Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Rusy

Trebuie sa ai rabdare innuendo, poate acel raspuns il vei primii maine sau poimaine cand are lumea timp sa scrie pe forum, nu doar dupa cateva ore.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Gigabyte, imi pari baiat de treaba si care se zbate, dar totusi...ti-a dat un exemplu cand tu sustineai ca nu exista niciunul...de ce exista acel exemplu?

Edited by Kmcoio

gigabyte

Ba sa avem pardon, imi poti arata unde am sustinut eu ca nu exista nici unul?

Care este rostul acestei discutii, aruncate de catalina? Eu am intrebat-o care sunt acei vicepresedinti pentru ca stiam ca nu este decat unul.

Sa inteleg ca, daca eu sunt agent ales in BExC, imi este interzis sa particip la vreun concurs de trecere in corpul ofiterilor?

Edited by gigabyte

Cristi

Ia zi bre, vicepreședinții ăia care au fost făcuți ofițeri.

Gigabyte, iti dai singur cu stangul in dreptul. Uite ce afirmai doar cateva posturi mai sus. Nu iti interzice nimeni sa participi la concurs pentru ocuparea unei functii de ofiter cat timp esti suspendat pentru activitati sindicale(mai ales ca ai timp sa inveti), dar totusi, nu iti bate la ochi? De ce incerci sa ascunzi un sistem bolnav? Ce a facut SNPPC efectiv pentru noi pana in prezent? Uite ca trecu anul si noi tot fara bani suntem, lucrul cel mai stringent. Repet, nu am nimic cu tine personal, poate esti un baiat de milioane si aproape sunt convins de lucrul asta. Dar oamenii vor rezultate ca de aia platesc cotizatii. Si nu ma intreba de ce nu vin in locul tau, nu ma consider a avea valente de lider sindical. Insa, daca va simtiti neputinciosi, nu e nicio rusine sa lasati locurile altora. Repet, nu am nimic cu tine personal ci cu politica dusa de SNPPC in ultima perioada.

Elvis

Gigabyte nu o lua personal.

Insa daca SNPPC nu facea greselile pe care le-a facut in timp azi toti politistii eram intr-un sindicat, intr-o federatie si intr-o confederatie puternica.

Ai dreptate cine nu munceste nu greseste, insa si eu le-am luat apararea la unii cu functii mari prin sindicat si am gresit.

Nu toti oamenii sunt la fel si incearca sa nu raportezi toti liderii de la SNPPC la tine pentru ca vei fi dezamagit mai tarziu.

Iti spun din experienta ca este foarte dureros.

Cu respect, acelasi :emo-yessir:

gigabyte

Iti raspund punctual si as dori ca, atunci cand raspunzi pe aceeasi tema, sa imi raspunzi la fel, pentru ca, desi suntem politisti, incepem sa scapam din vedere probele, dovezile, evidentele:

Gigabyte, iti dai singur cu stangul in dreptul. Uite ce afirmai doar cateva posturi mai sus.

Afirmatie? Negatie? Era o rugaminte de a numi persoanele respective.

Nu iti interzice nimeni sa participi la concurs pentru ocuparea unei functii de ofiter cat timp esti suspendat pentru activitati sindicale(mai ales ca ai timp sa inveti), dar totusi, nu iti bate la ochi?

Ce anume sa imi bata la ochi?

De ce incerci sa ascunzi un sistem bolnav?

Despre ce boala vorbim?

Ce a facut SNPPC efectiv pentru noi pana in prezent?

Cronologic?

Actiuni in instanta pentru restante (sindicatul care a obtinut primele hotarari referitoare la primele de vacanta din 2004, 2005 si 2006, precum si fidelitatea din 2005), Acord privind raporturile de serviciu, Contract colectiv, Coeficientii agentilor de politie mariti cu 0,50 puncte de la maxim 2,40 la 2,90, HG cu privire la asigurarile de viata pentru angajatii MAI,OMAI 9/2009...

Uite ca trecu anul si noi tot fara bani suntem, lucrul cel mai stringent.

Am apelat la o multime de forme de protest in cursul anului, la unele ai participat personal si, vazand lipsa de dialog social de care da dovada conducerea politica a ministerului si a tarii (si nu numai in ceea ce ne priveste pe noi, ci toate categoriile sociale si toate sindicatele), am initiat in ultima perioada actiuni in instanta.

Repet, nu am nimic cu tine personal, poate esti un baiat de milioane si aproape sunt convins de lucrul asta. Dar oamenii vor rezultate ca de aia platesc cotizatii.

Asta ne dorim cu totii, rezultate. Faptul ca lipsesc, poate fi pus in carca sindicatelor, cetatenilor tarii, ori in Romania in care traim, toata lumea vorbeste de impotenta politicienilor nostri, in special a celor PD-L. Au avut alte sindicate sau categorii profesionale succes in dialogul sindical, si ne-a lipsit noua?

Si nu ma intreba de ce nu vin in locul tau, nu ma consider a avea valente de lider sindical.

Nu te intreb. Chiar ai crede ca in situatii limita, caut vinovati in alta parte?

Insa, daca va simtiti neputinciosi, nu e nicio rusine sa lasati locurile altora. Repet, nu am nimic cu tine personal ci cu politica dusa de SNPPC in ultima perioada.

Neputincios nu ma simt dar nu ascund ca de multe ori m-a incercat o senzatie de amaraciune vazand ca noi, politistii, nu ne putem uni in jurul unor simboluri. In America, daca un politist pateste ceva, ceilalti nu au odihna pana nu il prind pe cel care i-a cauzat raul. Ce ne-a impiedicat pe noi sa ne unim, sa protestam cu totii atunci cand aveam un simbol? Aveam un politist lovit miseleste de infractor pe la spate, aveam sefi care s-au dezis de el, politicieni care nu au cautat ca prin legislatie sa protejeze politistul, iar noi ce am facut? Cativa curajosi (6000)? Ceilalti au preferat sa ramana acasa, la televizor, fara sa realizeze ca in orice clipa, fiecare dintre noi putem fi in situatia baiatului ala. De ce nu ne unim nici atunci cand ne este greu? Avem motive, conditii, catalizatori, si ne lipseste vointa.

• Upvote 1

Cristi

Si crezi ca eu nu m-am ofticat si nu ma oftic cand aud vesnica : "Ce sa facem ma noi?" Cu o zi inainte de celebrul miting al celor 6000, aveam o actiune la care au participat mai multi colegi de la posturi vecine. I-am intrebat : veniti cu noi fratilor... stii ce mi-au raspuns? Citeste ce scrie mai sus... poate daca in loc de 6000 eram 40.000 altfel stateau lucrurile acum. Dar unii dintre politisti sunt politisti doar cu numele. In rest, niste FRICOSI! Da, fricosi! Sper sa citeasca pe aici toti cei care asteapta mura in gura dar la primul semn din partea sefilor iau pozitia ghiocelului. Gigabyte, imi fac mea culpa in fata ta pentru afirmatiile mele, insa sunt tare dezamagit de sistemul din Romania, inclusiv de cel sindical.

Elvis

Kmcoio sindicatul este format din membrii, adica sindicatul suntem toti.

Pentru ca inca mai exista nebuni frumosi in Politia Romna o sa putem sa ii mai facem o vizita domnului care ne face ....,,oameni care se dezbraca de caracter".

Daca nebunii despre care vorbeam se vor lasa doborati de cum spui tu dezamagire ,abia atunci vei simtii pe pielea ta ce inseamna stresul.

Incearca sa ii sindicalizezi si pe colegii tai ,in sensul ca trebuie sa le explici de ce trebuie sa fie membrii activi si nu decat cotizanti.

Cum ai spus 40000.............frumos. Fara caschete? :emo-yessir:

gigabyte

Ei fara caschete... Daca tot le avem si am branduit miscarea, le luam cu noi.

Deja incepem campionatul de aruncat caschete. Printre probe, avem:

- aruncatul caschetei de la sold

- aruncatul caschetei din alergare

- aruncatul caschetei cu spatele

- tragere cu cascheta la tinta piept nr. 4

Puteti propune si voi cateva probe.

innuendo

"Daca nu te superi, poti sa imi spui pe cine reprezinti? " - Te anunt ca ma reprezint doar pe mine in ceea ce afirm si daca are vreo importanta, sunt membru SNPPC de la inceput. LA MULTI ANI ROMANILOR (pe pamant, nu in gand...) !

gigabyte
Pai fratele meu din moment ce colega iti aduce pe tava un nume de familie si un prenume, acu ce vrei si tu, sa-i stie chiar pe toti?

Nu să ii știe chiar pe toti, ci să demonstreze că sunt mai mulți în situatia despre care vorbește.

(...)si apoi vom vedea ca esti cu cei multi.... Sa nu uitam de (...)Te anunt ca ma reprezint doar pe mine

Dacă te reprezinți doar pe tine, e ok, dar mie mi se pare că încerci să te substitui unui grup. Dacă întradevăr, ai tendința de a substitui un grup, erijându-te în reprezentant al lui, trecem pe partea psihologica și atunci înțeleg și afirmația următoare:

Totul e o frectie,o mica afacere intunecata in care noi suntem doar bieti muritori(...)

Asta este o ușoară explicație a fenomenului cosmic de creare și existență a universului, pentru noi, muritorii? Având în vedere ultima afirmație a ta, aș îndrăzni să te rog dacă vrei, să încerci și pentru mine un răspuns la întrebarea : DE CE EXISTĂ OAMENII PE PĂMÂNT?

Mulțumesc!

Edited by gigabyte

innuendo

Ok, d-nule Gigabyte, iti dau castig de cauza in tot ceea ce afirmi (despicand firul in 4) deoarece nu vreau sa monopolizam discutiile in contradictoriu la nesfarsit, insa sa nu uitam esenta - greutatile ne apasa tot mai mult ! O zi frumoasa !

gigabyte

Multumesc si eu. Va doresc tuturor o zi frumoasa.

cincin

pe mine ma scuzati un pic, deja lacrimez, foarte emotionant :emo-yessir: :ner: :ner:

Catalin

Hai nu mai fi așa rău. :P

Colegul innuendo probabil a văzut că astăzi gigabyte sărbătorește schimbarea prefixului. :clip:

cincin

gigabyte avand in vedere faptul ca esti singurul care iti mai pierzi timpul pe site in special si pe forum, am si eu cateva nelamuriri:

1. de ce se practica cenzura pe site? am postat ceva si nu am vazut nici in ziua de azi postarea sau un raspuns. sa inteleg ca tot tu te ocupi de site sau e altcineva?

2. stiu o speta in care un sef (adjunct de politie municipala) a suferit o interventie chirurgicala, i-a fost extirpat colecistul, iar dupa vre-o luna a solicitat (si a primit!!!) bani de la sindicat. intreb asta vis a vis de faptul ca sindicatul abureste oamenii cu 200 de lei pentru nastere copil si puneti tot felul de conditii, iar acest sef a primit vre-o 400 de lei din cate stiu eu, desi salariul lui este invers proportional cu bunul simt. sunt convins ca si ajutoarele primite de la sindicat sa dau in aceasi nota cum se dadeau salariile de merit si premiile in bani, adica pe sprinceana

scuze daca v-am urzicat cumva :emo-yessir:

cincin

Hai nu mai fi așa rău. :P

Colegul innuendo probabil a văzut că astăzi gigabyte sărbătorește schimbarea prefixului. :clip:

daca e asa, nu pot decat sa-i urez lui giga multa sanatate, sa se bucure de familie , de cei dragi, sa fie mai tolerant, sa fie mai saritor, sa nu uite de unde a plecat (cam multi se pierd pe drum :naughty: ) si vorba mea preferata: grija, grija la drum

cincin

bolund

Cum adica 200 Ron pentru nastere copil? La ce sindicat ca merg maine peste ei! Mama lor de hoti! Dupa 1 ianuarie, paaaaaaaa sindicate!

gigabyte
(...)esti singurul care iti mai pierzi timpul pe site in special si pe forum(...)

Eu nu cred că îmi pierd timpul, vorbind cu colegii si cu membrii de sindicat.

1. de ce se practica cenzura pe site? am postat ceva si nu am vazut nici in ziua de azi postarea sau un raspuns. sa inteleg ca tot tu te ocupi de site sau e altcineva?

Dacă îți răspunzi singur, de ce mă mai întrebi pe mine? Eu știu că atunci când pui întrebări la care dorești răspuns, aștepți să ți se răspundă. Faptul că îți răspunzi singur, mă face să cred că orice aș încerca să îți explic, nu te va convinge.

2. stiu o speta in care un sef (adjunct de politie municipala) a suferit o interventie chirurgicala, i-a fost extirpat colecistul, iar dupa vre-o luna a solicitat (si a primit!!!) bani de la sindicat. intreb asta vis a vis de faptul ca sindicatul abureste oamenii cu 200 de lei pentru nastere copil si puneti tot felul de conditii, iar acest sef a primit vre-o 400 de lei din cate stiu eu, desi salariul lui este invers proportional cu bunul simt. sunt convins ca si ajutoarele primite de la sindicat sa dau in aceasi nota cum se dadeau salariile de merit si premiile in bani, adica pe sprinceana

Ai propriile tale convingeri, nu cred că dorești explicații, altfel le-ai fi cerut. Orice ți-aș răspunde te va face să te agăți de cuvinte, ca să creezi polemici. Pentru toată speța asta te-aș ruga să consulți normele metodologice de acordare a ajutoarelor de cătreFundația Sf. Nicolae.... Mail la fundație@snppc.ro sau la dl. Andrei Marian și solicită răspunsuri la întrebările tale.

scuze daca v-am urzicat cumva

Asta îți doreai, postând aici. Ei bine, nu ai de ce să mă urzici. Eu îți recomand să încerci să creezi un dialog civilizat, astfel încât din postarile tale și ale altora, colegii noștri să înțeleagă ceva, nu să urmărească meciuri pe contre.

Mulțumesc pentru subiect, sper să folosească ceea ce ți-am spus.

• Upvote 1
  • Downvote 1

cincin
Orice ți-aș răspunde te va face să te agăți de cuvinte, ca să creezi polemici.

pai pentru ce ti-am pus intrebari? sa aflu raspunsuri

asta inseamna ca creez polimici? asa le vezi tu

ok, nu te mai inreb nimic

Eu îți recomand să încerci să creezi un dialog civilizat

te rog sa recitesti postarea mea si sa-mi subliniezi (vad ca te pricepi :naughty: ) ce anume e necivilizat acolo.

sau cumva adevarul doare?

bine, ramai in nota snppc-ului, daca esti prea amabil, risti sa te ia ,,sefii'' la ochi

poti sa faci si un sondaj sa vezi ce nota primeste snppc-ul asta ca sa nu mai zici ca ceez polemici

pacat...

se pare ca nu toti isi pastreaza echilibrul cand ajung pe creasta...

nu mai doresc nici un raspuns, l-am citit deja ...

:emo-yessir:

gigabyte

Stimate coleg cincin, ai uitat fondul problemei.

Vezi, am avut dreptate, tu deja stiai raspunsul. Conform principiului "trateaza pe altii asa cum ti-ai dori sa fii tu tratat", cred ca tu esti cel urzicat. Calmeaza-te si, asa cum te-am rugat, incearca sa porti un dialog normal, nu cu parti albe sau negre, pentru simplul fapt ca nu ai cum sa negi nuantele de gri.

Te salut, cu prietenie...

Edited by gigabyte
  • Downvote 1

cincin

ce fain e cand ai creionul si guma de sters in mana

stergi, reformulezi, cenzurezi

de ce ai sters topicul tovarase??? rusinica...

• Downvote 1

Administrator

Nu s-a sters nimic. Eu sunt cel care a unit cele doua topicuri.

Problemele ridicate de tine in topicul pe care la-ai deschis se incadreaza foarte bine aici.

gigabyte

Acum, dacă a aflat că topicul nu a fost șters, crezi că își va cere scuze pentru exprimare?

• Downvote 1

cincin

Acum, dacă a aflat că topicul nu a fost șters, crezi că își va cere scuze pentru exprimare?

imi cer scuze pentru confuzie, dar ce are totusi exprimarea mea?

sa fiu eu prea dur in exprimare sau esti tu prea sensibil?

oricum ar fi, pare sa ai dreptate, desi din cate am discutat cu adminul, in asceasta sectiune tu esti adminul

te salut cu caldura

:emo-yessir: