Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

alex7474

Intrebare pentru conducerea SNPPC :Cand se va actiona in instanta pentru castigarea drepturilor legate de al13-lea salariu de pe anul 2010.Intreb acest lucru pentru ca Prolex-ul a actionat deja in instanta si chiar a castigat in unele judete. Rog raspuns.Multumesc.

fiord

junior...am actionat in instanta, doar in unele cazuri izolate, dandu-se castiga de cauza, pe suspendarea ordinului...majoritatea proceselor sunt in curs de derulare...imaginati-va ca au fost cazuri unde avocatul sustinea ca mai bine faceai o boacana in serviciu ca sa nu te disponibilizeze, si poate asa erai suspendat, dupa care castigai in instanta ...mai usor decat acum disponibilizat...

Ciciu

Draga fiord am o oarecare indoiala fata de raspunsul pe care i l-ai dat lui junior.

fiord

Ciciu...pe undeva e ''logic''...dupa cum arata situatia in instante, celor disponibilizati nu li se da castig de cauza, poate sporadic.amanari de termene, judecatori care nu citesc motivele invocate, lipsa motivarilor, etc. eu cred ca nu vor sa accepte ca s-au facut greseli in procesul disponibilizarilor ca au fost inutile practic...de la absolventi de scoli militare, cu experiente de 1 an la 18 ani in M.A.I....ARE CINEVA RASPUNSURI PTR NOI?

alex7474

As vrea sa vad daca d-l ministru Stroe nu ne da banii de echipament pentru 2012 ,asa cum a promis,cum va reactiona SNPPC-ul ,ca prea se batea cu pumnul in piept,ca au rezolvat problema ccu ministrul de interne,etc...Stiti cum este : cand sunt rezultate pozitive e meritul tuturor, cand sunt esecuri,dam vina pe starea vremii,pe horoscop,etc...

Referitor la raspunsul dat de Fiord.Partial multumitor. Au fost date asigurari ca vor fi disponibilizati doar cei din NEOPERATIV,dar disponibilizarile au fost facute in proportie de peste 90 % din OPERATIV. Care a fost reactia SNPPC,vizavi de d-l ministru Igas si de ,,promisiunile'' facute ? Nu am vazut nici un comunicat ,,ferm'' legat de acest aspect.

Edited by alex7474
  • Upvote 1

fiord

imi este frica de aceste megastrucuri ''SINDICATELE'', pe care noi le-am creat si pe care le-am finantat, si sunt finantate in continuare...abuzeaza linistiti de membrii lor...imi este frica instinctiva, ptr ca s-au transformat in CALAII NOSTRI...suntem victimele fara drept de apel, a nepasarii si colaborarii lor cu cei care ne-au aruncat in strada...imi este frica, de ce vor face....

titel

ai dreptate fiord isi fac doar interesele lor nu le pasa de nevoile celor multi.

• Upvote 1

LYXEUG

Nu se reprezinta decit pe ei si interesele lor.

• Upvote 1

alex7474

Pana cand ???

• Upvote 1

fiord

...pana cand? pana cand vor putea, si ei vor putea mult timp de aici incolo. banii adunati pana acum din cotizatiile noastre nu s-au topit, puterea obtinuta de ''ei'' e foarte mare, uriasa chiar...doar Dumnezeu ii mai poate pedepsi!!!....si mai ales ca din generatia noua de politisti debutanti, oar cati s-au inscris in fundatia ''non-profit'' sindicatul??? nu fiti naivi.

Ciciu

Junior îți dau dreptate .cu un singur lucru nu sunt de acord,banii din conturi nu prea mai exista,au ,,cheltuieli destul de mari ,,

• Downvote 1

fiord

Intreb in continuare, ce a facut S.N.P.P.C.-ul in privinta noastra, a disponibilizatilor disperati de soarta? Ce face in prezent S.N.P.P.C. ptr noi?

alex7474

Ce sa faca ? Ce a facut si pana acum,adica NIMIC.

Daca pe forum este vreun sindicalist care poate demonstra contrariul il rog sa posteze.

Edited by alex7474
  • Upvote 1

Elvis

Alex7474 exista judete unde nu a plecat acasa niciun politist, iti vine sa crezi?

pison

Am si eu o intrebare pentru conducerea SNPPC:

In luna Ianuarie am avut un deces in familie.Am depus personal o cerere pentru ajutor la sediul central al SNPPC.Nici pana la aceasta data nu am primit banii.De cate oriam sunat ,am primit raspuns ca nu sunt bani ,pentru ca au fost multe cereri .Daca nu sunt bani,intreb si eu de ce pe site-ul Fundatiei Sf.Nicolae, nu s-au afisat listele cu cine a primit ajutoare, sa vedem si noi ca asa este.Sa nu credem cumva ca banii nostri (cotizatiile) se duc in alte parti(pe site este afisat tabelul din luna Decembrie 2012).Pe urma se intreaba onorata conducere de ce nu mai avem incredere in sindicat.Un ajutor pentru deces cred ca este necesar cat mai urgent, nu peste 2-3 luni.

Am pus aceasta intrebare mai mult ca sa-mi mai treaca nervi,pentru ca nu ma astept sa-mi raspunda cineva din conducerea SNPPC.

Sache

Ce face SNPPC pentru ca sa nu mai fim confundati cu cei de la Prostia Locala? Cum sustine SNPPC initiativa de schimbare a denumirii Politiei Locale? CUM? :hmmmt::hmmmt:

• Upvote 1

erasmus

Organizatia a primit vreun raspuns la adresa inaintata conducerii MAI privind reanalizarea modalitatii de recuperare a orelor lucrate in minivacanta de cei din operativ?

• Upvote 1

Sache

Are de gand SNPPC-ul sa raspunda la solicitarile noastre?

• Upvote 1

danpin

Crezi ca se incumeta cineva sa dea raspunsuri pe forum? Cel mai bine e sa il intrebi personal pe dl presedinte.

• Upvote 1

Sache

Pe care din ei, ca toti se inghesuie sa ne raspunda? :D

• Upvote 1

Catalin

A existat pe vremuri un membru ce făcea parte din conducerea snppc si care mai raspundea aici pe forum, totodată comunicând conducerii sindicatului starea de spirit si intrebarile politistilor. Dar acum nu mai face parte din conducerea sindicatului, deci nu mai are acordul de a reprezenta snppc-ul, iar noua conducere nu a mai desemnat pe nimeni altcineva care sa comunice pe aici cu politistii.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Sache

Conducerea SNPPC ar trebui instiintata ca sa desemneze o alta persoana care sa comunice cu noi.

• Upvote 1

Catalin

Stai liniştit că sunt la curent cu această situaţie. Dar ca mai toate sindicatele fug ca dracu de tămâie, de o comunicare reală cu cei pe care se presupune că îi reprezintă. Întrebările din partea poliţiştilor sunt incomode şi e mult mai comod să se rezume la simple comunicate sterile postate pe website-ul sindicatului.

Nu întâmplător au renunţat la întreţinerea unui forum propriu. Iar această practică nu este valabilă numai în cazul celor de la snppc, ci la toţi.

La fel şi CNP-ul. La începuturile forumului l-au desemnat pe domnul radusandu, care comunica în numele CNP-ului. Dar deşi acesta este încă reprezentant oficial aici pe forum, nu mai comunică absolut nimic, omerta e regulă de bază. Intră destul de rar şi atunci se limitează doar să citească, ferindu-se să intre în dialog.

Cât despre alte sindicate, deşi nici măcar nu au avut curajul să-şi desemneze sau să mimeze interesul pentru a comunica cu cei pe care-i reprezintă. Aplică politica struţului, stau ca nişte şobolani şi doar citesc pe aici, dar nu au curajul să intre într-un dialog adevărat cu poliţiştii. Probabil nici nu au ce realizări să popularizeze şi nici nu le plac criticile, doresc să discute doar cu pupincuriştii, cei din conducerea marilor sindicate. Reproşurile sau apostrofările nu le cad bine şi le lasă să le încaseze doar liderii din teritoriu, în mod live.

• Upvote 2
  • Downvote 1

erasmus

Da, era unul gigabyte parca.Omu` cand era pe cai mari, abia statea de greata.Pe forumul lor introdusese obligativitatea completarii CNP-ului,la Lincu intra si arunca fumigene,el era Gigi-stie-tot-de- profesie-destept, ehehe.......Dupa ce l-au taiat aia de la portie a inceput sa comunice cu muritorii de rand aici.Dar atunci posta in nume propriu,nu in numele sindicatului, mai mult ii injura pe aia, ca ce bun a fost el si ce hoti sunt cei care au ramas.

R epet intrebarea pentru conducerea SNPPC:Organizatia a primit vreun raspuns la adresa inaintata conducerii MAI privind reanalizarea modalitatii de recuperare a orelor lucrate in minivacanta de cei din operativ?

• Upvote 1

pavelnicu

din cate stiu una dintre cele doua organizatii enumerate mai sus, a motivat inchiderea unui anume forum de faptul ca in loc sa se poarte discutii civilizate, argumentate se injura ca la usa cortului. Si pe undeva le dau dreptate. Cat ai fi de lider de sindicat sau oricare reprezentant al unei profesii nu te poti duce la angajator sa-l ei de gat, ca nu-ti da un drept sau altul, pentru ca el are painea si cutitul. Totul se rezolva prin dialog social, iar daca acesta nu merge iti poti castiga dreptul de care te consideri privat in instanta. Din pacate, pentru noi politistii, prea putine au fost cazurile in care am castigat in instanta. Ne place sau nu asta e democratia!

cat despre cei de la SNPPC nu ati vazut ca ei sunt preocupati sa participe la emisiuni TV, de analize politice si alte cele. Tara arde si baba...

• Upvote 1
  • Downvote 1