Jump to content
POLITISTI.ro
Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Octavian

Priviti si voi fratilor cu ce "realizari" se lauda sindicatul asta pe facebook

post-407-0-42168800-1353948811_thumb.png

Desi am serioase indoieli ca vreun membru al conducerii acestui sindicat, intra sa citeasca pe aici, nu ma pot abtine sa nu le transmit:

BAA!!! Noi murim de foame pe aici!!! Nu ne interesaza avansarile inainte de termen si aranjanmentele voastre!!!

Leonidas67

Octaviane, te pot asigura ca distinsii nostri alesi iti monitorizeaza postarile de la cap la coada, eu cel putin m-am convins de acest lucru, imediat dupa postarea mea aflata putin mai sus, drept pentru care dupa cateva zile am fost luat la impins vagoane de catre unii din conducerea snppc, urma ca pe data de 26.11.2012 sa avem intalnire cu d-nul Coarna toti membrii sectorului din care fac parte si eu pentru a i se aduce la cunostinta nemultumirile noastre, dar se pare ca in acea data domnul Coarna s-a imbolnavit subit si sa intors in capitala pentru a se trata in studioul de la Antena 3 ! Asta e, ce sa faci , campania este mai importanta decat noi !

axle15

Oare mai pot dormi artistii de-și zic lideri sindicali ai celui mai mare sindicat? Intreb caci : << Principalul reprezentant al oamenilor legii, Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC), este zguduit de un scandal de proporţii. După ce comisarul-şef Iulian Dobrescu a fost exclus din Corpul Naţional al Poliţiştilor alături de soţia sa, în urma dezvăluirilor din „Culise”, poliţiştii din SNPPC îi acuză pe şefii acestui organism că încasează venituri de aproape 100 de milioane de lei vechi şi au avansat ilegal în grad, cu sprijinul unor înalţi oficiali din Ministerul de Interne şi din Poliţie.

Aparent cei mai înverşunaţi „luptători” pentru drepturile poliţiştilor, şefii SNPPC i-au îndemnat pe oamenii legii să iasă în stradă pentru a-şi apăra drepturile care li se cuvin. Poliţiştii care au venit în număr mare să participe la acţiunile de protest din faţa guvernului sau a Palatului Cotroceni nu s-au ales cu nimic în urma acestor acţiuni. Ba, mai mult, au fost sancţionaţi cu amenzi ce ajung la 100 de milioane de lei vechi, iar unii dintre ei riscă să fie daţi afară din Poliţie. Ce nu prea ştiau oamenii legii este că aceia care „îi mânau în luptă” nu aveau aceleaşi probleme salariale ca şi ei. În plus, nici nu prea au avut de suferit sancţiuni pentru că sunt suspendaţi în perioada în care îndeplinesc diferite funcţii sindicale şi, drept urmare, nu pot fi concediaţi. În schimb, şi-au asigurat venituri consistente care l-ar face invidios şi pe ministrul de interne. Cel puţin aşa reiese din statele de salarii pe care sunt sume cuprinse între 6.000 şi aproape 10.000 de lei (o sută de milioane de lei vechi). În 2009, de exemplu, mărimea veniturilor era direct proporţională cu funcţiile deţinute de preşedintele Marian Gruia, vicepreşedinţii Marian Andrei, Dănuţ Dobreanu, Eduard Sburlea, Cătălin Toşcuţă, Constantin Lovin, Valentin Riciu, secretarul general Toader Paraschiv sau trezorierul Claudiu Florin Staicu. Aceştia sunt, de altfel, membrii Biroului Executiv al SNPPC. Aşa cum reiese din documentele oficiale, SNPPC are 22 de angajaţi. În topul salariilor se află Marian Gruia, Constantin Lovin, Marian Andrei, Dănuţ Dobreanu şi Toader Paraschiv (cu sume cuprinse între 70 de milioane şi peste 90 de milioane). În acelaşi timp, de exemplu, fostul ministru de interne, Vasile Blaga, câştiga 5.361 lei, iar fostul şef al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), chestorul Petre Tobă, încasa puţin peste 90 de milioane. Ca o comparaţie, aşa cum reiese din datele oficiale ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, salariile unor şefi de inspectorate nu depăşeau 70 de milioane de lei vechi. Spre exemplu, şeful Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Satu-Mare, comisar-şef dr. Liviu Tăut, a primit 6.978 lei, iar şeful Poliţiei Municipiului Satu-Mare, comisar-şef Adrian Zbona, a primit 5.787 lei în luna aprilie 2010. „Din acest motiv, probabil, trezorierul Staicu îşi permite să plătească rate de peste 40 de milioane lei vechi”, ne-au precizat sursele noastre.

48 de miliarde pe an din cotizaţii Conducerea SNPPC gestionează o adevărată avere dacă luăm în calcul numai cotizaţiile anuale ale membrilor săi. Numărul declarat al membrilor de sindicat este de aproximativ 56.000. „Numărul real este mai mic, în jur de 50.000, şi fiecare plăteşte din salariu o cotizaţie lunară cuprinsă între 8 lei şi 20 de lei, dar nu mai mult”, ne-a mărturisit unul dintre membrii CNP. În aceste condiţii, un calcul simplu ne edifică şi asupra sumelor încasate de la cotizanţi: cel puţin 400.000 de lei pe lună (4 miliarde de lei vechi). Mergând mai departe pe această linie, suma anuală încasată de sindicalişti se ridică la 4.800.000 lei (adică 48 de miliarde de lei vechi). Asta înseamnă aproximativ 1.200.000 de euro. La această sumă, însă, se adaugă sponsorizările, care mai aduc sume substanţiale la bugetul SNPPC. Grav este că nu există un control extern al autorităţilor pentru a sancţiona eventualele cheltuieli nejustificate. Potrivit legii sindicatelor, SNPPC are propiul organism de verificare şi gestionare a bugetului propiu. În plus, susţin specialiştii chestionaţi de noi, Curtea de Conturi sau Garda Financiară poate interveni doar în urma unei sesizări. Astfel, banii sunt cheltuiţi cu ştiinţa conducătorului şi a trezorierului. Nu de puţine ori, însă, membri ai SNPPC au semnalat abuzuri care au loc în sânul acestei organizaţii. Astfel, la una dintre şedinţele recente ale SNPPC, liderul Marian Gruia şi secretarul general Toader Paraschiv au declarat că „s-au decontat” 3,5 miliarde de lei vechi cheltuiţi pentru deplasarea poliţiştilor la mitingurile care au avut loc în lunile iulie, august şi septembrie. Apoi, tot pe banii sindicaliştilor, liderii au mers la Bruxelles pe motiv că vor să obţină sprijin european pentru a nu li se tăia salariile poliţiştilor. Nu este străin în rândul sindicaliştilor nici gestul secretarului general Toader Paraschiv de a da 7.000 de euro din banii lor pentru a repara maşina lovită din vina sa.

Avansaţi ilegal în grad

Din mărturiile unor membri din cadrul SNPPC reiese că şefii acestui sindicat au fost avansaţi în grad de Ministerul Administraţiei şi Internelor deşi legea nu permite acest lucru. Mai exact, din momentul preluării unei funcţii în cadrul oricărui sindicat, trebuie să te autosuspenzi din funcţia deţinută în cadrul MAI. Practic, celui în cauză îi rămâne postul, dar nu mai beneficiază de celelalte drepturi până la reîntoarcerea în rândul cadrelor de Poliţie. Cu toate acestea, Toader Paraschiv a ajuns în câţiva ani comisar-şef. Traseul urmat de secretarul general al SNPPC i-a lăsat muţi de uimire pe mulţi dintre poliţiştii consacraţi. Astfel, actualul comisar-şef era în anul 1998... plutonier de companie în cadrul Ministerului Apărării Naţionale. În acelaşi an, el se transferă la MAI ca agent de poliţie. În anul 2004 devenise, deja, subinspector de poliţie. În 2007, el a intrat în SNPPC şi s-a autosuspendat din funcţia de poliţist. Cu toate acestea, la 1 decembrie 2007, a fost avansat la gradul de inspector principal. Următorii trei ani au fost „excepţionali”: a obţinut câte un grad în fiecare, până la cel de comisar-şef. Totodată, el a beneficiat şi de avantajele conferite de grad şi de vechimea în muncă. Şi, mai mult, a reuşit să îşi reunească familia sub acelaşi acoperiş al MAI. Astfel, soţia sa a ajuns la Direcţia Medicală a ministerului, iar fiica sa la policlinica instituţiei. Un alt personaj care a beneficiat de astfel de avansări în grad este și preşedintele SNPPC, Marian Gruia. Acesta era subcomisar la data intrării în sindicat. Surse din cadrul SNPPC susţin că actualul preşedinte a beneficiat de sprijinul fostului lider Liviu Butunoi şi de cel al chestorului Damian Miclea. Între timp, Liviu Butunoi a ajuns într-o funcţie de conducere la DGIPI, serviciul secret al MAI. Un alt personaj controversat este juristul SNPPC, Dumitru Coarnă. Acesta, deşi este pensionar, încasează şi câteva zeci de milioane de lei vechi de la sindicat. El a fost şef de post într-o comună din judeţul Călăraşi şi acum este liderul SNPPC Călăraşi. Din punct de vedere legal, el nu poate fi lider de sindicat pentru ca este pensionar şi încalcă Legea nr. 54/2003, art. 2, al.1.Deloc de neglijat în acest context este şi faptul că actuala conducere a fost aleasă printr-o adevărată „lovitură de sindicat”. Mai mult decât atât, potrivit legislaţiei şi Statutului primului Congres al SNPPC, din 12.01.2005, următorul congres ar fi trebuit să aibă loc patru ani mai târziu, pe 12.01.2009. În acest context, actuala conducere e nestatutară şi, implicit, nelegală, iar din acest punct de vedere toate actele semnate, angajamentele asumate sunt lovite de nulitate absolută. Numai că, spun actualii şefi ai SNPPC, ei au organizat un congres extraordinar în 2007 unde au stabilit noua conducere şi au schimbat data următorului congres pentru anul 2011. În ultimul timp, mulţi dintre actualii membri ai SNPPC au plecat sau şi-au exprimat intenţia de a părăsi acest sindicat din cauza liderilor ei. O bună parte dintre poliţiştii care au avut nevoie de sprijin - fie din cauza unor probleme grave de sănătate, fie de sprijin în condiţiile actualei crize financiare - au fost refuzați, ne-au declarat unii dintre aceștia. ...... >> sursa acestui articol fiind : http://www.clicktgv.ro/stiri-locale/644-culise-efii-snppc-salarii-de-bancheri-si-avansri-ilegale-in-grad.html link primit prin amabilitatea unui/unei coleg/colege care din motive care tineau de capriciile software ale pc- ului n-a reusit sa posteze....

Ăștia-s eroii primirii integrale a normei de echipare pe 2012 ,nu?

Edited by axle15
  • Upvote 4

domnisoara

mi-ar placea sa le vad fatza celor mentionati mai sus.....sa le urmaresc mimica cand citesc despre ei si sa le aud replice" de unde stiu astia d-le.....hai sa fim seriosi nu e chiar asa" si mai stiu cate si mai cate..MIZERABILI

• Upvote 2

bogs

mai traiti mai....(puneti voi toate apelativele de cea mai joasa speta), chiar nu mai aveti nici cel mai mic semn de respect si de demnitate umana pentru fraierii de contribuabili. Sa va fereasca Dumnezeu de mania politistului flamand si sfarsitul asta de an asa se arata. Eu cel putin o sa va fac agendele sau calendarele guler sau vreun eventual pix vi-l fac clisma solida. Rusineee. Ha, ha, comunicate de 2 lei ca veti face si ca au promis ca au solutii si voi nimic....efectiv nimic. HUUUOOOO. Greva, DA, prima greva (desi suntem constienti ca nu avem voie la ea) va fi dar impotriva voastra in primul rand. Ce ati facut ..... Cred ca e timpul sa ne retragem in masa din sindicatul MINCINOSILOR DE CEA MAI JOASA SPETA. RUSINEEE!!! Pana si avansarile de la 1 Decembrie au fost facute pe genunchi si in mareeee secret. Nu ati mai ajunge ziua de maine. Urari pentru voi de ziua nationala ....ani multi si...ZILE DELOC!!!

• Upvote 3

fiord

...avem mare noroc...

Edited by fiord

cata72bt

Rusine S.N.P.P.C., un carnet de misiune si un bon valoric de 10 lei,asta este cadoul lor de sarbatori pentru cei din teritoriu.Cotizezi un an de zile si iata rasplata.Nu au fost in stare sa dea o ciocolata pentru copii.As vrea sa aud pe unul din conducerea S.N.P.P.C. ce explicatii ar da in acest sens.

fiord

ani de zile mi-am platit contributia sindicatului...dupa marea schisma...despartirea M.A.I.-ului de noi...sindicatul marele aparator nu a facut nimic...nimic...simtitor. ce puteti sa spuneti? cotizand, nu cumva avem parte de actiuni financiare, care ar putea fi cotate la bursa?nu trebuie sa primim dividende? as fi vrut sa vb acum despre o organizatie care-si merita banii...culmea nu e asa...S.N.P.P.C..de ce lucrati asa? si de ce mai aveti inca membrii? de ce ne-am bazat pe voi?!

Marius

despartirea M.A.I.-ului de noi...

La ce te referi când spui că MAI-ul s-a despărţit de voi? :shock:

MariusDornianu

În această postare mă refer doar la membrii SNPPC din care cu regret fac și eu parte.

Toată vina a situației actuale din SNPPC este a noastră a tuturor membrilor pentru că nu am știut să ne alegem liderii și la început de fapt nu prea știam ce este un sindicat. Acum vedem rezultatele și ca de obicei liderii au fraternizat cu șefii.

drAGO5

Fiord o fi lococalar si o perioada a fost membru la sindicatul vamesului Lincu. Iti pare rau ca nu mai esti coleg cu politistii adevarati? :)):))

• Upvote 1

Marius

Dragoş, sau poate e la Ev.Pop.

drAGO5

Daca este la evidenta populatiei, ramane tot politist detasat.Isi pastreaza salariul si celelalte drepturi, se poate retrage din sindicat cand doreste, dar nu trebuie sa invinuiasca sindicatul si pentru faptul ca primaria nu mai face parte din acelasi minister cu noi. Politistii si-au dorit de mult acest lucru si sper sa avem si alte avantaje pe langa acela de a fi " colegi" inclusiv cu cei de la ADP(Administratia Domeniului Public). Stima tuturor politistilor adevarati. Iar pe cei care lucreaza la Ev.Populatiei, Pasapoarte, Inmatriculari-permise,etc. ii asteptam in operativ daca isi doresc acest lucru.

fiord

mda...sunt vinovat. am lucrat 17 ani in operativ,intr-un S.P.F. din cadrul I.G.P.F.R. in urma evaluarilor am fost ejectati in lumea mare un numar mare de M.A.I.-isti. sindicatu' a obtinut in urma ''negocierilor'' cu structurile de vaza ca membrii lor, sa ramana pe posturi fara sa fie examinati...au fost niste pareri, care zvoneau tot felul de mizerii.nu le-am probat eu fiind un nimeni. cert e ca am cotizat, asa sa ma aflu in treaba. imi cer scuze daca supar pe cineva, dar e munca pe care am indragit-o si de care imi este dor. de unii oamenii cu care am lucrat insa nu...v-am lamurit,domnilor fosti colegi?!

Edited by fiord

bozo

Era bine la birou, cand aveai acelasi salariu ca un politist operativ?

fiord

bozo...am lucrat in operativ ... O P E R A T I V...

Edited by fiord

drAGO5

Fiord, daca nu esti explicit, nu te faci inteles. Vrei sa spui ca ai fost disponibilizat , nu mai faci parte din acest minister si iti vrei inapoi banii cu care ai cotizat la sindicat? Ar fi un precedent, incearca-l tu. Da sindicatul la care ai fost membru in judecata si cere sa fie obligat la restituirea cotizatiei achitate, pe motiv ca nu ti-a reprezentat interesele. Poate tragi tu un semnal de alarma pentru liderii de sindicat. :good:

fiord

drAGO5...un semnal de alarma ptr lideri nu este un proces in instanta din pacate...ci schimbarea lor din acele functii caldutze..o zi buna.

FANTA

NU STIU CAT DE MULT SUNT VIZITATE ACESTE COMENTARII DE CATRE CEI IN MASURA SA ACTIONEZE IN INTERESUL AGENTULUI DE RAND , CARE PERMANENT ESTE CALCAT IN PICIOARE DE DUMNEZEII NOSTRII NUMITI SEFI, DAR SUNT TARE CURIOS PANA UNDE SE VA MERGE CU ACESTE CONTROALE SI CATI DIN ZEII VOR FI ATINSI. ASTEPTAM CU NERABDARE CONTROALE CAT MAI INTENSE SI IN COVASNA, UNDE AGENTUL DE POLITIE ADEVARAT ESTE CALCAT IN PICIOARE CA PE UN COVOR DE SEFIMEA VESNIC NEATINSA. AGENTII DE POLITIE DIN COVASNA ,POT EXPRIMA NEMULTUMIRILE NUMAI PRIN ANONIMAT, PENTRU A NU FI IDENTIFICATI SI MACALARITI ,,METAFORIC,, INDIVIDUAL...... VENITI MAI DES IN COVASNA ...SI VE-TI AFLA MULTE............VOI REVENI SI CU ALTE OCAZII........MULTUMESC DIN SUFLET CELOR CARE AU AVUT RABDAREA SA MA URMAREASCA.

• Upvote 2
  • Downvote 2

Eduard

"Scrierea nejustificată cu majuscule, litere îngroșate, italice, subliniate, folosind culori, alte fonturi sau alte artificii este interzisă, nu transformăm forumul într-o sorcova". - asta spune administratorul forumului

DIN COVASNA ,POT EXPRIMA NEMULTUMIRILE NUMAI PRIN ANONIMAT, PENTRU A NU FI IDENTIFICATI SI MACALARITI

O poti spune si in nume propiu, nu se intampla nimic( ti-o spun din propie experinta ), numai ca trebuie sa fi cu sange in instalatie ! .... Ca se intampla multe in CV, sunt de acord cu tine, dar aici sunt multe de discutat !

• Upvote 2

Rusy

Inseamna ca tu nu prea ai sange in instalatie si te lasi rapus de sefi. Poti sa vb in nume propriu dar nu la toate structurile sau la organe e asa cum zici tu.

swatforce

As avea si eu o intrebare referitoare la eliminarea permanentei de la posturile de politie comunala. In prezent sunt obligat sa fac "arest" la domiciliu de la ora 22.00 pana la ora 08.oo si in weekend. De asemenea as vrea sa stiu ce a facut acest sindicat pentru politistii din mediul rural care in prezent merg singuri la interventii prin serviciul 112.

Tiger

daca sunt la evenimente sambata si duminica,respectiv trebuie sa fiu prezent ori de cate ori exista vreo problema in mediul rural,eu cum figurez liber sau in serviciu,sa presupunem ca in acel vichend nu am avut nici o solicitare de la cetateni.

• Upvote 1

sorinel

In ultima perioada conform educatiei, sefii pntru a arata competenta, se intrec in organizarea de actiuni, mai ales in week-end, cind zic ei se comit cele mai multe infractiuni, problema este ca pentru participarea la o astfel de actiune de 4 ore, ti se da 4 ore liber si trebuie sa le aduni la alte 4 ore liber ca sa beneficiezi de o zi libera, dar nimeni nu tine cont ca tu ai platit transportul de doua ori si cistigi doar o data, automat ai pierdut transportul pe o zi si la fel si la sedintele care in continuare se fac si te cheama din timpul liber.

alex7474

Fiord,de ce nu v-ati unit toti cei care ati fost disponibilizati pe nedrept sa dati in judecata M.A.I. Vorba ceea ,unde-s multi puterea creste.Acum sunt multe modalitati de a te mobiliza,apropo de facebook.Poate ati fi avut sorti de izbanda,poate nu atunci ,poate in 2013,dar macar ati fi atentionat societatea si M.A.I.-ul ,ar fi fost un prim pas catre normalitate ,catre dreptate..Acum degeaba va plangeti. Cand sunt de facut actiuni importante,atunci se ,,sparge gasca''.(vezi mult trambitatele mitinguri initiate de marele sindicat SNPPC din 2010-2011)

• Upvote 1