Jump to content
POLITISTI.ro
Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

Claudiugf

Pana pe 16 iunie.In alte judete am inteles ca e pana pe 20.

georgya

Până pe 16 pentru cei care dau la Academie, nu?

BiancaD

Da

panait92

Am fost la politia judeteana si m'am inscris ,iar acolo mi'a dat fisa medicala,cv si o foaie cu celelalte acte necesare si am cateva intrebari .. pana cand trebuie sa termin toate aceste acte si fisa.medicala pana in 14 cand e ultima zi de inscriere cum scrie pe siteul scolii septimiu muresan sau pana in data de 22.08.2014 cum scrie pe acea hartie ? O alta intrebare pe acea hartie scrie ca trb "declaratie notariala din care rezulta ca nu au mai beneficiat de finantare de la buget pt un program de studii universitare de licenta" ,iar eu fac o facultate acuma la zi si o termin anu viitor ,deci eu beneficiez de finantare ,ce trb sa fac ? Si ce este carnetul de munca ? Va multumesc !

bimd

Dacă optezi pentru școlile de poliție nu ai nevoie de acea adeverință și declarație notarială , iar dacă ești angajată trebuie să îți scoți o copie de la carnetul de muncă pentru a ști vechimea ta în muncă

sorinpuscarciuc

Pt Campina e pana in august timp nu ?

panait92

Multumesc ,dar pana cand ar trebui sa termin tot dosaru nu'mi poti spune ?

Claudiugf

sorinpuscarciuc         Pt Campina e pana in august timp nu ? 

panait92                       Multumesc ,dar pana cand ar trebui sa termin tot dosaru nu'mi poti spune ? 

Dosarul pentru scolile postliceale ale M.A.I (Campina si Cluj) se depune pana pe 22 august.Ultima cerere de inscriere se primeste pe 14 august.

Edited by Claudiugf

panait92

Dosarul pentru scolile postliceale ale M.A.I (Campina si Cluj) se depune pana pe 22 august.Ultima cerere de inscriere se primeste pe 14 august.

Aa inteleg deci de inscris m'am inscris si de dosar ,am timp ,multumesc

sorinpuscarciuc

Dupa ce am terminat fisa medicala , i-am dat fisa omului de la resurse ( unde am scris o cerere directorului pt o derogare la criteriul dermatologie , am niste cosuri retardate unde o doctorita superba a scris acnee , si doctorita unde am fost langa resurse umane care sa verifice fisa medicala a spus ca nu trebuia sa scrie acnee ca nu e nimic grav , dar daca a scris trebuie sa fac dincolo acea cerere la director ) si tipul de acolo dupa ce am scris cererea a spus sa ma apuc de celalalt dosar si sa nu astept sa imi dea raspunsul. Celalat dosar e cu datele personale ?

Adica astea : 

B. Constituirea dosarelor de recrutare i prelucrarea datelor personale
- Principalele documente cuprinse în dosarul de recrutare al candidailor pentru colile
postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne i pentru colile postliceale ale Ministerului Aprrii
Naionale sunt:
a) cererea de înscriere i CV;
b) copii legalizate ale documentelor care atest nivelul studiilor impuse (pentru candidaii care
provin din promoiile anterioare) sau adeverina eliberat de liceu din care s reias faptul c este
înscris la sesiunea de bacalaureat 2014 i copia legalizat dup foaia matricol (numai pentru
absolvenii promoiei 2014);
c) copii ale actului de identitate, carnetului de munc i, dac este cazul, livretului militar;
d) copii legalizate ale certificatului de natere ale candidatului, soului/soiei i fiecrui copil, a
certificatului de cstorie, precum i ale hotrârilor judectoreti privind starea civil;
e) autobiografia i tabelul nominal cu rudele candidatului;
f) cazierul judiciar;
g) caracterizarea de la ultimul loc de munc, respectiv din instituia de învmânt în cazul
absolvenilor în primul an de la absolvire;
h) 3 fotografii tip buletin de identitate;
i) dou fotografii color 9 x 12 cm;
j) fia medical-tip de încadrare în Ministerul Afacerilor Interne;
k) certificatul de examinare psihologic;
l) declaraia de confirmare a cunoaterii i acceptrii condiiilor de recrutare  ?

AG009

Imi poate spune cineva cand incep sa sune pentru programarea examenului psihologic cei de la Resurse Umane din Bucuresti pentru Academia de Politie ?Multumesc

BogdanAlx

Nu ar trebui să aștepți să fii sunat.Îți recomand să te interesezi tu având în vedere că în teritoriu s-a dat testarea în toate județele.

victor94

Vreau sa ma inscriu saptamana viitoare pentru Campina! Nu este vreo problema faptul ca s-a dat testarea psihologica in toate judetele nu?

BGeorge

Te poti inscrie pana pe 14 august. In Bihor, cei care s-au inscris pentru scolile de politie nu au sustinut examenul psihologic.

Edited by BGeorge

georgya

victor94, nu este nicio problemă. Vei da cu seriile din august.

Tomas

Salut.Am luat BAC-ul in 2013 si m-am inscris la o facultate la buget pentru anul universitar 2013-2014. Am vrut dintotdeauna sa urmez Academia de Politie (dar din mai multe motive am ajuns la cea economica). Ce as vrea acum este sa renunt la ASE si sa dau admiterea la Politie.Am inteles ca nu este permis din moment ce am urmat un an de facultate.Nu este permis nici daca o termin?

alexalex91

Nu poti 

bimd

Avizul pshilogic apt pentru Academia de Poliție e valabil și pentru cel de la Școala de Poliție ? Sau trebuie susținut din nou ?

PeterP

E valabil pentru ambele! :)

bimd

Iar în caz că nu e un rezultat pozitiv , se mai poate susține cu cei pentru școlile postliceale ?

Catalin

Nu. La fel de apţi d.p.d.v. psihologic trebuie să fie absolut toţi candidaţii, indiferent că merg la academia de poliţie sau la una dintre şcolile de poliţie.

LooC

@Tomas : este posibil sa se modifice legea si sa poti de la anul, deoarece exista aceasta lege dezbatuta in senat: http://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=17825 la care se asteapta raspuns. In plus, cei de la sri/ani nu au restrictionat pana acum aplicantii din acest motiv si am inteles ca ar fi sanse ca si cei de la academie sa faca asta la anul. Nu e nimic sigur, poate da, poate nu ... 

BogdanAlx

Poate se dezbate însă ANI/SRI nu au nici o treabă cu Academia de Poliție.

Tomas

Daca ar fi chiar si peste 2-3 ani ar fi excelent.Multumesc pentru raspuns.

LooC

SRI/ANI nu au treaba cu academia de politie, dar din moment ce acolo se permite sa aplici, de ce nu s-ar putea si la academie?