Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Catalin

Nu trebuie să vă mire, omul este un ditamai comisaru' şef probabil frustrat rău că nu a prins vreo funcţie de conducere, de aceea s-a orientat către sindicalism şi a devenit mare lider. S-a mai discutat aici pe forum despre  un lingău şi un pupincurist. Probabil i-a promis primarul din Timişoara vreo mare funcţie de conducere.

• Upvote 2

Sache

Doinel Malcoci, șeful SNPPC Timiș, a criticat DUR la PRESSALERT LIVE implicarea politicului în poliție: ”Șefii știu problemele, dar nu se face nimic”

Legat de ce ar trebui schimbat în poliție, acesta a amintit la PRESSALERT LIVE de un vechi proiect de lege: ”Ar trebui să se schimbe fundamental. În anul 2.000 a fost un proiect, să se înființeze Poliția Națională, ordinea publică și o poliția rutieră să vină poliției locale, doar atunci ar fi o poliție de calitate, să rămână strict pe problemele de criminalitate”.

Dupa declaratia acestui individ, eu vad doua variante pentru membrii SNPPC Timis, in general, si, in special, pentru cei de la OP si Rutiera:

- 1. acest individ pleaca de la conducerea organizatiei;

- 2. membrii acestei organizatii ar trebui sa renunte la acest sindicat.

Ben

Poate nu inteleg eu bine, dar partea cu trecerea OP-ului si rutierei la Primarie o spune adjunctul pol. mun. Timisoara, Langa, nu sindicalistul, ceea ce e mai grav ca vine din partea unui om cu functie, chiar de reprezentare a Politiei.

iav

Bănățenilor voi l-ați ales.Se observă prin această alegere că se aplică zicala „Banatu-i fruncea,dar o.......i- micea”

iav

Schimbați-l pe ăla pe care l-ați ales ca președinte de sindicat,dar aveți grije să nu se se întâmple ca în 89'

Edited by iav
  • Upvote 2

cernegura

Vizavi de intrebarea adresata de IAV pe acest forum pentru cei care au postat pe intranet proiectul de lege a pensiilor militare, vad ca nu s-a inghesuit nimeni sa dea un raspuns.

ionut72
Pai daca tot este dezinteres din partea membrilor ia sa nu se mai laude liderii ca reprezinta interesele a zeci de mii de polititisti;sa nu mai faca ei tot felul de conferinte prin diverse locatii interesante din tara in urma carora vedem rezultatul pentru marea majoritate dintre noi, membrii "dezinteresati". Vor reprezenta in viitorul foarte apropiat interesul a zeci de mii de membrii minus cel putin unul (eu)!
  Ce au obtinut pentru noi concret? spor pt sudii superioare (doar cei care l-au avut acum 4 ani?! Cum stam cu principiul munca egala renumeratie egala?) spor pentru ore de noapte?! (ia ghiciti cine face mai putin de 3 ore de noapte in intervalul 22-06? nu este asa greu- vine se trece intr-un registru, ii face vreo 2-3 observatii aluia care chiar lucreaza de seara pana dimineata,ca nu are tinuta ingrijita, ca pantofii nu sunt tocmai curati) Dupa parerea mea astea sunt marile realizari. Sa ne uitam un pic ce s-a obtinut pentru marea majoritate dintre noi: dreptul de echipament impartit intranse lunare (cu restante pt lunile ianuarie-martie), reintregirea salariilor la nivelul din 2009=>salarii la nivel de 2009 cu preturi de 2014; compensare pt. naveta; Daca gresesc va rog sa ma corectati! 
 P.S. am postat in alt loc dar mi se pare mai potrivit aici
  • Upvote 4

metalu

La sanatate se vor majora salariile.

La noi?

cernegura

Am vazut  pe prima pagina a siteului SNPPC cu titlul ,,scrisoare adresata primului ministru'', si printre alte rugaminti adresate de dvs.celui  mai inainte mentionat cereti si,,adoptarea proiectului de lege a pensiilor privind cadrele militare și polițiștii''.Eu am vorbit si cu cei de la MRU si oamenii au spus ca varianta de proiect ce o agreaza SNPPC este mai proasta decat actuala lege a pensiilor care este in vigoare. Intrebarea este :de ce vreti sa schimbati o lege buna care ne avantajeaza la calculul pensiei cu una care o stim cum a fost adica, inechitabila(sau poate eu gresesc si aveti o varianta mai buna si noi nu o stim)Astept cu nerabdare raspunsul dvs.

Edited by cernegura

sorinel

pentru ca asta in vigoare e buna pentru talpasi si aia de e propusa e perfecta pentru boieri!

cernegura

Pai si ofiter care iese la pensie, dar care are vechime ia peste 3000 lei, dar mi se pare mie ca problema aici e cu vechimea...

sorinel

problema consta in  modalitatea de calcul al cuantumului pensiei!

Edited by sorinel

metalu

De curiozitate, m-am uitat pe siteul lor si ce am gasit la realizari?

1http://www.snppc.ro/actiuni_instanta.php?id=9&idu=act

Pentru prima actiune raspuns  http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000228913&id_inst=2

Pentru a 2 a actiune ,raspuns  http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000338884&id_inst=2

Pentru a 3 a actiune, raspuns  http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000236509&id_inst=2

Pentru a 4 actiune, raspuns      http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000254474&id_inst=2

Numai realizari ale sindicatului, ca juristii stau doar pe la TV.

Cei de la justitie, au castigat pe banda rulanta o gramada de sporuri, dar la noi......

• Upvote 1

user10

Va salut! Cumva s-a actionat in instanta la nivelul CNP sau SNPPC cu privire la recuperarea celor 25% retinuti din salariu?S-a castigat in instanta?Se vor returna?O zi buna!

Si uitasem: daca da,numai membrii acestor organisme pot beneficia?Sau ptr cine s-a cerut in instanta?

Leonidas67

Nu inteleg de ce..nici pana acum d-nul Ionescu nu a incercat sa introduca in siteul oficial al SNPPC si o rubrica pe pagina principala cu forumul de discutii pe temele postate de catre acestia si mai ales intrebari adresate direct catre persoanele indiriguite sa ne dea raspunsuri strict si la obiect ! Sau .. aceasta rubrica deranjeaza pe prea luminatii alesi ? Mie cel putin nu mi se pare corect si nici normal ca niste alesi sa nu imi poata da socoteala la activitatea lor in acest mandat ! Astia se cred cumva niste mici dumnezeicare nu trebuie sa dea socoteala si nici raspunsuri la doleantele si intrebarile noastre?

Mai ales nu mai departe decat situatia de astazi , cum vi se pare ca nu pot primi raspunsuri concrete ci numai bla, blauri din partea voastra cu privire la inghetarea retributiei pe anul 2015 !

http://www.snppc.ro/stire.php?id=340&ocid=enhfpS1RL2

drAGO5

Foarte bine ca si-au dat seama de drepturile pierdute si de faptul ca si in anul 2015 vom fii la fel de oropsiti. Ce au facut si ce facem cu totii insa, pentru a-i determina pe guvernanti sa schimbe aceasta situatie. Am ajuns cenusareasa bugetarilor. In curand salariul minim pe economie o sa fie echivalent cu salariul de baza al agentului de politie. Chiar atat de mult ne lasam umiliti, un ingrijitor de la anumite companii sau un lacatus mecanic are un salariu mai mare decat al nostru. Am putut schimba in anul 2010(?) un ministru de interne, ce ne opreste acum sa declansam un nou protest de aceeasi amploare, sau chiar mai mare, pentru a ne face auziti si a provoca schimbarea prim-minstrului sau castigarea drepturilor legale?  Suntem niste lasi. Multi prefera sa isi dea demisia din sistem si sa plece in strainatate decat sa participe la un protest. Cat timp mai puteti suporta aceste umilinte?

• Upvote 2

Leonidas67

Mie, aceasta stare de dolcevaniente a alesilor, mi se pare foarte dubioasa! Tare mie sa nu fi dat mana cu diavolul ! O sa vina cu abureli stiute deja de genul ,,lasa ca o sai dam in judecata si poate vom castiga peste vreo 3-4 ani si atunci vor fi obligati sa ne mareasca si sa ne dea restantele in inca vreo 3-4 ani "! Eu mam cam saturat ...nu stiu ce draqu mai asteptam ?

Edited by Leonidas67

iav

Când se vor declanșa protestele la nivel național? Mă refer la cele de amploare cu mii de participanți și nu cele de „abureală” cu câteva sute.

Leonidas67

Pentru colegul user10 care a intrebat daca SNPPC a avut actiuni in instanta pentru recuperarea reducerilor salariale cu 25 % facute de Guvernul Boc in anul 2010 :

Da, SNPPC Politia de Frontiera Timis a avut o actiune in instanta pentru aceste reduceri salariale.

Din pacate Tribunalul Timis a respins actiunea. De fapt toate actiunile de acest gen au fost respinse de instantele din Romania dupa ce Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a decis, pe 6 ianuarie 2012, că este inadmisibilă plângerea a doi bugetari români care au reclamat că reducerea salarială cu 25% aplicată de guvern in anul 2010 încalcă drepturile omului,
Ce spunea CEDO ?

Statul nu e obligat să păstreze cuantumul salariului.
Statul decide beneficiile.
Statul respectă legile în vigoare.
Salariul nu este un bun deținut de titular.

Dupa acesta decizie toate procesele pe rol din Romania au fost pierdute.
Actiunea poate fi vizualizata aici:

http://portal.just.ro/30/SitePages/Dosar.aspx…

Din informatiile mele in Romania nu au existat decizii definitive si irevocabile privind recuperarea reducerilor salariale cu 25% aplicate de Guvernul Boc.

In media se discuta zilelea acestea despre o rectificare bugetara care prevede printre altele si plata unor drepturi castigate de bugetari prin hotarari judecatoresti definitive si irevocabile.

Plata unor asemenea drepturi castigate in instanta a fost esalonata pe 4 ani pana in 2016 printr-o Hotarare a Guvernului.
Acum prin rectificarea bugetara, Guvernul plateste si drepturile aferente (prin esalonare) anului 2015. Vor primi pe 2014 si 2015, 25% din drepturile salariale castigate in instanta. Deci oricum nu se platesc toate sumele.

Principalii beneficiari ai acestor sume sunt profesorii si magistratii.
Profesorii au beneficiat in 2008 de o lege aprobata in Parlament care prevedea marirea salariilor cu 50%. In ciuda acestei legi Guvernele Taricieanu si Boc nu au pus niciodata in aplicare aceasta lege pentru ca spuneau ei „Nu sunt bani”.
Aceste mariri salariale, acordate printr-o lege, au fost castigate in instante si iata primite acum esalonat in perioada 2012-2016.

O alta categorie de bugetari care au castigat drepturi in instanta sunt magistratii despre care cred eu nu are rost sa mai povestesc in baza caror acte normative le-au obtinut. Cutitul era la ei. Cred ca era si culmea sa le piarda.

Exista si alte categorii de bugetari care au castigate diferite drepturi in instanta dar nu fac referire la reducerile salariale cu 25 % din anul 2010.

• Upvote 1
  • Downvote 1

drAGO5

Leonida, sunt foarte bune precizarile tale, pentru ca multi dau din gura si nu vor sa inteleaga ca drepturile la care se face referire ca au fost castigate de catre profesori sunt in cea mai mare parte cele de majorare a salariilor cu 50% din 2008 si neachitate pana in prezent si nu cei 25% care ne-au fost opriti tuturor bugetarilor. Mai mult decat atat, magistratii nici nu au avut salariul diminuat.

• Upvote 1

haiducu

Buna ziua eu sunt politist la IPJ Constanta si doresc sa ma transfer in localitatea de domiciliu si am depus un nr de aproximativ 8 rapoarte la care am primit raspuns nefavorabil, dar niciodata nu mi s-a explicat cu exactitate motivul real, mai cu seama ca un coleg din promotia mea s-a transferat in localitatea de domiciliu iar pe mine ma tot amana. Vreau sa va intreb daca din partea SNPPC pot primi consiliere si eventual suport in fata conducerii IPJ Constanta in a ma transfera in localitatea de domiciliu, deasemenea am motive serioase si motivate in a pleca in localitatea de domiciliu. Poate sa ma ajute sindicatu in acest sens?

Elvis

Poti, daca ai motive si un lider care nu are cocoasa.

• Upvote 1

haiducu

Cred ca aici la constanta cam toti au....:(

Leonidas67

În data de 24.07.2015 la sediul M.A.I. a avut loc întâlnirea dintre reprezentanţii sindicatelor reprezentative şi ai MAI, sub coordonarea d-lui Subsecretar de stat Chestor şef de poliţie Oprea Florea , ocazie cu care au avut loc discuţii pe tema Legii cadru privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, în urma cărora a fost comunicată anexa nr. 7 ,,Familia ocupaţională de funcţii bugetare din apărare, ordine publică şi siguranţa naţională”, ce cuprinde salariile de bază ale personalului din cadrul acestei ramuri.
Drept pentru care:

În urma discuţiilor avute, am dori sa stim ce s-a stabilit ?
Care sunt amendamentele propuse de snppc la acest proiect de lege?

Dureros este faptul ca snppc-ul nu a publicat nici la aceasta ora un comunicat in care sa aduca membrilor sai la cunostinta despre aceasta intalnire..tinand cont de faptul ca aceasta lege la momentul actual este pe buzele fiecarui politist, mai ales ca nemultumirea a inceput sa apara citind unele articole din presa, se pare ca lucratorii acestui minister vor fi din nou defavorizati! Daca unii din BEX incearca sa creeze o stare de dolcevaniente..se inseala! Iar daca legea va fi promulgata in defavoarea politistilor, de aceasta data va da socoteala conducerea SNPPC-ului.

Atasez alaturat Anexa VII luata din pacate de pe siteul PROLEXului !?

http://www.prolex.ro/…/…/Anexa-VII-grila-salarii-de-baza.pdf

dei

Ma scuzati ca deviez de la subiect. Buna ziua.

O intrebare pentru cineva din conducerea SNPPC - in decembrie 2014 am luat o selectie la SAS...pana acum tot m-i s-a ocolit raspunsul la intrebarea `cand voi fi mutat`?, cu toate ca stiu ca termenul de a da dispozitia de mutare este de 30 de zile. Imi poate cineva spune care este baza legala de a ma amana mai bine de jumatate de an?