Jump to content
POLITISTI.ro

Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

flexyourbody

La multi ani dragi colegi!

Stie cineva daca anul acesta se vor scoate la concurs locuri la FR?

Multumesc anticipat!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

MariusAcademy

Toate locurile inclusiv cele la FR vor fi afisate , cel mai probabil , in mai-iunie . In ultimii ani tot mai tarziu s-au afisat. Ca vor fi anul asta si la FR lovuri scoase nu are de unde sa stie nimeni . :)

Edited by MariusAcademy
  • Downvote 2

onyx

hey,buna!!....taxa  pentru sustinerea examenului de admitere la Academia de Politie este de 300 RON????

Antoniev

Conform regulamentului pe 2013, este de 320 de ron.

Art. 16 (1) În vederea participării la concursul de admitere, candidaţii sunt obligaţi să achite o Taxă de înscriere la concurs, în valoare de 320 lei, compusă din Taxa de examen, în valoare de 300 lei şi Taxa de contravizită medicală, în valoare de 20 lei. 

Edited by Antoniev

Roxanak95

Buna seara.....as dori sa stiu si eu, daca media generala din anii liceului, conteaza foarte mult la admitere sau doar media de la bac?? Multumesc...

Catalin

Nici una nu contează.

Cristi

Media de la bac se ia in calcul la departajare din cate stiu eu, daca exista rezultate egale la celelalte criterii.

onyx

Multumesc frumos pentru raspuns!!

Edited by onyx

adi21

cu cat timp  inainte trebuie sa ma pregatesc pentru Scoala de Politie de la Campina? este tarziu in momentul de fata?
eu zic ca am timp pana in iulie, desi sunt in clasa a 12 a :(

Antoniev

Dupa parerea mea, si posibil si a altor colegi de forum, este timp destul, ambitie si determinare sa ai, sa muncesti. Depinde si de nivelul tau actual; cunosc personal pe cineva care nu a avut nevoie decat de o luna pentru a asimila materia, si nu a avut probleme; anul asta tocmai a absolvit.

Edited by Antoniev

adi21

exista vreo diferenta intre Campina si Cluj? :)

• Upvote 1

MariusAcademy

Da . Campina e in Prahova si Cluj e Cluj . :)) Revenind . Amandoua sunt Scoli de Politie . Nu e nicio diferenta .

• Upvote 2

adi21

psihologicul e greu? cei care ati trecut prin aceste examinari? :/

MariusAcademy

Nu este greu . Te duci odihnit si aia e.

JustMeAlex

Cei care participa pentru a doua oara la concursul de admitere , trebuie sa refaca din nou toate analizele din fisa medicala ? 

Am observat anul trecut in fisa  o rubrica  , in care erai intrebat daca e prima data cand participi la concursul de admitere .

P.s Intreb doar ca sa stiu cum sa ma organizez din punct de vedere financiar :) 

Multumesc anticipat . 

cipri83

Analizele sunt obligatorii de fiecare data cand candidezi!Logic!Starea de sanatate a unei persoane se poate imbunatatii sau inrautatii de la an la an iar prin analizele medicale se vede acest lucru!Stiu ca te costa , insa gandestete ca prin acest examen medical amanuntit tu iti vezi starea de sanatate deci este si un lucru benefic pentru tine!

Edited by cipri83

JustMeAlex

Ok . Nu am nici o problema ca le fac  inca odata :) 

Tocmai de aceea intrebam  , ca sa stiu cum sa ma pregatesc . 

Multumesc . 

MariusAcademy

Fisa aia medicala are valabilitate doar 6 luni din cate stiu ! Dupa termenul asta , valoarea ei este nula .

JustMeAlex

De-abia astept sa treaca aceste cateva luni sa apuc "sa fac analizele din nou"  . Mersi 'MariusAcademy .   :)

Edited by JustMeAlex

admitere14

Testarea psihologică pentru admiterea la Academie se face la sediul ispectoratului de care aparținem ? Dacă din nefericire rezultatul e respins , mai putem opta sau susține o noua reexaminare pentru școlile de poliție ?

Edited by admitere14

Antoniev

Testarea psihologică pentru admiterea la Academie se face la sediul ispectoratului de care aparținem ? 

Eu anul trecut am dat examenul psihologic la o facultate din acelasi oras cu IPJ-ul, deci nu cred.

admitere14

Ok , dar în caz de nereușită mai putem încerca și la cel pentru școli ?

Antoniev

Nu este acelasi examen psihologic pentru toate institutiile? La momentul cand l-am sustinut, nu se aflau in sala doar candidati pentru Academie, ci si pentru ISU, fortele terestre, etc.

MariusAcademy

Daca l-ai picat , adios. La anul . :))

admitere14

Eu auzisem că poți fi respins pentru Academie și admis pentru școli . Eu anul trecut am optat pentru școala de poliție și am fost admis , deci ar trebui să nu-mi fac probleme pentru testatea pentru Academie ..