Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Intrebari adresate conducerii SNPPC

Recommended Posts

Motoboom

Elvis, la Bucuresti poate numirile asa se traduc, examene.

Edited by eti79ety

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gigabyte

Vrei exemple? Citeste mai jos un exemplu.

Ce spui tu nu stiu daca este un exemplu pentru ceea ce ai afirmat. Ai spus de exemple in care membrii sunt vanduti si pusi pe tava in schimbul unor avantaje personale. Eu pe alea le-as vrea...

SandoKhan

Adica ce sa inteleg ca trecerea cuiva din corpul agentilor in cel al ofiterilor, nu este un avantaj pentru cel in cauza? Si sa nu ma luati cu lectia "coincidenta", a dat concurs. Imi jigniti inteligenta, care si asa e mica! Mica dar intacta.

Sper ca sunteti singurul pe acolo, prin staff, care gandeste asa.

Edited by SandoKhan

gigabyte

Scuza-ma, dar din postarea asta nu am inteles nimic! Incearca sa fii mai coerent in exprimare, te rog!

• Downvote 1

Octavian

gigabyte de la voi a fost cineva azi prezent la acel protest al politistilor?

SandoKhan

Scuza-ma, dar din postarea asta nu am inteles nimic! Incearca sa fii mai coerent in exprimare, te rog!

Lasa asa. Probabil ori ma exprim mai alambicat ori spun o multime de neadevaruri.

Deci raman la parerea mea: ne luati banii (cotizatia lunara) si in acelasi timp ne vindeti (a se citi ca faceti troc cu drepturile noastre sau cu nr. de oameni (functii) din unitati) in schimbul unor avantaje personale.

Nu stiu daca d-stra personal faceti asta, dar faptul ca sunteti in grupul care se ocupa cu asa ceva, fara a va distanta de el, va pune in aceeasi categorie.

Am explicat suficient de bine?

gigabyte

Nu. O tii una si buna cu trocuri, vanzari dar, desi te-am intrebat de exemple, nu mi-ai dat vreunul.

• Downvote 1

SandoKhan

Ai avut doua exemple cunoscute de toata lumea chiar de la varf. Vad ca insisti si vrei si altele. Nu iti sunt suficiente? Mie imi sunt. Daca mai ai si alte nelamuriri foloseste cu incredere (asa cum am facut si eu) www.google.ro. O sa fii uimit.

Daca nu vii cu argumente solide ca ma insel consider discutia incheiata!

Edited by SandoKhan

gigabyte

Am avut doua exemple cu vanzari si trocuri? Pai in cazul asta, prietene, ar trebui sa demonstrezi ca ai fost vandut. Despre asta te intreb de cand postezi pe acest subiect.

SandoKhan

Nu vrei si inregistrari?

Imi sunt de ajuns efectele si urmarile care se vad acum. Cine dracu a mai vazut lideri de sindicat muti, surzi si orbi? Pentru ca asta se deduce daca urmarim si contabilizam actiunile "celui mai mare sindicat din tara".

Eu unul sunt tare curios ce se intampla cu cotizatiile stranse. Publicati si voi o dare de seama amanuntita sa ne aratati ca ne inselam.

gigabyte

Nu vrei si inregistrari?

Ai? Pune-le aici!

innuendo

Chiar sunteti moderator pe aceasta sectiune ? Din infantilismul de care dati dovada, nu prea se vede ! Chiar lucrati in sistem ?

• Upvote 1
  • Downvote 1

gigabyte

Te-ai bagat in seama!

Am cerut inregistrari, pentru ca m-a intrebat daca vreau. Dar n-a pus nici o dovada din cele pe care a spus ca le are. Nu era mai bine daca ii cereai si tu sa demonstreze ce spune, domnule politist? Sau nu stii cum e cu probele?

De ce nu ai incercat sa postezi zi in acest topic?

De cand am postat acolo, 11 mai, nimeni nu a dat un reply. Ce sa inteleg?

Edited by gigabyte

SandoKhan

@ gigabyte usor usor te transformi intr-un talmacean.

Ce este talmaceanul? Este acel model de pupincurist care atunci cand este inghesuit sau pus in fata concretului din care rezulta fapte clare, incepe sa lalaie, sa schimbe subiectul si sa prinda posturi radio.

Si eu si elvis am adus argumente. Suntem amandoi destul de tarsiti ca sa mai credem in coincidente. Oricum, daca disponibilizarile vor avea loc, te asigur ca ma voi retrage (si altii la fel) din acest sindicat.

gigabyte

Prietene, cu scuzele de rigoare nu ai adus nici o dovada. Reciteste ce ai spus si vezi daca ai adus dovezi, pe care, de altfel, ai sustinut ca le ai. Ti-am cerut sa le arati. In afara de afirmatii, pe care nu trebuie sa le cred doar pentru ca tu esti SandoKhan si esti destul de tarsait prin viata, nu ai demonstrat nimic.

innuendo

Esti politist, domnule Gigabite, considera ca ai primit o sesizare, ce astepti, probe cat mai multe ori te apuci de treaba ? Ori daca nu vin cu vinovatul probat 100% nu merge... Oare cati laudatori ai gasit pe acest Forum, sa crezi ca mergi pe linia cea dreapta, oare cati politisti accepta situatia de fapt in care ne aflam incat sa va laude pentru activitatea d-vstra, oare cine mai crede in Mos Craciun ! (Don t reply pls !)

Edited by innuendo
  • Upvote 1

gigabyte

:ner:

sindicalistul

Pentru cei care doritu sa iesiti din orice organizatie sindicala sa va ganditi de doua ori :)))))))

Penibil de-a dreptul www.culisemedia.ro

amadeus

Un coleg dezamagit de sindicat, a spus zilelea astea ca imediat dupa ce trece momentul disponibilizarilor isi va da demisia din sindicat !

Pai de ce nu isi da oare demisia azi ?

Eu cred ca discutiile sunt bune, asa ca daca unul din sindicate e lupul cel rau, haideti sa vedem lumina din activitatea celorlalte si sa o prezentam aici.

Dupa parerea mea cel mai bun lucru pe care il pot face sindicatele este sa se concentreze in a concura cu CNP -ul.

CNP- ul are pe alocuri oameni foarte buni si activitati bune, din pacate dualismul si suprapunerea aste de obiective nu face dacat sa dezamageasca oamenii.

Apartenenta asta multipla politie, politie de frontiera, civili, si alte domenii din politie apoi snppc, prolex, snap, cnp nu va face bine niciodata ideii de unitate.

Disputele la nivelul conducerii acestora se rasfrang si in teritoriu. Lupta nu se duce exclusiv cu angajatorul ci trebuie sa fi in permanenta atent ca nu cumva un pluton sau o companie de-a ta va intoarce armele impotriva alor sai.

De asta imi place mie in Romania, nu ai timp sa te plictisesti si nu poti lasa niciodata garda jos iar ACTIVITATEA ne mentine spiritul viu.

Ca sa fiu corect in totalitate ....sunt de acord si cu CNP - ul adica cu o asociatie profesionala. Dar pentru a imi intarii mie convingerea, as vrea sa o ia de la 0, sa nu se ascunda in spatele unei legi si sa aibe alte scopuri decat sindicatul. Eu voi fi primul care se inscrie !

• Downvote 2

Catalin

SI care e intrebarea ta adresata conducerii SNPPC-ului?

Leonidas67

Domnilor de la sindicat pe când daţi comunicatul cu privire la sedinţa consiliului naţional ţinută la ONEŞTI ! Mă gândesc că vă ve-ţi ţine de cuvânt ca la fiecare adunare sau şedinţă ţinută la nivel naţional să ne fie aduse la cunoştinţă problemele discutate şi deciziile luate prin comunicate la timp, postate fie pe intranet, fie pe forumul SNPPC! Şi încă ceva, dacă se poate să ne răspundeţi care au fost amendamentele sau aduse de către dumneavoastră sau propunerile cerute dealtfel tot de voi de la membrii sindicatului pentru L360 !

20val

Nu imi vine sa cred.Nici o reactie dupa votul de ieri, din Parlament.

:emo-yessir: Sa traim mult

bozo

demonstrati populatiei ca nu e cum zice Igas cu numarul de politisti la 100000 locuitori

Cand mai mergeti la emisitni spuneti si acest lucru, ca e foarte important! Sau emiteti comunicat de presa. Sau nu are voie sa spuna asta nici sindicatul si nici presa?

coosstti

Subscriu :emo-yessir:

Edited by coosstti

Cristi

Sunt frapat de ce am citit pe site-ul snppc.ro. Citez : "Astăzi, la primele negocieri s-a căzut de acord asupra următoarelor puncte:

1. La iniţiativa sindicatului, cererile de suspendare, pe termen de 2-3 ani, formulate de către doritorii individuali, vor fi luate în considerare, drept o primă formă de evitare a disponibilizărilor colective.

După scurgerea perioadei convenite, personalul suspendat va putea fi reîncadrat în structurile M.A.I.

Conform informaţiilor, există acum un număr mare de intenţii de suspendare.

2. A doua măsură preconizată de SNPPC se referă la obligaţiile pe care le au absolvenţii instituţiilor de învăţământ care aparţin M.A.I. În cazul în care aceştia doresc să părăsească structurile ministerului, mai înainte de scurgerea contractului iniţial, să nu mai fie obligaţi să plătească penalizări legate de taxele de şcolarizare.

Ministrul a promis că va susţine această măsură cerută de sindicat.

3. Faţă de afectarea drepturilor personalului, SNPPC a solicitat returnarea diferenţei de plată la norma de hrană, precum şi a restului de bani pentru echipamentul cuvenit pentru anul 2010, să se facă până la data de 5 iulie, a.c."

Stimati colegi, cititi cu atentie partea subliniata. DE CE nu s-a solicitat gasirea unei solutii pentru achitarea normala a drepturilor banesti ale politistilor si s-a mers pe achitarea in sarje si chiar se sustine un termen prin luna iulie? Eu ce spun la banca, stai frate, ca iti platesc peste doua saptamani, trei, o luna? Dragii mei, daca voi ati solicitat sa ne restituie banii pana pe 5 iulie, in cel mai bun caz ni vor da inapoi, 60 la suta din 40 la suta din 100 la suta pe la sfarsitul lui August. Sper sa intelegeti ideea.