Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Elvis

Este legal ety, cel care are gradul mai mic , se afla pe o functie si pe o casuta care este prevazuta cu grad mai mare ,poate face raport sa treaca pe o functie care este prevazuta in stat cu gradul pe care il detine, in cazul in care mai are sa zicem 3 ani pana la avansare, iar cel care este pe o funtie mai mica si nu isi poate lua gradul sa treaca pe o casuta pe care poate sa fie avansat. Dar se face la mica intelegere dintre cei doi.

Asta pentru ca exista aberatia ca nu poti fi avansat daca nu ai functie.

Nu iti mai explic cum sta treaba cu vechimea pentru suptofiterii care trec in corpul ofiterilor ca te superi si mai rau :ner:

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Motoboom

Multumesc Elvis. Dar pe perioada cat si-au schimbat fuctiile, X de la OP cu Y de Inv Criminale, mai poate X sa intocmeasca grafice de patrulare, etc, iar fostul judiciarist, adica Y sa faca CFL, munca lui? ei doar functiile si le-au schimbat, nu era normal sa vina y la OP si x la Judiciar? Intreb ca sa ma documentez sa-i dau peste ochi prostului meu de sef care incearca sa-si bata joc de elevii ( elevele) de au venit in practica la noi, eventual sa inaintez o reclamatie pe unde trebuie. M-am saturat de comunisti, unii sunt chiar prosti.

innuendo

Ce fel de intrebare este aceasta? Si ce fel de exprimare este aceasta? Te astepti ca la un asemenea limbaj sa te respecte cineva?

1. Una legitima

2.Exprimare libera (neacceptata inca de unii) nu am absolvit literele ci ...strada

3. Din partea ta nu (de foarte mult timp) mai precis de cand tu cu pasarea nemuritoare nu acceptai (pe un alt forum) ca cineva sa aiba o opinie "contra"

Din fericire, acesta nu e forumul tau sa poti taia ce nu iti convine (pe defunctul forum ai facut abuz de arma asta) !

Dar peste asta, SNPPC mai ezista in prezent ori se metamorfozeaza in diverse chestii, ca nu prea mai vad comunicari noi...

bestkyky

Ety, nu este corect asa cum nu este corect nici sa existe functii care sa nu iti permita avansarea in grad. Pune-te si tu intro postura asemanatoare, ti-ar placea sa ramai agent toata viata doar pentru ca functia nu iti permite sa avansezi? Cum ar fi ca toti colegii tai sa ajunga asp, sa zicem, iar tu sa fii agent?!

Elvis

Ety seful tau comunist a luat o functie de la un compartiment si a mutat-o la alt compartiment in colaborare cu seful de la MRU si aprobare de la imparatie.

Este ,,manager ce naibilui". :ner:

Pe principiul ,,seful meu e manager". :ner:

Motoboom

Kyky, nu mai inteles, nu asta ma interesa, este corect ce zici tu, pe mine ma interesa daca mai poate face hartii la OP, competenta lui care este, asta vroiam sa aflu eu.

Elvis, inca odata multumesc. :emo-yessir:

bestkyky

Acum am inteles, scuze! Din cate stiu eu, competenta materiala a fiecaruia este redata prin fisa postului sau dispozitia scrisa a sefului unitatii. E posibil sa mai fie si alte aspecte care sa reglementeze acest domeniu si pe care eu nu le cunosc... :rolleyes:

gigabyte

Sunteti VARZA domnilor din staff-ul SNPPC, v-au facut astia de la guvernare ca, odata cu noul cod al muncii nu prea va mai justificati prezenta !

1. Una legitima

O sa raspund in limba romana:

1. Arata-mi semnul intrebarii in postarea ta! Daca e intrebare legitima o sa inteleg dar, asa cum este denumit topicul in care postam, nu vad care este intrebarea. Am incercat sa te ajut sa reformulezi, astfel incat sa nu rada cineva.

2.Exprimare libera (neacceptata inca de unii) nu am absolvit literele ci ...strada

Nu permitem ca membrii nostri sa fie atacati sau insultati. Folosirea de expresii ofensatoare, obscene, abuzive sau indecente va fi sanctionata de catre administrator sau moderatori.

Trateaza-i pe ceilalti cu respect si mentine discutiile in limitele bunului simt! Este interzisa cu desavarsire folosirea unui limbaj vulgar, trivial, suburban, agresiv, precum si atacul unui alt membru fara argumente. Poti combate ideile membrului, insa nu ataca persoana! Nu uita ca jignirile nu inlocuiesc lipsa argumentelor, ci doar o evidentiaza!

E un citat din regulamentul acestui forum! Daca ai fi citit regulamentul...

3. Din partea ta nu (de foarte mult timp) mai precis de cand tu cu pasarea nemuritoare nu acceptai (pe un alt forum) ca cineva sa aiba o opinie "contra"

Pentru acest tip de limbaj nu ma astept sa te respecte cineva! Si revin iarasi cu trimitere la regulamentul forumului!

In alta ordine de idei, sunt consecvent si nu abdic de la ideea ca, intr-o comunitate, fiecare trebuie sa respecte pe fiecare. Ceea ce spui este dezinformare, regulamentele sunt asemanatoare.

Din fericire, acesta nu e forumul tau sa poti taia ce nu iti convine (pe defunctul forum ai facut abuz de arma asta) !

Ca moderator al acestu subforum as putea taia ceea ce contravine regulamentului dar, in cazul de fata o sa las creatorii si administratorii forumului politisti.ro sa iti raspunda!

Desi, prin simpla citare a regulamentului, as avea raspunsuri, in legatura cu postarea ta.

Daca mai sunt lucruri de care iti aduci aminte si vrei sa le discutam, te rog sa imi transmiti mesaj privat, astfel incat colegii nostri sa nu fie deranjati de anumite frustrari ale tale. Aici poti pune intrebari catre conducerea SNPPC!

Te salut si iti doresc lectura placuta!

Nu avem nevoie de mistocari, infantili, complexati ori frustrati! Daca simti nevoia sa jignesti ori sa iti exprimi nemultumirile in legatura cu o masura ce a fost luata impotriva ta si nu poti face acest lucru civilizat, apeleaza cu incredere la alte forumuri, nu trebuie sa pierzi timp inregistrandu-ti un cont de membru aici.

Inainte de a posta un mesaj ori un subiect nou, alege categoria cea mai potrivita in care se incadreaza acesta si verifica daca acesta nu exista deja. Postarea aceluiasi mesaj ori postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie este interzisa.

Este interzisa devierea de la subiectul topicului prin mesaje ce nu se refera sau nu au legatura cu subiectul (off topic). Posteaza un mesaj doar daca ai ceva de spus in legatura cu subiectul (topicul)!

Incalcarea acestor reguli va aduce cu sine avertizarea si ulterior banarea contului pe o perioada hotarata de administratia acestui forum. Incalcarea repetata a acestui regulament va duce la banarea definitiva a contului.

(...)pe mine ma interesa daca mai poate face hartii la OP, competenta lui care este, asta vroiam sa aflu eu(...)

Fisa postului ce spune?

Edited by gigabyte

Elvis

Gigabyte chiar crezi ca ety la politia oraseneasca unde lucreaza poate sa se uite in fisa postului ,,a lui sefu' "?

,,Managerul" a luat functia mai mare si a trecut-o la ordine publica pentru a putea sa isi avanseze ,,nepotul".

Atributiunile sunt aceleasi, numai ca dobitocul va putea fii avansat de ziua Politiei Romane.

Atata tot.

Edited by Elvis

gigabyte

Si daca fisa postului spune ca acel sef poate face activitatile de care ne spune colegul nostru, despre ce vorbim?

Elvis

Pentru mine aspectele sunt clare gigabyte ,dar trebuie sa lamurim si alti colegi nu crezi?

innuendo

"Ca moderator al acestu subforum as putea taia ceea ce contravine regulamentului dar, in cazul de fata o sa las creatorii si administratorii forumului politisti.ro sa iti raspunda! "

Mersi ca mi-ai insirat o groaza de articole pe care cica le-as fi incalcat (sau nu) eu unul nu prea gasesc prea multe da, na... in ziua de azi doar PDL-ul si Mercea iti raspunde in citate ca e mai usor a da copy-paste decat sa iti fortezi nitel neuronu astfel incat sa intelegi ce o fi vrut sa zica si acel neica-nimeni cu un oarecare pseudonim (un amarat de sindicalist - cotizant si suparat pe situatia de fapt in care traieste). Poate o sa propui un cod de etica al celor ce au dreptul sa cotizeze la Snppc ? Imi cer scuze ca nu am reusit prin postarea mea sa ma ridic la gradul tau de cultura, apropo ""varza " e cumva o expresie ofensatoare? in care DEX ? Dar nu cred ca am timp sa iti analizez cele spuse mai sus ci mai degraba as dori sa intreb incotro se indreapta SNPPC-ul, ca pe forum ori din alte mijloace nu prea mai apar intentii ori alte masuri pe care sa le sustina in momentul de fata !

Edited by innuendo
  • Downvote 4

cincin

innuendo

apreciez orice fel de replici pro sau contra fata de adminul sectiunii

eu unul am avut 90% postari contra adminului dar nu pot sa fiu de acord

cu modul tau de exprimare, adevarat fiind ca in dex varza e o leguma

dar tot la fel de adevarat este ca in gramatica limbii romane comentata, expresia

folosita de tine are cu totul alta conotatie.

sunt de acord ca gigabyte nu prea sta pe forumul nostru (nici pe cel cu pasarica eterna nu sta prea mult)

noi nu terbuie decat sa-l bombardam cu postari decente iar el sa aiba decenta sa ne raspunda :good:

am onoarea sa va salut! :emo-yessir:

Marius

innuendo, trateaza oamenii la fel cum vrei sa te trateze si ei pe tine. ;)

Motoboom

Gigabyte chiar crezi ca ety la politia oraseneasca unde lucreaza poate sa se uite in fisa postului ,,a lui sefu' "?

,,Managerul" a luat functia mai mare si a trecut-o la ordine publica pentru a putea sa isi avanseze ,,nepotul".

Atributiunile sunt aceleasi, numai ca dobitocul va putea fii avansat de ziua Politiei Romane.

Atata tot.

Si daca fisa postului spune ca acel sef poate face activitatile de care ne spune colegul nostru, despre ce vorbim?

In fisa postului atributiile celui de la OP sunt preluate de cel de la Judiciar si invers. Vor striga colegii dupa mine : reclamangiu?!?!? ;)

hefaistos

Sper ca domnii lideri de sindicate sunt calare pe minister ca se vehiculeaza atatea zvonuri de te doare capul ! Aveti grija cu ce va baga aia sub ochi si cititi bine eventual cereti foile acasa ! Apropos : stie cineva cate functii sunt bugetate si neocupate? Nu va lasati atentia deviata !

Marius

Aproape 10% din numarul total de functii, mai exact 6.582 posturi vacante.

hefaistos

pe tot ministerul?

Elvis

Numai in politie.

hefaistos

Sigur?Atunci in tot ministerul cam cate sunt?

Elvis

Pai in timp ce politia are 7-8000 de functii libere iar ceilalti politisti trebuie sa munceasca si pentru cei care nu sunt, cei care taie frunze la caini mai tot timpul anului, adica jandarii si pompierii au schema completa.

Vreau sa va aduc aminte ca in timp ce faceam parte din acelasi minister la jandari si pompieri s-au angajat cu miile.

Oare pentru politie de ce nu s-au gasit functii?

Este cine interesat sa desfiinteze politia?

De ce de ani de zile problema subfinantarii politiei nu se rezolva (in 2009 s-au alocat de la buget bani pentru 27% din necesar)?

Iar cu fiecare an care a trecut suma a fost mai mica pentru politie.

Cine are nevoie de 30.000 de jandari care mai nou isi cumpara pistoale mitraliera si munitie de razboi?

Cine are nevoie de o masa de manevra ( politie comunitara ) pe care sa o puna sa ,,muste" pe cine trebuie? Cumva primarii?

Edited by Elvis

hefaistos

Si acum incotro?

gigabyte

Tot pe baricade!

Baldur

Aproape 10% din numarul total de functii, mai exact 6.582 posturi vacante.

Sunt sigur ca aceste posturi nu sunt bugetate in totalitate si din pacate vor fi dati oameni afara, oameni care lucreaza in strada , oameni care fac adevarata munca de politie, nu ospatari sau bucatari care se mandresc cu faptul ca sunt POLITISTI. :emo-yessir:

Edited by Baldur

innuendo

innuendo, trateaza oamenii la fel cum vrei sa te trateze si ei pe tine. ;)

Va asigur ca nu am nimic cu PERSOANA GIGABYTE ! Referitor la tratament, eu unul nu pot fi multumit cu ce mi se ofera, daca unii sunt.....asta e !