Jump to content
POLITISTI.ro
redcop

Regionalizarea si impactul asupra politistilor

Recommended Posts

genessys30

Mda... Nu e bine deloc. 

O ,,veste,, destul de ingrijoratoare as putea spune insa... Ce poate face Politia ori functionarii acesteia, fie si cei cu functii, daca TOTUL este politica?

Ce sa faci si la ce metode sa recurgi? La greva? Nu tine. Nu o sa vina nimeni. Si chiar daca ar veni, ar fi insignifiant. Nu te va baga nimeni in seama.

Totul se negociaza pentru ca interesele sunt mari si altele decat cele reale. Societatea civila nu ii este solidara politistului. Sa nu uitam ca s-a bucurat cand ne-au fost taiate salariile. Am spus eu intr-o postare anterioara, mult mai de mult, ca nu ne iubeste nimeni si s-a ofuscat cineva de pe aici. 

Oprea nu se va opune pentru ca este nasul lui Ponta iar Dragnea este mana dreapta a finului. Ca atare... Intr-o astfel de cardasie, la ce te poti astepta bun? Liberalii s-au opus doar pentru ca detineau ei ministerul. Cu argumente plauzibile sau nu, s-au opus. Acum ca-l ,,stapaneste,, Oprea, un fripturist oportunist care si-ar vinde si mama daca ar avea ceva de castigat, cine sa se mai opuna? Nu uiati ca anul acesta este unul electoral si promisiunile vor curge garla. Lumea va pune botul pentru ca-i saraca, n-are de niciunele si nu mai poate de grija politiei. Cand mori de foame in casa cu doi-trei copii, nu mai poti dormii de grija politiei. Nu va bazati pe societatea civila sa se opuna pentru ca nu o va face. Din contra. In prostia multora Politia ar trebui sa dispara si sa ramana cea aprimarului. Vezi Doamne, e mai buna. Noi suntem platiti gras si pe degeaba. 

Ca politica-i o curva ne arata asta zilnic viata dar atat de ordinara, parca totusi nu-ti vine sa crezi. 

Totusi, hai sa vedem ce se va intampla. Sa speram ca se va gasi cineva in tara asta, cu toate ca sunt reticent, care va gasi argumente plauzibile pentru a ramane Politia nu ceea ce este acum ca-i grav ci doar in forma actuala. Chiar daca ar fi rau si vor veni timpuri incerte, nu avem ce face si trebuie sa ne conformam. Romania nu-i a noastra ci a ,,lor,, a lui Mazare, Oprisan, Mischie, Oprea, Dragnea, etc, pentru ca am fost atat de ,,interesati,, de soarta noastra incat am vandut-o de mult pentru o galeata, putin peste, un litru de ulei si o punga de faina in timp ce altii impart bogatiile tarii ca pe feliile de tort. 

Pacat! 

• Upvote 2

Sache

Se pare ca regionalizarea va a vea loc intr-un viitor apropiat, cel putin din punct de vedere al organizarii institutiilor.

In data de 20 iunie 2014, ministrul Oprea s-a intalnit la Buzau, iar apoi la Focsani, cu reprezentantii structurilor MAI din teritoriu. La intalniri au participat si reprezentanti ai structurilor centrale din MAI, prefecti dar si reprezentanti ai Ministerului Public, din Regiunea sud-est. La intalniri nu au participat decat sefii si adjunctii ipj-urilor. Printre altele, s-a stabilit ca la Buzau va fi centrul de coordonare al tuturor structurilor MAI din aceasta regiune, adjunctii sefilor de inspectorate vor disparea, iar structurile neoperative din cadrul fiecarui ipj (personal, logistic, financiar, juridic, de comunicatii) vor fi reunite intr-o singura structura. 

Nicio structura din cadrul Politiei Romane nu va fi transferata sau mutata la primarii.

genessys30

Timpurile se schimba si odatata cu ele si noi oamenii. In bine sau in mai putin bine. De preferat prima varianta. Asta se cheama evolutie.

Schimbarile astea, care se preconizeaza a veni sunt, intr-un fel sau altul, dictate de U.E. pentru alinierea la normele si standardele ce guvereneaza acele state membre.

Este tendinta aceea de a ingloba aceleasi structuri si proceduri. Cel putin teoretic pentru ca practica ne demonstreaza mereu faptul ca unele lucruri nu se iau in calcul ori nu se pot aplica peste tot. Diluarea aceasta fortata a U.E. prin cooptarea unor state care nu ar fi avut ce sa caute in aceasta formula, a provocat dezastre economice gen Grecia si antreneaza intr-un mars fortat tari care nu pot tine pasul cu economii puternice si performante. O mare influenta negative o are FMI prin dictarea a ceea ce trebuie facut si ce nu, fara a se lua in calcul puterea economica a acelui stat ori nivelul de saracie al populatiei.

Nu poti pune pe picior de egalitate Germania cu Romania si nici Bulgaria cu Franta. Este diferenta de mentalitate si de cultura. Unii sunt civilizati prin sute de ani iar altii, eliberati de sub jugul comunismului, au inteles democratia ca fiind posibilitatea de a face orice, oricui, oricand si fara a ii pasa de ceilalti.

Daca ceea ce se vrea a se face prin aceasta regionalizare va fi ceva benefic pentru toti, prin reducerea cheltuielilor si buna functionare a institutiei, si fara restructurari inutile, atunci inseamna ca lucrurile incep sa se miste. Am vazut pe la tv ca incep liderii de sindicat sa il laude pe Gabi Oprea ca fiind un bun ministru si o persoana cerebrala si verticala. A facut cam ceea ce a promis dar inca mai sunt carente.

Totul are un inceput.

In ceea ce priveste transferul vreunei structuri din cadrul politiei catre primarii, mai bine spus netransferarea O.P. si Rutiera, spulbera iluziile actulilor politisti locali care, sefi ori simpli functionari, vad prin asta o scoatere a Romaniei din marasm si o diminuare drastica a ceea ce se cheama infractionalitate.

Ori, exact aceasta parte intereseaza cel mai mult pe cei din administratie si nu altceva. Orice lucru care intarzie ori nu implica acest transfer, creeaza deziluzii si provoaca tristeti majore. In mintea multor functionari de prin primarii, alias politistii locali, munca de politie se rezuma la patrulare intr-un Logan inscriptionat cu Primaria X si impartitul de amenzi alandala, fara noima, cap sau coada, Isi doresc cu ardoare sa poata retine premise si sa suspende dreptul de a conduce.

Asta este apogeul meseriei pentru cei mai multi si prin asta o descatusare a frustrarilor acumulate in timp.

S-a vehiculat si pe formumurile lor cum ca au avut loc astfel de intalniri insa cu scopul de fi consultati primarii daca isi doresc Politia. Ca lucrurile merg in aceasta directie si cat de curand Politia se va identifica cu Primaria.

Fiecare intelege ce vrea in functie de interesul pe care il are.

Problema este ca o asemenea functionare a politiei va fi imposibila dat fiind faptul de numarul mare de primari pe care il are Romania.

Ar fi o discriminare, dupa parerea mea, ca primarul Oprescu sa aiba Politia in mana in schimb ce edilul satului Murgeanca, catun situat in judetul Ialomita, langa orasul Tandarei, primar si el, sa nu poata beneficia de o asemenea onoare. Pai... Ori suntem primari si sefi de politii ori nu mai suntem?

O ironie insa, una reala.

Parerea mea este ca actualul ministru de interne NU doreste trecerea politiei, acestor structuri blamate si desconsiderate de multi, foarte utile si indispensabile, OP si Rutiera, catre domnii primati. Cel putin nu pe mandatul sau, a si spus-o, mandat care va fi unul destul de lung dat fiind faptul ca omului ii place ceea ce face si a cuvantului pe care il are de spus in guvern, cuvant care s-a dovedit ca avand o oarecare greutate.

Plus ca, ministerul nostru, asa cum il considera multi, paleste in fata coruptiei si a manevrelor de prin primarii.

Politistii locali, fara a avea mari atributii, deja si-au luat o aura de mari oameni ai legii si-si dau o importanta mult mai mare decat cea pe care o au.

Altfel stand lucrurile, cred ca prajinile cu rahat, oricat ar fi de lungi, nu i-ar deraja nici macar cu mirosul daramite sa ii mai si atinga la nas.

• Upvote 1

Catalin

Problema este că politicienii români, ca să-şi ascundă interesele meschine, acelea de a controla şi instituţiile de aplicare a legii, se fac că nu văd care sunt tendinţele şi ce a demonstrat timpul. Şi invocă nişte exemple mai mult decât proaste ale unor state federale, nu unitare cum este al nostru. Există în schimb câteva ţări, chiar şi federale, din măreaţa şi mirifica U.E. unde caterinca asta numită poliţie locală şi-a dovedit limitele şi ineficienţa, iar poiticienii de acolo nu s-au făcut că nu văd, nu au întors spatele urmărindu-şi doar scopurile lor meschine şi au renunţat la această abureală ieftină şi prosteală pe faţă privind servcii de poliţie autonomone sau paralele. Dacă veţi studia mai în amănunt sistemul de aplicare a legii din Belgia, Austria, Olanda, veţi descoperi că deşi în unele părţi se mai păstrează denumirea de poliţie locală, de fapt ea nu mai există, iar aceste servicii de poliţie nu sunt conduse de primar. Oamenii şi-au dat seama că descentralizarea asta nu se poate aplica complet şi în orice domeniu, iar aplicarea legii trebuie să se facă unitar la nivel naţional.

La noi în schimb, în loc să vedem prin ce au trecut ceilalţi şi să ne ducem direct către soluţiile găsite de ei, se doreşte feudalizarea acestei ţări.

• Upvote 4

Roby

La fel cum au incercat si cu sectiile de politie rurala.....

Ben

Dacă veţi studia mai în amănunt sistemul de aplicare a legii din Belgia, Austria, Olanda, veţi descoperi că deşi în unele părţi se mai păstrează denumirea de poliţie locală, de fapt ea nu mai există, iar aceste servicii de poliţie nu sunt conduse de primar. 

Sa nu uitam de Scotia unde in 2011 a fost rasa de pe fata pamantului strucutura de "politie" locala.

Iar exemplele pot continua cu Anglia, unde in Londra poarta denumirea de traffic warden si se ocupa cu lucrurile marunte gen parcari si stationari ale masinilor. Or avea si alte atributii dar in nici un caz nu e facatura asta infecta de "politie" locala - circulatie cum isi mai trec pe masinile primariilor de prin RO.

genessys30

Da, dar în acele țări, așa cum a spus și Cătălin, politicienii nu-s mânați de interese meschine, personale și de grup, și prin ceea ce fac îndreaptă lucrurile dacă s-au pripit cu ceva. La noi se bate monedă pe faptul că așa e în toate statele U.E. și că așa trebuie să fie și la noi. Musai!

Adevăratul motiv nu-l știe decât cel ce dorește asta.

Poliția Locală din România este o glumă macabră proastă.

Asta votezi, asta ai.

Andrei01

In Ungaria de exemplu nu există jandarmerie și nici poliție locală. 

Catalin

Încă un exemplu elocvent:

Priviţi-l în toată splendoarea pe Domnu' fost primar, actualmente deputat:

Astfel de indivizi au iniţiativă legislativă, votează legi, ne hotărăsc soarta atât nouă, apropiaţilor noştri şi fiecărui cetăţean al acestei ţări. 

Să descentralizăm dom'le poliţia, primarii să fie şefi şi peste poliţie ... 

• Upvote 2

Catalin

Nu ştiţi cine este domnul ce în prezent este deputat şi care a fost primarul Devei vreo patru mandate? Vă reamintesc:

Stimabilul din clipurile de mai sus, filmat după ce a comis un accident rutier fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, este nimeni altul decât cel ce a depus un denunţ împotriva Comisarului şef de poliţie Berbeceanu, fostul şef de la BCCO Alba. 

Domnia sa este un ales al neamului ce a fost condamnat definitiv la patru ani cu ... suspendare (condamnare la care culmea, procurorii nu au făcut recurs ;) ) pentru abuz în serviciu în dauna intereselor publice, infracţiuni legate de cedarea iegală a unor terenuri din domeniul public al Devei.

• Upvote 4

Elvis

Ce pare ai ba Dragnea, ba!

Roby

Javrele dreaq.... cu cata placere i-as executa...! 
am o ura cand ii vad pe burtosii astia comunisti, care de ani de zile sunt acolo unde e ciolanul. Nu ai loc de ei pe nicaieri in tara asta, sunt bagati in toate structurile statului. Din cauza astora tinerii nu au locuri de munca si nu o sa dam inainte vreodata

• Upvote 1

BGeorge

Eh si voi exagerati, el doar isi cauta cainele in tufis, iar imaginile in care recunoaste ca a baut sunt o facatura. :))

Defapt niste indivizi sau tot universul conspira impotriva lui. El e inocent...

"La volan era şoferul meu şi acest lucru se poate vedea pe camerele de supravegere de la sala de sport din Deva sau din alte zone pe care le-am traversat. Două maşini ne-au şicanat în trafic. Indivizi montaţi de adversarii politici. S-a întâmplat din nou ca în 2012 cu câteva zile înainte de alegeri când candidam la şefia CJ Hunedoara. Cred că sunt aceiaşi indivizi. A fost un carambol. Au intrat în noi. Oamenii care spun că eram la volan sunt şi ei puşi de adversarii politici. Sunt nevinovat! N-am nimic să-mi reproşez

Nu am băut! Nu ştiu să mi se fi recoltat probe de sânge pentru alcoolemie. Poate la spital. Nu mi s-a comunicat niciun rezultat. O să le contest. Oricum, nu eu conduceam",.a afirmat Mircia Muntean

Întrebat cum a ajuns în tufişuri după accident, parlamentarul a răspuns: "Îmi căutam câinele. Este câinele meu!"

sursa http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Deputatul+Mircia+Muntean+despre+accidentul+rutier+Totul+e+o+faca

s3rgiu

,, Primarul din Bran reținut pentru 24 de ore, după ce a fost prins în flagrant luând mită

Primarul localității Bran, Gheorghe Hermenean, a fost prins miercuri, în flagrant, de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, când a primit de la reprezentantul legal al unei societăți comerciale cu care primăria s-a aflat în relații contractuale suma de 5.000 de lei pretinsă anterior, se arată într-un comunicat transmis miercuri seara AGERPRES, de către purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, prim procuror Mihaela Alina Popescu."

www.realitatea.net