Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alex09

Permis de conducere suspendat şi nepredat la politie

Întrebare

alex09

Buna ziua.

Am o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns.Mie mia fost retinut permisu pe loc pe raza municipiului Ramnicu Sarat in 2011 pentru ca nu am oprit la trecerea cu cale ferata, am depus contestatie si mi-am luat permisu inapoi.Pe data de 15.11.2011 a fost respinsa plangerea,iar eu din aceasta data nu am mai circulat.In 2013 in luna ianuarie mia venit acasa o foaie in care sunt instiintat ca am pierdut procesul si s-a dispus suspendarea exercitarii dreptului de a conduce pe o perioada de 120 de zile, aceasta incepand de pe 06.01.2013-5.05.2013.Eu nu am depus permisul la politie il am in buzunar dar mentionez ca nu am circulat in toata aceasta perioada.Intrebarea este dupa 5.05.2013 pot circula sau trebuie sa ma duc sa predau permisu?

Va multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
FOZOLITE

Buna ziua, 

Va rog sa ma ajutati in cazul meu.

Am pierdut apelul (neacordate prioritate pietoni = 30zile retinere permis). Sentinta a fost pe 01. sept. Nu am ajuns in cele 15 zile sa depun canetul. Mi s-au mai adaugat 30 zile (ok). Deci un total de 60 zile.

M-am dus sa-l predau pe 10 oct,  si a spus domnul la ghiseu ca o sa mi-l opreasca pentru cele 60 zile de la momentul predarii. Nici vorba ca este in perioada de suspendare din ziua 16. 

La mine a expirat termenul de predare din 16 septembrie. In 10oct mi-a spus ca il opreste pentru cele 60 zile. Care este adevarul? Cum este aplicat articolul din regulament? Cum pot sa argumentez la Politie astfel incat el sa fie suspendat acum (in oct) si suspendarea sa inceapa din 16 septembrie?

Multumesc anticipat.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
FOZOLITE

Mi s-a aplicat perioada de suspendare din ziua urmatoare a predarii. Nici gand ca suspendarea sa intre din ziua 16 dupa pronuntarea sentintei definitive. Si pana la urma, in practica, se pare ca poti sa stai cu permisul in buzunar mult si bine. Si daca nu esti sofer cu activitate intensa in ale sofatului o sa se prescrie. Si chiar daca esti surprins in zilele 16-76 de dupa decizia finala a instantei, permisul este valabil ca nu a fost suspendat de catre politie. 

In practica, se suspenda in ziua urmatoare a predarii. Nu se suspenda automat din ziua 16 (cred ca din lipsa de vointa si nu tin seama de toate deciziile astfel incat sa le opereze in timp real). Poti sa circuli cu permisul sau sa-l tii in buzunar mult si bine. Daca esti verificat in trafic, cel mult o sa le apara in sistem ca trebuia predat acum mult timp. Politia nu-ti suspenda permisul fara sa te instiinteze. Ei asteapta sa le duci carnetul. Deci cel mult, la o verificare, o sa-ti retina permisul ca nu l-ai predat. Pana la verificare, si inclusiv, permisul este valabil. Intra in suspendare odata cu retinerea de catre politie.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.