Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Chat - Off Topic

Postare recomandată

Administrator

Multumesc frumos.

Chiar daca nu e mare lucru, sper sa va placa. Deocamdata esti singurul care a observat si a zis ceva.

Tot incepand de astazi in partea din dreapta sus a forumului, dupa butonul de rss, am implementat si cele trei iconite ce au link catre pagina de pe Facebook, contul de pe twitter si canalul YouTube, ale forumului.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Motoboom

Vreau sa ninga!

Link către postare
Marius

De ce? Ai anvelope de iarna? :P

Link către postare
Eduard

Sau poate este in concediu :ner:

Ieri am facut palinca . Nu are decat 49 de grade . La prieteni ( cunoscuti ) pot sa demonstrez !

Eu zic ca poate sa vina iarna linistit . :P

Modificat de Eduard

Link către postare
Motoboom
:lol: nu am cauciucuri de iarna si nici in CO nu sunt, dar asta e dorinta copilului meu ... :lol: , crede ca daca ninge, vine mai repede Mos Craciun.

Link către postare
Eduard

Pentru copil ... Cu respect :emo-yessir: .....sa vina zapada !!!

Link către postare
LORD

Pentru mine (cred ca si pentru altii ) ca sa simt Craciunul, presupune in mod cumulativ, trei lucruri :

1. Impodobirea bradului (de ala verde,natural cu miros frumos) .

2. Zapada multa, pentru sanie si schi, dar si pentru udarea ,,buhaiului,, ( in Bucovina buhaiul este un instrument cu care se face urarea, un fel de toba/butoias infundat cu o sfoara ce trebuie sa fie uda, pentru a vibra membrana instrumentului )

3. Taierea porcului si prepararea specialitatilor,executata de mine si familie ,iar la final ,, Pomana Porcului,, ( este o masa cu preparatele proaspete din porc, asezonate cu tuica sau vin fiert,unde inviti rudele,prietenii si vecinii,,

Concluzie : Punctul 1 l-am bifat am doi brazi superbi, punctul 2 de doua zile a nins ca in povesti, la punctul 3 mai lucrez, pentru ca anul asta nu am porc.. dar nu ma las, gasesc eu solutia!!!! Va doresc sa aveti si voi cel putin cele trei lucruri.

• Apreciez 3

Link către postare
Motoboom

ningeeee.....

Link către postare
Motoboom

buna dimi... neata! o cafea?

Link către postare
Paul90

Neaţa şi ţie ety ! O ciocolată caldă dacă vrei :P Mi-am făcut şi eu una la 8 . :P

Link către postare
Eduard

Astazi a venit Mos Craciun la politie cu daruri pentru copii ( au primit daruri fiecare din ce sindicat a facut parte ) .

Bucuria fetitei !!! :emo-yessir:

Modificat de Eduard

Link către postare
Cristi

Doamnele/domnisoarele politiste din MAI sunt maine libere. In caz ca nu stiau. :naughty:

• Apreciez 1

Link către postare
Marius

De ce? :blink:

Link către postare
Cristi

Nu stiu, probabil ca sa faca pregatiri de Craciun. Esentialul e ca sunt libere maine, 24.12.2010.

Link către postare
LORD

Raspuns la intrebarea lui Marius : De ce femeile au liber maine in M.A.I. ? Acest lucru nu este prevazut invreun act normativ sau dispozitie, insa vorbim de traditie (obiceiul pamantului ) este ca in ajunul Craciunului, inaintea Pastelui, de 8 Martie, doamnelor colege sa l-i se da liber, cel putin asa este la mine in judet la majoritatea subunitatilor. Sigur nu este o regula general valabila, este la urma urmei o discriminare pozitiva pentru dame. Eu sunt de acord cu acest lucru, stiu ce inseamna pentru o gospodina ( vad la consoarta mea) ca trebuie sa pregateasca cu adevarat venirea sarbatorilor, de la curatenie la pregatirea meniului (nu se compara mancarea de casa cu cea semipreparata de la supermarket ), coafat, pregatirea copiilor, etc. este o munca titanica, desi o mai ajut si eu ( Apropo de mai multi ani mi-am propus sa plec de acasa cu familia cu ocazia Sarbatorilor, intr-o ecursie undeva, sa scap de aceasta corvoada, sa fim doar serviti si eventual sa facem mofturi, dar din cauza banilor, bata-i vina cred ca nu am sa reusesc niciodata ). De laudat sefii care inteleg acest lucru si lasa femeile in aceste zile, care numai libere nu sunt pentru ele, va asigur ca marea majoritate muncesc in draci acasa.

• Apreciez 1

Link către postare
bestkyky

Helloo, oameni buni, lasati glumele! Serios acum, Kmcoio de unde stii asta? Nu de alta, dar maine is de serviciu si vreau sa stiu daca ma mai trezesc de dimi ca sa marg la munca sau raman acasa, tot la munca?!

Modificat de bestkyky

Link către postare
LORD

Pe bune asa-i la noi la Suceava, traditia in Bucovina este litera de lege, daca nu ai pregatit sarbatorile cum se cuvine, vecinele au subiect de discutie ,,news prime time ,, , la voi nu-i asa in MH ?

Link către postare
bestkyky

Ba da, Doamne fere sa ai ceva in neregula ca ai intrat in gura targului! :ner:

Faza e ca, mi-ar placea enorm ca treaba asta sa nu fie o gluma, pentru ca, desi azi am inceput sa muncesc dis de dimi, mai am o groaza de teaba pe care trebuie sa o termin pana maine cand is de serviciu. :unsure:

Link către postare
Cristi

Bestkyky, nu prea imi sta in fire sa glumesc cu lucruri din astea, mai ales ca din fire sunt cam misogin...glumeam... :ner: La noi s-a dat dispozitie la nivel de IPJ...si nu cred ca luau masura asta de capul lor, cred ca e plecata de sus, de la IGPR, chiar MAI...strategie de imagine. Ma rog, liber placut(la munca, dragelor, la munca... :ner: )

Link către postare
LORD

Desi sunt barbat, imi place sa ma bag prin bucatarie, unii chiar spun ca am talente culinare asa ca maine am treaba cu nevasta si soacra, ca de craciun am vreo 16 musafiri (prieteni si rude )la masa. Sa va spun meniul : Incep cu antreurile (porcarii : toba muschi ,carnat, caltabos cu orez, lebar, branzeturi, legume,etc. ) salata de boeuf si oua umplute cu pate, rosii umplute cu branza de vaca, castraveti verzi umpluti cu salata de ton,asezonate cu un pahar de afinata, ne bagam in seama cu o ciorba de perisoare dreasa cu smantana la care punem capac cu o tuica slaba de prune, apoi ne luptam cu o friptura inabusita de pulpa de porc afumata cu garnitura de ciuperci,la urma stropita cu un vin rosu demisec, pentru curajosi ne infigem la un pastrav afumat cu un vin sec. Dupa aceea canibalizam un tort diplomat si o cafea cu frisca la care merge un sherry facut de casa, pentru pretentiosi nevasta face de rezerva tort de inghetata. Finalul il reprezinta o cupa de sampanie. A ,era sa uit socata de casa si bere de casa si alte prajituri de casa. Va asigur ca musafiri sunt dati pe spate din doua motive unul de la cata au mancat pentru a vegeta si al doilea de la varietatea si modul de prezentare a meniului .

- To be continued -

Link către postare
Marius

bestkyky,

si la Dolj politistele au liber maine. :naughty:

Link către postare
Paul90

LORD, la ce descriere cu lux de amănunte ai postat, nu pot să mă gândesc decât la un singur lucru : te şi văd la CIREAŞA DE PE TORT. ;):lol::D

Cred că ştiu ce zic unii. :emo-yessir: Respect !

Link către postare
Cristi

Lord, manca-ti-as mancarea ta, de unde ziceai ca esti? :naughty:

Link către postare
LORD

Dulcea Bucovina ! ( Suceava) a nu se confunda cu Moldova, nu ca astia ar fi ciumati, dar noi suntem reminiscente ale Imperiului Austro-Ungar. Fostul Ducat al Bucovinei .

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.