Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Stan51

Reguli intrare in sens giratoriu

Întrebare

Stan51

Rog un raspuns documentat privind ordinea de intrare in sensul giratoriu din imaginea atasata. Mentionez ca, desi nu sunt figurate pe imagine, la fiecare intrare este un indicator "cedeaza trecerea". In punctul marcat pe imagine a avut loc impactul celor doua autovehicule.

10058499274_c4d7577362_n.jpg

• Displace 6

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

19 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Bestiuta

Ar trebui sa detaliezi ce fel de impact a avut loc, lateral sau fata-spate.

Deasemenea ar trebui sa numerotezi autoturismele precum si unde aveau de gand sa ajunga pt ati putea raspunde.

Modificat de Bestiuta

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Sau o schiţă cu poziţia autoturismelor în momentul impactului.

Citeşte şi aici:

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Stan51

Haideti sa separam putin lucrurile pina fac schita cu accidentul. Ceea ce am gasit pina acum in OU195/2002 actualizata si in Regulament:

1. Art. 55, art. 56, art. 57 art. 59 de la care citez paragraful 3: "In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intilneasca, fiecare intrind in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avind aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierderea prioritatii"

2. In regulament art  129 paragraful

(2) Când două vehicule urmează să se întâlnească într-o intersecţie dirijată prin indicatoare, venind de pe două drumuri publice unde sunt instalate indicatoare cu aceeaşi semnificaţie, vehiculul care vine din dreapta are prioritate

Deci, sa lamurim partea cu prioritatea la intrare si intre timp fac si schita.

• Displace 3

Link către postare
  • 0
Sache

La patrunderea intr-o intersectie cu sens giratoriu esti obligat sa acorzi prioritate de trecere vehiculelor aflate in intersectie.

Autovehiculul din partea stanga a imaginii va patrunde in intersectia cu sens giratoriu inaintea celui din partea de jos, iar acesta din urma va acorda prioritate de trecere primului autovehicul, daca nu are timpul necesar sa patrunda in intersectie in conditii de siguranta!

Punctul 2 se aplica la alte tipuri de intersectii, nu la intersectiile cu sens giratoriu, unde se aplica regula prioritatii de stanga - cine vine din stanga are prioritate sau cel care se afla in intersectia cu sens giratoriu are prioritate fata de cel care urmeaza sa patrunda in intersectie. Simplu!

Citeste mai bine prevederile OUG 195/2002, dar si cele ale Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002.

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Daca e semnalizata ca giratoriu, nu se mai aplica regula prioritatii de dreapta. Daca tu astfel de greseli faci in trafic poate ar trebui sa asculti ce spune nenea politistul... spre binele tau!

Atentie! Giratoriul trebuie semnalizat ca atare, nu doar sa fie o intersectie rotunda! 

Link către postare
  • 0
Stan51

La patrunderea intr-o intersectie cu sens giratoriu esti obligat sa acorzi prioritate de trecere vehiculelor aflate in intersectie.

Autovehiculul din partea stanga a imaginii va patrunde in intersectia cu sens giratoriu inaintea celui din partea de jos, iar acesta din urma va acorda prioritate de trecere primului autovehicul, daca nu are timpul necesar sa patrunda in intersectie in conditii de siguranta!

Punctul 2 se aplica la alte tipuri de intersectii, nu la intersectiile cu sens giratoriu, unde se aplica regula prioritatii de stanga - cine vine din stanga are prioritate sau cel care se afla in intersectia cu sens giratoriu are prioritate fata de cel care urmeaza sa patrunda in intersectie. Simplu!

Citeste mai bine prevederile OUG 195/2002, dar si cele ale Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002.

Sunt de accord cu paragraful 1 ("La patrunderea ...")

Nu sunt de accord cu paragraful 3 ("Punctul 2 se refera...") deoarece nu exista o regula a prioritatii de stanga. Circulatia in sensul giratoriu, asa cum este reglementata in OU195, da prioritate celor care circula in intersectie, nu si celor care urmeaza sa intre. Iar Regulamentul de aplicare nu precizeaza la paragraful 2 vreo exceptie de la cazul intersectiilor dirijate la care se refera.

Paragraful 3 (care se refera la impact) este interpretabil; ce inseamna "daca nu are timpul necesar sa patrunda in intersectie in conditii de siguranta? Haideti sa lamurim intai problema cu prioritatea la intrare si apoi vom avea si raspunsul la impact. Multumesc pentru raspunsuri.

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Nu mai bine ne explici tu cum a fost de fapt si ce ai vrea sa speculezi fara succes in instanta?!

Cum adica: ”nu si celor care urmeaza sa intre” ?! Daca impactul s-a produs in intersectie, iar ce ai aratat tu acolo este giratoriu, este vine celui care vine de jos... (in principiu, in lipsa unei explicatii detaliate pe care vad ca refuzi sa o oferi, facandu-ma sa cred ca ascunzi unele elemente doar ca sa obtii un raspuns multumitor pt tine). Ce alte mentiuni vrei?! 

Art. 57

(4) În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

Link către postare
  • 0
DOD

Pune ma schita accidentului exact asa cum s-a intamplat. Ce tot o lalai atata?! Ce vrei de fapt?

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Acum cred ca mi-am dat seama. Ai intrat de jos in intersectie, ai apucat sa traversezi jumatate de rond, si ai fost lovit in stanga spate de cel care venea din stg. Iar acum esti nemultumit ca ai ramas fara permis si esti un mini-detectiv pierdut in legislatia rutiera  :lol:

Am dreptate?!?!

Link către postare
  • 0
Stan51

Nu ascund nimic, dar nu am timp sa fac acum schita. Si vreau sa invat din ceea ce am patit, pentru ca trebuie sa ma prezint la testarea cunostintelor. Sunt de acord cu art. 57. Este ceea ce am spus si eu: este reglementata prioritatea celui care circula in intersectie fata de cel care intra in intersectie. Vreau argumente bazate pe paragrafe din OU195 si regulament privind prioritatea la intrarea simultana a doua masini in intersectia semnalizata asa cum apare in imagine. Argumente gen "prioritate de stanga" in sensul giratoriu gaseam la orice sofer de taxi...

Acum cred ca mi-am dat seama. Ai intrat de jos in intersectie, ai apucat sa traversezi jumatate de rond, si ai fost lovit in stanga spate de cel care venea din stg. Iar acum esti nemultumit ca ai ramas fara permis si esti un mini-detectiv pierdut in legislatia rutiera  :lol:

Am dreptate?!?!

Asa s-a intimplat. Dar vreau argumente ca sa nu ramin cu carnetul suspendat de pomana....

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Stan51

Pune ma schita accidentului exact asa cum s-a intamplat. Ce tot o lalai atata?! Ce vrei de fapt?

Ma...am pus-o.

10067040856_e110f716ac_h.jpg

Link către postare
  • 0
Stan51

Nu ma ajuta nimeni? Parca era cineva de la Rutier pe aici. Peste cinci zile trebuie sa dau examenul.

• Displace 2

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

Hmmm... cred ca am inteles... cred!!! 

Ai plecat de pe loc, iar cel care te-a lovit a venit cu ”viteza”, nu?! Adica masina sa era in rulare si automat a ajuns in intersectie mai repede decat te asteptai tu, nu!?

Aici functioneaza clar prioritatea de giratoriu. In sensul ca cel care venea din stanga ta a intrat in intersectie doar incetinind si fara a opri inainte, asa cum ti s-a intamplat tie. Tu acum te legi de faptul ca el nu ar fi fost in intersectie in momentul in care tu ai patruns in ea, dar de fapt vinovatia iti apartine pt ca nu ai apreciat viteza ta la plecarea de pe loc, in paralel cu viteza lui... E destul de complicat sa iti explic daca asta este varianta, insa politistul probabil a luat in calcul ambele declaratii si a dedus greseala ta... Sper ca m-am facut cat de cat inteles... 

Nu putea sa fie celalalt vinovat, pt ca nu ati patruns intr-o intersectie concomitent. El a respectat obligatia de a ceda celor care veneau din stanga sa(probabil pt ca nu circula nimeni in acel moment din acea directie), iar tu ai crezut ca se va opri. Intelegi ce spun?!  :beer:

• Apreciez 3

Link către postare
  • 0
Stan51

Nu vreau ca discutia sa fie influentata de faptul ca a avut loc un accident de circulatie. In intersectie nu erau camere de supraveghere, nu am timp sa caut martori, nu am timp sa merg in instanta, deci nu vreau sa contest nimic. Nu pot sa spun ca nu ma simt frustrat de faptul ca eu am chemat un echipaj de politie la care singurul lucru care a contat a fost pe ce parte sunt lovite autovehiculele. Am un test de cunostinte de dat. Daca as primi un chestionar cu o imagine ca in prima postare, ce raspuns trebuie sa dau?

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Sache

Argumente gen "prioritate de stanga" in sensul giratoriu gaseam la orice sofer de taxi...

Asa s-a intimplat. Dar vreau argumente ca sa nu ramin cu carnetul suspendat de pomana....

Vezi, ca devii obraznic!

Ti s-a explicat unde ai gresit, desi ar fi trebuit sa cunosti legislatia rutiera din momentul in care ai obtinut permisul de conducere!

Permisul de conducere ti-a fost retinut legal!

Daca nu intelegi ce ti s-a spus pana acum, poti sa urmezi un curs de legislatie rutiera la orice scoala de conducatori auto! Sau doua, trei, pana intelegi...

Link către postare
  • 0
jon73Cta

Buna ziua,as vrea si eu niste lamuriri referitor prioritatea in sensul giratoriu.
am intrat ieri intr-o intersesctie cu sens giratoriu cu iesire dupa o strada cu o banda, doua benzi in sensul giratoriu si iesire tot pe o strada  cu o banda.
Atasez o poza cu intersectia cu pricina...am intrat pe banda din dreapta(linia de culoare albastra) si la iesire din sens a venit o alta masina care a venit pe banda din stanga de langa scuar(linia de culoare rosie) si a vrut s-o ia in aceiasi directie cu mine,acesta venind tare a franat si a inceput sa injure,si am evitat in ultimul moment un accident.
Vreau sa stiu daca eu am gresit? Am carnet de multi ani si stiu ca trebuie acordata prioritate de dreapta in cazul de fata.Va doresc o zi buna.

Link către postare
  • 0
Marius

Nu ai reuşit să ataşezi fotografia. Citeşte:

Link către postare
  • 0
jon73Cta

Aceasta este poza.Scuze

post-17526-0-47117500-1432318191_thumb.j

Link către postare
  • 0
RomaniConducProst
Publicat (modificat)

Buna ziua! 

Am o intrebare in legatura cu intrare in sens giratoriu.

Un sens giratoriu foarte mic, masini trec fara se incetineaza, sens giratoriu clar delimitat si cu triunghii si linii de oprire inainte de intrare in sens giratoriu. Presupunem eu am intrat in sens giratoriu si am fost lovit din stanga de cineva care a intrat in sens giratoriu mai tarziu de cat mine (a venit cu viteza mai mare de 30), presupunem ca tot a fost filmat de camere de supraveghere cine are dreptate atunci? In legea scrie clar - Vehiculele care circulă în interiorul intersecţiei cu sens giratoriu au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

Cer scuze ptr greseli, nu sant roman.

Modificat de RomaniConducProst

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Sergiu3Run
      de Sergiu3Run
      Ziua Buna.
      Am o nedumerire in legatura cu prioritatea de dreapta.
      Profesoara mi-a aratat ca intr-o intersectie nedirijata se acorda prioritate de dreapta cu exceptia cazului in care cel din dreapta vireaza la stanga sau la dreapta, in acest caz pierzandu-si prioritatea,
      Pana aici, totul e bine si frumos.
      Raspunsul corect este C), dar chiar nu inteleg de ce, pentru ca acesta isi schimba directia de mers, astfel pierzandu-si prioritatea,
      Poate sa-mi explice si mie cineva?
      Multumesc anticipat.
    • Andrei276
      de Andrei276
      Salut,
      Am o nelămurire legată de sensul giratoriu. Dacă două mașini ajung concomitent la intrarea în sensul giratoriu (sensul fiind gol), cine are prioritate?
      Mașinile sunt cele 2 linii (mov și roșu):

Singurul lucru pe care îl știu este că mașinile aflate în sens au prioritate față de cele care vor să intre în sens.
    • Alleycat
      de Alleycat
      Voiam să vă întreb dacă se știe cineva, dacă începând cu 2018, punctul de amendă va rămâne plafonat la 145 de lei, sau va crește la 10% din salariul minim (190 de lei). Vă rog să-mi spuneți dacă s-a plafonat, ce act legislativ prevede acest lucru. Multumesc pentru ajutor.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.