Jump to content
POLITISTI.ro

Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

Ben

Testarea psihologica pt scolile de agenti e diferita fata de cea pt Academie sau cel putin pe vremea mea.

Sa nu te astepti sa fie la fel.

Edited by Ben

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

admitere14

Da mă gândesc , dar e puțin ciudat .. Dacă nu ești apt pentru Academie măcar pentru școală să mai poți opta . Vă mulțumesc pentru răspunsuri :)

MariusAcademy

Sunt diferite. Testarea psihologica pentru scolile de agenti e mai tarziu . Eu in iunie am sustinut examenul psihologic pentru Academia de Politie , iar cei pentru agenti sau alte structuri , mai tarziu (cam cu 1-2 luni ) . :) A zis bine Ben.

admitere14

Eu eram curios dacă mai pot susține și pe cel din toamnă în caz că nu reușesc la cel pentru Academie :D

Constantin24

Daca ai trecut de testul psihologic pentru Academie, dar nu ai intrat si a doua optiune e o scoala de agenti, nu mai e nevoie sa dai alta testare psihologica. Se considera ca esti apt si pentru o scoala de agenti.

Edited by Constantin24

admitere14

Mulțumesc !

Codrecatalin

Salut!!o intrebare am si eu ...cand si unde pot afla cate locuri se aproba ptr examenul de admitere al acestui an 2014 la Scoala de agenti de politie Vasile Lascar din Campina?Multumesc anticipat!!

Cristi

Afli cand se va da o hotarare de guvern in acest sens, de pe site-ul institutiei in cauza.

Codrecatalin

Multumesc!!

Antoniev

Am vazut ca exista o sectiune pe site-ul academiei, numita "Rezultate examen psihologic". Exista vreo sansa ca rubrica aia sa fie completata vreodata?

razvan0209

A fost acum 2 ani, anul asta nu imi amintesc daca a mai fost dar in orice caz doar in zilele de dupa examen.

Roxanak95

Conteaza mediile generale din toti anii de liceu???

georgya

Nu conteaza.

Antoniev

Conteaza doar media la purtare. 

Bai frate, e asa greu sa citesti un amarat de regulament, sau unul din topicurile in care s-a mai pus aceeasi intrebare ca si a ta?  <_<

• Upvote 2
  • Downvote 1

MariusAcademy

Iar la media de la purtare nu trebuie sa ai 10 , ci minim 8 in timpul ciclului liceal .

• Upvote 1
  • Downvote 3

Roxanak95

sta linistit ca nu-mi este greu sa citesc un regulament ;) chiar nu eram sigura daca, conteaza sau nu si media de la bac...de media de la purtare, stiam si eu ca, conteaza foarte mult ;) chiar asa ironic trebuie sa fi?? doar am intrebat ca nu eram sigura...dar tu comentezi ce nu trebuie, Antoniev  ;)

Edited by Roxanak95
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Antoniev

sta linistit ca nu-mi este greu sa citesc un regulament ;) chiar nu eram sigura daca, conteaza sau nu si media de la bac..

Am observat cat ai citit din regulamentul de admitere, daca nu ai vazut niciuna din urmatoarele:

(4) Ocuparea locurilor scoase la concurs se face pe baza mediei obţinute la proba de  verificare a cunoştinţelor în ordinea descrescătoare a notelor şi în limita numărului de locuri aprobat.  Pentru departajarea candidaţilor care obţin media generală egală cu cea a candidatului admis pe  ultimul loc la concurs, pentru fiecare inspectorat general beneficiar în parte, se aplică criteriile  prevăzute pentru forma cu frecvenţă a programelor de studii universitare de licenţă organizate de  Facultatea de Poliţie

Art. 82 

Pentru departajarea candidaţilor care obţin media generală egală cu cea a candidatului admis 
pe ultimul loc scos la concurs, se aplică succesiv următoarele criterii: 
a. La Facultatea de Poliţie 
1. Nota obţinută la disciplina Limba română, în cadrul examenului de admitere; 
2. Nota obţinută la disciplina Istorie, în cadrul examenului de admitere; 
3. Media obţinută la examenul de bacalaureat; 
4. Nota obţinută la disciplina Limba română, în cadrul examenului de bacalaureat. 

Si nu, nu eram ironic. Am pus o intrebare retorica.
Edited by Antoniev
  • Upvote 1
  • Downvote 1

JustMeAlex

@Roxanak95 - iti urez succes la examenul de bacalaureat .

P.s E greu sa adaptezi limbajul " facebook" la gramatica limbii romane . :P 

• Upvote 2
  • Downvote 1

admitere14

Să afecteze într-un fel demiterea lui Radu Stroe , admiterea din anul acesta ? 

• Downvote 2

BogdanAlx

Mă îndoiesc că ar afecta-o negativ;acest fapt depinde și de distinsul care îl va înlocui..să sperăm că va fi înlocuit de o persoană mult mai capabilă. :-?

Antoniev

Eu zic sa lasam schimbarile din varf, si sa ne concentram pe invatat si sport. Oricat de mult s-ar schimba ceva cu conducerea, probele de admitere nu vor disparea si nici nu vor deveni mai usoare.

• Upvote 1
  • Downvote 1

simplu01

Antoniev are dreptate. Si eu zic ca cine e interesat intr-adevar de academie si vrea sa intre cu adevarat mananca regulamentul ala, intra pe siteul lor oficial si afla tot ce il intereseaza. Apoi burta pe carte si afara la miscare. 

BogdanAlx

Aia incercam si eu sa afirm..insa ma refeream ca daca vine un om capabil...ar fi un plus pentru toti si pentru viitorii angajati cat si pentru cei deja aflati in sistem.

Spor la teste si la alergat Antoniev!

• Upvote 1

admitere14

Că dacă ar fi puține locuri , tare v-ați multumii .. :D .Normal că trebuie îmvățat dar dacă sunt locuri mai multe cresc și șansele :)

Edited by admitere14

Antoniev

Daca ar fi putine locuri, ar intra doar cei care au invatat / muncit cel mai mult. 

Edited by Antoniev
  • Downvote 1