Jump to content
POLITISTI.ro

Incadrarea promotiei 2013 -Absolventi ai institutiilor de formare a politistilor


Postare recomandată

Publicat

http://m.hotnews.ro/stire/15074287

 

Guvernul a aprobat miercuri un proiect de Ordonanta de Urgenta care prevede, în mod excepţional, pentru absolvenţii Academiei de Poliţie ”Al. I. Cuza”, promoţia 2013, pregătiţi pentru nevoile Ministerului de Interne, amânarea acordării gradelor profesionale sau militare, precum şi amânarea repartizării acestora la unităţi şi numirii în funcţie, se arata intr-un comunicat al Guvernului. Aceste măsuri se iau pentru încadrarea în cheltuielile de personal în limita alocată pentru anul 2013. Astfel justifica Executivul necesitatea acestui act normativ.

"Acordarea gradelor profesionale sau militare pentru absolvenţii Academiei de Poliţie, promoţia 2013, precum şi repartizarea în unităţi şi numirea în funcţii se va realiza la data de 1 decembrie 2013. Absolvenţii promoţiei care solicită încetarea raporturilor juridice avute cu MAI la data absolvirii, vor fi exoneraţi de la plata cheltuielilor prevăzute de angajamentele încheiate, potrivit legii, şi vor primi gradul militar în rezervă. În perioada cuprinsă în perioada absolvirii şi data acordării gradelor profesionale sau militare, absolvenţii vor beneficia de dreptul de a fi asiguraţi în sistemul asigurărilor sociale de sănătate, fără plata contribuţiei", se mai arata in comunicatul Guvernului.

Potrivit Guvernului, se face derogare de la Legea nr. 360/2002 privind statutul politistului şi de la Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare.

Nu este pentru prima oara cand Guvernul Ponta adopta o astfel de masura. Si anul trecut, tot la sfarsitul lunii iunie, a fost aprobat un act normativ prin care a amanat pana in decembrie acordarea gradelor profesionale ori a gradelor militare absolvenţilor. Practic, prin aceste decizii se amana incadrarea absolventilor si astfel se face o economie la bugetul statului.

Culmea este ca Victor Ponta se lauda zilele trecute pe blogul sau ca una dintre masurile Guvernului pe care il conduce este exact deblocarea posturilor din politie. "Posturi pentru absolventi (n.red. Academia de Politie)-blocate de Guvernul PDL, deblocate de Guvernul USL", se arata intr-un document cu realizarile din primul an de guvernare Ponta

 

Cum era de asteptat... Vedem maine Monitorul Oficial si cu asta e gata...

Multa bafta  :emo-yessir:

  • Moderator
Publicat

Sincer îmi pare rău pentru voi! Asistăm astăzi la un nou obicei prost patentat de contabilii ce ne conduc din aparatul central al MAI.

Anul trecut parcă să zic, s-a întâmplat tocmai invers. Au fost încadraţi ofiţerii şi agenţii au fost trimişi să aştepte. Acum văd că au schimbat. Probabil că au patentat o nouă metodă prin care pe rând sunt amânate promoţiile pentru a nu da peste cap bugetul ministerului - conceput tot de ei, de minţile luminate din minister. V-au amânat până în decembrie, cel mai probabil pentru că atunci va şi fi un nou buget.

Sau cu alte cuvinte, deştepţii din minister au ştiut încă de la conceperea şi aprobarea bugetului pe acest an, că nu există banii necesari pentru încadrarea întregii promoţii de poliţişti. Dar au tăcut şi au mers pe burtă, iar acum s-au dus repede cu acest proiect de ordonanţă de urgenţă în guvern.

Să le fiţi recunoscători perverşilor din minister, pentru că ceea ce a fost o premiră în anii trecuţi, au patentat-o acum ca fiind un obicei.

Publicat

Ponta se mai si lauda acum o saptamana ca ei nu mai scot someri din scolile de politie in conditiile in care cu cateva zile inainte marele ministru de interne propunea aceasta ordonanta de urgenta, mi-e scarba....

Publicat

Mie parca tot nu-mi vine sa cred, sincer... Mi se pare ca prea s-au batut cu pumnii in piept ca ei nu fac precum PD-L-istii si acum ne toarna d-astea...

Oricum ar fi macar sa ne lase sa ne dam examenul de licenta sa putem sa si noi sa ne vedem de treaba in astea 4 luni jumate..  :doh:

  • Membru activ
Publicat

Ce mi- Boc, ce mi-e Ponta . . . Tot una. Difera doar forma si discursul, dar si acesta pana la un anumit punct. Fondul este acelasi.

Din 2009 mi-a fost teama (cand a fost prima amanare) ca se va crea un precedent periculos. Iata ca se adevereste.

In 2011, pe langa cei de la OP, 3 sferturi din cei de la judiciar au fost repartizati in mediul rural "datorita" mariiii reforme a lui igas, sustinuta de popa. Urmatoarea promotie nu a avut locuri suficiente la op si i-au trimis pe la economic si judiciar. Astia gandesc cu picioarele si nici macar de pe o zi pe alta nu pot sa vada lucrurile, daramite 3-4 ani.

Publicat (modificat)

Si tocmai ce ma uitam acum la TV, era un reportaj referitor la faptul ca "alesilor" le sunt platite camerele de hotel si pe timp de vara, chiar daca ei nu se vor afla in Bucuresti, adaugand aproximativ 3 milioane lei la cheltuieli si pentru noi nu au 2000 lei pe luna.... :|



Este cineva din Academie? Ati fost anuntati oficial ca nu va avanseaza?

 

Nu ne-au anuntat oficial, dar apar tot mai multe surse pe net si la TV cum ca s-ar fi aprobat O.U.G.... (procedura fiind identica cu cea de anul trecut)

Modificat de claudeloo
  • Moderator
Publicat

Trebuie urmărit Monitorul Oficial, pentru că dacă ordonanta a fost adoptată in sedinta de ieri, zilele acestea ar trebui să fie publicată pentru a-si putea produce efectele.

  • Moderator
Publicat

Eu nu ştiu să se afişeze locurile vacante la IPJ-uri. După repartizare veţi fi convocaţi într-o sală de sedinţe, iar acolo şeful MRU (eventual împreună cu inspectorul şef), vă prezintă locurile libere şi vă ascultă doleanţele. Cel puţin aşa se proceda până acum. :)

  • Membru
Publicat

Cred că zzabest se referea la numărul de locuri libere din fiecare județ și nu la funcțiile libere dintr-un anumit județ.

Publicat

La Dolj vor fi incadrati 6 politisti din promotie.

In functie de medii vor opta pentru functiile libere.

  • Moderator
Publicat

Doar 6 (şase) pentru al doilea judeţ ca suprafaţă şi număr de locuitori din ţară ...

Publicat (modificat)

Asa gandesc mintile luminate de la Bucuresti.

As mai adauga cu sectii in rural comparabile ca intindere cu Bucurestiul, cu 104 posturi de politie, cu o situatie operativa comparabila cu a Bucurestiului, cu un cartier in Craiova cu 30000 de tigani, cu doua porti de intrare in tara, Bechet si Calafat unde ne-am pricopsit si cu un  pod etc.

Dureros este ca Doljul trimite cele mai multe dosare din tara la concursuri si are cei mai multi elevi in scolile de politie............pacat ca avem functii libere la posturi iar politistii din Craiova sunt incadrati la Tulcea, Vaslui sau aiurea. Nu avem bani.... dar avem pentru chirii........

Suntem vai de mama noastra sistemul este in moarte clinica iar pe functiile de conducere din minister sunt mentinuti pe criterii politice incompetenti.

Modificat de Elvis
  • Membru
Publicat

Aici scrie ca la IPJ Dolj sunt repartizate 4 locuri. Printre cele mai putine. Mai e Braila cu 3.

Cele mai multe: DGPMB - 211 si Bacau cu 29.

  • Moderator
Publicat

Aici scrie ca la IPJ Dolj sunt repartizate 4 locuri. Printre cele mai putine. Mai e Braila cu 3.

Cele mai multe: DGPMB - 211 si Bacau cu 29.

Probabil că le-au impărtit. Patru la Câmpina si două la Cluj. Altă explicatie nu găsesc acum.

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.