Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alina9

Preschimbare permis - schimbare domiciliu

Question

alina9

Bine v-am gasit.

M-am casatorit anul trecut in octombrie, si pe noua carte de identitate am domiciliul in Bucuresti (eu fiind din Constanta). Permisul de conducere l-am obtinut in 2007 in Constanta, si nu l-am schimbat in cele 10 luni care au trecut de cind m-am casatorit, pentru ca nu am condus. Acum as vrea sa il schimb, si am citeva nelamuriri:

1. Trebuie sa refac vizita medicala?

2. Permisul il schimb la sectia de politie de la actualul domiciliu, sau in Constanta, unde l-am obtinut?

3. Ce acte si taxe sint necesare? Am mai cautat informatii pe net, dar am gasit chestii contradictorii..

Multumesc,

Alina

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
25tess

1. Nu, intrucat ai obtinut permisul in anul 2007, acum vei primi un nou permis care va fi valabil pana in anul 2017 si atunci va trebui sa faci vizita medicala.

2. Permisul il preschimbi unde vrei tu.

3. Cerere, vechiul permis, taxa la bcr sau cec (68 lei),fisa detinatorului permisului de conducere, actul de identitate si certificatul de casatorie.

Gasesti detalii aici:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
bundesgrenzschutz

25tess, eu stiam ca mai nou faci vizita medicala la orice preschimbare de pc... poate nu stiu eu bine??

• 0
Marius

bundesgrenzschutz

Dacă prezintă o fişa medicală prelungeşte valabilitatea noului permis cu 10 ani, respectiv 5 ani, după caz.

Dacă nu o face şi solicită eliberarea unui nou document în cazurile prevăzute de lege (pierdere, schimbare nume, etc.), se eliberează un duplicat al documentului care o să aibă valabilitatea documentului iniţial (cei 10ani/5ani de când a prezentat ultima dată o viză medicală).

• 0
alina9

@bundesgrenzschutz: Da, si mie imi spunea cam toata lumea lucrul asta, desi pe net gasisem si contrariul... nici nu mai stiam ce sa cred. Acum s-au clarificat lucrurile, in linkul de la 25tess am gasit ce trebuia.

@25tess, @Marius: Multumesc pentru raspunsuri.

• Upvote 1

• 0
andreea2012

Buna seara. As dori sa stiu in ce act normative este stipulat termenul in care trebuie schimbat permisul auto, la schimbarea numelui. Chiar astazi am citit urmatoarele:

Sanctiunea aplicata conform art. 100 alin. (1), pct. 4. din OUG195 nu se poate aplica, articolul 44 din HG 1391 regulam. de aplicare a OUG195 a fost abrogat prin HG 480/2013 si nu a fost inlocuit de un alt articol.

In eventualitatea intocmirii unui proces verbal de contraventie sa precizati la rubrica \"Mentiuni\"din procesul verbal ca nu exista un termen legal ptr schimbarea permisului ca urmare a schimbarii numelui.

OUG195
Art.100. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
4. neîndeplinirea obligaţiei de a solicita autorităţii competente, în termenul prevăzut de legeconfused.gif, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei şi conţinutului celor în vigoare;

HG1391
Art. 43. – Titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea, furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, în cel mult 48 de ore de la constatare, si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
Art. 44 – (1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, în conditiile legii, în baza urmatoarelor documente:
a) fisa detinatorului permisului de conducere;
b) originalul si copia actului de identitate;
c) dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document;
d) permisul de conducere a carui preschimbare se solicita, în original, daca acesta exista.
e) fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere.
(2) Pe lânga documentele prevazute la alin.(1) solicitantul trebuie sa prezinte:
a) în cazul schimbarii numelui- documentul care atesta acest lucru, în original si copie;
b) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii- dovada publicarii anuntului prevazut la art.43;

HG nr. 480/2013 - modificarea si completarea Regulam. de aplicare a Codului Rutier
13. Articolele 42-44 se abroga.

Pe de alta parte, OUG 195 prevede la art. 24 alin. (5^3) ca prin ordin MAI se vor stabili conditiile eliberarii permiselor in cazul pierderii, deteriorarii, schimbarii numelui, respectiv Ordinul MAI 123/2013.

Art. 24. -
(5^1) În cazul pierderii, furtului sau al deteriorării permiselor de conducere ori al schimbării numelui titularului, autorităţile competente eliberează, după caz, un duplicat a cărui valabilitate nu poate depăşi valabilitatea administrativă a documentului înlocuit sau alt permis de conducere.
(5^2) Eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează la expirarea valabilităţii documentului, după efectuarea examinării medicale prevăzute la art. 22.
(5^3) În cazurile prevăzute la alin. (5^1) şi (5^2), eliberarea permiselor de conducere respective se realizează fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ordinul MAI nr. 123/2013 prevede conditiile in care se elibereaza un duplicat in cazul schimbarii numelui dar nu prevede termenul in care se poate solicita eliberarea duplicatului, astfel ca nu exista temei legal ptr aplicarea sanctiunii.

Cat este de adevarat acest lucru?

Multumesc frumos.

Edited by andreea2012

• 0
iulia11

Daca mi-a expirat de 2 zile dovada data pentru preschimbarea permisului de conducere strain,mai pot merge sa o schimb,sau trebuia sa merg inainte sa expire?

• 0
monalisa98

Bună ziua! Urmează să îmi schimb buletinul... Odată cu acest lucru, schimbarea de domiciliu. Este necesar să îmi schimb și permisul abia eliberat?