Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Beizadele, printisori, odrasle - copiii de bani gata

Recommended Posts

Catalin

Statul prin legi și prin reprezentanții săi, în cazul acesta domnii procurori, precum și judecătorii, ar trebui în mod normal să aprecieze și să-i apere drepturile acelui cetățean.

Așa ar fi corect, normal și moral într-o societate, dacă ea se vrea a fi una sănătoasă.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

pina ajunge omul sa obtina o decizie / rezolutie favorabila isi pierde jobul si parul din cauza stress-ului. oare probatoriul il favorizeaza sau moare cu dreptatea in mina? nu are de unde sa stie daca alti martori il vor sustine sau daca probleme materiale sunt in favoarea sa.

lionn

Nu cred că vor fi probleme. Cel puțin așa ar trebui dacă evenimentele s-au petrecut în împrejurările prezentate de mass-media.

În mod normal, fiind vorba de folosirea unei arme, ar fi trebuit să se sesizeze organele de urmărire penală din oficiu și să efectueze cercetări cu privire și la aceasta fapta, iar în final, sa pronunte o solutie intemeiată pe legitima apărare.

Probabil că plângerea individului va fi reunită la dosarul inițial, cel puți fondul cauzei ar trebui la acest moment să fie pe finalizare.

Catalin

Oricum, azi i-a fost respins recursul și s-a menținut mandatul de arestare pentru 29 de zile pentru plăcințelu' junior.

maxu08

sper sa fie pus in aceeasi celula cu Big John :) sa il usture putin.

Sony

Vazand pozele cu "cei doi", pare c-o sa-i placa....

Vesper

Mai nou, beizadeaua insista sa se afle identitatea celui care a tras cu pistolul ca sa-l opreasca, posibil pentru a-l actiona in judecata pentru tentativa de omor....Astept cu nerabdare solutia in acest caz, care se intrevede a fi NUP, dupa cum declara imediat dupa incident senatoarea, ca ar fi vorba de legitima aparare....

Cristi

Cam tarziu pentru NUP...dat fiind faptul ca a fost arestat preventiv pentru 29 de zile...ceea ce se poate face doar in cursul urmaririi penale. Multi discuta, putini cunosc. :emo-yessir:

• Upvote 1

Miadry

Placintoiu, cred ca este cel mai insuportabil individ din Romania la ora actuala. :angry:

Catalin

Oricum, l-au eliberat domnii magistrați ... cine știe s-o fi rătăcit pe undeva pericolul ăla social. :ner:

Probabil că nu-l băgau deloc la pivniță, dar a fost prea mare scandalul în presă.

Acum cred că s-au gândit că s-au mai liniștit valurile.

Miadry

Stiu ca asasinatele sunt ilegale si imorale, dar cred ca in cazul lui s-ar putea face o exceptie.

Il detest pe individul asta. Il detest mai rau decat pe Basescu. :angry:

@Kmcoio: Bate-l, bate-l, bate-l!! Te sustinem! :D

mihai81

Buna aia cu tentativa de omor cu arma neletala. :doh:

Si incarcati-l pe nemernic,ca eu il tin.Daca pana la varsta asta nu aflat cum e cu civilizatia,altfel nu pricepe.

Cristi

Miadry, daca imi intra rapandula aia in mana iesea frezat a la Paris...trust me. :blink:

Miadry

@Kmcoio: Good! Asa te vreau! :D

Justitia in tara asta nu prea mai e in stare de nimic, mai ales cand vine vorba de oameni cu bani sau cu ceva influenta. :angry:

Cristi

Ma simt revoltat...stiti cum e cu oprobiul public? Starea mea de spirit, traind in Romania, reprezinta definitia acestei expresii...nu mai suport tara asta!!! :blink:

Daniel

Pai voi nu ati vazut ce fata are Placintelul ala ? Sigur nu se potoleste si intr-un final o sa-l remarcam pe la televizor in postura de victima cu un glont in cap . Stati fara grija ! Astia care nu au stare toti sfirsesc intr-un final cam asa mai violent . Si merita cu prisosinta sa-i ingroape popa cu mult mai devreme decit ar fii cazul . :emo-yessir: Si asta pentru ca ne pun in pericol pe noi toti ceilalti . Mai bine sa se piarda unul nebun decit o mie buni > :good:

Edited by Daniel

ghici

eu cred că plăcințelu ,după ce se ”spală” în justiție , o să fie trimis disciplinar pe la vreo reprezentanță diplomatică a României din străinătate ,că doar a făcut ”facultate” și trebuie să se învețe cu munca de jos !!! :blink:

ce părere aveți ,greșesc :hmmmt: ??

MDDaniel

La modul cum merg treburile in tara asta ..... nu gresesti ..!!! :emo-yessir:

police

beneficiaza de prezumtia de nevinovatia ca toti cetatenii uniunii europene si conform jurisprudentei cedo...am impresia ca faceti discriminari pe temei de avere (rasa religie sex...etc...)

• Downvote 6

LORD

Ginerele lui Blaga, câştigătorul de pe locul doi. Sursa Articol din ziarul Romania libera din 01 Martie 2011

Firma de pază a ginerelui lui Vasile Blaga a încheiat zilele trecute un contract de aproape 50.000 de euro cu Direcţia Generală a Finanţelor Publice (DGFP) Hunedoara, instituţie condusă de un membru PDL.

Direcţia de Finanţe Hunedoara a organizat pe 14 februarie o selecţie de oferte pentru prestări servicii de pază, monitorizare şi intervenţie rapidă, criteriul de atribuire al contractului fiind preţul cel mai mic. Două firme din Deva au prezentat oferte: Hiperion Trans SRL şi Axis Corporate Security SRL. După deschiderea ofertelor, Hiperion Trans a fost descalificată, iar contractul de aproape 200.000 de lei,fără TVA, a fost atribuit firmei Axis Corporate Security, deţinută în proporţie de 50% de ginerele senatorului PDL Vasile Blaga. Firma descalificată a depus contestaţie la Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor pe 23 februarie, susţinând că licitaţia nu s-a desfăşurat tocmai legal. Ieri dimineaţă, conducerea firmei Hiperion Trans şi-a retras subit plângerea. „Am retras contestaţia deoarece nu era suficient de bine justificată. Am făcut nişte greşeli de calcul al TVA când am depus oferta şi de aceea am fost descalificaţi", a declarat pentru România Liberă directorul general al firmei Hiperion, Adriana Colhon. Întrebată dacă oferta firmei Hiperion a fost mai mică decât cea a firmei Axis, Colhon ne-a precizat: „Da, preţul nostru a fost mai mic".

Şeful DGFP Hunedoara: „Îl cunosc pe ginerele domnului Blaga"

Despre motivul descalificării firmei Hiperion, directorul Departamentului Achiziţii din cadrul DGFP Hunedoara ne-a declarat: „Oferta firmei Hiperion a fost greşit prezentată. Preţul ofertat nu a fost bine fundamentat". Întrebat dacă îl cunoaşte pe ginerele lui Vasile Blaga, şeful DGFP Hunedoara, Lucian Heiuş, ne-a răspuns: „Da, cum să nu. La noi aici oraşul e mic şi ne cunoaştem cu toţii între noi". Heiuş a recunoscut că e membru PDL. El a ţinut să precizeze că acest lucru n-are nici o legătură cu acordarea contractului firmei ginerelui lui Vasile Blaga.

Axis, abonată la contracte cu statul

Axis Corporate Security este o firmă înfiinţată în 2009 de către Ioan Andrei Rudeanu, ginerele lui Vasile Blaga, şi Aurora Mariana Rudeanu, cuscra liderului PDL. Cei doi deţin câte 50% din firmă. Anul trecut, presa centrală a scris despre numeroasele contracte pe bani publici obţinute de firma Axis Corporate Security la diverse instituţii de stat. Acest lucru l-a determinat pe Vasile Blaga, pe atunci ministru de Interne, să declare în iunie 2010: „Nu ştiam despre afacerile ginerelui meu. Dar i-am zis că atât timp cât am eu o funcţie publică, să nu mai participe la o astfel de licitaţie, pentru că este interpretabilă". Deşi nu mai este ministru de Interne, Vasile Blaga este în continuare senator PDL şi secretar general al partidului de guvernământ. Vasile Blaga a fost contactat telefonic, dar nu a răspuns. Ginerele său ne-a promis un punct de vedere după ce-i trimitem întrebările pe e-mail, dar nu a mai revenit.

Axis, obişnuită să câştige de pe locul doi

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR) a atribuit anul trecut un contract în valoare de 3 milioane de lei asocierii firmelor Axis Corporate Security şi Nei Guard, deşi oferta lor se plasase pe locul doi, potrivit unei anchete a revistei Kamikaze. Din cele cinci firme care au participat la licitaţie fusese aleasă oferta companiei Euro Prima Security. Şi această firmă a depus contestaţie la CNADNR, dar până la urmă au pierdut contractul în favoarea firmei ginerelui lui Vasile Blaga. După ce oferta firmei Euro Prima Security a fost declarată cea mai bună, Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara a cerut clarificări suplimentare la oferta depusă, care trebuiau să ajungă până la data de 29 ianuarie 2010, ora 14.00. Euro Prima Security a trimis lămuririle şi prin fax, şi prin curier, care însă a întârziat câteva ore. Din această cauză, conducerea DRDP Timişoara a declarat oferta Euro Prima Security ca neconformă şi a schimbat câştigătorul cu asocierea de firme de pe locul doi.

Catalin

Senatorul PDL Sorina Plăcintă spune că nu există tânăr care să nu fi încercat drogurile. Declaraţia vine după ce ziariştii de la Ring au publicat rezultatele unui raport de expertiză medico-legală care demostrează că fiul său, Andrei Plăcintă a consumat cannabis.

Raportul a fost întocmit după ce tânărul a fost implicat într-un accident auto, la sfârşitul anului trecut.

Referitor la droguri, eu nu cred că există vreun copchilaş d-ăsta de acuma care să nu fi încercat ceva. Eu nu am încercat, pentru că nici nu sunt fumătoare şi nici nu mă interesează. Deci probabil că asta este moda şi probabil că acolo unde a făcut şcoala, în străinătate, probabil că toţi au încercat“, a declarat senatoarea. :doh:

Potrivit rezultatelor raportului medico-legal, Andrei Plăcintă a consumat încă din 2007 cannabis. Mai exact o ţigară la două sau trei luni, spun medicii. În raport se mai spune că ultima doză administrată a fost la sfârşitul lui 2010.

sursa: realitatea.net

365zileK

Imi aduc aminte cum a fost in seara aia.

Fosta lui prietena era foarte foarte speriata. Iar toti oamenii din zona erau panicati.

La cateva zile au incercat sa cumpere martorii si pe domnul peste care a trecut cu masina....

Catalin

Conform unei știri ce a apărut azi în online, Andrei Plăcintă ar putea scăpa de proces, după ce martorii şi-au schimbat declaraţiile.

Așa că sistemul juridic actual dovedește încă o dată, dacă mai era nevoie că cei bogați sunt mai egali în fața legii decât ceilalți. Doamna justiție cam trage cu ochiul la buzunarul justițiabilului.

maxu08

nu cred ca sistemul de justitie este de vina. daca declaratiile martorilor nu sunt aceleasi, ce judecator va condamna un om in baza unei lipse de probe? mai bine pune intrebarea: de ce si-au schimbat martorii declaratiile si de ce parchetul nu a facut nimic pentru protejarea lor (imi imaginez ca nu toti au primit bani ca sa declare altceva).