Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Motoboom

gigabyte este activ si chiar munceste aparand drepturile noastre... la mine la sectie s-a implicat activ si il cunosc personal.

va luati de el degeaba, nu poate fi tras l raspundere pentru altii.

cat despre stimulente pentru liderii de sindicat... nu am nimic impotriva, numai sa le merite, multi dintre ei sunt numai cu numele.

Bozo, poate o fi facut ceva pentru tine, dar pentru restul cotizantilor nu sunt sigur, poate nu are putere de unul singur... :hmmmt:

Iar stimulente nu cred ca merita niciun lider sindical, parerea mea!

Gigabyte, ce zici imi raspunzi si mie la intrebare? :hmmmt:

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bozo

nu iau apararea sindicatului, dar ii iau lui gyga.

crezi ca misca un sindicat in fata marilor puteri politico-mafiote? nu are cum si probabil nu are interesul, ne mai da cate o veste buna gen:au bagat jumatate din banii pe care trebuia sa ii bage de 6 luni pe toti...si noi o halim si ne bucuram...

dar acum sa nu ne revarsam frustrarile asupra unui on care isi da interesul, merge si in teren, informeaza si pe forumuri...

e ca atunci cand ne reproseaza si noua cate un cetatean ca nu se simte in siguranta, cu toate ca poate am muncit, si vina e a celor care se orienteaza prin birouri si inca au sporuri si prime, ca de.. la ei nu se poate ajunge sa reproseze cineva

• Upvote 1
  • Downvote 1

Motoboom

nu am treaba cu Vali, eu am treaba cu sindicalistul de la care astept raspunsul la intrebare, faptul ca intreb e ceva normal, dar faptul ca nu mi se raspunde mi se pare o bataie de joc. tacerea asta miroase a ceva, a adevar la intrebarea mea.

apropo, giga vezi ca sunt delegati sindicali care au recunoscut si mai exista imagini filmate de niste camere de supraveghere la respectiva statie peco. :emo-yessir:

• Upvote 1

King

Domnule gigabyte am o intrebare pentru dvs si totodata o propunere pentru conducerea SNPPC.

V-ati gandit vreodata (ma refer la conducerea sindicatului) sa propuneti IGPR-ului si Ministerului o initiativa legislativa prin care sa se prevada recompensarea sau recunoasterea meritelor politistilor prin acordarea de medalii, insigne, plachete si alte obiecte artizanale de acest gen, dupa sistemul practicat prin alte tari. Mai ales acum cand se doreste a se modifica legea 360.

Aceste obiecte artizanale, chiar daca nu au o valaoare materiala insemnata, pot avea o valoare profesionala si probabil sentimentala pentru politistul de rand. De asemenea un astfel de sistem poate stimula politistii in activitatea lor.

Bine, ideal ar fi ca recompensarea sa fie si de natura materiala, dar dupa cum merg lucrurile in ziua de azi, ne putem pune pofta in cui.

Aceste decoratii, medalii, insigne sau plachete sa fie specifice politistilor si sa se poata acorda in functie de: vechime, merite deosebite, acte de eroism, etc.

Pentru a va putea da seama la ce ma refer, atasez o fotografie gasita la intamplare pe net, a unui politist de rand.

Ce credeti SNPPC-ul ar fi interesat de o astfel de initiativa?

post-32-062011100 1294602042_thumb.jpg

Astept cu interes raspunsul dvs.

Numai bine.

cincin

1. avand in vedere intentiile guvernului de a concedia cateva mii de politisti, cara sunt masurile concrete ale conducerii snppc de a impiedica acest lucru?

2. de ce nu va mai vedem/auzim pe nicaieri? din cauza ca

-stati fara griji ci nu sunteti VOI afectati?

-prostii platesc in continuare, deci nu sunteti ingrijorati...

-nu va mai intereseaza soarta noastra?

3. ce procese a-ti mai castigat cu drepturile noastre? ZERO

4. ce procese a-ti mai pierdut cu drepturile noastre? TOATE

5. de ce nu vorbiti cu plebea?

de ce aveti aere de boieri domnilor sefi de sindicat?

.

• Upvote 1

rahoul

eu am mai vazut ca au dat niste puncte de vedere cat de cat ok pe legea aia cu disponibilizarile, ca sustin si ei transformarea functiilor neoperative in functionari publici si pc, ceva tot fac. in schimb nu mi-a venit sa cred cand am vazut in revista snppc un formular de inscriere intr-o noua asociatie cu cotizatia la promotie de doar 5 lei :naughty: . ce mama naibii fratilor toata lumea jeleste si voi faceti nunta? acu v-ati trezit sa faceti pui? nu zic ca n-o fi buna ea la ceva, ca n-ati facut-o degeaba, dar momentul l-ati ales prost rau! mai intrebati si voi pe forumuri sau prin alte locuri inainte sa iesiti cu asa ceva. :unsure:

Catalin

Ce asociație? :ner:

Marius

Are dreptate rahoul.

Au infiintat "ORDINUL PROFESIONAL AL POLITISTILOR DIN ROMANIA" o asociatie profesionala.

tn_a1.jpg

gigabyte

www.oppr.ro

innuendo

Si culorile membrilor oare ce simbolizeaza ?

dunelu

Cei cu rosu sunt cei din conducerea centrala a SNPPC. In afara de o noua cotizatie pe care o primesc cei din noua Asociatie vor mai avea si alte atributii ?

rahoul

dupa ce-am facut snppc praf pe topicul cu prsedintele cnp, pt ca unii dobitoci ( ce fel de limbaj e asta?) de la snppc au crezut ca ne pot manipula, sa le zic si o vorba de lauda. mai precis individului care pe la 18.00 a dat drumu in "eter" la noua propunere a ministerului privind legea cu disponibilizarile; observ ca s-a imbunatatit putin forma, criteriile... in fine. un :good: pentru insul care a stat peste program si a facut publica propunerea de lege

acumcu nou infiintata asociatie nu doar ca ati ales un moment prost, dar va promovati mizerabil cu manipulari de 2 lei. nu prin atacarea altei organizatii cu cac-canuri de interior si poze cu x "dormind" la birou va aratati valoarea! de ce nu poze cu x la wc? trebuie sa va evidentiati cu actiuni si comportament demn!

ATI PIERDUT STARTUL! va invit sa dati un restart, sa va ganditi cum puteti castiga stima colegilor, nu cum sa-i manipulati la un mod ordinar! altfel nu sunteti cu nimic mai breji decat pe cei care-i criticati.

Edited by gigabyte
  • Upvote 1
  • Downvote 1

mihaitoma

Voi astia de la snppc in loc sa rezolvati problemele noastre ne bombardati cu materiale despre unu, altul de la alte organizatii.Terminati odata si hai sa facem ceva si pentru cei care muncesc in politia asta.Citesc de mult pe forum materialele postate si de voi si de cei de la cnp si am impresia ca v-ati saturat de prea mult bine.

user10

Buna seara! Din anul 2005 sunt politist detasat la un serviciu public de evidenta a persoanelor.Acest fapt a dus la o 'rupere' a relatiilor cu ceilalti colegi din IPJ,asa ca nu mereu am fost la curent cu ceea ce se mai intampla in relatia SNPPC-alti membrii de sindicat din alte structuri.Din acest motiv,nu stiu daca incepand cu anul 2005 SNPPC a acordat unele cadouri cu ocazia sarbatorilor de Paste sau Craciun.In anul 2010 am aflat ca s-au dat cadouri cu ocazia Craciunului pentru toti membrii de sindicat.S-a luat legatura cu conducerea SNPPC pentru a putea beneficia,macar in 2010,de aceste cadouri si noi,politistii si personalul contractual detasati la serviciile de evidenta a persoanelor. Mentionez faptul ca nu facem parte din structura teritoriala a acestei organizatii.Intrebari:

1.Presupun ca se procedeaza in felul urmator: sa zicem,SNPPC are 5000 membrii,s-au alocat 50 lei pentru fiecare,s-au scos din cont 250000 lei care s-au indreptat spre structurile teritoriale pentru cadourile de Craciun.Cui s-au trimis acesti bani in cazul detasatilor la serviciile de evidenta a persoanelor?

2.Ce s-a intamplat cu acesti bani/cadouri,daca nu au fost primiti/primite de membrii de sindicat?

3.De ce ati promis telefonic ca aceasta situatie se va rezolva,si nu s-a intamplat acest lucru,si nu ati procedat ,ca si CNP,la virarea intr-un cont al unuia dintre membrii,a sumei aferente pentru toti membrii de sindicat detasati la serviciile de evidenta a persoanelor de pe raza intregului judet,asa cum am sugerat in convorbirile telefonice?

4.In acesti 5 ani,poate ca s-au mai acordat cadouri pentru membrii de sindicat.Daca da,pentru cei detasati,care nu am primit nimic,unde s-au dus acesti bani?

5.Ce institutie va poate controla ,legal, din punct de vedere financiar?

Va multumesc!

mihaitoma

Snppc-ul da ajutoarele prin fundatia "Sf.Nicolae" si se pare ca fundatiile nu sunt verificate.

gigabyte

O sa raspund intrebarilor puse iar daca, in anumite cazuri par a fi remarci educative, va rog sa fiti intelegatori! Ca o parere personala, imi permit sa observ ca anumite postari s-au indepartat sau sunt in afara subiectului! Daca puneti intrebari, eu cred ca e corect si politicos sa asteptati raspunsurile. Daca cineva pune o intrebare, chiar el sau altii dau raspunsurile. Desi unii pun intrebari iar altii se introduc in subiect prin a da niste raspunsuri in care nici ei nu cred, cu totii asteptati apoi sa va confirm sau infirm eu asteptarile rauvoitoare. Ca nu exista o singura postare optimista sau de bine, puteti observa singuri, desigur dupa ce v-am atras eu atentia. E foarte bine ca se pun intrebari si intotdeauna am raspuns. Dar, va rog, nu-mi cereti sa spun prostii sau minciuni. Nu o sa fac acest lucru. Uneori sunteti suparati pe reprezentantii locali ai SNPPC. De ce nu incearca sa raspunda pe acest forum si ei? Daca au candidat si au fost alesi ca reprezentanti locali, de ce nu raspund si ei intrebarilor voastre?

Poti sa imi raspunzi la aceasta intrebare, cincin? Pentru ca, esti un adevarat acuzator pe forum. Ai incercat si tu sa le raspunzi oamenilor? Ca reprezentant local, de ce nu ma ajuti si pe mine, raspunzand acolo unde crezi ca poti s-o faci?

2. de ce nu va mai vedem/auzim pe nicaieri? din cauza ca

-stati fara griji ci nu sunteti VOI afectati?

-prostii platesc in continuare, deci nu sunteti ingrijorati...

-nu va mai intereseaza soarta noastra?

Colegii din conducerea centrala au tot avut aparitii la TV. Din postare, inteleg ca nu ai avut timp sa te uiti la emisiuni. Nu-i nimic, ti-am raspuns eu.

3. ce procese a-ti mai castigat cu drepturile noastre? ZERO

4. ce procese a-ti mai pierdut cu drepturile noastre? TOATE

Poti veni cu exemple?

5. de ce nu vorbiti cu plebea?

de ce aveti aere de boieri domnilor sefi de sindicat?

Cine e plebea in opinia ta? Tu? Colegii de pe forum? Membrii din teritoriu?

Comparatie atemporala, plebe e termen latin, adica dintr-o epoca antica, iar termenul boieri vine din epoca medievala a tarii noastre.

La data de 29.05.2010, în conformitate cu prevederile art.9 şi 40 din Constituţia României, art.48 din Legea nr.360/2002 privind Statutul poliţistului şi O.G. nr.26/200 privind constituirea asociaţiilor şi fundaţiilor, s-a înfiinţat Asociaţia (...)

S-a infiintat. Nu am inteles postarea lui cincin. Sau, care este intrebarea?

Cei cu rosu sunt cei din conducerea centrala a SNPPC. In afara de o noua cotizatie pe care o primesc cei din noua Asociatie vor mai avea si alte atributii ?

Da, cei care fac parte din conducerea OPPR evident ca au si atributii care privesc functionarea organizatiei.

dupa ce-am facut snppc praf pe topicul cu prsedintele cnp, pt ca unii dobitoci ( ce fel de limbaj e asta?) de la snppc au crezut ca ne pot manipula, sa le zic si o vorba de lauda. mai precis individului care pe la 18.00 a dat drumu in "eter" la noua propunere a ministerului privind legea cu disponibilizarile; observ ca s-a imbunatatit putin forma, criteriile... in fine. un :good: pentru insul care a stat peste program si a facut publica propunerea de lege(...)

Din aceasta postare nu am inteles nimic. Referitor la limbaj, eu am editat cuvintele colorate. Presupunand ca e adevarata afirmatia ta unii dobitoci de la snppc au crezut ca ne pot manipula, iti multumesc pentru spiritul de observatie astfel incat nu ai fost manipulat si ai atras atentia asupra unor asemenea manifestari. Rugamintea mea este ca pe viitor sa iti cenzurezi limbajul, pentru ca nu face cinste nimanui un asemenea limbaj.

Inca o data multumesc!

(...)apropo, giga vezi ca sunt delegati sindicali care au recunoscut si mai exista imagini filmate de niste camere de supraveghere la respectiva statie peco.

Daca sunt oameni care au recunoscut, ce pot sa spun eu mai mult?

Daca vrei sa afli raspunsul, urmareste cu atenti Monitorul Oficial care va apare in 2011. Vei vedea acolo avansari ciudate la gradul de chestor, decorari dubioase, etc. Sunt 100% sigur ca cei 9 magnifici SNPPC-isti se vor regasi printre ei.

Ai facut o afirmatie, ti-ai declarat siguranta 100%. Nu le arati si colegilor daca ai avut dreptate? Te rog! Multumesc!

Edited by gigabyte

Motoboom

multumesc giga, asteptam raspuns de la un oficial, nu am avut incredere in delatii sindicali :emo-yessir:

gigabyte

Snppc-ul da ajutoarele prin fundatia "Sf.Nicolae" si se pare ca fundatiile nu sunt verificate.

Se pare? Te rog sa te documentezi si sa ne spui tuturor daca sunt sau nu sunt verificate!

gigabyte

Voi astia de la snppc in loc sa rezolvati problemele noastre ne bombardati cu materiale despre unu, altul de la alte organizatii (...)

Ma pui in situatia sa iti cer sa vii cu exemple!

cincin

retrag postarea pentru gigabyte

mi-a dat un sfat o data

sa nu mai raspund rautaciosilor sa-i tratez cu indiferenta

se pare ca sfatul tau mi-a prins bine tocmai cu tine :naughty:

Edited by cincin

Rusy

Domnule gigabyte, va rog sa luati legatura cu domnul Balanica Gil, presedinte snppc la IPJ Covasna si sa-l intrebati de ce nu isi spune punctul de vedere sau macar sa-i aduca aminte inspectorului sef ca nu mai suntem militari de ceva ani, pentru ca acesta doreste sa fie salutat cu mana la cascheta exact ca in militarie, imediat o sa ceara tuturor subordonatilor sa bata si pas de defilare iar el nu face nimic in privinta acestor ilegalitati ce le doreste inspectorul sef.

• Upvote 2

gigabyte

Voi lua legatura, multumesc de semnal!

Eduard

@Rusy , respect, ai dreptate ! o bila verde . :emo-yessir:

Edited by Eduard

gigabyte

Domnule gigabyte, va rog sa luati legatura cu domnul Balanica Gil, presedinte snppc la IPJ Covasna (...)

M-am gandit mai bine si cred ca tu ar trebui sa te adresezi liderului de sindicat. Asa e normal. El trebuie sa stie de la voi, nu de la mine.

• Downvote 6

Rookie

Colegule gigabyte sincer iti spun ca acest raspuns al tau e unul ce te dezavantajeaza.

Daca te-ai gandit asa de bine, sunt convins ca ai realizat si faptul ca prin acest raspuns nu faci altceva decat sa-l trimiti la plimbare pe colegul ce si-a expus si el o nemultumire solicitand ajutorul sindicatului. Tot in urma acelei analize cred ca ai realizat si ca raspunsurile de acest gen pot determina membrii sa paraseasca sindicatul vostru.

Ce trebuie sa inteleaga membrii de rand din provincie, ca la snppc cei ce fac parte din conducerea centrala sunt pozitionati pe un fel de piedestal si nu pot sa se mai coborare la nivelul unui membru din provincie pentru a-i asculta pasurile ?

Membrii de rand nu au dreptul sa discute si sa ceara ajutorul decat liderului local?

Cand te-ai gandit atunci, ti-a trecut prin minte si posibilitatea ca acel lider local sa cunoasca acele aspecte, dar sa nu faca nimic in acest sens?

Rusy, colegule eu zic sa te gandesti si tu mai bine ... :naughty:

Edited by Rookie
  • Upvote 3