Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Noemi

Linistea publica in zona de blocuri

Question

Noemi

Buna ziua!

As dori sa aflu care este limita comportamentului si nivelului de zgomot care inca trebuie sa fie tolerat, mai exact la noi, pe strada M. Sadoveanu uneori se gasesc multi copii jos in fata blocului, cateodata insotiti de adulti, alteori singuri, dar tot timpul sunt foarte galagiosi, urla fiecare intr-una, este greu de suportat, mai ales ca exista la fiecare pas cate un parc unde bineanteles este amenajat si un parc pentru copii.

Fie vorba ori de Parcul Magnoliei, ori de Oraselul Copiilor sau de Parcul Olosig, oamenii au toate posibilitatile de a se bucura de timpul liber alaturi de familie. Este foarte greu sa stai in casa si sa asculti in fiecare zi cum urla copii jos in strada, cand sunt atatea posibilitati unde se poate desfasura timpul liber in mod civilizat.

Va rog frumos sa-mi dati un sfat, ce se poate face in aceasta situatie. Se pot amenda oamenii care isi trimit copii in strada sau care crede ca are dreptul sa faca parc pentru copii acolo unde inca nu este, sau e asa cum spun ei atat de increzuti, ca pe spatiul public are dreptul sa faca fiecare ce vrea, sau cel putin modul aceasta de a deranja oamenii care locuiesc aici in bloc nu se considera a fi tulburare a linistii publice?

Va multumesc!

Cu stima,

Sebok Noemi

• Upvote 1
  • Downvote 13

Recommended Posts

• 0
Agatheophobia

Buna seara/ziua!

Nici nu stiu cum sa incep. Am ajuns pe acest forum oarecum intr-un moment de disperare.

Problema mea incepe in felul urmator:

De un an de zile am cumparat un apartament in Bucuresti. Stiu. Probabil e irelevant.

Motivul ar fi copiii din spatele blocului. Cand spun copii, ma refer la adolescenti cu varste cuprinse intre 14-19 ani. Acesti pusti nu locuiesc in bloc, nici macar prin cartier. Am inteles ca vin de prin alte cartiere indepartate. Mi-au spus si fostii proprietari ca ii goneau, dar nu mi-am imaginat ca stau atarnati in spatele blocului de parca ar fi copiii nimanui, fara scoala sau un viitor. Bine, ca si fostii proprietari nu au specificat faptul ca problema e foarte grava, fiind implicate droguri, minori si politie.

Ideea este ca pustii care stau in gradinita blocului fac multa galagie, mizerie, consuma droguri, se aseaza pe masinile parcate din spatele blocului...pe scurt, tulburarea linistii publice si nu numai. Baiul meu este ca politia a tot fost chemata din cate am inteles de la vecini si administratora, dar vin doar sa ii identifice si le verifica ruxacele (in cazul in care mai au substante ilegale la ei), dar pustii nu sunt prosti si le arunca inainte sa ajunga politia.

Deci politia este de mult timp sesizata in privinta lor, dar nu inteleg de ce nu se iau masuri? Si nu aduc reprosuri politiei, daca asta considerati.

Intrebarea mea e urmatoarea:

Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

Orice parere impartasita este binevenita.

Multumesc anticipat.

Edited by Agatheophobia

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Catalin

Spuneţi-ne ce "măsuri" concrete v-aţi dori să ia poliţia?