Jump to content
POLITISTI.ro

redcop

Regionalizarea si impactul asupra politistilor

Recommended Posts

claudeloo

Dar noi, politistii, chiar nu putem face ceva in privinta asta?!

Adica existau petitii online sau alte chestii de genul care mai circulau la un momentdat pe net... N-are rost sa ma repet, s-ar produce un dezastru imens cu descentralizarea asta...

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Mari

Am fost Miercuri (16.10) la Campina si nu mi-a venit sa cred . Gardienii erau la cursuri cu profesorii scolii iar printre altele, circulatie - OUG, HG si tot ce tine de rutiera . Am ramas fara cuvinte . La inceput nu stiam ce se intampla dar intreband viitorii colegi mi-au spus ca sunt la cursuri gardienii ..... Oare ce surprize ni se pregatesc ?

minutzu

Să nu te mire. Şi eu m-am întâlnit cu ei la ISOP. Au năpădit toate instituţiile de învăţământ ale MAI. Până şi la Lugoj la un centru de pregătire al jandarmilor i-au dus, doară doară scot oameni din ei.

zcatalin

Ohoo, la Iasi, la Scoala de Pregatire si Perfectionare a Politiei de Frontiera fac cursuri de cand s-au infiintat localii... Am avut ocazia sa vad acolo tot felul de grade, citroen-uri reinventate, unii nu aveau niciun fel de grad, dar si copii fidele dupa gradele Politiei Romane. De acum 2 ani vorbeau intre ei ca trebuie sa faca cursurile respective sa fie asimilati politistilor...dreams come true, after all...

Edited by zcatalin

redcop

Ii pregatim in scolile noastre, ne copiaza insemnele, ne injumatatesc resursele prin redistribuire si in curand ne vor lua cladirile si autospecialele, iar dupa ce vom trece la primarii vom da concurs pe post cu ei, pentru ca primarul va aprecia ca suntem prea multi. Cred ca de la aruncatul cashetelor ni se trage....

• Downvote 8

Ben

Pur si simplu ordinea publica este prea scumpa pentru a fi sustinuta in continuare de la Bucuresti. 

Nu te supara, dar este o idee cretina, idioata, de viziune ingusta. Statul de drept costa.

Nu poti sa vorbesti despre politie, invatamant, sanatate, justitie in termeni de profitabilitate. Nu sunt SRL-uri ca sa fie rentabile. Sunt atribute ale statului, institutii pilon ale acestuia fara de care nu poate functiona, printre altele.  Cine gandeste in termeni de afacerist  e un cretin. Hai sa descentralizam si justitia ca e prea scumpa, sa fie sustinuta in continuare de la Bucuresti. Hai sa desfiintam Parlamentul, ca e prea scump.

• Upvote 7

Catalin

Şi este falsă afirmaţia conform căreia descentralizarea ar duce la o reducere a costurilor. Tocmai de aceea îi spuneam colegului mai sus să caute şi să citească despre reforma poliţiei scoţiene. Pentru că una este să ai un singur şef al IGPR-ului şi alta este să ai în fiecare oraş câte un mare şef al poliţiei care să fie poziţionat pe acelaşi palier al grilei de salarizare sau imediat sub. Pentru că un şef al unei poliţii complet autonome, nu va avea acelaşi salariu cu cel al unuia dintr-o instituţie mare unde există mult mai multe ierarhii şi nivele. Vor sări direct acolo sus pe grila de salarizare, pentru că sunt şefi de poliţie, nu şefi ai unei structuri inferioare. Şi vor exista câte un şefuţ din ăsta de igpr, în fiecare municipiu. De ce? Pentru că se va putea, iar şefii ăia numiţi de primărei vor fi apropiaţi ai acestora.

În concluzie, costurile unui serviciu poliţienesc naţional nu sunt deloc mai mari, ba din contră. Şi acest lucru este dovedit de risipa banilor publici din ultimii ani, de când se tot descentralizează instituţiile statului. Uitaţi-vă la spitale, care după câteva luni şi sub conducerea unor manageri numiţi politic de primari sau preşedinţii de consilii judeţene, anunţă că a fost epuizat bugetul spitalului pe anul în curs.

• Upvote 2

nickpolice

Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, a declarat, luni, că nici Poliţia Rutieră şi nici Poliţia de ordine publică nu vor fi desprinse din MAI şi trecute în subordinea autorităţilor locale.

"Folosesc acest prilej pentru a linişti toate structurile MAI. Nu se vor descentraliza de aici nici Poliţia de ordine publică, nici Poliţia Rutieră şi cu atât mai puţin alte structuri care la un moment dar erau vehiculate prin presă", a spus Radu Stroe în videoconferinţa organizată la Ministerul Afacerilor Interne pe tema pregătirilor de iarnă.

Ministrul a ţinut să precizeze că "a fost o decizie politică înţeleaptă".

Premierul Victor Ponta a anunţat, vineri, după şedinţa USL, că proiectul legii descentralizării va fi adoptat prin asumarea răspunderii Guvernului, în noiembrie, înainte de aprobarea bugetului pe anul 2014, dacă va exista susţinerea majorităţii.

Victor Ponta a declarat că Poliţia şi structurile de ordine publică nu vor face obiectul descentralizării, urmând a fi tratate separat de actul normativ pe care Guvernul îşi va angaja răspunderea, şi că ambulanţele vor avea dispecerate comune cu SMURD.

"S-a ajuns la ideea în care lucrurile care ţin de ordinea publică şi Poliţia vor fi tratate separat de Legea descentralizării. Vrem o analiză exactă, să creştem puterile şi atribuţiile Poliţiei locale, să facem o mai bună coordonare între cei care reprezintă Poliţia naţională şi Poliţia locală. Ea nu va fi inclusă în această reformă", a spus Ponta.

Premierul a spus că structurile care acum încă depind de Guvern şi vor fi descentralizate ţin de domeniul sănătăţii, agriculturii, mediului, muncii, tineret şi sport, transporturi, cultură şi turism.

Ponta a spus că se doreşte ca prin această descentralizare de instituţii şi competenţe să se ajungă la situaţia în care administraţia publică va costa mai puţin, va consuma mai puţine resurse, dar va avea o eficienţă mai mare.

http://realitatea.mobi/1297652

Edited by Administrator

BGeorge

"Forma mă mulţumeşte, conţinutul nu-mi creează foarte multă mulţumire, dar sunt un om realist şi cel mai important lucru este că s-a făcut această breşă în structura asta foarte puternică de la nivelul Bucureştiului pe care o susţin foarte mulţi oameni din eşalonul doi-trei din administraţia centrală", a declarat Dragnea.

El a mai afirmat că "descentralizarea" este un proces continuu şi speră că anul viitor sau peste doi ani vor fi descentralizate şi alte instituţii.

"Discuţia despre domeniile care nu s-au descentralizat va continua. Că decizia va fi luată anul viitor sau peste doi ani de zile, când sperăm să înfiinţăm regiuni administrative, este o cu totul altă discuţie. Eu nu voi înceta niciodată să susţin acest punct de vedere, despre poliţie. Poliţiştii care ar fi fost transferaţi sub autoritatea primarilor de oraşe şi municipii nu ar fi avut nimic de suferit, ba dimpotrivă. Ar fi păstrat toate drepturile, în plus ar fi putut să primească beneficii în plus de la primării", a declarat Dragnea.

sursa mediafax

Incredibil cat de mult isi doreste acest nemernic sa aiba politia in mana. Sper sa plece cat mai repede de acolo.

• Upvote 1

Ben
. Poliţiştii care ar fi fost transferaţi sub autoritatea primarilor de oraşe şi municipii nu ar fi avut nimic de suferit, ba dimpotrivă. Ar fi păstrat toate drepturile, în plus ar fi putut să primească beneficii în plus de la primării", a declarat Dragnea.

.

Minte cu cea mai mare nesimtire. Asa i-au mintit pe profesori cand au trecut scolile de primarii si au ajuns in ziua de azi in multe zone ale tarii sa nu-si primeasca nici macar salariile, daramite alte drepturi.

Le doresc din suflet tot raul din lumea, in special lui Dragnea.

LORD

Maleficul Dragnea stie ce stie cand a spus ca ,, descentralizarea va continua ,, cu alte cuvinte  nu ma las de planul initial , acum noi am avut noroc de liberali ca au manifestat opozitie puternica si  clara la descentralizarea politiei, dar nu va imbatati cu apa chioara, nu mureau liberalii de dragul politiei, ci acum aveau ministrul liberal la interne si pierdeau butoanele, nu se stie in viitor.

Hai sa va dau un scenariu, care nu vreau sa se adevereasca, dar flerul imi spune ca probabilitatea de a fi pus in practica este mare. Vin in 2014  alegerile europarlamentare, PSD  si PNL merg separat pe liste, se vede scorul electoral, se confirma majoritatea PSD-ului, dupa care inainte de prezidentiale incepe zizania in alianta, care de fapt a fost intodeauna mascata, se rupe lantul de iubire, PSD-ul scoate candidatul  propriu la prezidentiale ( Oprescu, Isarescu sau chiar Ponta care sta mai bine in sondaje). In iarna  lui 2014, PSD are ales  presedinte propriu, poate face majoritate in parlament, chiar si acum  (PSD cu independentii, parlamentarii de la minoritati si din umbra UDMR ca s-a mai practicat ) .

Dupa ce au si painea si cutitul vor face ce vor,  inclusiv descentralizare. Ce ziceti am talent la horor ?

Edited by LORD
  • Upvote 3

krux

din surse cica ar exista un proiect de descentralizare doar pentru politia romana... Nu se stie inca ce sa faca cu politistii din comune?? 

cipri83

Eu zic sa descentralizeze si magistratii...pe procurori sa-i dea in subordinea primarilor iar pe judecatori in subordinea prefectilor si atunci penalul de Dragnea nu o sa-si mai teama fundul!Daca bine ne amintim oare ce partid a taiat si vandut tara asta dupa revolutie?In PSD cred ca sunt cei mai multi politicieni cu gulerele albe!

Edited by cipri83
  • Upvote 3

Sache

In iarna  lui 2014, PSD are ales  presedinte propriu, poate face majoritate in parlament, chiar si acum  (PSD cu independentii, parlamentarii de la minoritati si din umbra UDMR ca s-a mai practicat ) .

Dupa ce au si painea si cutitul vor face ce vor,  inclusiv descentralizare. Ce ziceti am talent la horor ?

Poate ca vor ajunge sa controleze doar ei toata tara, dar noi nu va trebui sa stam sa ne uitam cu ne distrug.

Ar trebui sa ne unim si sa luptam pentru drepturile noastre, sa luptam pentru a nu ajunge sclavii primarilor.

Noi am ales sau nu sa fim condusi de acesti politicieni, iar ei ar trebui sa tina cont de noi!

Ramane de vazut ce va fi!

• Upvote 6

Elvis

din surse cica ar exista un proiect de descentralizare doar pentru politia romana... Nu se stie inca ce sa faca cu politistii din comune?? 

Krux vad ca ai plus ...tu chiar esti politist?

Din surse? Vorbesti ca un ziarist, trezeste-te, politistii din ,, comune" apartin Politiei Romane.

Daca se va intampla, ce spui tu din,,surse" vom asista la distrugerea Politiei Romane!

Asa ca dragi politisti la anul sa-l votati pe Dragnea !

Dragnea.....f.....mortii matiiiiiiii!

• Upvote 4

pavelnicu

din pacate, confirm si eu proiectul despre care face vorbire Krux

• Downvote 1

Elvis

Daca tot confirmati proiectul asta  nu-l puneti aici sa-l vedem si noi?

Deocamdata lui Dragnea, fie blestemat pe unde se afla, nu i-a iesit si chiar daca se va intampla, eu sper sa nu, o sa-si puna populatia in cap.Sa nu uitam ce s-a intamplat cu sectiile din rural si ce au patit primarii din,,comune"! Iar asta costa voturi!

Sper din toata inima ca politistii, familiile lor si cunoscutii sa nu mai voteze japite ca Dragnea!

Sa nu uitam ca ,,sectoristii" au renascut din cenusa...... 

Daca prostul asta pe numele lui Dragnea, cred ca intr-o este o stare de delirum tremens sau paranoia, pentru ca nu este posibil sa-ti spuna toata lumea ca esti prost si tu sa nu te duci la culcare, va reusi sa faca ce si-a propus, adica sa distruga Politia Romana , oricum ,,marele proiect" nu va rezista.Toata lumea merge spre globalizare, noi facem regionalizare, toata lumea vrea proceduri identice sau asemanatoare pentru politie, justitie etc noi dam politia la primari. IAR DRAGNEA ASTA NU ESTE NEMURITOR, II DORESC SA AJUNGA CAT MAI REPEDE LA PUSCARIE IMPREUNA CU CEI CU CARE A FURAT!

Si cred ca atunci isi vor da cetatenii patriei seama ca degeaba ai spitale si scoli daca nu poti ajunge in siguranta la ele.

Politistii astia huliti de toate ,,categoriile" sociale, de parca alte ,,categorii" ar fi mai altfel, tin situatia operativa sub control in toata tara!

Si o fac,,desculti", fara bani, fara consumabile, fara benzina etc fara ..........nimic!

Pe salarii de cacao, muncesc de dimineata pana seara, cei care nu lucreaza noaptea, isi neglijeaza familiile si isi pierd sanatatea pentru,,glorie sportiva"!

Ce nu inteleg japitele ca Dragnea este ca am depus un juramant fata de TARA, iar cinstea nu este de vanzare!

Suntem singurii care ii mai incurcam in tara asta! Sa nu uitati!

Ganditi-va ca acum ne conduc niste incompetenti iar noi de ani de zile suntem prizonierii incompetentei lor, dar cand o sa avem sefii numiti de primarii penali care habar nu au ce inseamna spre exemplu prevenirea sau intocmirea unor acte procedurale se va alege praful foarte repede. Problema noastra a tuturor politistilor nu este ca va reusi javra de Dragnea . 

Nu asta este de fapt problema, va dau in scris ca treaba nu va merge, ci cum vom remonta dezavantazul pe care ni-l va crea cretinoidul asta, copil de sef de post, va vine sa credeti? iar cel mai bun exemplu este desfiintarea sectoristilor.

Nu este de ajuns ca Politia Romana este in moarte clinica, eu cred ca asta urmaresc de ani de zile prin subfinantare si bataie de joc, VOR SA NE PUNA SEFI INFRACTORI!

Edited by Elvis
  • Upvote 3

krux

elvis vad ca esti foarte acid, pe buna dreptate, dar vorba lui lord, daca la interne era ministru de la PSD, nu eram oare prinsi proiectul descentralizarii?

se vrea politia de toti politicienii, suntem vazuti ca o unealta in societatea romaneasca....

Elvis

Hai sa lasam drobul de sare si sa ne concentram la problemele serioase.

Lord crezi ca vrea asta? Nu l-as lasa pe Dragnea 5 minute intr-o camera cu Lord........sa-i faca ce vrea el!

Daca eu sunt acid tu poti sa fi baza si asa sa ne completam, sa formam o echipa si sa nu mai aplecam urechea la tot felul de zvonuri.

Tu crezi ca mie imi este indiferent? Ca pe mine nu ma scoate din sarite imaginea cretinoidului la televizor?

Sper din tot sufletul ca politistii sa se trezeasca macar in cel de-al 13-lea ceas!

Si am mai spus, am un vis, pana ies la pensie sa prind macar o zi de greva a politistilor romani!

LORD

Iata un exemplu de ce nu trebuie descentralizata Politia

NEWS ALERT! Primarul UDMR care A BĂTUT DOI POLIȚIȘTI a fost REȚINUT. El L-A STRÂNS DE GÂT pe ŞEFUL DE POST

articol preluat integral din evz.ro

O adevărată bătaie s-a iscat, aseară, în faţa postului de poliţie din comuna Belin, judeţul Covasna. Primarul Siko Imre s-a îmbătat şi, împreună cu fratele lui şi alte două rude, a sărit la bătaie, chiar la şeful de post şi la ajutorul acestuia. Edilul s-a potolit abia când a primit un jet de spray lacrimogen în nas.

• primar_siko_imre_691d2fad27.jpgSursa: udmr.ro
  • Siko-Imre-primar-Belin_f6b2bcadec.jpgSursa: covasnamedia.ro
PRIMARUL BĂTĂUŞ SIKO IMRE

UPDATE. IPJ Covasna a confirmat, oficial, reținerea primarului, a fratelui și a nepotului acestuia. „Referitor la ultrajul comis în seara zilei de 20.11.2013 asupra poliţiştior din cadrul Postului de Poliţie Belin, în urma cercetărilor efectuate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe, s-a dispus reţinerea pentru 24 de ore a numiţilor S. I., S. E. şi S. E. Aceştia au fost introduşi în arestul IPJ Covasna. Cercetările sunt continuate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe.”, se arată în comunicatul IPJ Covasna.

UPDATE. Primarul comunei Belin, Imre Siko, fratele acestuia, Endre Siko și un nepot de al lor au fost reținuți de procurori pentru 24 de ore, au precizat pentru EVZ surse din IPJ Harghita. Cei trei, alături de soția primarului, sunt cercetați pentru ultraj după ce i-au agresat pe șeful de post și pe ajutorul acestuia. 

Mult disputata descentralizare a poliţiei, în forma propusă de vicepremierul Liviu Dragnea dar neacceptată de conducerea Ministerului Afacerilor Interne, prevedea, printre altele, ca poliţiştii locali să fie în subordinea primarilor. Probabil asta ar fi vrut şi primarul UDMR din comuna Belin, judeţul Covasna, Siko Imre, care s-a supărat rău, aseară, că poliţiştii nu ascultă de ordinele sale.

Aflat într-o stare avansată de ebrietate, edilulului i-a sărit muştarul când a văzut echipajul de poliţie care patrula prin comună. S-a urcat în maşină, împreună cu fratele său, şi a plecat în urmărirea autospecialei în care se afla şeful de post şi ajutorul său.
Colegi de-ai poliţiştilor au declarat pentru „Evnimentul zilei” că împotriva primarului Siko Imre au fost depuse, în ultima vreme, mai multe plângeri penale de către cetăţeni din comuna Belin.

Aşa cum precizează Inspectoratul de Poliţie al Judeţului(IPJ) Covasna, în jurul orei 18,30, autospeciala poliţiştilor a fost blocată în trafic de maşina în care se afla primarul, pe Drumul Comunal 37. Atunci, primarul s-a dat jos din maşină şi  le-a cerut explicaţii polițiștilor cu privire la motivul prezenţei lor la acea oră pe raza comunei, „adresându-le cuvinte jignitoare şi agresându-i fizic”. Ca să evite escaladarea conflictului, cei doi poliţişti au plecat şi s-au refugiat în Postul de Poliţie.

Numai că primarul nu s-a mulţumit cu prima corecţie aplicată subofiţerilor. La scurt timp după acest incident, în jurul orei 19.00, acelaşi autoturism a oprit în faţa sediului Postului de Poliție, din acesta coborând patru persoane, respectiv primarul, fratele lui şi alte două rude ale acestora, un bărbat și o femeie.

Circul a culminat cu o bătaie aplanată cu greu de oamenii legii. Cei doi poliţişti au fost loviți cu pumnii în zona feţei, iar primarul şi-a scos cravata de la gât şi a încercat să îl stranguleze pe şeful de post.

„Poliţiştul l-a somat pe bărbat să înceteze acţiunea violentă şi, întrucât acesta nu s-a conformat, a folosit spray-ul iritant-lacrimogen.”, se arată în comunicatul Poliţiei Covasna.

A fost solicitat sprijin, iar la faţa locului s-a deplasat o echipă operativă din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Covasna şi un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe.

Acum, cei patru bătăuşi sunt cercetaţi penal pentru ultraj.

Edited by LORD

cipri83

Auzi mai un semianalfabet de primar are tupeul sa blocheze autospeciala de Politie in trafic!Asta trebuia incatusat imediat si pus pe burta cu nasul intr-o balega!

Aici doreste gunoiul de PENAL sa se ajunga cu descentralizarea masii!

Edited by cipri83

RaresM

la posturi nu se mai folosesc pistoalele? nu de alta dar 2 politisti contra 4 infractori...si sa folosesti doar spray....mie dupa 10 ani de minister mi se pare ilar.

danpin

Rares, lasa filmele turnate in State... In fata oricui ar aparea ca o bruta de politist a tras intr-un ales al comunitatii, in primul gospodar al urbei, bla, bla, bla...

• Upvote 1

bozo

Sincer mergea ciuruita masina aia. Si daca nu incetau si ocupantii.

• Upvote 1