Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Catalin

Eu te contrazic cu un exemplu concret. Aici pe forum exista un topic unde se dezbăteau modificări şi propuneri pentru următorul statut al poliţistului. Domnul radusandu a intrat şi a postat o solicitare privind propuneri, deşi erau deja câteva pagini scrise. Nimeni nu a vorbit urât ci au fost doar dezbateri, propuneri şi păreri. După câteva zile domnul radusandu a intrat şi ne-a luat la mişto, întrebând ironic de ce nu este nicio propunere, în condiţiile în care topicul avea deja vreo 7-8 pagini.

În plus, reprezentanţii organizaţiilor ce îşi asumă această responsabilitate primesc drepturi de moderare. Dacă cei ce au întrebări vorbesc urât, înjură sau alte asemenea comportamente, au posibilitatea să le şteargă postările.

Problema este că nu ştiu şi nu au habar ce presupune comunicarea cu membrii lor. Chiar dacă realizează lucruri bune habar nu au să le facă cunoscute. Se cred un alt rând de şefi şi sunt deranjaţi de întrebările incomode privind matrapaslâcurile pe care le fac.

• Upvote 3

pavelnicu

Ok, am zis:"Si pe undeva le dau dreptate" Nu vreau sa scuz pe nimeni pentru ca lipsa de comunicare este un aspect pe care l-am observat si eu. Pe de alta parte am mai observat faptul ca aceasta comunicare este oarecum direct proportionala cu implicarea beneficiarilor serviciilor sindicale. O parte spun ca nu fac parte din niciun sindicat si atunci nu poti ridica pretentii, o parte majoritatea covarsitoare, nu-i intereseza ce face liderul din teritoriu pe care la ales si nu-l sprijina atunci cand acesta incearca sa faca un demers in beneficiul lor, iar o parte minoritara care este implicata si care mai imprima un oarecare dinamism miscarii sindicale. Ca doar nu or fi toti din sindicate corupti, incompetenti si neinspraviti. Sau daca sunt haideti sa-i schimbam ca doar nu or fi toti politistii corupti, incompetenti si neinspraviti. :hmmmt:

Catalin

Vezi tu, ei trebuie să-i convingă pe cei ce spun că nu mai fac parte din organizaţia respectivă, că merită să se înscrie din nou, nu să le spună că nu pot ridica pretenţii sau alte răspunsuri de acest gen. Organizaţiile ăstea trebuie să îl convingă pe poliţist să se înscrie la ei, tocmai prin transparenţă şi comunicare să-i dovedească că chiar fac ceva şi merită acea cotizaţie.

Din moment ce ei stau pitiţi, se ascund şi sunt preocupaţi doar de jocurile de culise, niciodată nu-şi vor atrage noi membri cotizanţi.

teolucian63

Am observat ca una din modalitatile de atragere de noi cotizanti este vesnica "superoferta la x sau y companie de telefonie mobilad", nicidecum prin dialog, ori prezentarea de masuri prin care sa arate clar ca apara interesele politistilor! Cand eram la un sindicat cu nume de piatra pretioasa, am fost anuntati ca ne judecam cu MAI pt niste drepturi banesti(nu mai tin minte care dintre ele) si nu mai dadeau nici un semn de viata, iar eu avand drum aproape zilnic la tribunal, i-am zis vicelui sa-mi dea o imputernicire, sa pot sa ma interesez de dosar. Dupa ce m-am interesat de termene, am aflat de la arhivar ca doua termene au fost pierdute din cauza ca avocata noastra nu a fost prezenta! L-am intrebat pe vice cu cat o plateste pe respectiva, mi-a raspuns cu 1000 lei...ce a urmat nu pot sa postez, au fost urari de...bine!

pavelnicu

Cineva spunea pe acest forum ca este o lipsa de cultura sindicala si este adevarat pentru ca si eu, cu mult timp in urma , am spus acelasi lucru in mod deschis, public si accesibil. Si tocmai de aceea trebuie ca cineva sa le aminteasca, in mod continuu acestor lideri care este datoria lor. Numai ca lucrurile nu sunt asa de simple. Si o sa va spun doua istorisiri cu doi lideri ai organizatiilor din Polita Romana.

Undeva prin 2008 aveam nevoie de sprijinul liderului de sindicat. L-am contactat pe reprezentantul teritorial al sindicatului, i-am spus speta si dupa ceva timp a spus ca nu se poate rezolva pentru ca a vorbit la Bucuresti si nu am sorti de izbanda. Fiind si eu un oarecare cunoscator al dreptului am decis sa ma adresez instantei nu inainte ca, in calitate de membru cotizant, sa mai cer inca odata conducerii centrale a sindicatului sa ma reprezinte pe langa conducerea IGPR. As fi nerecunoscator sa zic ca nu au facut-o, dar am ramas totusi cu un gust amar cand vorbind cu secretara sindicatului il auzeam in telefon pe reprezentatntul acestuia cum spunea de ce nu ma adresez eu direct IGPR-ului si mi-am dat seama ca pentru ei/el nu sunt decat un membru cotizant, o cifra si numai faptul ca am solicitat si fiu reprezentat intr-un mod in care nu puteam fi refuzat i-au determinat sa faca acest lucru. Dar tocmai acest carater, l-a facut pe liderul respectiv sa ajunga ulterior presedinte, iar mai apoi vice in cea mai mare confederatie sindicala din tara.

Prin 2010, intr-o alta problema, am cerut sprijinul organizatie profesionale teritoriale si de aceasta data mi s-a dat cu flit intr-un mod elegant. Am contactat organizatia centrala si vorbind cu presedintele si-a cerut scuze pentru lipsa de implicare a presedintelui din teritoriu si m-a ajutat in problema respectiva, desi in calitate de presedinte la nivel central nu ar fi putut sa se ocupe de toate problemele membrilor. In pofida a tot ce s-a vehiculat despre el am constatat faptul ca acestuia chiar ii pasa de oameni si in anumite situatii am constatat personal ca se lupta dezinteresat pentru drepturile politistilor. Ce s-a intamplat cu acest lider? A fost matrasit de la conducerea organizatiei, iar de atunci organizatia a intrat intr-un con de umbra in ceea ce priveste reprezentarea politistilor adevarati. Si nimeni nu l-a spijinit pentru ca nu prea permitea golaniile.

Am prezentat doua tipologi de lideri asa cum i-am perceput eu ca sa vedeti cine are sorti de izbanda in ziua de azi.

De aceea am constatat ca cel mai bine te poti apara singur, dar totodata este foarte important sa ai si o organizatie care sa te sprijine la nevoie.

Catalin

La fel ca şi IPA sau pe acelaşi model, organizaţiile sindicale şi cea profesională au fost confiscate de către nişte orientaţi, preocupaţi de avantaje mărunte (personale), ce nu au acel spirit de castă, ba chiar îşi desconsideră colegii, crezând că le sunt superiori, transformând acele organizaţii în nişte afaceri personale sau de grup.

Sache

Si acesti profitori nu pot fi indepartati din aceste organizatii?

Ca pana la urma un sindicat nu inseamna doar presedintele, ci toti membrii la un loc. Au "confiscat" ce este al nostru, ce a fost creat de noi, pentru noi toti, nu doar pentru imbogatirea unora. Au ajuns lideri pentru ca i-am votat noi, nu pentru ca asa s-au nascut!

Este si vina noastra pentru ca i-am lasat sa faca ce vor. In fata sefilor, marea majoritate a liderilor sindicali sunt simple presuri. In fata noastra tipa si injura si ne instiga impotriva lor, iar cand ajung la ei sunt mielusei. Iar multi dintre acesti lideri nu prea justifica banii.

Se tem sa dea ochii nu noi, sa comunica cu noi? Pai ce sa ne spuna, ca au fost la discutii cu cei din cadrul MAI, ca se incearca, ca sa ii dam in judecata pentru incalcarea drepturilor noastre si apoi nu se mai aude nimic despre acest lucru.

Ce sa ne spuna? Sa avem rabdare ca se rezolva! Pana cand?

Edited by Sache

pavelnicu

Ne place sau nu dincolo de aparitiile belicoase ale liderilor celui mai mare sindicat, in care pe toate canalele media isi aroga acest drept, SNPPC ramane cel mai puternic sindicat din punct de vedere financiar si cel al resursei umane. Este o adevarata masinarie finaciara. Se pare insa ca din ce in ce mai mult este numai de iure nu si de facto. Si gigabyte poate confirma acest lucru. Cu toate plusurile si minusurile lui acesta mai venea pe acest forum si mai lamurea unele aspecte. Acum tacere.

Spre binele celui mai mare sindicat ar trebui sa iasa din acest fariseism astfel sfarsitul sau va fi mult mai aproape decat pot ei crede. Pentru ca daca tot zic ca sunt cei mai mari si ceri mai tari de ce nu aloca o resursa insignifianta pentru a veni in intampinarea politistilor care viziteaza acest forum.

Au mai fost si alte intrari, pe forum, ale liderilor de la centru de la alte sindicate dar personale, nu in numele organizatiei si cu mandat de la aceasta. Unul dintre ei cred ca chiar voia sa intre intr-un dialog real nu cu membri, ci cu politistii in general, dar au fost multi care au sarit la gatul sau si omul ce era sa faca. Eu personal l-am sustinut pentru ca am considerat ca este benefic sa fie un agent in comisia paritara a ministerului. Am considerat ca ne poate reprezenta un agent cu lefa de 2.000 lei platita de sindicat, mai bine decat un lider de sindicat care apare in emisiuni tv in costum de 2.000 de euro, ceas de 3.000 si cu pantofi din piele de sarpe, fiind platit din cotizatiile politistilor cu salariu de 2.500 euro. Se pare ca altii au fost de alta parere, au zis ca agentul este prea tanar, ca este un parvenit ca nu are experienta etc. Si de... vrei nu vrei trebuie sa ti cont de parerea oamenilor. De aceea inca mizez pe SNPPC ca isi va face datoria daca nu, vad daca pot ajuta cumva.

Cristi

Hai ne scutești cu agentul tău? Știa multe Andreica ăla despre munca de poliție și lipsurile polițiștilor, a avut timp să se lovească de ele în cei trei ani de poliție în care a ajuns agent principal de când a fost încadrat. Trimitem toți papagalii să ne reprezinte și ulterior ne mirăm de ce suntem luați de proști la toate nivelurile. M-am săturat de vrăjeli din astea ieftine de Buftea cu sindicaliștii lui pește.

• Upvote 3

Marius

Au mai fost si alte intrari, pe forum, ale liderilor de la centru de la alte sindicate dar personale, nu in numele organizatiei si cu mandat de la aceasta. Unul dintre ei cred ca chiar voia sa intre intr-un dialog real nu cu membri, ci cu politistii in general, dar au fost multi care au sarit la gatul sau si omul ce era sa faca. Eu personal l-am sustinut pentru ca am considerat ca este benefic sa fie un agent in comisia paritara a ministerului. Am considerat ca ne poate reprezenta un agent cu lefa de 2.000 lei platita de sindicat, mai bine decat un lider de sindicat care apare in emisiuni tv in costum de 2.000 de euro, ceas de 3.000 si cu pantofi din piele de sarpe, fiind platit din cotizatiile politistilor cu salariu de 2.500 euro.

Să mă podidească lacrimile, nu alta ... abia m-am abţinut! Sărăcuţul lider de sindicat, au sărit poliţiştii pe el aşa fără motiv. Te-ai gândit că există posibilitatea să-şi fi expus măreţele lui planuri de reformare a poliţiei pe aici şi ăla să fie motivul pentru care "au sărit la gâtul lui"?

Am impresia că voi chiar ne luaţi de proşti, când ne povestiţi pe aici cum unu cu şapte facultăţi absolvite simultan prin corespondenţă, care nu are nici măcar o minimă experienţă în operativ (după încadrare a fost avansat la excepţional şi promovat la Bucureşti - a sărit peste munca de poliţie) a ajuns să reprezinte interesele poliţiştilor. Caută şi citeşte postările lui să vezi cam ce planuri măreţe are acest domn, iar după mai vorbim.

• Upvote 3

pavelnicu

Asta a fost opinia mea, Marius si Cristi. Am facut o paralela intre doua categorii de lideri si am spus de ce prefer o categorie in detrimentul celeilalte. Cat despre postarile acestuia, nu ma intereseaza pentru ca nici nu vreau sa-l apar nici sa-l acuz, si daca a gresit oricum timpul nu mai poate fi dat inapoi, dar nici nu pot sa nu apreciez faptul ca in timp ce altii stateau frumos la umbra, iar miscarea sindicala dormea in front, acesta a facut parte din sindicalistii, care timp de doua saptamani, cate doua ore pe zi protestau in fata ministerului incercand sa atraga atentia opiniei publice asupra problemelor politistilor. Opinia mea generala, care ca orice opinie poate fi gresita, este ca nu putem evolua daca nu vom putea recunoaste meritele celor pe care nu-i agream sau care ne sunt dujmani.

Dar ca sa nu facem filozofia chibritului haideti sa venim cu propuneri si cu solutii realizabile prin care o organizatie sindicala sau alta ne poate reprezenta interesele.

• Downvote 3

alex7474

Cristi are dreptate. Si eu m-am cam saturat de acesti asa-zisi ,,lideri". Care de fapt isi vad doar interesele personale si de grup. Dupa ce isi ating scopul acestia uita ca de fapt au fost alesi ca sa-i reprezinte pe colegii lor . Ba chiar unii mai si fac misto cand sunt chestionati in legatura cu problemele din Politie.

Edited by alex7474
  • Upvote 2

Sache

Asa este si la noi. Inainte de alegeri nu stiau cum sa te mai convinga, cum sa te mai "pupe" ca sa ii votezi, iar acum, dupa ce au fost alesi nici nu ne mai baga in seama, parca nu mai existam. Daca ai o problema de serviciu de cele mai multe ori "liderii" te acuza pe tine ca nu ai stiut cum sa procedezi, chiar daca tu ai respectat intocmai procedurile.

CUM POT FI SCHIMBATI ACESTI LIDERI, INAINTE DE EXPIRAREA MANDATULUI?

• Upvote 1

Sache

Mai exista SNPPC? Daca da, pentru cine?  :hmmmt:  :hmmmt:

• Upvote 1
  • Downvote 1

MTK

Dragă conducere SNPPC, cum a fost posibil ca la MAPN, fara a avea( si a cotiza...) vre-un sindicat, toate cadrele(ofiteri, subofiteri si maistri miliari) au primit in martie si aprilie toti banii pe echipament din 2013?

• Upvote 3

Ben

... pt ca daca stai sa analizezi ce s-a intamplat din 2002 si pana in prezent, cand tragi linie o sa constati ca sindicatele (in general vorbind) au facut mai mult rau decat bine.

Operatiuni gen "cascheta", desi o fi avut intentii bune, a iesit un fiasco. S-a lansat un motto preluat de toti protestatarii, celebrul "iesi afara ..." si atat. A ajuns un minister intreg sa si-o fure (pe romaneste) spus, culmea, din cauza celor de penitenciare.

• Upvote 3

Octavian

Domnilor din conducerea acestui sindicat, nu va mai ajunge tara asta? Acum faceti sedinte sau conferinte in strainatate?

Spuneti-le si cotizantilor ce conferinta sau intalnire de taina are loc in aceste zile la Hotelul Marina Grand Beach Hotel din Varna - Bulgaria!!!

Sa stie si cotizantii vostri ce faceti pe acolo!!

Cei ce cotizati la snppc e bine sa stiti ca in aceste zile cativa lideri snppc-isti se afla in Bulgaria la Varna, in Marina Grand Beach Hotel. Intrebati-i pe liderii din teritoriu ce au cautat acolo!

• Upvote 3

danpin

In tara li se asculta telefoanele, se tem sa nu se afle cum vor sa obtina bani pentru logistica. :))

• Upvote 2

Sache

Si "liderul" de la Bz se afla in Bulgaria, la intalnirea SNPPC, dar noi am aflat printr-o intamplare.

Poate nu stiti, dar anul trecut au fost in Polonia doar presedintii birourilor teritoriale impreuna cu conducerea SNPPC, sa discute despre binele membrilor de sindicat. Vreo saptamana au tot discutat!

• Upvote 1

MTK

Au ales Bulgaria pentru ca e mai ieftin decat la noi(cazare, mancare, totul). Obiectiv: Conferinta Nationala anuala. Rezultate? aici sunt curios si eu.

• Upvote 1

Sache

Rezultatele nu ne privesc pe noi. Se gandesc cum sa faca sa ne mentina in continuare membrii sau sa pacaleasca pe altii sa devina membrii. De ce pe site-ul SNPPC nu se dau detalii cu privire la toate intalnirile pe care le au membrii din conducere?

• Upvote 2

metalu

ceva noutati din bulgaria?

temperatura apei si densitatea nisipului?

• Upvote 2

priuspolis

Bravo d-lor. Deci mai nou problemele poliţiştilor români le rezolvăm în Bulgaria pe nisipurile de aur . A fost timp frumos? 

• Upvote 1

Sache

DA! La anul, conferinta va avea loc in Grecia!   :)

Nu o sa iti raspunda nimeni de la SNPPC! :(

Edited by Sache
  • Upvote 1

teolucian63

E frumos cand e moca! Putea sa ploua cu galeata, tot frumos era!

• Upvote 1