Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
cristinut

Perioada suspendare permis

Question

cristinut

Salut.Am o intrebare simpla.Mi-a fost suspendat permisul pentru ca nu am acordat prioritate trecerii pietonilor.Intrebare:eu nu vreau sa depun contestatie, subliniez nu vreau sa depun contestatie si vreau sa stiu daca trebuie sa mai fac si altceva decat sa astept cele 30 zile de suspendare si pur si simplu ma duc la politie sa-mi ridic permisul.

Recommended Posts

• 0
Catalin2705

pai asta a fost prostia mea ca nu am intocmit nici un formular ne-am inteles doar pe cale verbala.dar nelamurirea mea este daca a procedat corect domnul politist sau ce as putea face in privinta asta?

• 0
Marius

A procedat corect poliţistul.

Art.79 – (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia a rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:

[...]

b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b):

a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;

• 0
Catalin

Din păcate pentru tine, eşti prea naiv şi încrezător în necunoscuţi. După cum vezi legea e destul de clară, obligaţia de a te prezenta la unitatea de poliţie încetează în momentul în care s-a întocmit acel formular de constatare amiabilă. Dacă formularul nu a fost completat şi semnat, atunci obligaţia rămâne valabilă. Vorbele zboară, hârtia e sfântă şi îţi rămânea ca dovadă în buzunar cu semnătura omului pe ea. Poate că celălalt te-a sunat şi nu i-ai mai răspuns, poate i-ai dat nr de tel greşit sau l-a notat el aiurea ori la fel de bine poate omul s-a sucit ... posibilităţi sunt multe. Iar poliţistul nu avea de unde să ştie dacă v-aţi înţeles verbal sau nu şi nici nu putea să nu-i primească plângerea. Mai mult ca sigur că celălalt şofer nu a declarat că v-aţi înţeles dar s-a sucit el între timp. Dacă ai fi avut hârtia la mână ...

Pe viitor nu uita că românul e pervers de la natură.

• 0
ItalyRo

Buna ziua. am o intrebare foarte importanta. Am avut accident din vina mea de mai bine de 3 luni de zile in Bucuresti si mi-a fost suspendat permisul de conducere emis din origine de statul italian unde acolo si locuiesc. Dovada de circulatie a fost pentru 15 zile dupa care nu am mai cerut nici una pana pe data de 25 noiembrie dar dovada e scrisa in romana, pot sa o traduc si sa o legalizez, e valabila in afara Romaniei??  Persoana vatamata nu a avut nici o zi de spitalizara si nici nu a facut plangere la politie... Cat va dura  pana cand voi avea din nou permisul meu? Intrucat aici in Italia i-mi trebuie sa ma deplasez la locul de munca.

• 0
Florin1988

Salut,

Am si eu o intrebare banala referitor la zilele de suspendare a permisului, eu am primit 30 de zile suspendare si cineva mi-a spus ca trebuie sa astept 30 de zile lucratoare apoi sa ma duc sa ridic permisul. Este adevarat ? La suspendarea permisului pentru 30 de zile trebuie sa astept 30 de zile lucratoare ?

Va Multumesc!

• 0
Marius

Nu, sunt zile calendaristice.

• 0
Florin1988

Multumesc Frumos

• 0
cattalin

Salut,

In data de 26.02. 2018 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 30 zile, dar cu drept de circulatie 15 zile, adica pana pe 13.03. 2018.
Am primit si acasa scrisoare ca din 14.03.2018 nu mai am voie sa conduc 30 zile.
Astfel, pe ce data trebuie sa ma prezint sa ridic permisul?

Multumesc

• 0
Perfectlegal

Buna ziua,

mi a fost reținut permisul de conducere Pentru neacordare de prioritate rezultând un accident cu pagube materiale. In urma cu 4 luni am mai avut permis suspendat o luna de zile trecând pe roșu la semafor. Vreau sa stiu cât voi sta fără permis? In legislație am citit ca pentru accident ușor cu pagube materiale se suspenda 60 de zile permisul. Dar nu inteleg bine faza cu 2 suspendări de permis in 6 luni.  Polițaiul cand mi a luat permisul după accident a zis ca voi sta 90 de zile dacă dau testarea 13/15 și o promovez iar dacă nu dau testarea voi sta 120 de zile . M am dus la politie in a 3-a luna de suspendare sa dau examenul ferm convins ca voi sta 90 de zile ca așa mi a zis polițaiul. Am promovat examenul și ma duc sa depun cererea pentru reducere de la 120 de zile la 90 . Cea de la birou imi spune Dc nu am venit mai repede ca sa stau doar 60 de zile nu 90. Nu mai inteleg care e legea.  A rămas sa ma sune când sa Imi iau permisul :))

Edited by Perfectlegal

• 0
Costeln

Mi.a fost suspendat permisul de conducere pt neacordare prioritate pieton pt 30 zile cu dovada drept circulatie de 15 zile.intrebarea este cate zile nu voi putea conduce? 

Va multumesc!

• 0
Sache

30 de zile!

P.S. De la ora 00.00 a primei zile, după ultima zi de valabilitate a dovezii inlocuitoare, pana in a 30-a zi, ora 24.00.

• 0
victoras

Buna ziua

Am nevoie sa aflu pana la ce data am permisul retinut dar nu ma pot deplasa la ghiseu deoarece sunt plecat din tara,

Exista o modalitate de a afla cateva informatii online sau telefonic?

• 0
Sache

Nu ai dovada inlocuitoare?

Nu se poate online sau telefonic.

• 0
Dragosdinu

Buna ziua

Mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile,viteza

Mi s-a spus ca se prelungeste cu 30 dar pot da examen numai ca azi la examen nu am fost lasat sa dau pt ca am permis de UK si ca ramane 90 zile

Daca asa spune legea pot reduce perioada de suspendare prin instanta?

Mentionez ca am dorit sa renunt la dreptul de a circula cu dovada dar nu mi s-a acordat aceasta 

• 0
Dragosdinu

Buna ziua

Mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile,viteza

Mi s-a spus ca se prelungeste cu 30 dar pot da examen numai ca azi la examen nu am fost lasat sa dau pt ca am permis de UK si ca ramane 90 zile

Daca asa spune legea pot reduce perioada de suspendare prin instanta?

Mentionez ca am dorit sa renunt la dreptul de a circula cu dovada dar nu mi s-a acordat 

• 0
Alexrusu

Salutare... Am o întrebare am. Permisul suspendat pentru viteza. Zilele astea am primit prin posta ca am permisul suspendat 120 se poate asa ceva 120 de zile?și pe foia respectiva scrie undeva (subliniat trebuie/nu trebuie) sa ma prezint pentru cunoașterea regulilor de circulatie

• 0
brates

Contravenientul, care are suspendat permisul de conducere pentru 60 zile, dar decide să se prezinte voluntar (fără a fi obligat) la testul cu legislație rutieră în scopul reducerii penitenței în cauză, beneficiază de diminuarea perioadei de la 60 la 30 zile, în cazul promovării acestuia. 

Dar dacă, inclusiv la repetare, nu se promovează testul legislativ, perioada de suspendare se majorează sau nu cu 30 zile?

• 0
brates

Care este procedura privind devansarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce pe drumurile publice? 

Intentionez ca perioada de suspendare să includă cca 10 zile din permisiunea inscrisă în dovadă, astfel încât, la o anume dată, să reintru în posesia permisului de conducere retinut acum! 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

• 0
Armando

Salut! am și eu o întrebare, sunt începător, și am avut o singura data permisul suspendat la două luni ce l-am luat, am luat permisul din nou după 90 de zile și acum am puncte penalizare cred ca 13 sau 14 dacă fac 15 îmi suspenda permisul sau îl anulează? 

• 0
Marius

Se suspendă dreptul de a conduce. Anularea se produce în situaţiile prevăzute la art. 114 din OUG 195/2002 republicată.

Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
c) abrogată;
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.

• 0
alex79

Buna dimineata, am avut permisul suspendat la data de 1 mai pe o perioada de 90 de zile, iar acasa intre timp am primit o citatie in vederea verificarii cunostintelor de legislatie rutiera, testul 13/15, pentru a evita o prelungire a suspendarii cu 30 de zile. Testul l-am trecut. Intrebarea mea este, daca eu sunt incepator, iar testul de redobandire l-am trecut, perioada mea ramane tot 90 de zile ? Deoarece am vazut in anumite locuri cum unii spun ca daca esti incepator ti se prelungeste perioada de suspendare automat, dar in legislatie nu am vazut asa ceva. Multumesc mult.

• 0
Oanaa2019

Buna seara,

pe data de 4.07.2018 mi-a fost retinut permisul de conducere deoarece aveam numerele rosii expirate din data de 3.07.2018- mi s-a i tocmit un dosar penal, urmand a putea conduce in continuare in baza unei dovezi pe care trebuia sa o reinnoiesc lunar ... in data de 25.07.2019, am fost oprita de catre un echipaj de politie, avand dovada expirata din 12.07.2019... si mi s-a intocmit al doilea dosar penal.

Am avut deja o discutie cu un avocat pe aceasta tema, care mi-a sugerat sa merg la sectia de politie unde mi s-a intocmit primul dosar, pentru a depune o cerere de celeritate a dosarului, insa nu m-a lamurit cu foarte multe informatii... 

Tin sa precizez ca dosarul nr.1 se afla si acum (dupa mai bine de un an) INCA la sectia de politie...

Daca cineva a mai trecut printr-o situatie similara si ma poate ajuta cu mai multe informatii, despre cum vor evolua licrurile, ce ar trebui sa fac mai departe, la ce sa ma astept in aceasta situatie,i-as fi tare recunoscatoare.

Multumesc.

• 0
DanRadu2

Buna ziua,

In luna Iunie 2019 un biciclist a intrat in masina mea, nimic grav dar fiind putin julit s-a deschis dosar iar permisul meu a fost retinut si am primit dovada cu drept de circulatie, pe care procurorul de caz mi-o prelungeste la 30 de zile.

Zilele trecute am fost surprins de radar cu 118 si mi-a fost retinuta dovada de circulatie de mai sus, si am primit alta pentru 15 zile impreuna cu 90 zile suspendare.

Intrebarile mele:

1. Daca fac contestatie la PV de viteza, pot prelungi a doua dovada primita? Sau trebuie in prealabil sa o prelungesc pe prima ?Sau mi se restituie prima dovada pana la solutionarea contestatiei?

2. Daca nu fac contestatie, si merg sa sustin examen mi se reduce perioada de 90 la 30 pentru PV de viteza? Dupa expirarea suspendarii (30 sau 90) primesc inapoi prima dovada, cea din dosarul cu bicilcistul? Presupunand ca nu se solutioneaza pana atunci

3. Suspendarile din cele doua evenimente, se suprapun sau se cumuleaza, avand in vedere noile modificari ale codului rutier din Iulie 2019?

Multumesc!