Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Este vorba despre o ţeapă pe internet sau nu?

cristipuscasu
 Share

Question

Decurand imi cautam un job pentru sezonul litoral .Cautand am dat de o oferta mai buna, ceva ce imi place sa fac si anume operare pc .Am citit articolul dar nu avea nici un numar de telefon avea doar un id de messenger adldivision .Am introdus id-ul si am intrat intr-o discutie cu cel ce detine acest id pentru a afla mai multe detalii initial mi-a dat un link care ma trimitea la o pagina cu detali ,dar surpriza aveau defectiuni tehnice asa ca mi-a cerut sa instalez Team viewer un program de control al calculatorului pentru a intra la mine in pc ca sa rezolve defectiunea.Mi sa parut ceva suspect dar am continuat sa fac ce imi spunea el.Mi-a spus sa ma loghez pe id-ul meu de messenger apoi a introdus cateva linkuri printre care si un link spre o pagina de cumparaturi atunci l-am intrebat de ce este nevoie de o pagina de cumparaturi ca sa aflu informatii despre postul pe care vreau sa il obtin.Mi-sa raspuns ca ei sunt o firma cu totul moderna si de aceea folosesc aceste cai .Atunci mam gandit ca nu are cum sa fie o firma de operare pc daca nu isi pot opera nici macar propriul site deci era o teapa si asa ca am ichis tot ce imi deschisese el in pc inclusiv team viewer-ul si am restartat pc-ul.

Intrebarea mea este credeti ca a fost cu adevarat o teapa?

Vas ruga daca puteti sa introduceti id-ul acestei asazise firme si sa verificati 

Id-ul este adldivision.

Va multumesc!!!

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nici un partener serios nu iti va cere sa instalezi pe pc ceva cu care el poate controla pc-ul tau. Mai mult ca sigur omul iti baga in comp un adware f periculos si probabil urma sa iti ceara si un nr de cont...ca sa...stie unde sa iti vireze banii de salariu. :-). Sa stii ca restartarea comp de obicei nu e suficient. Iti recomand sa iti instalezi un antivirus bun si sa scoti de pe comp orice informatie personala...gen copii dupa ci sau alte date confidentiale.

• Upvote 3

• 0

compul abia a fost formatat mare lucru nu am in el si nici card de credit nu am sau alte coduri cu care ar putea scoate bani. deci nu cred ca e mare problema.dar ati incercat sa vorbiti cu el pe id-ul pe care vi l-am lasat?

asa puteti verifica si il puteti da pe mana politiei pe excroc.

• 0
  • Membru

Daca doresti poti sa faci o sesizare la Politie, aici putem sa te ajutam numai cu sfaturi.

Din regulament :

"Vă informăm că acest forum nu este afiliat la nicio structură ori instituţie a statului român şi nu reprezintă punctul de vedere oficial al Poliţiei Române."

• 0

aha multumesc oricum

Acum am mai dat de o problema .Este vorba despre o persoana care imi datoreaza o suma maricica de bani adica pentru buzunarul meu este destul de mare .Ieri la sunat o ruda de a mea ca sa ii spuna sa imi dea bani si el a depus plangere la politie pentru amenintari.Astazi a venit la scoala la mine si ma agresat fizic si verbal si a spus ca nu o sa mai vad nici un ban .M-am dus la jandarmerie am fost cu jandarmeria la director dar acum nu stiu ce sa explic maine cand voi fi intrebat daca l-am amenintat deoarece eu nu am vorbit cu el .Ceea ce-i sa parut lui amenintare este o discutie de a lui cu ruda mea care i-a spus sa imi dea bani ca sa nu aiba probleme .Prin probleme se refere ca o sa merga la directoare.

Mai devreme l-am sunat si i-am spus sa vina maine cu mama sa la director ca sa vorbim si sa rezolvam problema pe cale amiabila ,a inceput sa imi vorbeasca urat spunand ca el se intelege cu nu stiu ce ofiter si ca eu nu pot sa ii fac nimic deoarece el a depus primul plangere

Ce pot sa fac

• 0
  • Moderator

Să povesteşti totul părinţilor, iar mai departe ştiu ei ce este de făcut.

• 0
  • Moderator

În privinţa datoriei, nu este treaba poliţiei, dar dacă s-a ajuns la ameninţări, îmbrânceli sau chiar bătăi, pentru astfel de lucruri poliţiştii vă pot linişti într-un mod destul de neplăcut pentru bugetul familiei. E bine să le povesteşti părinţilor despre aceste probleme, pentru a nu afla ei când este deja prea târziu.

• 0

ok multumesc !!!

ba este datoria politiei este un caz de abuz de incredere.

• Downvote 5

• 0
  • Moderator

Serios?

Puştiulică, hai să-ţi spun un secret, cunoscut de absolut toate persoanele ce au cunoştinţe elementare în domeniul juridic.

În cazul unui împrumut, abuzul de încredere nu se poate săvârşi decât în situaţia unui contract de comodat (împrumut de folosinţă), dar nu şi pentru un împrumut de consumaţie (mutuum), care priveste bunuri consumptibile, inclusiv sume de bani, pentru care se transmite o dată cu bunurile şi dreptul de proprietate asupra acestora, ceea ce determină, în cazul refuzului restituirii la scadenţă a împrumutului naşterea unui litigiu civil. Ca atare, într-o astfel de situaţie nu sunt întrunite elementele constitutive ale infracţiunii de abuz de încredere.

Ai priceput?

• Upvote 4

• 0
  • Moderator

Specific românesc, chiar şi minorii din ţara asta sunt doxă şi se pricep în acest domeniu, ştiu ce trebuie să facă poliţiştii sau nu, chiar dacă în schimb sunt pe cale să devină nişte infractori. :doh:

• 0

nu stiu, intradevar recunosc ca nu ma pricep dar astazi jandarmi la care am fost mi-au spus ca este abuz de incredere 

oricum va multumec mult pentru sfaturi daca voi mai avea vreo nelamurire tot la voi am sa intreb

• 0
  • Moderator

Jandarmii nu fac cercetare penală şi nici muncă de poliţie, cunoştiinţele lor în acest domeniu nu diferă foarte mult de cele ale unui paznic, gardian public sau orice altă persoană străină de acest domeniu, drept dovadă este şi ceea ce ţi-au spus ţie.

• 0

dar astazi jandarmi la care am fost mi-au spus ca este abuz de incredere 

Dar portarul sau paznicul din scoala ce parere au? Pentru ca jandarmii se pricep la incadrari juridice la fel de bine ca si portarul ori paznicul din scoala.

• 0

compul abia a fost formatat mare lucru nu am in el si nici card de credit nu am sau alte coduri cu care ar putea scoate bani. deci nu cred ca e mare problema.dar ati incercat sa vorbiti cu el pe id-ul pe care vi l-am lasat?

asa puteti verifica si il puteti da pe mana politiei pe excroc.

Sfat personal....rade HDD-ul (exista softuri speciale pentru formatat HDD-uri in adancime,cele gasite la un search pe net sunt varza,iar HDD-ul poate fi recuperat chiar daca l-ai formatat de 3 ori cu un soft obisnuit) la prima vedere se poate sa nu fi apucat sa faca nimic pe HDD-ul tau,dar se poate sa fi instalat in back-ground un soft (keyloger) prin care sa primeasca toate informatiile din PC-ul tau in viitor (sunt foarte putine antivirusuri care descopera keyloger-urile si sunt pe bani grei),instalarea un keyloger dureaza cu o conexiune buna la internet cateva secunde fara ca tu sa sti ce se petrece.

Succes

• 0

Specific românesc, chiar şi minorii din ţara asta sunt doxă şi se pricep în acest domeniu, ştiu ce trebuie să facă poliţiştii sau nu, chiar dacă în schimb sunt pe cale să devină nişte infractori. :doh:

Parintii, scoala, televizorul, ... asta e rezultatul educatiei