Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alex09

Permis de conducere suspendat şi nepredat la politie

Întrebare

alex09

Buna ziua.

Am o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns.Mie mia fost retinut permisu pe loc pe raza municipiului Ramnicu Sarat in 2011 pentru ca nu am oprit la trecerea cu cale ferata, am depus contestatie si mi-am luat permisu inapoi.Pe data de 15.11.2011 a fost respinsa plangerea,iar eu din aceasta data nu am mai circulat.In 2013 in luna ianuarie mia venit acasa o foaie in care sunt instiintat ca am pierdut procesul si s-a dispus suspendarea exercitarii dreptului de a conduce pe o perioada de 120 de zile, aceasta incepand de pe 06.01.2013-5.05.2013.Eu nu am depus permisul la politie il am in buzunar dar mentionez ca nu am circulat in toata aceasta perioada.Intrebarea este dupa 5.05.2013 pot circula sau trebuie sa ma duc sa predau permisu?

Va multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
bundesgrenzschutz

Daca vei conduce pe perioada suspendarii ti se va intocmi dosar penal chiar daca ai permisul in buzunar in momentul controlului. Asta e o meteahna mostenita de la batrani, venita de pe vremuri... Politistul e acum obligat prin lege sa te verifice chiar daca ai permisul la tine. 

Dupa expirarea perioadei de suspendare iti recomand sa te duci la Serviciul Rutier pe raza caruia ai obtinut permisul de conducere pt a ti se face mentiunea in baza de date. In caz contrar, vei vedea ce se va intampla cand vei fi oprit!

PS. De cate ori aud povestea asta cu nepredarea permisului ma amuz... ”Cetateanul roman platitor de taxe”...

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 1
genessys30

Cel mai bine, împuterniciți pe cineva, printr-o procură, să facă acest lucru în numele dumneavoastră pentru a fi sigur că perioada de suspendare nu se va majora dacă nu predați permisul la timp, în caz că pierdeți procesul.

Link către postare
  • 0
Marius

Deci vrei să te creadă pe cuvânt că nu ai condus în perioada respectivă? :clip:

Conform legislaţiei rutiere aveai obligaţia să predai permisul în termenul prevăzut de lege după primirea înştiinţării scrise, în caz contrar perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se majorează, de drept.

Link către postare
  • 0
cyan

Dupa expirarea perioadei de suspendare iti recomand sa te duci la Serviciul Rutier pe raza caruia ai obtinut permisul de conducere pt a ti se face mentiunea in baza de date. In caz contrar, vei vedea ce se va intampla cand vei fi oprit!

perioada de suspendare nu se considera efectuata daca permisul de conducere se afla in posesia contravenientului.

ce rost ar mai avea suspendarea? sa fim seriosi ca nu a condus in 120 de zile! :))

@alex09 trebuie sa predea permisul de conducere la politie cat mai urgent si apoi va incepe perioada de suspendare.

in evidenta politiei apare cu permisul suspendat, i-a fost comunicata perioada de suspendare iar daca este prins (mai devreme sau mai tarziu) in mod sigur i se va intocmi dosar penal.

in plus ce uita sa ne relateze utilizatorul este daca in comunicarea respectiva pe langa faptul ca nu trebuie sa conduca in perioada respectiva nu este precizat si faptul ca trebuie sa predea permisul de conducere.

• Displace 4

Link către postare
  • 0
bundesgrenzschutz

cyan, esti la rutiera?

Link către postare
  • 0
cyan
Publicat (modificat)

nu sunt de la rutiera, nici macar din politie, dar daca dvs. sunteti in mod sigur cunoasteti procedurile si aveti un raspuns mai competent. :)

Modificat de cyan
  • Displace 1

Link către postare
  • 0
Marius

Art. 209.

(3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

Link către postare
  • 0
cyan

din cuprinsul art. 209 se poate intelege ca daca "suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a expirat termenul de predare a acestuia" atunci un permis de conducere care nu a fost predat politiei in conformitate cu prevederile art. 118/4 si dupa trecerea perioadei suplimentare de 30 zile conf. art.118/5, nu mai este considerat "suspendat"?

cu alte cuvinte, daca a trecut si perioada de suspendare suplimentara, predarea la politie a permisului de conducere este obligatorie sau nu ?

Link către postare
  • 0
Marius

Termenul de predare a permisului de conducere este de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei.

O hotărârea definitivă şi irevocabilă este cea mai puternică decizie din punct de vedere juridic, ea nu mai poate fi atacată sub aceeaşi formă şi este decizia ultimei instanţe care poate judeca respectiva cauză.

Până să devină irevocabilă, sentinţa are o forma definitivată şi deci îi zice definitivă, iar pentru forma irevocabilă este necesar un înscris pe aceeaşi sentinţă, după termenul prevazut. (în cazul contravenţiilor termenul pentru a devenii irevocabilă este de 15 zile în primă instanţă şi după pronunţare pentru hotărârile date în recurs).

Orice parte în proces, personal sau prin mandatar avocat, cu împuternicire avocaţială, sau mandatar neavocat, cu procură specială în acest sens, poate solicita legalizarea hotărârii judecătoreşti.

În concluzie termenul de 15 pentru predarea permisului de conducere, se scurge de la data legalizării hotărârii judecătoreşti.

Când legalizarea se face de către contravenient (persoana în cauză), acesta este obligat să se prezinte în termen de 15 zile cu hotărârea definitivă şi irevocabilă la poliţie şi să predea permisul. Dacă nu face acest lucru, perioada de suspendare se majorează cu cele 30 zile şi intră în vigoare după ce poliţia primeşte hotărârea definitivă şi irevocabilă.

Când acest lucru se face de către poliţie (fiind parte în proces are acest drept), contravenientul primeşte la domiciliu o înştiinţare oficială care îi aduce la cunoştinţă că este obligat să predea permisul în următoarele 5 zile, iar după trecerea acestui termen suspendarea dreptului de a conduce întră în vigoare. Perioada respectivă de suspendare a dreptului de a conduce se majorează cu 30 zile dacă contravenientul nu a predat permisul în termenul de 5 zile.

Ceea ce urmăreşti tu prin această întrebare şi anume, să primeşti o confirmare că poţi conduce fără probleme dacă nu vei preda permisul de conducere, răspunsul este categoric NU.

Aşa cum a precizat mai sus un coleg, poliţistul rutier este obligat de lege să verifice în bazele de date starea permisului chiar şi în cazul în care conducătorul auto prezintă la control şi înmânează poliţistului permisul de conducere, iar în situaţia în care conducătorul auto nu predă permisul de conducere iar dreptul de a conduce îl are suspendat şi este depistat conducând i se întocmeşte dosar de cercetare penală, riscând o pedeapsă privativă de libertate, iar permisul de conducere este anulat definitiv.

Ideea că poate conduce liniştit cât timp are permisul de conducere în buzunar este total falsă, pentru că există posibilitatea ca oficiul juritic al poliţiei să solicite oricând legalizarea hotărârii judecătoreşti şi să implementeze suspendarea dreptului de a conduce, iar conducătorul auto să fie depistat conducând şi să se pricopsească cu un dosar penal.

Link către postare
  • 0
cyan

si eu sunt de acord ca daca nu se preda permisul la politie nu se poate considera ca perioada de suspendare a fost efectuata chiar daca respectivul vine si cu declaratie notariala in acest sens. de altfel, asa am sustinut si intr-o postare anterioara.

cred ca daca la art. 209 nu se mai adauga "dupa caz", era foarte clar ca suspendarea opereaza din ziua urmatoare predarii permisului fara a mai lasa loc de interpretari. este doar o parere.

Link către postare
  • 0
rintintin

"Dupa caz" suna ambiguu, ar fi fost mai clar "sau, in cazul nepredarii, dupa expirarea termenului de predare".  Ca despre ce alt caz poate fi vorba ? Completare introdusa tocmai pentru a nu permite circulatia din momentul in care legea si instanta au stabilit asta. Altminteri, circuli linistit si iti alegi singur perioada de suspendare a dreptului de a conduce sau, mai frumos, circuli pe toata durata pana la prescrierea sanctiunii, daca nu ai incidente sau verificari in trafic. In cel mai rau caz ti se retine permisul la o verificare si ti se calculeaza zilele de suspendare începând din acel moment.

"Dupa caz" ala e facut pentru a preintampina o asemenea tactica, a expirat termenul de predare - circuli pe riscul tau, adica ilegal. Ce-i asa de greu de priceput ?

Link către postare
  • 0
rintintin

@cyan    Perioada  nu se considera si nu se efectueaza. Perioada curge, trece, expira, se termina. Ca d-aia-i perioada si nu flotare, genuflexiune, rond de paza sau castravete. Si trece din momentul din care instanta a dispus asta, in cazul in speta din 6 ianuarie a.c. Fix. ...si se majoreaza, conform legii, cu 30 de zile daca n-ai predat permisul la termen, parca asa zice legea. Pe urma pa, indiferent ce traseu a urmat mirabilul cartonas care certifica dreptul de a conduce. Si indiferent ce scrie nu stiu cine in nu stiu ce baza de date. Nu-l intereseaza pe "cetateanul roman platitor de taxe" cine ce date a operat, dreptul lui de a conduce este redobandit automat din momentul in care nu mai e suspendat.

Link către postare
  • 0
iosif5000

Eu am avut un accident auto in urma caruia mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile. Am facut contestatie, mi s-a dat permisul inapoi, urmand procesul care a avut loc in data de 12 noiembrie 2013. Astazi, 12.12. 2013, am primit un plic de la Judecatorie datat 11.12.2013. Si acolo scrie, la inceput, "Comunicare hotarare civila nr. xxx din data de 12 noiembrie 2013. Stimata doamna/Stimat domn, va comunicam, alaturat copia hotararii civile nr. xxx. pronuntata la data de 12 noiembrie 2013, de catre Judecatorie xxx", iar la sfarsit  "pentru aceste motive, bla bla bla se respinge plangerea, bla bla bla. Pronuntata in sedinta publica, azi, 12.11.2013." Sunt sincer si va spun ca am condus pana la aceasta data (12.12.2013, chiar am o amenda pentru depasirea vitezei in localitate). Acum intrebarea mea e, eu avand permisul suspendat pentru o perioada de 30 de zile, iar plicul cu sentinta mi-a ajuns doar astazi (12.12.2013), eu am circulat ilegal sentinta fiind pronuntata la 12.11.2013 (exact 30 de zile) sau doar de astazi intra in vigoare si ar trebui sa duc permisul la Politie. Va multumesc.

Link către postare
  • 0
Marius

Din ce spui, se pare că ai pierdut procesul iar instanţa nu ţi-a anulat sancţiunea contravenţională. Conform prevederilor legale trebuie să mergi şi să predai permisul de conducere la poliţie în termen de 15 zile de la data legalizării hotărârii judecătoreşti.

Link către postare
  • 0
iosif5000

Sa inteleg ca instanta poate dispune oricand, termenul intra in vigoare de la legalizarea hotararii judecatoresti? Multumesc.

Link către postare
  • 0
Lylyana

BUNA SEARA ! AS AVEA SI EU NEVOIE DE O LAMURIRE DIN PARTEA DUMNEVOASTRA : SOTUL MEU ARE PERMIS DE CONDUCERE CAT B,C,CE, BE, VALABIL PE 10 ANI DIN 25.11.2008 PANA IN 25.11.2018 EL LUCREAZA IN GERMANIA PE TIR SI DE LA FIRMA INAINTE DE 25.11.2013 I-A SPUS CA TREBUIE SA-SI REINOIASCA PERMISUL PENTRU CA EI NU IL IAU IN CONSIDERARE DECAT 5 ANI VALABIL. ACUM DE SARBATORI VINE ACASA SI TREBUIE SA-L SCHIMBE PT CA ESTE FOARTE PRESAT DE CEI DE LA FIRMA. INTREBAREA MEA ESTE TREBUIE SA FACA ANALIZELE MEDICALE SAU IL POATE REINOII CU DATA DE ACUM VALABIL PANA IN 25.11.2018. VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI REPEDE POSIBIL.

Link către postare
  • 0
Marius

Are nevoie de fişa medicală.

Link către postare
  • 0
Lylyana

OK ! VA MULTUMESC ! NOAPTE BUNA  !

Link către postare
  • 0
coressy

Din ce spui, se pare că ai pierdut procesul iar instanţa nu ţi-a anulat sancţiunea contravenţională. Conform prevederilor legale trebuie să mergi şi să predai permisul de conducere la poliţie în termen de 15 zile de la data legalizării hotărârii judecătoreşti.

Daca eu am primit plicul cu instiintarea astazi 13.01.2014 si hotararea este pronuntata pe 04.12.2013 am termen 15 zile sa predau permisul de la data cand am primit plicul sau a expirat termenul si am inca 30 de zile de suspendare,si hotararea cum o legalizez sau e deja legalizata

Daca eu am primit plicul cu instiintarea astazi 13.01.2014 si hotararea este pronuntata pe 04.12.2013 am termen 15 zile sa predau permisul de la data cand am primit plicul sau a expirat termenul si am inca 30 de zile de suspendare,si hotararea cum o legalizez sau e deja legalizata

Link către postare
  • 0
Nicu123

Intrebare pentru moderator... 

Mie mi s-a respins plangerea cu drept de apel 30 de zile care exira Aprilie 17, 2016.   Am inteles din ce ati scris, daca ma duc eu sa autentific scrisoarea de la Judecatorie atunci trebuie sa predau carnetul in 15 zile de la sentinta irevocabila (autentificare).  Dar daca nu fac nimic, inseamna ca politia va face treaba asta (autentifica decizia) si imi trimite mie notificare sa depun carnetul in 5 zile.  In ambele instante daca depun carnetul la timp nu se va majora suspendarea cu inca 30 de zile?

Daca eu nu fac nimic si nici politia nu autentifica documentul, judecatoria nu va face nimic?   A cui este datoria de a transforma sentinta din definitive in irevocabila?

Mersi. 

Link către postare
  • 0
tobiasles

Am luat ceva amenzi in ultimele cateva luni si foarte probabil am atins deja 15 puncte de penalizare si ma astept sa-mi vina hartia in urmatoarele saptamani sa predau permisul, acum problema este ca eu plec din tara peste o luna in UK si probabil imi voi schimba permisul acolo, daca vine hartia cat timp eu sunt plecat ce se intampla daca mi-am schimbat permisul? acolo mi-l ia pe cel romanesc? ca eventual il trimit acasa prin posta si il pune atlcineva si il ridica peste 30 zile, daca am permisul suspendat in RO pot sa conduc in UK cu permisul deja schimbat?

Multumesc anticipat.

Link către postare
  • 0
genessys30

Vei afla singur, mai devreme sau mai târziu.

Link către postare
  • 0
ciotacus

Buna ziua! Am nevoie de o informatie, sper sa ma puteti ajuta.

In vara acestui an mi-a fost retinut permisul pt o luna...am terminat depasirea pe un pod. Am depus contestatie pt ca am avut nevoie urgenta de permis, mi-a fost restituit. Acum astept raspunsul judecatoriei. 

Vreau sa stiu in cazul in care pierd procesul cum il pot returna la politie. Mentionez ca locuiesc in Franta si de curand am fost operat si nu pot parasi tara pt ca urmez un tratament. 

De ce acte am nevoie si cum trebuie sa procedez pt ca in urma operatiei oricum nu pot conduce si decizia tribunalului va fi pe 15 decembrie.

Va multumesc!

Link către postare
  • 0
alex1988

Dacă nu puteți să vă prezentați in termen de 15 zile de la rămânerea definitivã a hotărârii instanței la serviciul rutier care vă are în evidență, perioada inițialã de suspendare se majorează cu 30 de zile. Dreptul dvs. de a conduce va fi suspendat pe o perioadă de 60 de zile.

Desigur, dacă motivul neprezentãrii este justificat, majorarea se anulează. 

Link către postare
  • 0
kankode

Buna ziua,

Mi-a fost retinut permisul de conducere, insa nu l-am predat. Intrebarea este urmatoarea: pot conduce pe alte drumuri publice in afara Romaniei? Spre exemplu, trebuie sa plec in Grecia si as dori sa stiu daca este legal sa conduc in afara tarii, respectiv pe teritoriile statelor prin care trec pana in Grecia, dar si in Grecia.

Multumesc!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.