Jump to content
POLITISTI.ro

AltairXYZ

Diferente intre Drept si OSP

Recommended Posts

mRp

Hmm, "Programu"?; "obijnuit"??; locația virgulelor? Aa, tastatura, desigur. .

Cum a intrat la Drept la academie cu gramatica aia?!

Probabil că a intrat intr-o noapte, al doilea sau al treilea vis.. Sau poate a fost inaugurată ACADEMIA DE politie LOCALARA și nu am aflat noi. Orice se poate întâmpla în ziua de azi.

Nu am fost obisnuit sa scriu corect si sa fiu atent la felul cum scriu pe forumuri,chat-uri sau pe messenger , imi cer scuze pentru aceasta greseala enorma,care sper sa nu se mai repete. Ironia este la putere in acest forum, am incercat sa fiu politicos, dar asta e... este mai bine sa se corecteze greselile gramaticale ale unui user decat sa se incerce sa-l ajute cu raspunsuri.

Cred ca ar fi timpul sa nu se mai raspunda off-topic.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Dacă într-adevăr ai intrat la Academie, felicitări şi baftă la învăţat, pentru că tot acolo vei învăţa printre altele şi că e mai bine să te corecteze sau să-ţi atragă atenţia ai tăi, decât unul străin. Iar aici pe acest forum se aplică această politică, tocmai pentru că e mult mai benefic pentru toată lumea să ne corectăm aici între noi, decât să greşim în faţa stăinilor. 

Te asigur că peste câţiva ani, dacă vei reciti ce ai postat pe aici, vei vedea lucrurile complet diferit şi s-ar putea să împărtăşeşti opiniile celor ce ţi-au răspuns, tocmai pentru că ei au trecut pe acolo pe unde eşti tu acum, de aceea e bine să o laşi mai uşor cu verdictele şi să fii ceva mai cumpătat. Baftă!

În schimb, dacă mănânci acel ingredient cu denumire turcească şi nu ai intrat la Academie, te rog ignoră rândurile de mai sus, nu ţi se adresează.

mRp

Dacă într-adevăr ai intrat la Academie, felicitări şi baftă la învăţat, pentru că tot acolo vei învăţa printre altele şi că e mai bine să te corecteze sau să-ţi atragă atenţia ai tăi, decât unul străin. Iar aici pe acest forum se aplică această politică, tocmai pentru că e mult mai benefic pentru toată lumea să ne corectăm aici între noi, decât să greşim în faţa stăinilor. 

Te asigur că peste câţiva ani, dacă vei reciti ce ai postat pe aici, vei vedea lucrurile complet diferit şi s-ar putea să împărtăşeşti opiniile celor ce ţi-au răspuns, tocmai pentru că ei au trecut pe acolo pe unde eşti tu acum, de aceea e bine să o laşi mai uşor cu verdictele şi să fii ceva mai cumpătat. Baftă!

În schimb, dacă mănânci acel ingredient cu denumire turcească şi nu ai intrat la Academie, te rog ignoră rândurile de mai sus, nu ţi se adresează.

Iti multumesc.Intr-adevăr ,peste 4 ani voi avea cu totul alta gandire si s-ar putea sa impartasesc opiniile celor ce mi-au raspuns, imi cer scuze fata de ei, am crezut ca am fost luat  prea tare, dar raspunsul tau m-a trezit la realitate.

.

Sadop

Bună ziua ! 

Aș vrea să dau la Academia de Poliție . Am studiat principalele specializări pe care le pot alege din anul 2 la OSP și am rămas la Investigații Criminale și Crimă Organizată .

Din ce am înțeles , poți lucra pe una din aceste specializări și dacă urmezi Dreptul în cadrul Academiei .

M-ar interesa dacă există diferențe între un ofițer ce a absolvit OSP și unul ce a absolvit Dreptul , în ceea ce privește munca într-una dintre aceste specializări .

Eu știu că investigațiile criminale se ocupă cu soluționarea unor infracțiuni ( furturi , violuri , crime , etc ) , iar crima organizată cu atacuri teroriste și lucruri de genul . Mă înșel ? Corectați-mă dacă greșesc .

Mulțumesc pentru timpul acordat !

Sadop

Mulțumesc frumos , m-am lămurit acum cu ce presupun cele două structuri .

Mi-ați putea oferi , vă rog , un răspuns și pentru prima mea nelămurire ?

Alex87

Daca optezi pentru Drept si esti admis, nu exista o profilare in cursul celor 4 ani, exceptia fiind in urma cu 2 ani când s-a facut o clasa de ... (iti zic dupa ce esti admis). :)

In mod normal, faci cate un profil pe an (op,ic,rutiera etc) la Drept.

Edited by Alex87

Sadop

Cunosc acest lucru . Însă presupunând că un absolvent al Dreptului , în cadrul Academiei , este repartizat la oricare dintre IPJ-urile din țară pe profilul Investigații Criminale ( sau oricare altul , acesta e doar un exemplu ) ,diferă activitatea acestuia față de un absolvent ce a fost repartizat la același profil , dar după 3 ani la OSP ?

Marius

Ţi-a spus Alex mai sus destul de clar.

Studenţii la drept parcurg toate specializările în cei patru ani de studiu. Cei de la OSP, care studiază pe parcursul a trei ani, în anul doi de studiu pot opta pentru o anumită specializare, inclusiv investigaţii criminale, crimă organizată, rutieră, ordine publică şi aşa mai departe, în funcţie de rezultatele obţinute în primul an. 

Studenţii la drept sunt repartizat după absolvire în multe cazuri pe funcţii de consilieri juridici, ori prin IGPR (structura centrală) etc. dar asta nu este o regulă, pot fi repartizaţi foarte bine şi la oricare dintre formaţiunile operative indiferent de specializare, pentru că au pregătirea necesară.

Alex87

Spre exemplu, in 2014 cei de la Drept au fost repartizati in cadrul SIC-urilor pe Supravegheri. Dar in mod normal erau incadrati ca si consilieri juridici.

Edited by Alex87

Alex59

Salut , probabil intrebarea aceasta a mai fost pusa dar am nevoie de cateva informatii .

Voiam sa stiu diferenta dintre Specializare Drept si Osp, respectiv avantaje , dezavantaje si ce departamente poti urma la fiecare ...ma refer strict la IGPR , nu SIE , SPP sau restul.

Am inteles ca de la arma Drept si profilul IGPR la finalizarea studiilor poti iesi doar consilier juridic , este adevarat sau poti urma si profilele de la osp ca atunci cand finalizez studiile sa pot lucra tot in politie? spre exemplu departamentul de criminalistica sau anti frauda ( scuzati-ma in caz ca am gresit unii termeni ,sunt oarecum nou aici)

Imi displace complet ideea de consilier juridic , din cate stiu eu asta poti deveni de la orice facultate de drept , atunci , in concluzie de ce ai mai da la AdP!

Si in cazul in care ceea ce am spus este corect si poti lucra doar consilier juridic ,masteratul, poate fi dat in criminalistica ca intr,un final sa ajungi la departamentul respectiv? 

Multumesc anticipat!!

BogdanAlx

Si consilier juridic, tot in cadrul politiei vei fi.Nu va inteleg, s-a explicat chestiunea asta de o gramada de ori chiar in randurile de mai sus, daca citeai cu atentie.Singura diferenta e diploma aia de drept.Cand termini dreptul sau osp-ul , nu mai are relevanta pe ce te incadreaza.Judiciar,OP,consilier juridic, vei fi politist.Mai departe depinde de tine.Profilarile astea sunt de inceput de drum sa spun asa,multi sunt cei care ulterior se transfera in alte structuri in politie si nu are nicio relevanta ce profil ai urmat in academie/scoala.

Edited by BogdanAlx

Zadeek

Bună ziua! Ştiu că acest subiect a fost dezbătut foarte mult, dar am o mică nelămurire la care nu am găsit răspuns citind postările acestui topic.

După terminarea Facultăţii de Poliţie cu specializarea Ordine şi siguranţă publică (3 ani) primeşti automat şi aviz pentru desemnarea în structurile poliţiei judiciare sau de acest aviz beneficiază doar cei din cadrul Facultăţii de Ştiinţe Juridice cu specializarea Drept (4 ani)?

Vă mulţumesc anticipat celor care îşi fac timp să mă lămurească.

Marius

Nu, avizul se primeşte în urma solicitării Poliţiei Române către Parchet, iar asta înseamnă că depinde de formaţiunea/structura de poliţie unde absolventul este repartizat (indiferent dacă a urmat 3 sau 4 ani de studiu în Academie).

• Upvote 1

MrLevenstein

Salve! Am o nelamurire, cand completez fisa de inscriere pentru Academie, pot sa imi aleg Drept+OSP sau doar Drept ori OSP ? 

BGeorge

Poti sa alegi doar una dintre ele.

MrLevenstein

Multumesc pentru raspuns. 

BGeorge

Azi, in ceea ce priveste admiterea, consiliul administrativ al Academiei de Politie a decis ca se va putea opta pentru mai multe facultăți. Pentru mai multe detalii asteapta sa se publice regulamentul de admitere pe anul 2018

Edited by BGeorge