Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

cincin

M-am gandit mai bine si cred ca tu ar trebui sa te adresezi liderului de sindicat. Asa e normal. El trebuie sa stie de la voi, nu de la mine.

si dac afla de la tine, care-i problema?

important e sa fie rezolvata.

vina tu pe la 5 la mine ca eu plec la 4... :ner:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Rusy

M-am gandit mai bine si cred ca tu ar trebui sa te adresezi liderului de sindicat. Asa e normal. El trebuie sa stie de la voi, nu de la mine.

Eu cred ca el stie, dar poate mai trebuie impulsionat si nu credeti ca ar trebui intrebat de activitatea lui in teritoriu?

Motoboom

Domnule gigabyte, mai am o intrebare: la subunitatea unde imi desfasor cu drag atributiile de serviciu, inca se mai strang bani pentru femeia de serviciu, coli, etc. La sedinta din 14.01.2011 seful de subunitate a luat un tabel cu numele politistilor, inclusiv de la posturile de politie arondate si i-a strigat pe cei care erau restanti, bineinteles dupa ce i-a amenintat ca daca va fi sa dea afara el v-a tine cont si de acest aspect si restantierii vor avea priorotate. Parca prin Statutul Politistului zice ceva de politisti ca este interzis să colecteze sume de bani de la persoane fizice sau juridice.

Cand sindicatul va face ceva in privinta asta?

Delegatul sindical se afla in sala si nu a schitat nimic :hmmmt: , oare tichetele cadou sa fie de vina? :hmmmt:

• Upvote 2

cincin

rauleeee :ner:

SandoKhan

Intrebarea e alta: te-a obligat cineva sa dai acei bani? Si daca da, cum au facut asta? Ti-au prins unghiile la usa? Sau te-ai complacut intr-o situatie care ti-a convenit? Problema lui cine pleaca si cine ramane e de curand pusa, dar situatia persista de foarte mult timp... nu?

Edited by SandoKhan

Marius

seful de subunitate a luat un tabel cu numele politistilor, inclusiv de la posturile de politie arondate si i-a strigat pe cei care erau restanti, bineinteles dupa ce i-a amenintat ca daca va fi sa dea afara el v-a tine cont si de acest aspect si restantierii vor avea priorotate.

O copie dupa aceasta lista ar face minuni si fara ajutorul sindicatului. :naughty:

Motoboom

SandoKhan, doar eu si colegul de birou mai figuram restanti. Nu le-a prins nimeni unghiile in usa, dar le e frica ca-i da afara, nu vezi ce vremuri traim prin ministerul asta?

Marius :good:;) , dar cotizam degeaba la sindicate! SNPPC-ul doarme, delegatul sindical era in sala, el cotizeaza, ce naiba sa facem doi impotriva unora care le e frica de umbra lor. Sper sa vina odata asteroidul cum zice kmcoio si sa omoare toti dinozaurii din Politia Romana!

• Upvote 1

SandoKhan

Colega SNPPC nu te poate opri sa dai benevol bani cuiva. Pune mana pe o lista, scaneaz-o, si trimite-o impreuna cu o sesizare la IGP, cu dedicatie pentru inspectorul general. Din cate stiu asemenea practici sunt interzise in mod expres in sistem. Pe la noi au fost candva, demult, unii cercetati pentru asa ceva.

gigabyte

Daca te-ai gandit asa de bine, sunt convins ca ai realizat si faptul ca prin acest raspuns nu faci altceva decat sa-l trimiti la plimbare pe colegul ce si-a expus si el o nemultumire solicitand ajutorul sindicatului.

Ce trebuie sa inteleaga membrii de rand din provincie, ca la snppc cei ce fac parte din conducerea centrala sunt pozitionati pe un fel de piedestal si nu pot sa se mai coborare la nivelul unui membru din provincie pentru a-i asculta pasurile ?

Membrii de rand nu au dreptul sa discute si sa ceara ajutorul decat liderului local?

Cand te-ai gandit atunci, ti-a trecut prin minte si posibilitatea ca acel lider local sa cunoasca acele aspecte, dar sa nu faca nimic in acest sens?

Nu doresc sa fac o analiza semantica a textului dar...

1. Daca vrei sa emiti o parere documentata, DOCUMENTEAZA-TE! (Suna-l pe Rusy si afla despre ce este vorba!) Altminteri, doar ti-ai dat cu parerea.

2. Bineinteles ca membrii sindicatului trebuie sa discute intai cu liderul local, nu ti se pare corect? Nu se prezuma ca membrii isi aleg liderul? Dupa ce il aleg, nu mai au incredere?

3. Cand m-am gandit, mi-a trecut si acest lucr prin minte dar inca o data, Rusy trebuia sa ne spuna despre ce este vorba in aspectele sesizate si, daca liderul local cunoaste.

Dupa cate observati in postarea anterioara, Rusy spune sa transmit ceva liderului local, iar intr-o postare ulterioara, vezi putin mai jos, CREDE ca acesta stie despre ce este vorba.

Asa ca, fara suparare, ai emis o parere care poate sa nu fie reala!

si dac afla de la tine, care-i problema?

important e sa fie rezolvata.

vina tu pe la 5 la mine ca eu plec la 4...

Postare din care nu inteleg nimic.

- Care problema sa fie rezolvata?

- Cine sa vina la 5 ca eu plec la 4?

Eu cred ca el stie, dar poate mai trebuie impulsionat si nu credeti ca ar trebui intrebat de activitatea lui in teritoriu?

Crezi ca stie? De la cine daca nu de la tine? De la altcineva? Ai discutat cu el?

• Downvote 5

Rusy

Cat de curand la revedere de la acest sindicat de 2 lei, asteptam sa fim ajutati iar tu ma trimiti la plimbare daca n-ai inteles aluzia lui cincin "vino pe la 5 ca plec la 4". Deci m-ati convins 100% sa plec din acest sindicat. Spor la jutorul care\l acordati membrilor care cotizeaza doar ca sa le dati cu flit.

cincin

ei giga, ti-a raspusns rusy

se pare ca moda pasatului de responsabilitati sau trimisul la plimbare este obicei si la la lideri, sau mai ales la lideri.

noi asteptam ca tu a iei legatura cu liderul si sa spui asa: ,,asculta domnule x, colegul nostru ne sesizeaza de y problema iar tu stai cu mainile in san,

ce se intampla, trebuie sa vina cineva de la centru ca sa se rezolve?''

si inca ceva, daca mai retii discutiile mele foarte iritante pentru tine, nu stiu ce regula am urmat dar tin sa te anunt ca am cedat

de la 01.02.2011 voi fi un proaspat retras din sindicat

deci cuvantul meu e cuvant

cu respect

cincin

:emo-yessir:

Motoboom

cincin, te voi urma, nu are rost sa dau niste bani unor profitori, mincinosi si pe deasupra te mai trateaza si cu indiferenta si greata!

gigabyte

Au postat 3 useri după mine dar nici unul nu a răspuns la postarea mea. De ce nu încercati sa fiti consecventi pana rezolvam o problema, apoi trecem la alta? De ce sariti de la una la alta?

Motoboom

Pentru ca sunt multe probleme pe care SNPPC-ul nu le ia in seama

• Upvote 1

gigabyte

Domnule gigabyte, va rog sa luati legatura cu domnul Balanica Gil, presedinte snppc la IPJ Covasna si sa-l intrebati de ce nu isi spune punctul de vedere sau macar sa-i aduca aminte inspectorului sef ca nu mai suntem militari de ceva ani, pentru ca acesta doreste sa fie salutat cu mana la cascheta exact ca in militarie, imediat o sa ceara tuturor subordonatilor sa bata si pas de defilare iar el nu face nimic in privinta acestor ilegalitati ce le doreste inspectorul sef.

Am asteptat ca userul Rusy si ceilalti care fac front comun la ceea ce a postat primul sa realizeze anumite inepţii pe care le spun! Am intrebat pe cineva "care este problema", dar ca intotdeauna, trecand pe langa intrebarea mea (lipsa de respect sa raspunzi) s-a dus glont unde dorea el.

Il parafrazez pe SandoKhan: Cine te opreste Rusy sa nu saluti, dacă se comite o ilegalitate? Dacă ţi se va cere să baţi pasul de defilare, îl vei bate, chiar daca nu mai este prevăzut pe undeva să faci asta? Dacă inspectorul şef a uitat că nu mai suntem militari, ai uitat şi tu?

Poţi specifica dacă aceste "ilegalităţi" se intâmplă, sau doar le doreşte inspectorul şef, pentru că asta ai scris.

În altă ordine de idei, vă rog să înţelegeţi că nu sunt inamicul vostru, sunt unul din puţinii reprezentanţi (puteţi să citiţi singurul) ai vreunui sindicat din MAI care vă răspunde public pe internet. Cu respect încerc să vorbesc cu voi, pentru că din punctul meu de vedere comunicarea este foarte importantă iar voi sunteţi foarte importanţi. Nu mă feresc de la a vă răspunde, nu am nimic de ascuns.

Voi continua să răspund dar, am rugămintea să mă trataţi aşa cum imi cereţi voi mie să mă comport în ceea ce vă priveşte.

Motoboom

cincin, te voi urma, nu are rost sa dau niste bani unor profitori, mincinosi si pe deasupra te mai trateaza si cu indiferenta si greata!

Gigabyte pe tine nu te incadrez aici, esti singurul care mai raspunzi, fapt pentru care te stimez. Nu am nimic cu tine ca persoana, repet, dar ca reprezentant al SNPPC-ului... :emo-yessir:

gigabyte

Colegule gigabyte sincer iti spun ca acest raspuns al tau e unul ce te dezavantajeaza.

De când am venit la sindicat am înţeles că îmi voi asuma riscuri care uneori mă vor dezavantaja.

(...)prin acest raspuns nu faci altceva decat sa-l trimiti la plimbare pe colegul ce si-a expus si el o nemultumire solicitand ajutorul sindicatului(...)

O să răspund începând cu partea a doua a întrebării. Care este nemulţumirea? Apoi, te rog să expui raţionamentul prin care conchizi că eu l-am trimis la plimbare pe stimatul coleg.

Membrii de rand nu au dreptul sa discute si sa ceara ajutorul decat liderului local?

Te rog să pui aici o postare a mea în care eu nu am răspuns şi am indrumat omul să se adreseze liderului local. În ceea ce priveşte postarea lui Rusty, nu crezi că era o problemă de nivel local? Un om care are timp să intre pe un forum, nu îşi face timp să discute cu liderul local despre problemele pe care le întâmpină la nivel local?

Ca o părere personală, poate Rusty nu este membru pentru că, un om care scrie foarte corect numele liderului local şi al IPJ-ului (cu majuscule), scrie cu litere mici SNPPC. Mie mi se pare că înseamnă ceva.

• Downvote 2

gigabyte

(...) de la 01.02.2011 voi fi un proaspat retras din sindicat (...)

Imi pare rau ca ai facut acest pas. E alegerea ta si o respect.

Cu stima,

cincin

Ca o părere personală, poate Rusty nu este membru pentru că, un om care scrie foarte corect numele liderului local şi al IPJ-ului (cu majuscule), scrie cu litere mici SNPPC. Mie mi se pare că înseamnă ceva.

1.pai bine frate si daca eu am scris totdeauna SNPPC cu majuscule inseamna ca eram un membru de nadejde? :ner: se supara mama omida pe previziunile tale...

2. mie mi se pare ca a vrut doar sa scoata in evidenta faptul ca nu inseamna mai nimic, sau ceva ce in fizica nu se ia in calcul si se trece la capitolul cantitati neglijabile :P

Imi pare rau ca ai facut acest pas. E alegerea ta si o respect.

Cu stima,

singurii carora o sa le para rau cu adevarat de retragerea mea o sa fie cei pentru care mi-am pus pielea la saramura, care m-au impins in fata cand era razboi si care m-au dat deoparte cand a fost de mancat placinte. si stii de ce? au mai pierdut un prost... c'est la vie :rolleyes:

dar hai sa lasam supararile deoparte.

si totusi ce mai faceti voi pe acolo pe la BExC, proteste nu mai pregatiti, pe site nu mai scrieti nimic de ceva timp

sunteti bine?

cu deosebita stima si respect

cincin :emo-yessir:

Rusy

Bineinteles ca se intampla, altfel nu as fi postat aici si nici nu v-as fi cerut ajutorul, pentru ca impresia mea este ca liderul local de sindicat nu face NIMIC pentru a rezolva situatia. Ma gandesc ca urmeaza sa le zica la lucratorii de la Crima Organizata sa se tunda sau sa vina in tinuta la servici.

SandoKhan

Si eu care credeam ca la "SERVICI" vine doar inspectorul sef. Deh, printre altele, functia sa e si de reprezentare.... Noi, ceilalti, stiu ca venim "LA MUNCA".... depinde acum cum e pe la voi..... poate va credeti toti inspectori sefi....

user10

Probabil ca raspunsul la intrebarile puse pe 18.01 il vom citi in decembrie 2011. Ce se mai aude cu procesul cu reducerea veniturilor cu cele 25 de procente?

Rookie

gigabyte poti sa faci analiza pe textul posturilor mele cat doresti, poti sa te legi de scrierea cu majuscule sau nu a initialelor sindicatului emitand tot felul de ipoteze, dar faptul ca l-ai trimis pe om sa ia legatura cu liderul local, asa este perceput de noi, politistii de rand, ca si o trimitere la plimbare.

Toti care intram aici pe forum, o facem pentru ca e mai comod si usor, este o modalitate de comunicare facila si comoda pe care ne-o ofera tehnologia din ziua de azi, iar daca voi, cei de la sindicat inca nu ati inteles sa profitati de aceasta facilitate, prin care puteti sa aratati membrilor vostri ca sunteti deschisi, transparenti si interesati de problemele cu care se confrunta, sincer imi pare rau si sunt convins ca veti avea de pierdut.

Unui coleg, dupa o zi de munca, nu-i mai arde sa dea fuga la liderul local, care de multe ori se crede un mic D-nezeu pe acolo, sa il caute si sa se duca la biroul domniei sale liderul local, unde respectivul sta tolanit intr-un ditamai scaun directoral cumparat din cotizatii, iar membrul cotizant sta in picioare ca "la covoras" (daca iti e cunoscuta expersia) si isi relateaza problema ori nemultumirea, dupa care domnul lider ii cere sa scrie si un raport cu cele povestite.

O imagine tipica unei discutii dintre sef si amarasteanul de rand. :doh:

De aceea politistul prefera ca dupa orele de serviciu sa fuga repede acasa pentru a apuca sa-si vada copilul treaz si sa nu ajunga dupa ce a adormit. Iar in timpul sau liber, printre altele prefera sa intre aici pe forum si sa discute cu cei care sunt platiti din cotizatia sa, NU pentru a fi inca un rand de sefi, ci pentru a fi interesati si preocupati de problemele lui.

Faptul ca, un sindicalist din conducerea centrala, se intereseaza si raspunde intrebarilor, nedumeririlor sau problemelor membrilor sai, este de apreciat.

Dar cu ce te incalzeste daca pui omul pe drumuri? De ce ar trebui sa mearga personal si sa-i spuna ceea ce are de spus, face to face, cand o poate face mult mai comod si civilizat direct de acasa.

Tu, foarte frumos, puteai sa dai un telefon domnului lider local (ma indoiesc ca nu aveti telefoane platite din cotizatiile membrilor) si sa-i spui despre ce ai aflat. In felul asta ii si arati domnului lider local ca esti in contact permanent cu membrii din teritoriu, ca poti afla ce se intampla pe acolo, ca nu trebuie sa se culce pe urechea ca este un "baron local" si ca cei de la centru habar nu au de ce se intampla in zona lui, etc etc.

Iar el, nu trebuie decat sa verifice, sa puna niste intrebari, eventual sa trimita o adresa, dupa care va afla si un punct de vedere oficial si se va vedea ce trebuie facut mai departe.

Stiu si imi pot imagina ca nu e asa usor, dar dupa cum spuneai si tu, de asta sunteti acolo si ati ales sa intrati in lupta asta sindicala fiind constienti de ceea ce v-ati asumat.

• Upvote 5

cincin

intrebare pentru marin gruia:

cati litri de carburant pe luna aveti repartizati pe masina de serviciu d-le presedinte??

(daca aveti tot 100 de litri, va multumim pentru sustinere :clip: )

Edited by cincin

hefaistos

Domnule Gruia , cred ca ar fi bine sa propuneti ministerului comasarea inspectoratelor si crearea unora regionale , in acest fel se vor evita multe neplaceri , sunt multi sefi fara obiectul muncii plus ca sunt atatea inspectorate de ce nu comasarea regionala a lor sub conducerea unui functionar public unic , subordonatii stiu si singuri ce au de facut !