Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Tulburarea liniştii - reparaţii auto

Samina

Question

Buna ziua,

De ani de zile ma confrunt cu o situatie nu tocmai grozava. Undeva la 10-20 metri de bloc isi are locatia un service pentru utilaje agricole. In fiecare zi, in afara locatiei, tureaza diferite motoare si sincera sa fiu, la cei 25 ani ai mei, mi'au creat nenumarate stari de neliniste, agitatie si nervi pana m'au obosit fizic si psihic cu activitatea lor. Lucrez la domiciliu ca freelancer in domeniul IT si efectiv nu ma mai pot concentra la munca. Randamentul meu a scazut considerabil de cand a inceput vara si stau cu geamurile deschise.

M'am interesat si in lege scrie ca sunt permisi 50 decibeli. Pentru om, limita medie de suportabilitate este de 65 db. Ei bine, intr'o zi am instalat o aplicatie care masoara decibelii (cat de exacta o fi, nu stiu), si am constatat ca respectivii domni cu service'ul produc, in medie, 75-80 db.

Din cate am auzit, au mai fost reclamati de alti locatari, am auzit si vecini tipand la ei de la geam sa se opreasca (probabil devenind absolut insuportabil la un moment dat), deci clar nu sunt singura deranjata de acestia.

Intrebarea mea ar fi: Ce putem face noi, locatarii celor 5 blocuri turn amplasate de jur imprejurul service'ului cu pricina, pentru a'i determina sa isi desfasoare activitatea intr'un spatiu antifonat si sa nu ne mai deranjeze activitatile de zi cu zi?

Multumesc anticipat!

Recommended Posts