Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Chat - Off Topic

Postare recomandată

vali72

noi , noi cand ne plictisim ne jucam pe conquiztdor sau pe facebook :ner:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Eu am resursa omului plictisit...un Sony PSP...cunoscatorii stiu despre ce e vorba. :naughty:

Link către postare
Eduard

Azi am cumparat un ciolan , nu cel pe care se bat multi ( cei drept mai mult os decat carne. Deh, nu sunt bani ! ) Sotia a pregatit fasole , iar maine o punem de o fasole cu ciolan si cu muraturi . :clip:

Inainte o tuica fiarta si dupa un sprit . Ca asa este la romani de ziua nationala . :beer:

Cam asa o sa-mi petrec ziua de maine , cu bunavointa sefului care m-a pus liber .

Aaaaaaaaa , sa nu uit ! O sa ma uit si la parada militara ca in fiecare an . Sigur o sa mi se faca pielea ca de gaina. Romani adevarati stiu de ce !

La multi ani Romania! La multi ani prieteni! La multi ani romani de pretutindeni! :emo-yessir:

Modificat de Eduard

Link către postare
Rusy

Da Eduard, prietenii stiu de ce. Si mie mi se face pielea ca de gaina cand vad parada militara. Mai ales, noi aici in zona, ne bucuram cand vedem atatea drapele ale Romaniei arborate pe toti stalpii.

Modificat de Rusy

Link către postare
vladmarius

Piele de gaina si la mine, vin amintirile pe cand defilam si eu pe sub arc in Liceul Militar DC. F frumos si visator la vremea aia. LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!LA MULTI ANI ROMANIA :emo-yessir: :emo-yessir:

Link către postare
LORD

Dragii mei la multi ani de Ziua Romaniei ! Cu bune ,cu rele suntem ai tarisoarei asteia, care merita conducatori mai buni !

Un singur lucru nu l-am inteles si vad ca si voi sunteti influentati de mass-media : De unde pana unde, ciolanul cu fasole a ajuns mancarea traditionala a romanilor ???? 1. Ciolanul cu fasole o sa il gasiti in toata aria Balcanica si spatiul mediteranian, fasolea o puteti gasi inca din epoca cow-boy -lor din spatiul american si atunci de unde pana unde romanul are delicatesa asta traditionala ?

2. Este postul Craciunului, oare cum merge leguma asta denumita ,,ciolan,, ?

3. Vreau sa vad cam ce idei aveti voi ,care ar fi in realitate mancarea traditionala a romanilor ? Sa nu va prind ca spuneti sarmale sau mici, ca astea sunt de la turci, discutabila este mamaliga !

Link către postare
Cristi

Neah, LORD, mamaliga cu certitudine nu e traditionala. Stramosii nostri mancau pita, pe care o faceau din grau si o chestie ca mamaliga facuta din mei. Porumbul a fost adus in Europa de Christofor Columb in jurul anilor 1500 si ceva din cate imi aduc aminte. Noi nu avem o mancare traditionala, datorita istoriei zbuciumate si a influentelor de toate genurile,la noi s-au...amestecat ingredientele. :emo-yessir:

P.S. : Aoleu...avem o mancare traditionala, inregistrata ca marca : carnatii de Plescoi... :doh:

Link către postare
LORD

Am zis ,, mamaliga este discutabila ,, intrucat stiam istoria introducerii porumbului in Europa, dar in epoca moderna a devenit cotidiana. Daca coboram mai jos ar trebui sa fie branza , ca cum stim cuvantul este dacic, sau nu... mai bine vinul.... ca degeaba au incercat dacii sa taie viile ! ( Glumeam !) Toate popoarele au in arta culinara ceva traditional : francezii au sampania si cascavalul ( desi au polemica cu olandezii) , nemtii au carnaciorii si produse din cartofi, austriecii au snitelul si strudelul cu mere, rusii au vodca (in polemica cu finlandezii) ,italienii au pizza, ungurii au gulasul,englezii au ceaiul de la ora 5, asiaticii (China si Japonia ) au mancarurile din orez si rachiul de orez (sake) , noi ce avem ??? pana si palinca a fost inregistrata de unguri ca marca inregistrata sub denumirea de ,,palinka ,, . O explicatie ar fi ca tara noastra a fost mereu la intersectia imperiilor si am fost influentati de acestia (roman,turc, rus, austro-ungar) astfel ca am preluat retetele lor si le-am imbunatatit.

Daca vorbim de traditie locala putem vorbi de : carnatii de plescoi, magiunul de Topoloveni, poale in brau de la moldova, varza a la cluj de la boc, ciorba de peste in Delta, pepenii de Dabuleni si altele, dar la nivel de tara cu ce ne identificam din acest punct de vedere ???

Link către postare
Cristi

Cred ca rahatul este mancarea traditionala a romanului...la cat le place unora sa il manance, mai ales dintre cei care ne conduc... :ner:

Modificat de Kmcoio

Link către postare
LORD

Da este o idee, dar sa stii ca la propriu acesta a venit tot de la turci. Daca tii minte replica dintr-un film al lui S.Nicolaescu, cand un pusti striga pe strada la vanzare : Rahat cu apa rece ! Cred ca si acum ar trebui strigat acest lucru in fata unui palat !

Link către postare
Cristi
:beer: Ma, ala la care faceam eu referire, sigur nu provine de la turci. Stiu sigur ce am produs de dimineata. Ah...ma opresc, ca devine grotesca discutia. :ner: Acum, discutand la modul serios, nu cred ca putem atribui o mancare traditionala romanilor. Dupa cum ai afirmat si tu mai sus, Romania a fost mai tot timpul victima a influentelor de toate genurile(incepand de la imperiul roman, trecand prin epoca migratoare, pe la otomani, pe la fanarioti etc.), asa ca bucataria romaneasca este un cumul al experientei veacurilor. Chiar sunt curios daca exista vreun fel de mancare pe care putem pune brandul : Made in Romania...

Link către postare
Motoboom

La multi ani romani! :emo-yessir:

Link către postare
Cristi

As adauga : La multi bani!

Link către postare
Eduard

Lord , unde am spus eu ca ciolanul cu fasole este mancare traditionala a romanilor .am specificat doar ca asa este la romani de ziua nationala .

Daca eu mananc ciolan cu fasole, asta nu inseamna ca este o mancare traditionala !!! Ce sa-i fac dl. Lord , daca la mama in gradina se face doar fasole si nu carnati de plescoi :ner: !!!

Apropo muraturile sunt traditionale ? , ca daca nu, nu mai mananc .

De tuica fiarta nu te mai intreb ca asta este sigur traditionla ! sau nu ?

Va doresc tuturor colegilor o zi cat mai frumoasa cu ocazia zilei nationale a Romaniei :emo-yessir: , a noastra a tuturor romanilor si sa o sarbatorim cu ce mai avem prin casa !! ( traiasca fasolea mamei )

La Multi Ani !!!

Modificat de Eduard

Link către postare
Motoboom

Buna ziua...afara e un friiiiig...

Link către postare
Cristi

Frig rau frate...mi-am incaltat masina ieri cu cauciucuri de iarna...luate la mana a doua, evident, ca lucrez in MAI...

Link către postare
Motoboom

esti norocos, eu o tin in parcare si astept primavara :(

Link către postare
Cristi

Te cred frate, dar nu am cu ce ajunge la lucru... iarna e pericol pe la noi pe drumuri...

Link către postare
vladmarius

Nici de alea la second inca n-am reusit sa-mi iau asa ca...... esti un fericit

Link către postare
Motoboom

antiplictiseala,

respect pentru baietii in negru! :emo-yessir:

Link către postare
Motoboom

Buna dimineata! azi trag o fuga pana la Craiova si apoi sa vedem...

cine vrea o cafea?

Link către postare
Marius

Suna-ma cand ajungi.

Link către postare
Motoboom

S-a facut!

Link către postare
Motoboom

ploua de parca e vara! eu vreau sa ninga!

Link către postare
Paul90

Felicitări administratorului şi moderatorilor pentru tema cu Crăciunul pentru forum !

Respect ! :good:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.