Jump to content
POLITISTI.ro

claudeloo

Desfiintare sectii politie rurala

Postare recomandată

SYL

Sunt de aceeasi parere cu alin8888 in privinta completarii cu persoanal care sa lucreze efectiv (nu sa existe doar scriptic) la postul de politie. In privinta mentinerii patrularii in cadrul sectiilor, parerile sunt impartite : la unele sectii se respecta programul, arealul de patrulare este relativ mic, astfel ca lucratorii sunt multumiti. La unele insa zona de patrulare este intinsa, lucrătorii sunt putini si in aceasta conditie exista doar o singura patrula(uneori formata numai dintr-un politist si un jandarm) iar de aici incep problemele(evenimente, lucru peste programul normal din partea lucrătorilor, etc etc etc

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Daca o sa va transforme si in rural in agenti de siguranta publica se va alege praful de Politia Romana.

Sa nu ziceti ca nu v-am spus!

• Apreciez 3
  • Displace 1

Link către postare
Cavani

Păi și atunci de ce să fim plătiți (cei de la posturi) la fel ca cei de la siguranță publică?

Să ponteze toate orele efectuate, inclusiv cele de la continuitate/permanență, să ne calculeze salariul corect (2500-3000), să vedeți cum vor vrea toți la posturi și nu vor mai cauta birouri calde...

PS: acel calcul are temei legal, așa cum ți-am mai arătat...

Modificat de Catalin
Nu mai cita postul anterior!
  • Apreciez 1

Link către postare
Cavani

alin8888, tu ai o idee dar se vede că nu ai făcut un calcul...

Eu lucrez la la un post cu trei ajutori, iar șeful e secretar... că sunt raportări cu sutele și plus de asta el are funcție și vechime :-)...

La noi la VN, prin normele de aplicare a Disp. 123 este stipulat clar că șeful de post nu face sch. II, deci cu 112 mai răruț, la trei oameni, ai cam șapte/opt zile de sch. II la care asiguri și sch. III, precum și un weekend când ești singur și asiguri toate schimburile deci șase servicii.

Nu că mă plâng, dar și în weekend sunt pontat tot opt ore, și sunt plătit la oră nu la zi ca negrii pe plantație...

În total am 11 servicii în plus față de ce spune fluturașul...

Să-ți mai amintesc despre proceduri ce obligă la intervenții 112, patrulări, rutieră, în minim 2 polițiști??? Sau lucrătorilor de la posturi nu li se aplică, cred că nici statutul sau acordul cu MAI... 

Modificat de Vizirul

Link către postare
Elvis

Vizirule ti-am mai spus ca te arunci aiurea.

Daca nu ai habar mai bine taci, poti sa pari intelept sau destept.

La posturile de politie, cel putin in Dolj, functiile sunt de agent I sau agent principal, iar functiile de ajutor sef de post nu sunt,,tot aia" cu cele de agent de siguranta publica. Tu o sa poti sa imi arati ceva mie cand vei fi facut tu ceva, nu decat dat din calapanta.

Nu vreau sa mai revin care sunt dezavantajele transformarii ajutorilor in agenti de siguranta publica , deja plictisesc forumistii mai vechi.

S-au convins capetele patrate de la Bucuresti, in frunte cu donul Jianu, marele strateg, ca a fost prostia deceniului!

Prostia secolului fiind desfintarea sectoristilor!

Singura solutie in rural este marirea schemelor la minim 5- 6 politisti la fiecare post din rural.

Restul sunt decat vorbe....

Modificat de Elvis

Link către postare
Ge0rge

Desi pare cumva desuet, sau chiar incredibil, sclavia asa cum o stim din cele mai vechi timpuri nu doar că a supravietuit pana in prezent, dar infloreşte sub forme care mai de care mai neasteptate. Vizirul a prezentat situatia programului de lucru in judetul Vrancea, care infatiseaza e un caz real. Elvis, tu lucrezi 8 ore pe zi, la fel ca si mine, ne convine sa incasam un salariu asemanator Vizirului, care se afla in stare de aservire. Sau, acest forum nu include politistii posturilor de politie ?

Pe 24.11.2014, Inspectorul general a emis o adreasa prin care prezenta o seria de carente  in ceea ce priveste managementul sectiilor de politie si a dispus termen 31.01.2015, pentru verificari si controale la toate sectiile. Dupa aceasta data se va analiza….. Eu nu stiu ce gandeste don Jianu.

• Apreciez 2

Link către postare
Cavani

Vizirule ti-am mai spus ca te arunci aiurea.

Daca nu ai habar mai bine taci, poti sa pari intelept sau destept.

La posturile de politie, cel putin in Dolj, functiile sunt de agent I sau agent principal, iar functiile de ajutor sef de post nu sunt,,tot aia" cu cele de agent de siguranta publica. Tu o sa poti sa imi arati ceva mie cand vei fi facut tu ceva, nu decat dat din calapanta.

Nu vreau sa mai revin care sunt dezavantajele transformarii ajutorilor in agenti de siguranta publica , deja plictisesc forumistii mai vechi.

S-au convins capetele patrate de la Bucuresti, in frunte cu donul Jianu, marele strateg, ca a fost prostia deceniului!

Prostia secolului fiind desfintarea sectoristilor!

Singura solutie in rural este marirea schemelor la minim 5- 6 politisti la fiecare post din rural.

Restul sunt decat vorbe....

Elvis, când am spus să-mi calculeze salariul corect, nu am scos suma aia de la mine, ci sunt calcule făcute cu pontarea orelor la care lucrătorul de la post asigură permanența/continuitate... Și acele ore sunt program de lucru, vezi art. 16 din OMAI 577 / 2008! Eu nu știu ce s-au convins capetele din conducere dar eu știu că lucrătorilor din mediul rural nu li se respectă munca și drepturile.

Luminează-mă și pe mine te rog, cum asiguri toate schimburile, și în weekend, cu 6 lucrători???

Tot cu un lucrător pe schimb,care intervine singur la 112 și face patrulă...de unul singur?

Consider că sunt destul de bine pregătit profesional, sunt cumva alte proceduri special pentru posturi și eu nu știu?

Link către postare
Elvis

Hai sa o luam logic Vizirule.

Eu o sa iti dau doua solutii....daca stau sa ma gandesc nu prea meriti!

Nu sunt sef si nici nu o sa fiu vreodata!

Dar putina atentie!

Intr-o sectie din rural sunt 9 comune, 9 posturi de politie!

Poti sa faci 3 zone de patrulare. Unesti 3 posturi de politie care au 6 politisti fiecare , adica dupa aritmetica mea simpla 18 politisti impartiti la 4 sau 5 .....eu cred ca poti sa respecti orice Cod al muncii si orice OMAI nr. 577.

Stii ce Vizirule nu incerca sa ma prostesti ca nu merge.

Asta ar fi o solutie...

Comandantul ala de sectie sambata si duminica solicita sprijinul jandarilor pentru patrulare.

Adica jandari....pentru cele 3 patrule din cele trei zone.

Daca stau bine si ma gandesc la fiecare sectie din rural sunt 4 sau 5 politisti care ar vrea sa lucreze la sfarsit de saptamana , mai ales ca acum se platesc orele lucrate sambata si duminica.

Ti-am mai spus Vizirule, nu ai inventat tu mersul pe jos si apa calda. Sunt sectii in rural in Dolj, putine este adevarat, unde politistii lucreaza 168 de ore. Pentru ca se poate!

Dar am si eu o intrebare logica ....cate apeluri si solicitari ai tu la sfarsit de saptamana ca sunt tare curios? 

Ps. Repet, am un respect deosebit pentru politistii care isi desfasoara activitatea in rural in niste conditii de viata de rahat!

Imi pare rau ca nu pot face mai mult pentru ei. Insa exista o mare problema......accepta!

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Cavani

Elvis, tu ai omis un alt factor important... Topografia zonei ce trebuie acoperită.

Și din ce ai explicat tu tot prin patrule este organizat sch. III și weekendul... Nu avem 4 polițiști la secție și mă îndoiesc că numărul lor va fi suplimentat prea repede. Ar mai fi o problemă... deficitul de jandarmi, abia la poliția orășenească au detașat zece. Ori dacă ai fi citit cu atenție procedura privind efectuarea patrulărilor, chiar și în sistem integrat, ai fi văzut ca aceasta este formată din minim 2 polițiști, nu jandarmi, preoți, dascăli sau ce-ți vine la îndemână.

Spui că se va îngrămădi lumea să muncească în weekenduri dar la recuperări te-ai gândit, că la un post de șase vor lucra zilnic 2-3, cine soluționează dosarele, petițiile, mandatele de aducere, etc., le facem la schimbul trei sau chemăm un procuror la muncă în weekend?

Te rog eu încetează cu soluțiile astea, că poate le citește „don Jianu” și spune că a rezolvat problema Poliției Române!

Contează mai puțin câte apeluri am, mai important este că sunt legat de glie și nu pot pot face multe lucruri pe care le face un alt lucrător de la OP după terminarea celor opt ore pentru care suntem amândoi plătiți... Să nu mă mai întrebi, la PPC avem aproximativ 40 de apeluri și 10 dosare intrate pe lună, comună de 4200 locuitori...

Soluția mea este și mai simplă decât a ta, ori se recunoaște acest timp de permanență ca timp de muncă(momentan nu este pontat) și lucrătorii sunt plătiți ca atare ori se revine la programul de opt ore/zi, cum de altfel suntem plătiți în prezent!

Nici eu nu sunt șef și nu caut soluții pe forum dar sunt unul care nu acceptă acest sistem ingrat de „permanență”!

PS / Nu spun că soluția nu este practică dar nici această nu rezolvă toate inconvenientele... dacă s-ar suplimenta salariul ajutorilor, că pe ei cade toată responsabilitatea, îți garantez că nu ai nevoie de mărirea numărului de polițiști... se vor muta cu tot cu funcții la posturi că slavă domnului sunt destui la fiecare IPJ cu „abilitățile” necesare de a schimba ștatul și organigrama!

Îți respect ideea, dar acceptă că nu este universal valabilă.

Modificat de Vizirul
  • Apreciez 3
  • Displace 1

Link către postare
nicuno1

Intr-o sectie din rural sunt 9 comune, 9 posturi de politie!

Poti sa faci 3 zone de patrulare. Unesti 3 posturi de politie care au 6 politisti fiecare , adica dupa aritmetica mea simpla 18 politisti impartiti la 4 sau 5 .....eu cred ca poti sa respecti orice Cod al muncii si orice OMAI nr. 577.

Ce te faci cand la 3 posturi de poliție nu aduni 6 oameni total? Cum ii mai imparti? In 4-5-6-7?

Link către postare
Elvis

Nicuno1 nu ma face sa cred ca ai tot atata minte ca si Vizirul. Vad ca unii i-au dat plus.

Era vorba de un program de lucru atunci cand posturile ar avea 6 politisti. In functie de cate sambete si duminici are luna.

Viziru eu spre deosebire de tine cunosc realitatea, traiesc si muncesc in ea. Tu inca prinzi fluturi.

Pai nu de sambete si duminici m-ai intrebat?

Imi dau seama ca nu stii pe ce lume traiesti.

Te obliga cineva sa stai legat de glie. Unde scrie, imi arati si mie o Lege, o Hotarare de Guvern ceva?

Sa stim despre ce dracu vorbim!

Tu vrei sa stai acasa si sa te platesca Politia Romana?

Eu nu spun ca nu ar fi bine, sau ca nu doresc eu, dar nu se va intampla curand.

Si iti garantez, daca vrei iti dau si in scris cu semnatura, ca nu se va intampla cu oameni ca tine.

Tu stii decat sa plangi, ce ai facut concret ca sa nu ti se mai incalce drepturile si ce ai schimbat tu in bine?

Plangi pe aici cu lacrimi de crocodil dar de facut nu faci nimic, astepti sa iti pice din cer, dar accepti sa faci permanenta.

Iar treaba cu ajutorii nu este,,universal valabila"!

Cat despre sitemul integrat...as vrea sa nu existe. Daca ar fi fost dupa mine nu ar fi existat niciodata!

Sa nu intelega cineva ca am ceva cu jandarmii de la sapa, dar pe sefii lor securisti nu ii suport!

Aveti 40 de apeluri pe luna! Poti sa accepti ca exista comune, vecine cu a ta, care nu au nici macar 40?

Aici tine de manageri, ca sefii nu mai sunt politisti, sunt manageri, cum organizeaza ,,statul"!

Au avut posibilitatea asta, dar au tacut sa nu il supere pe sefu! 

Iar daca nu stii, exista niste studii facute de niste fraieri, doctori in medicina muncii, care au stabilit ca nu poti sa lucrezi suplimentar mai mult de 360 de ore pe an. Tu nu trebuie sa muncesti mai mult de 40 de ore pe saptamana! 

Iti repet si sper sa intelegi , singura solutie cu privire la posturile de politie este marirea numarului de functii. Restul e can-can!

George eu zic sa nu vorbesti despre ce nu cunosti!

Eu nu lucrez 8 ore ca tine si nu incasez un salariu asemanator!

Eu incasez salariul pentru care muncesc, nimic in plus sau in minus!

Daca tu accepti aservirea sau sclavia este fix problema ta! 

Eu nu am acceptat niciodata bataia de joc si sunt unul care a avut mult de suferit.

Tu sau Vizirul nici macar nu va puteti inchipui cat rau mi-a facut mie acest sistem!

Dar spre deosebire de voi, astia care decat vorbiti, eu am mai facut cate ceva, pentru mine sau pentru altii, mai mult pentru altii!

In schimb la posturile de politie ma lovesc de mentalitatea mostenita de ani de zile!

Eu pot sa te invat ce sa faci, sa te sprijin, sa te ajut, dar nu pot sa scriu in locul tau.

Raspunderea este personala si depinde de fiecare dintre noi ce acceptam si ce nu!

Modificat de Elvis
post dublat
  • Apreciez 2

Link către postare
SYL

Conceptul de ,,permanență,, a dispărut odată cu reînființarea posturilor de poliție. Din câte cunosc eu de la colegii mei  din rural, pe aici nu se mai,,practică,, așa ceva. Ceea ce e ingrijorator vad ca prin tara inca se mai face ,,permanență,, . Nu este în regulă.

Link către postare
Cavani

Elvis, nu vreau și nu am nici un interes să te contrazic!

Și eu am suferit pentru că mi-am cerut drepturile și nu am acceptat abuzuri, am schimbat 5 locuri de muncă(localități) în opt ani... Cum încep să cer libere și fac rapoarte, cum apar alte priorități și se mută funcția la alte posturi, vorba aia accepți de bine, nu ești pus la dispoziție.

Am comună vecină care are doar 15 dosare pe an și 112 ocazional însă are doi ajutori, că nu pot asigura liberele...

Nu știu cum e la voi, însă la noi e minim doi ajutori (majoritatea) apoi numărul crește în funcție de cum se vaită fiecare șef de post și cum își vinde marfa...

Mai e o chestie, specifică cel puțin județului meu, șefii de post nu sunt lucrători ci manageri, ei încasează salarii doar în funcție de cât de bine repartizează lucrările la ajutori...  :hmmmt:

Să se suplimenteze până la minim cinci ajutori mi se pare de domeniul SF, ca și ideea mea cu plata permanenței dar totuși, d-aia ne găsim pe forumul ăsta, să ne punem mințile la contribuție și să găsim o soluție pertinentă că pe șefii de stau la birouri nu îi deranjează situația actuală că merge și așa! 

Oricum permanența legală nu este iar dacă se vor desființa secțiile nu vom mai avea structura suport să revenim la asigurarea intervenției prin patrule cu program opt ore.

Aveam în județ o secție de poliție care funcționa și avea indicatori mult mai buni decât în perioada anterioară și știi de ce?... pentru că acolo șefii de post chiar își făceau activitățile atribuite însă, în rest au sabotat acest sistem pentru că și-au pierdut funcțiile... știu de la actualul șef de post care și acum povestește nostalgic „am făcut derivație acasă de la tel. fix al postului și nu mă duceam la muncă cu zilele”.

Conceptul de ,,permanență,, a dispărut odată cu reînființarea posturilor de poliție. Din câte cunosc eu de la colegii mei  din rural, pe aici nu se mai,,practică,, așa ceva. Ceea ce e ingrijorator vad ca prin tara inca se mai face ,,permanență,, . Nu este în regulă.

SYL nu te supăra, în ce județ lucrezi?

Modificat de Vizirul

Link către postare
danpin

Scrie la profil.

• Apreciez 2

Link către postare
Sache

Bine punctat, Dane!

Asta inseamna locatie si Bz? :D

• Apreciez 1

Link către postare
Cavani

MS...

Apreciez cinismul...

Link către postare
Sache

Nu te supara, te rog! Mai glumim si noi. :)

Tine cont de ceea ce spune Elvis!

• Apreciez 1

Link către postare
Cavani

Nu ma supăr... sunt cu psihologicul la zi!

Țin cont de ceea ce spune Elvis, cântăresc orice sfat primit pe forum... Doar că vreau să cred, cel puțin teoretic, că mai sunt și alți colegi de suferință sau alții care rezolvat problema asta, eventual cu ce soluții... Nu am nevoie de soluții care să necesite angajare de personal sau mărirea bugetului MAI că astea nu se vor rezolva curând!

La un post alăturat au fost detașați ajutorii că nu aveau amenzi în graficul de circulație, de 2 h, însă aveau aproximativ 10/15 contravenții la rutieră pe zi, în alte ore...

Când se face un control mătrășit, te ia cu acul, inclusiv de respectarea acelor proceduri și OMAI pe care nu le poți respecta din lipsă de personal, dotări etc., și știi ce au spus când șeful de post le-a ridicat-o la fileu și s-a plâns, de ce nu ai făcut nici un raport în sensul ăsta până acum...

Adevărul este că șeful de post este mielușel și nu se pune rău să nu piardă scaunul iar singurii care își rupt spatele la țară sunt ajutorii! 

Doar la posturi am auzit sintagma ce-ai făcut opt ore, cât am fost la birou, la IC, nu mă întreba nimeni cât e ceasul!

Modificat de Vizirul

Link către postare
Elvis

Vizirule nu stiu cum sunt sefii de post la voi, dar in Dolj sunt, in marea lor majoritate, politisti care mananca meserie pe paine!

Nu au privilegii, decat obligatii in plus fata de ajutori.

Daca tu crezi ca eu iti spun ceva cu rautate te inseli.

Si nici nu prea sunt un tip glumet.

Imi pare rau ca nu pot sa va pun aici cam ce le spun eu domnilor pe la minister.

Tu crezi ca eu nu vreau sa se plateasca orele suplimentare? Crezi ca eu nu am? Dar spre deosebire de tine am grija sa imi iau recuperari.

Pentru ordinul asta cu sambetele si duminicile am stat cateva ore in ploaie la Ministerul de Finante si m-am certat cu toata lumea, inclusiv cu presedintele federatiei din care fac parte pentru ca a schimbat locul de desfasurare al mitingului. Nu vrei sa stii ce i-am spus marelui jurist de la minister in momentul in care m-a luminat....,,sa poti beneficia de sporul de 75% dupa 24 de ore munca trebuie sa intri iar la 24 de ore!!!!"

Cam asa gandesc mintile luminate de la Ierusalim!

Insa Dumnezeu nu doarme, cand unii dintre noi erau legati cu lanturi in piata aia in Ministerul de Finante intra delegatia FMI!

Iti spun, cu mana pe inima, nu exista alta solutie, decat marirea schemelor.

Fara bani si functii in plus in rural nu se va schimba nimic!

Pentru ca inclusiv tu accepti sa faci si munca celor care ar trebui sa fie la postul tau si nu sunt!

Dar ne furam caciula singuri, incercam sa dam amenzi mai multe ca anul trecut, sa constatam mai multe infractiuni ca anul trecut, sa ne comparam cu anul trecut, sa raportam timpi nereali de intervetie la 112 etc.

Si in final ne vom da seama ca magarul a murit tocmai cand se invatase sa nu mai manance nimic!

Dupa umila mea parere este un nonsens, daca prevenim cum dracu constatam mai mult decat anul trecut, daca suntem mai buni pe,,preveneala " decat anul trecut cum constatam mai multe infractiuni?

Despre asta este vorba Vizirule!

Ti-am dat solutia cu jandarmii si cu cei de la sectie pentru ca in Dolj functioneaza. In unele cazuri.

Ps. Incearca sa faci un sindicat neaservit ,independent si iti promit ca te ajut cu documentele pe care trebuie sa le depui la judecatorie!

Modificat de Elvis
  • Apreciez 1

Link către postare
Cavani

Elvis, sunt la același sindicat ca și tine iar pe 03.12.2014, și am fost la protest în fața Ministerului Finanțelor...

Delegația de la Vrancea avea cinci membri... Președintele, doi vicepreședinți, eu și un coleg de post care era în concediu de antenă și l-am convins eu... adevărul este că ne merităm soarta!!!

Modificat de Vizirul

Link către postare
Catalin

e posibil să-l confunzi pe Elvis. Nu ai cum să faci parte din acelaşi sindicat cu el, deoarece în sindicatul din care face parte el se pot înscrie doar poliţiştii din judeţul DJ. Probabil că te refereai la federaţia unde şi acest sindicat s-a aliat.  ;)

Link către postare
Cavani

Probabil, Cătălin, eu vorbesc de S.N.A.P., afiliat la federația „Al. I. Cuza”.

Ideea era că și eu am înghețat în ploaia aia din 03.12.2015 iar de la Vrancea nu erau decât cinci persoane din care trei direct interesate, că se gudurau pe lângă dl Surugiu... 

Link către postare
Catalin

Am înţeles la ce sindicat te refereai tu, dar să ştii că Elvis nu este membru al sindicatului SNAP. Sindicatul din care face el parte se numeşte Sindicatul Poliţiştilor Dolj. Este un sindicat ce s-a născut în Dolj, fără ajutorul, sprijinul sau îndrumarea celor de la Bucureşti. Tocmai de aceea îţi spunea Elvis mai sus că dacă vrei să pui bazele unui sindicat neaservit şi independent te poate îndruma. 

Link către postare
Cavani

La ce colectiv avem noi... mă mir că sunt membri și la sindicatele naționale da să-i convingi să semneze pentru un sindicat local...

Cum am mai spus, ne merităm soarta!

Am scos personal OMAI nr 4/2015 de pe Intrapol, cu tot cu adresa de la Direcția Juridică, pentru că la Vrancea nu s-a transmis la subunități și nici un șef de post nu știa despre ce e vorba... știu pentru că nu au fost ședințe după 20.01.2015.

Abia după ce l-am convins pe șeful de post că va lua bani în plus, am întocmit împreună centralizatorul dar nu l-a înregistrat, lăsându-l F.N. că dacă se supără șefii și nu îl vor aproba... 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.