit subiect pe care-l invata, ci majoritatea nou-inregistratilor intreaba: "mai am timp sa incep sa invat?" "ce sa invat?" "cum sa invat?" Ai impresia la un moment dat ca toata lumea vrea sa admita, dar nimeni nu incepe sa invete.

Chiar am oferit si manuale scanate, si nu s-a inghesuit aproape nimeni, dar totusi anumiti useri continuau sa intrebe a n oara: "trebuie sa invat din toate manualele? de unde sa le iau?"

Nu vorbesc arogant, sau "de sus", ca nu am o astfel de pozitie, si tocmai de aceea nici nu e de asteptat sa vorbesc cu condescendenta. N-am violat nicio regula a forumului prin limbajul meu; ca unii participanti la topic se simt incoltiti, e cu totul si cu totul altceva. Eu nu sunt adeptul persoanelor "soft".

Edited by Antoniev
  • Upvote 3
  • Downvote 1

BogdanAlx

Si nu inteleg notiunea afirmata de Maria;cum ca era timp prea scurt sa te pregatesti si de altceva..pai scuzati-ma 6 tractiuni este infim de putin ,orice persoana de sex masculin ar trebui sa poata sa execute macar atatea.La urma urmei trebuie sa ai conditie fizica per total..nu sa te pregatesti "din timp" pentru probe ..si ulterior sa devii -sa o spun mai galant-sedentar.Sunt de acord cu Antoniev.Dupa un infractor nu vei alerga nici 800 m,nici 1000 ci cat este nevoie pentru a-l retine.La fel sta treaba si cu viteza.Nici un infractor nu va alerga constant cu 7.2/50m.Orice probe ar fi stabilite trebuie trecute.Si sunt Pro tractiuni in defavoarea mingii medicinale.

Stima!

Edited by bogdancrrn

MariusAcademy

Nu vreau sa fiu ironic , dar Antoniev , tu te-ai apucat sa inveti ? Pentru ca te vad foarte activ pe forum !

• Downvote 5

CBianca

Ce fiara esti MariusAcademy ,arrrr :))) :lol: 

• Upvote 1
  • Downvote 3

MariusAcademy

Eu nu inteleg care tot da minusuri pe aici . :)) . Voi ramaneti cu minusurile , iar eu ma bucur de practica si ca sunt la academie . Voi va plangeti ca nu intrati , dar nu munciti ,eu ma chinui cu sesiunea si ma bucur la final. Asta e diferenta dintre mine si cei care o lalaie atat .

• Upvote 1
  • Downvote 6

CBianca

Altii uita sa se mai bucure de facultate,practica si chiar de postul pe care il ocupa .

Vixen

MariusAcademy, ești foarte plin de tine, fiule. Vezi ca nu e îndeajuns sa fii admis acolo, trebuie să mai și TERMINI. Să știi că am avut colegi care și-au făcut bagajele prin anul 3 pentru restanțe, așa că e devreme să faci pe superiorul pe aici. Momentan, ești doar un student, și din câte înțeleg, baieții sunt deja polițiști care vor sa dea la FR, așa ca vezi-ți putin lungul nasului.

• Upvote 5

Alina20

Am si eu o intrebare. Am facut un singur an de facultate la fara taxa, si as vrea sa stiu daca pot participa la concursul pentru Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar", avand in vedere ca acesta face parte din invatamantul postliceal. In cazul in care trebuie sa-mi achit respectivul an, trebuie s-o fac inainte de inscriere? Mersi.

MariusAcademy

Ideea era ca tot se bate apa-n piua ba ca se dau nu stiu ce probe , ba ca nu stiu ce . Cei care vor sa intre , sa puna mana pe carte . Nu vad ce e asa deplasat.

Alt minus . Ce am scris aici gresit? Sau e un efect de turma puternic impregnat ? Aceeasi oameni care nu reusesc sa intre la Academie sau la alta scoala de politie . ;)

Edited by MariusAcademy
  • Downvote 4

georgya

Vixen, mare dreptate ai. :good:

Alina20, poti participa fara nicio problema. Doar la Academie nu se poate.

MariusAcademy

Nu conteaza neaparat tonul cu care spun ceva , ci esenta celor spuse .

Edited by MariusAcademy
  • Downvote 2

Vixen

Nu vezi ce e așa deplasat pentru ca ești orbit de ego-ul tău fantastic. Ți-am dat un sfat pentru POSIBILA ta carieră în poliție și nu am să mă repet, urmează-l sau rămâi un obtuz antipatic.

• Upvote 3

Antoniev

Nu vreau sa fiu ironic , dar Antoniev , tu te-ai apucat sa inveti ? Pentru ca te vad foarte activ pe forum !

Inca de anul trecut am terminat materia. Frustrarea mea este ca in acest moment as fi putut sa fiu coleg cu tine, daca nu pateam ce-am patit cu fisa medicala. In plus, activ pe forum? Intru si ies, dau cate un raspuns, ca sa ajut pe altii sa nu pateasca ce-am patit si eu. Da' deh, cand esti bun esti luat de prost, arogant, ignorant, ironic. 

Ah, si sa stii ca eu n-am nimic de obiectat la ce ai scris pe aici, daca are vreo importanta.

Edited by Antoniev
  • Upvote 1

MariusAcademy

Nici nu m-am laudat . Doar ca Antoniev are dreptate privind pe voi , aspirantii , aceeasi aspiranti dintre care multi vor ramane la acelasi stadiu ... de aspiranti . , si anume ca nu puneti mana pe carte . Voi vreti doar sa intrati fara sa si actionati in directia respectiva . Evident , primul pas in indeplinirea a ceva este dorinta , dar mai apoi intervine vointa si munca . Multora le lipseste . Poate ca am fost putin sarcastic , dar ideea era sa nu se mai puna atatea intrebari , ci sa se inceapa pana la urma si cu studiul. Frecati forumul toata ziua , ma intreb cand invatati . Nu am nimic cu cei ce invata , dar vedeti voi , foarte multi care intreaba pe aici habar nu au de lumea in care traiesc. Fara suparare . :)

P.S: Nu ma adresam tie decat la inceput cand nu stiam nimic de tine. Stiu ca inveti.Eu ma refeream la cei care nu fac asta , cei pe care i-ai pomenit si tu. :)

Edited by MariusAcademy
  • Downvote 2

copilu

eu nu inteleg de ce v-ati luat asa nasol de cei care nu invata si alte inventii . intrebarea mea a fost adresata pentru a afla si parerea celorlalti si , eventual , pentru a-i informa pe cei care nu au aflat de acea schimbare care aparuse inaintea admiterii din 2013 cu privire la probele sportive pentru a se pregati si pentru cele noi , pentru ca , sa fim realisti , poate nu toti aspirantii pot face o saritura de 2m sau 16 tractiuni , dar asta nu inseamna ca nu ar deveni buni politisti , nu? in fond , nu pentru asta dorim cu totii sa intram la academie sa ne antrenam fizic , cat si intelectual pentru a ne face datoria de politist cat mai bine? lasati aroganta, vorbele de sus si alte mizerii si raspundeti intrebarilor cum trebuie sau nu raspundeti deloc. 

Edited by copilu
  • Upvote 2
  • Downvote 2