Jump to content
POLITISTI.ro

sined

In 2011, Basescu anunta disponibilizari in Politie

Recommended Posts

Marius

Pentru ca ne baga la gramada cu jandarmii, pompierii, comunitarii etc.

Ce nu stiu cei care au luat aceste decizii "intelepte", este ca celalalte categorii nu desfasoara munca unui politist. Ei doar isi plimba fizicul pe strada in uniforma ... nu inregistreaza si nu solutioneaza lucrari penale, lucrari generale, petitii si reclamatii ale cetatenilor etc.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

stephanos

Te pui cu un ministru care doar asculta ordinele lui Base si nu stie nici macar ce se intampla in institutia pe care o conduce <_<

Cristi

Cum pot sa fie atat de dobitoci? Pai ia sa le dea jandarmilor cateva AN-uri sa le solutioneze si cateva sute de AC-uri...sa vedem ce ar iesi. :ner: Nu mai discut de comunitari.

soniard

O vorba mare ai spus. Pe cine vom apara?

Edited by Kmcoio
Litere capitale. Se interpreteaza ca tipati.

Rookie

Un articol interesant care va starni multe discutii, dar dupa parerea mea, asta e situatia.

Citez:

www.Optimal Media.ro

Stiri interne 18.12.2010

Sindicatul polițiștilor cere disponibilizarea de pompieri și jandarmi

Președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, Marian Gruia, a reacționat promt după ce conducerea MAI a comunicat că se vor face disponibilizări. Gruia consideră că există un surplus de personal la Jandarmerie și la Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

"Daca analizam toate institutiile, trebuie sa le includem si pe cele din componenta de administratie. Sunt 110.000 de politisti, jandarmi, pompieri, politisti de frontiera, dar si 40.000 de oameni din administratie, care zic eu ca reprezinta un numar destul de mare.

Daca analizam cu ce se ocupa jandarmii, adica restabilirea ordinii publice, o sa descoperim ca in realitate peste 4.000 pazesc institutii. Este asta treaba lor? In legea lor spune ca trebuie sa restabileasca ordinea publica. Pompierii, apoi, sunt peste 30.000, ceea ce e imens. E o cifra enorma fata de ce este Romania.

Jandarmeria si pompierii au structuri supradimensionate fata de responsabilitati si impartire administrativa", a precizat președintele Sindicatului Polițiștilor pentru Gândul.

Mai mult, Marian Gruia consideră că în Poliție există chiar un deficit de personal. 8.000 de funcții ar fi în prezent neocupate, motiv pentru care actualii angajați ar avea mai mult de lucru.

PS: Stiu, o sa spuneti multi ca sunt cinic si egoist, dar are dreptate Marian Gruia cu ce spune, fie ca ne convine sau nu. Si ma bucur sa vad ca mai exista cineva care tine partea politistilor. De aceea, are o mare bila alba de la mine domnul Gruia.

• Upvote 1

Elvis

Dumnezeule mare ce incompetenti ne conduc.

Chiar sa se fi adunat cei mai slabi oameni din politie in fruntea ministerului?

Domnilor secretari de stat informati-l pe domnul Igas, ca nu are saracul nicio vina, ca politistii din operativ sunt sub 20000 din cei 40000 .

Aduceti la cunostinta ministrului ca trebuie publicat numarul real de politisti care lucreaza efectiv in sistemul de ordine publica , ca suntem cu 10000 mai putin in schema de functionare a Politiei Romane, ca nu mai putem sa ne luam libere si sa ne recuperam timpul lucrat peste durata normala de lucru, ca exista sute de posturi de politie in tara unde este decat un singur politist, ca nu avem carburant pentru masinile de servici, etc.

Exista un excedent de 4000 de politisti in fiecare an??????............ura, ura , ura de trei ori ura .....inseamna ca in doi ani nu o sa mai fie niciun loc liber la posturile de politie, dispozitivele de ordine si siguranta publica vor fi incadrate maxim in toate orasele, schemele la judiciar vor fi la supraplin, cei de la economic vor avea 10 dosare complexe de lucrator......si uite asa , domnilor secretari de stat s-a facut dimineata.....ce vis frumos.

Pai domnilor incompetenti daca spuneti ca avem un excedent de de 4000 de politisti in fiecare an de ce ii mai scolarizati?

De ce tineti aproape 30 de institutii de invatamant cu profesorii aferenti platiti de minister (milioane de euroi anual), si culmea pe care ii numarati ca si politisti in >>dispozitivul de ordine si siguranta publica<<?

Stiu, ca sa va puteti angaja nepoatele, iar in curand va fi foarte greu sa gasesti un politist pe tura la sectiile de politie pentru o perchezitie corporala facuta unui derbedeu. Asa a ajuns si Lipa chestor. Sunt convins ca a facut Academia de Politie la zi si si-a luat fiecare grad pentru merite deosebite in lupta cu infractorii..

Ce treaba au jandarii, pompierii ,politistii comunitari, frontieristii cu dispozitivele alea?

Norma europeana de politisti la 100000 de locuitori depasita de Romania?

Domnilor aici v-ati autodepasit, nici domniile voastre nu credeati ca puteti debita asemenea prostii.

In vremuri de criza autoritatea politiei trebuie intarita............am vazut cu -25%.

Va vine sa credeti dragi colegi ca in tara in care traim sunt 40000 de politisti si 60000 de jandarmi si pompieri?

Chiar nu m-ar deranja deloc daca nu am face parte din acelasi minister, al Administratiei si Internelor(Afacerilor Interne dupa unii ,de la Gura de Aur vorbire).Ce are cercetarea penala , munca in operativ si prinsul de talhari cu stampila prefecturii nu am putut sa pricep.

Stiti ca SPP-ul este cu drepturile banesti la zi si nu li s-au diminuat salariile cu 25%?Or fi prinsi si ei in aia 150000?

Dar asa se intampla cand sistemele de valori se inverseaza si ajung in frunte nepotii si nepoatele care nu au vazut in viata lor un hot, nu au patrulat o singura noapte pe strada, au plimbat uniformele de gala de ziua nationala si de ziua politiei, au facut cafele si ceiuturi, au vazut munca de politie din masinile germane cu girofar ale sefilor in coloanele oficiale si cred ei in mintea lor ca munca in politie este frumoasa privita de la etajul al 3-lea din Ministerul de Interne.

Si pentru ca cine nu munceste nu greseste trebuie neaparat avansat au ajuns sefi prin minister si hotarasc soarta miilor de politisti din Romania.

Atat Melescanu cat si Saniuta (fost ministru culmea la interne) sunt la fel de vinovati ca hahalerele din guvern care fac asemenea propuneri. Uite lupii moralisti unde erau.

Imi este scarba............

• Upvote 1

eduscho

potrivit ultimelor date ale CoESS(o structură de lobby pentru securitate privată, de la Bruxelles) in România, la 1000 de locuitori,sunt 2,56 de poliţişti, fata de Ungaria cu 3.99

iar in 2008 aveam 2,18 politisti la 1000 de locuitori si asa mai departe(ungaria avea 2,88) etc.

http://www.nationmaster.com/graph/cri_pol_percap-crime-police-per-capita

sa vedem de unde disponibilizeaza?!

kelu84

eu am incetat sa ma mai mir, atat timp cat igas la o conferinta de presa a declarat"ministerul meu....ministerul AFACERILOR INTERNE"..Pai ce pretentii sa mai avem? De fapt de unde sa cerem daca ei pur si simplu nu pot, nu stiu, sunt pierduti in spatiu??? La ora actuala politia asta mai merge datorita constiintei noastre si nicidecum dlui ministru care nu a avut curiozitatea sa se uite in antetul hartiilor pe care le semneaza. Disponibilizari vor fi cu siguranta, e o certitudine. Credeti ca daca iesim in strada iar si batem cu lingurile in oale mai rezolvam ceva? Credeti ca disponibilizarile si toate belelele vin din cauza crizei???? Vin din cauza unei ambitii prostesti a lui Basescu de cand a fost facut javra la Cotroceni si urla in gura mare ca a fost tentativa de lovitura de stat. A ajuns sa conduca tara dupa propriile ambitii si sa ne saraceasca deliberat, fara sa mai tina cont de vreo regula, lege sau macar constiinta.

Elvis

>>Ministerul Afacerilor si Internelor<< si este ,,ministerul meu".

Corect jimny ,are mare dreptate.

Cu respect. :emo-yessir:

avam

Elvis iar ai fost cu un pas înainte. Am o rugăminte la tine: poate ai să reuşeşti să ai acces la date oficiale privind pe domnii profesoraşi- poliţişti, şi să ni le aduci şi nouă la cunoştinţă. Mă chinui de ceva timp să le aflu dar fără succes. Nu am nimic cu profesorii din instituţiile de şcolarizare consacrate, necesare de altfel, cu restructurări severe, dar când am văzut pe Intrapol că deja unii trântori din aşa zisele centre de perfecţionare şi-au făcut deja program pentru cursurile de la anu, am avut aceiaşi senzaţie ca şi tine. Auziţi stimaţi colegi: cursuri de perfecţionare pentru lucrătorii de la 112 :ner: se pare că au descoperit şi ei acest sistem, wau!, la ce nivel au ajuns băieţii ăştia!, au descoperit şi rezolvat un dosar foarte complex cu trei autori necunoscuţi:112. Şi mai e ceva cursuri de câte 5 zile în toiul verii când pe un poliţist adevărat arde cămaşa, aşa de fiţe, ca să bulverseze întreg fluxul de acoperire al posturilor cu pedepse cum ar fi: munca peste rând, pentru cei care rămân la serviciu, că doar de aia am fost demilitarizaţi. Lăsând ironia la o parte poate în mod public la o dezbatere televizată, când d-l. ministru Igaş ar participa, o să putem să îl întrebăm dacă respectă politica Guvernului şi va proceda cu instituţiile de învăţământ din M.A.I. cum s-a procedat şi la învăţământ, adică pragmatism ca la spartani: şcoli multe+ elevi şi studenţi puţini că nu avem nevoie de 6000 pe an= lipsă obiectul şcoli multe= hăşti! şcoli multe= hârşti! trântori mulţi= vaiete şi urlete din partea demoazelelelor: bibliotecare, preparatoare, asistente şi altele şi alţii= economii foarte mari în bugetul M.A.I. . Poate SNPPC se autosesizează ţi trimite d-lui vizat o scrisoare publică deschisă, dacă nu se va putea direct, (am văzut că în ultima perioadă nu se poartă niciun fel de dialog). M-am gândit şi la cei care or să provină din "Hârşti!", în stradă la muncă efectivă de poliţie unde pot îmbina cunoştinţele teoretice cu cele practice, după promovarea de teste specifice sau la plimbare pe oriunde în afara M.A.I. :emo-yessir: Crăciun fericit!, eu o să muncesc 24h.

• Upvote 3

Elvis

Avam nu stiu cu exactitate numarul lor dar ma voi interesa.

Insa iti pot spune ca cheltuie anual 40.000.000 de euro.

Asta este suma care ne-a spus-o fostul secretar de stat Fatuloiu cand a venit la Dolj,. Si cred ca stia ce spune.

Cu stima si respect. :emo-yessir:

hefaistos

Sindicatele nu sunt invitate la consultari ? De ce nu au luat o pozitie mai dura?

Marius

Azi-dimineata a fost organizata de catre IGPR o videoconferinta ce a avut ca principala tema de discutie organizarea si disponibilizarile de personal.

Nu au fost invitati si nici nu au participat niciunul dintre liderii organizatiilor sindicale. Singura exeptie a fost domnul Dobrescu, presedintele Corpului National al Politistilor.

dany85

mare b.. si Igas asta; vai de noi cu ministru asta; toti ne vor in strada nu in birouri; wtf? ce destepti sunt toti; e usor sa faci niste afirmatii de genu; pff sunt dezgustat park tot mai mult cand vad ce semeni ne conduc...mi se face scarba chiar :blink: le doresc la toti sefii astia nostri k de Sarbatori sa se simta exact k noi restu care o sa lucram in acel timp :angry:

Catalin

Pe fluxul de știri al MAI, a apărut un anunț conform căruia ministerul supune dezbaterii publice proiectul Legii privind unele măsuri speciale pentru reducerea cheltuielilor bugetare la nivelul M.A.I.. Evident acest lucru se întâmplă întrucât așa îi obligă legea 52/2003 privind transparenţa decizională. :clip:

Cu toate astea proiectul de lege supus dezbaterii publice, nu l-am găsit pe site-ul mai.gov.ro, așa cum se anunță de cei de la minister acolo.

Totuși în anunțul respectiv există câteva prevederi ce probabil că se vor regăsi în viitoarea lege, respectiv:

Modernizarea şi eficientizarea structurală a M.A.I. are în vedere creşterea capacităţii operative prin reducerea nivelurilor ierarhice, scurtarea timpului de luare şi transmitere a deciziei, a timpului de reacţie, precum şi diminuarea numărului de efective din structurile suport în vederea reducerii deficitului de personal din cele operative.

În vederea respectării ţintei de deficit bugetar şi încadrarea cheltuielilor de personal în limita alocată pentru anul 2011, se impune, în mod excepţional, ca Ministerul Administraţiei şi Internelor să implementeze unele măsuri de redimensionare a numărului de posturi ocupate de poliţişti, cadre militare, soldaţi şi gradaţi voluntari, funcţionari publici şi personal contractual. Numărul de posturi se reduce, la nivelul ordonatorilor de credite, astfel încât să se asigure încadrarea în cheltuielile bugetare aprobate, potrivit legii, pentru anul 2011.

Potrivit proiectului de Lege supus dezbaterii publice, măsurile speciale, de reducere a numărului de posturi ale personalului din M.A.I., vor fi aplicate având în vedere criterii bine definite precum:

• implicarea în fapte cu caracter penal,
  • analiza antecedentelor disciplinare,
  • comportamentul necorespunzător cerinţelor de etică şi deontologie profesională,
  • nivelul pregătirii profesionale necesare ocupării postului,
  • nivelul experienţei profesionale,
  • evaluarea activităţii profesionale individuale.

În acest mod, în aplicarea măsurii se preîntâmpină orice ingerinţă de ordin subiectiv.

În baza Legii nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, propunerile, sugestiile sau opiniile persoanelor interesate de proiectul de act normativ supus dezbaterii publice sunt aşteptate pe adresa de e-mail legislatie@mai.gov.ro, până la data de 07.01.2011.

cristiand20

Mi-e frică de faptul că aceste disponibilizări vor fi făcute după ureche. Adică cine trebuie să plece pleacă indiferent cât e de bun, iar cine nu trebuie să rămână ....valea...

Catalin

Eu sunt convins de asta.

Nu cred că generația noastră și câteva după noi, vor apuca vremurile în care să se promoveze și să se aprecieze profesionalismul în acest minister.

cristiand20

Cătăline murim cu speranţa sau speranţa moare ultima.

ghici

știți cu toții ,că s-a ”lansat” în dezbatere publică legea privind reducerea cheltuielilor din MAI .

o părere personală ... o să vedeți că toate secretarele din ipj-uri ,care figurează ca fiind toate în structuri operative ( pe înțelesul șefilor -lucrează efectiv în stradă ) o să continue să ”lucreze” în continuare la fel ,... adică la făcut cafele... și vor fi disponibilizați din sistem cei care sunt în surplus ,adică cei de la judiciar și de la posturile de poliție .

pentru reducerea cheltuielilor cu salarizarea personalului din poliție eu propun următoarele :

-toți șefii de ipj-uri să fie avansați la senzațional chestori

- toți șefii de ipj-uri să aibă cel puțin 7-8 adjuncți ,iar șefii de servicii să aibă doar 2 adjuncți , și să fie dați afară în echivalent (ca salariu ) de la posturile de poliție unde au excedent de cadre ,de pildă acele posturi cu 2 lucrători ,că și așa au prea mult timp liber ...

- să fie considerați personal civil și platiți corespunzător toți polițiștii cu excepția tuturor șefilor (de la nivel de șef de birou -în sus),de la financiar ,cabinet,cabinet medical ,logistică ,evidență operativă ,personal ,poliție rutieră (doar cei din birouri) și secretare care cu toții ar trebui să primească un spor suplimentar de minimum 50% pentru condiții grele de muncă , pentru că ei ,în fiecare clipă pot fi victime ale unor boli profesionale gen epistaxis ( de la scobitul în nas ) sau hemoroizi (de la statul pe scaun) sau sinuzită (de la aerul condiționat )și să nu vorbim de bolile cardio-vasculare de la cafele ,vodcă și amante ( amanți ) ... și doar ei să rămână polițiști că merită :blink::wub:

• Upvote 3

Catalin

Se dorește o subțiere și o eficientizare a acestei instituții ... foarte corect și cred că toți suntem de acord cu acest lucru. Partea proastă este modul în care se va efectua.

Mai exact, cei ce toată viața lor au fost „orientați”, pitiți și plasați în „posturi cheie”, adică direct așa, și-au găsit un locșor la „scuteală”, sunt cei care beneficiază de prevederile acestei legi și de criteriile ce vor sta la baza stabilirii celor ce trebuie să plece.

Cum e posibil așa ceva? Foarte simplu, pentru că cei ce au lucrat unde trebuie să lucreze în mod normal un polițist (adică acolo în stradă) sunt și cei ce vor fi tăvăliți și „evaluați” prin acele comisii în baza criteriilor „corecte” ce au fost propuse și susținute și de către sindicate împreună cu CNP (care evident că sunt preocupate de situația și respectarea drepturilor polițiștilor adevărați, la fel cum sunt eu interesat de ultimele descoperiri în materie de fizică cuantică).

Dacă ați uitat, vă readuc aminte că acele criterii de evaluare au fost propuse în vară de sindicatul condus de vameșul Lincu, iar CNP-ul le-a îmbrățișat imediat. Tot ei sunt și singurii care au participat pe la discuțiile privind disponibilizările, celelalte sindicate refuzând să ia parte la astfel de discuții, motivând că nu se impun disponibilizări.

Ceea ce nu e drept și just față de polițiștii adevărați, adică cei ce lucrează în stradă, este faptul că le este încălcată prezumpția de nevinovăție, ca să nu mai vorbim despre susținerea și ajutorul pe care în mod normal șefii, instituția și organizațiile sindicale ori profesionale ar trebui să i le acorde amărâtului ce își asumă zi de zi niște riscuri odată cu serviciul din stradă.

Păi când vreodată un ditamai polițistu' lu pește ce a întocmit toată viața lui tabele și situații, de altfel niște documente „vitale” pentru munca de poliție și care a văzut un hoț numai prin ziare sau la televizor se va alege cu un denunț calomnios, sau o simplă reclamație din partea unui infractor? Niciodată, pentru că el nu are contact cu publicul.

Așa că primele trei criterii, implicarea în fapte cu caracter penal (atenție, aici este vorba doar de implicare, nu despre o hotărâre a unei instanțe rămasă definitivă), analiza antecedentelor disciplinare și comportamentul necorespunzător cerinţelor de etică şi deontologie profesională, se întâlnesc în general la cei ce au contact cu infractorii, cocalarii, șmekerii de doi lei, prietenii șefilor și alte asemenea specimene.

Iar după cum știm, numai cine nu muncește NU greșește. Așa că acum vă puteți imagina ce formațiuni vor fi decimate de „corecta selecție”.

In plus, această „curățenie” din 2011 va deprofesionaliza imediat și pe termen scurt și mai mult Poliția Română, întrucât știm bine că un polițist bun în operativ, care să anticipeze, să vadă anumite lucruri ce pentru alții nu au nicio importanță, să știe ce să vorbească cu un suspect, etc ... se formează abia după câțiva ani și cei ce au stat până acum la „scuteală” ... vor găsi metode să se reîntoarcă ori să-și păstreze acele „locuri călduțe”.

Ups ... iar am scris mult, așa că mă opresc aici. :D

• Upvote 2

ghici

după cum bine zice colegul Cătălin - cine nu muncește nu greșește ... deci dacă stai la birou pt. că ești șmecher ... nu ai cum să ai contact cu contribuabilul care să te reclame ...

Bravooo încă odată s-a făcut dreptate ... o să fie astfel scoși din sistem doar cei cu greșeli ,adică cei din stradă :slapb::beer:

oare au fost beți când au ales criteriile astea ???

Edited by ghici

Catalin

Nuuu ... au fost perfect conștienți.

Doar nu vrei să aibă grijă de cei din stradă care se ia de gulerașe cu toți „jmekerii de carton”, cu toți îmbuibații, piloșii și parveniții !? :slapb:

Ei au grijă de toți orientații și „descurcăreții”, promovând la greu sistemul de pile/cunoștințe/relații, cu ai lor lingăii și pupincu ...

dany85

pe langa disponibilzari am auzit ca vor sa ne militarizeze din nou...asadar si prin urmare e din ce in ce mai rau si daca va fi asa va dati seama ca o sa dispara si sindicatele; probabil asta si urmares; chiar nu vad care o sa fie iesirea din situatia asta "nasoala"...pentru unii nu prea buna in orice caz