Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Asigurare RCA pe alt nume decat cel al proprietarului

kinohop

Question

Buna ziua! As dori sa stiu care sunt sanctiunile sau ce pot pati in cazul in care sunt proprietar de drept in acte al unui atutorisim dar, asigurarea RCA este trecuta pe al nume decat alt proprietarului din motive financiare.

Exemplu: Sunt student si detin o masina pe numele meu dar bugetul nu-mi permite sa platesc o asigurare RCA de 1.100 lei pe doar 6 luni asa ca am facut asigurarea RCA pe numele mamei mele iar datele de pe asigurare sunt cele ale masinii. Astept un raspuns concret! Multumesc!

Edited by kinohop

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Ce să cauţi la poliţie?

Orice asigurat, păgubit, contractant sau beneficiar al unei asigurări poate să depună reclamaţie privind serviciile oferite de asigurătorii şi intermediarii la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurărilor - www.csa-isc.ro).

• 0

Tocmai ca nu ma pricep si de aceea intrebam, scuze ptr intrebare daca a fost stupida dar ma simt inselat si as vrea sa nu ramana asa situatia ptr ca am dat 250 ron aiurea unui necunoscut si nu mi se pare normal deloc, dar na.. doar suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor  :)

Multumesc ptr raspuns inca o data!

• 0

Buan ziua,

As dori sa stiu si eu concret daca in cazul unui contract de comodat intre proprietarul unei masini si mine asigurarea facuta pe numele meu este valabila din punctul de vedere al Politiei?Mentionez ca proprietarul este plecat din tara,mi sa lasat masina mie in baza unui contract de comodat iar masina doar eu o conduc.Va multumesc anticipat.

• 0

Polita de asigurare de raspundere civila auto RCA se incheie pe numele proprietarului autoturismului, acesta fiind cel mentionat in certificatul de inmatriculare. Daca autoturismul este in curs de inmatriculare se poate elibera polita, in vedere inmatricularii, pe numele viitorului proprietar, pentru 30 de zile sau 6 luni, altfel polita nu este valabila, iar in cazul unui eveniment rutier vei plati din buzunar pentru daunele provocate, asiguratorul va refuza sa plateasca! Se pot efectua verificari la cel care ti-a eliberat polita pentru a se stabili daca a fost eliberata conform reglementarilor legale.

• Upvote 3
  • 0

buna ziua ! am si eu o nelamurire . am vandut masina (dacia 1310) unui baiat ,act de vanzare cumparare si am scris pe talon "instrainat catre numele lui" dar la data mi`a spus sa il mai las cateva zile ca nu o poate inmatricula acum. am zis ok ,acum doua zile ma suna un numar ,acesta fiind noul proprietar(cel trecut in talon a vandut`o catre el) si ma roaga sa fac procura sa poata face asigurare la masina,aceasta fiind expirata. as dori niste sfaturi .sa il ajut pe om cu procura ? sau la notar un act sa faca el asigurarea ?  ma gandesc in momentul in care este oprit de catre un echipaj si vede in talon instrainat catre alt nume normal cred ca il ia ? va rog niste sfaturi ! Multumesc !

• 0
  • Moderator
Catalin

Nu-i da nicio procură. Să îşi înmatriculeze maşina pe numele său şi să intre în legalitate. 

• Upvote 2
  • 0

revin. daca pe talon este trecut la "instrainat catre " alt nume decat cel al proprietarului ,poate fii retinut de catre un organ de la politia rutiera la un control? si inca o intrebare in legatura cu amenzile de la camerele fixe sau alte abateri ,imi vin mie acasa in cazut in care masina e vanduta si instrainata pe talon ,iar ea este trecuta la fisc pe numele "noului proprietar" ? Multumesc pentru intelegere !

Edited by extra
  • 0
iulian2217

Buna seara!

Detin un vw golf 3 1.4cc  97'.asigurarea ma costa 650 lei/6 luni.

Am inteles ca se poate incheia polita pe numele altei persoane daca aceasta este inscrisa pe talon la rubrica "Instrainat catre" si data aferenta sa nu depaseasca 30 de zile 

1.Acum ce vreau eu sa fac....Sa instrainez masina catre fratele meu si sa fac asigurarea pe numele lui(pana aici e bine)

2.Dupa ce trec cele 30 de zile daca sunt oprit in trafic mi se retine talonul?(din cate stiu pesoana catre care s-a instrainat autovehiculul are obligatia in 30 de zile sa treaca masina pe numele lui)

3.Daca 1 si 2 ar fi legale,ce se intampla daca dupa expirarea politei modific in talon data instrainarii catre si o iau de la capat?

4.Dupa expitarea celor 30 de zile daca se intampla un eveniment in trafic , ce efect are asigurarea?

Imi cer scuze pentru aceste intrebari.Incerc sa aflu ce e legal si ce nu si care sunt consecintele.

Multumesc anticipat!

• 0
  • Moderator
Marius

Nu poţi modifica data înstrăinării din certificatul de înmatriculare, nu sunt acceptate astfel de modificări în documente. După ce ai completat rubrica "înstrăinat către" trebuie să transcrii dreptul de proprietate în termen de 30 zile.

• 0

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire. Am cumparat o masina acum 4 ani si am inscris-o pe numele mamei mele care era pensionara. Stiam ca sunt reduceri, dar ea nu are permis de conducere. La ora actuala RCA-ul e facut pe numele ei si eu conduc masina (si nu sunt trecuta ca si utilizator in polita). In ce situatie sunt daca cumva fac un accident din vina mea si dau polita, sunt asigurata sau nu?!

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire. Am cumparat o masina acum 4 ani si am inscris-o pe numele mamei mele care era pensionara. Stiam ca sunt reduceri, dar ea nu are permis de conducere. La ora actuala RCA-ul e facut pe numele ei si eu conduc masina (si nu sunt trecuta ca si utilizator in polita). In ce situatie sunt daca cumva fac un accident din vina mea si dau polita, sunt asigurata sau nu?!

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire. Am cumparat o masina si am inscris-o pe numele mamei mele care este pensionara (asta insemna reduceri) dar ea nu are permis de conducere. Polita RCA este emisa pe numele ei si eu NU sunt utilizator. In caz de accident din vina mea polita este valabila? Tin sa precizez ca am pana in 30 de ani si RCA-ul pentru mine costa 670lei pentru 6 luni, iar pentru ea 150 tot pe 6 luni.

Multumesc anticipat.

• 0

Daca ai fi folosit functia de cautare a acestui site ai fi gasit raspunsul!

Nu esti tu asigurata, ci autoturismul pe care il conduci.

• 0
myevildevil

Daca ai fi folosit functia de cautare a acestui site ai fi gasit raspunsul!

Nu esti tu asigurata, ci autoturismul pe care il conduci.

Bun...hai sa intelegem si noi pe scurt....deci eu locuiesc la tzara,si ies foarte rar prin orash...eu am 26 ce ani si sotia are 31....masina e pe numele meu...si vreau sa fac asigurarea pe numele ei(asigurand astfel masina da?)...tot ce ma intereseaza este daca ma opreste POLITIA imi da amenda sau nu ?....

• 0

1. In Romania, un autovehicul, pentru a putea circula pe drumurile deschise circulatiei publice, trebuie sa aibe o polita de asigurare de raspundere civila auto RCA valabila. Nu are importanta cine conduce masina respectiva, asigurarea este valabila. Deasemenea, nu conteaza ca locuiesti la tara sau ca vii foarte rar in oras, ai nevoie de asigurare!

2. Polita de asigurare se elibereaza pentru fiecare autovehicul in parte, cu mentionarea detinatorului autovehiculului, conform certificatului de inmatriculare. In anumite cazuri, in polita de asigurare, se poate mentiona si utilizatorul, dar nu in cazul in care detinatorul este o persoana fizica.

3. Deci, daca tu esti detinatorul (proprietarul) autoturismului nu poti sa soliciti eliberarea unei polite de asigurare pe numele sotiei tale. Apropo, sunteti in aceeasi grupa de risc din punct de vedere al asiguratorilor, dar faptul ca locuiesti la tara te incadreaza intr-o grupa cu un risc mai redus de producere a unui eveniment rutier.

Sper ca ai inteles!

• 0
myevildevil

eu de inteles am inteles perfect dar nu m`am lamurit totusi la intrebarea mea.....Primesc amenda daca ma opreste politia si asigurarea este pe sotia mea ? ma intereseaza doar daca iau amenda sau nu...lasand la o parte restul factorilor de risc, va rog frumos am nevoie de un raspuns concret si cat mai simplu: DA sau NU(referitor la amenda).

• 0

Nu ai inteles nimic!

Daca autoturismul este pe numele tau, atunci in polita de asigurare va fi mentionat numele tau, la detinator.

Deasemenea, pentru un autovehicul se poate elibera o polita de asigurare, in vederea inmatricularii, pe numele noului detinator, in baza contractului de vanzare-cumparare, dar si al certificatului fiscal eliberat de primarie. Daca polita a fost eliberata pe alt nume decat cel al proprietarului, fara a avea documentele prezentate mai sus, polita nu este valabila, ci este vorba despre o frauda, adica polita a fost eliberata fara respectarea prevederilor legale in vigoare in domeniul asigurarilor. Este vorba despre infractiunile de fals si uz de fals, adica de intocmirea unui dosar penal.

Daca esti oprit in trafic, se pot face verificari la cel care a emis polita pentru a se stabili legalitatea acesteia, iar in acest caz raspunderea o porti atat tu cat si cel care a emis polita de asigurare obligatorie de raspundere civila auto RCA.

• 0

Buna ziua, imi cer scuze daca mai exista alt topic referitor la acest subiect si nu il folosesc. Cazul meu este urmatorul, o masina cu numere de spania, proprietar spaniol vinde masina unei persoane de origine romana, acesta face asigurare spaniola pe un an. Eu cumpar masina de la roman si in acest moment eu am actele masini (cu spaniolul in talon), contractul de vanzare cumparare intre cei doi si asigurare pe roman (asigurare facuta in spania) si contract de vanzare cumparare intre mine si roman. Intrebarea este pot sa circul in baza acestor acte cu auto in Romania, RCA este valabil daca nu este pe numele persoanei din talon. Va multumesc anticipat

• 0
TraianHunter

Salutare,

Am o problema un pic mai complicata si as dori ajutor.

In toata aceasta poveste sunt implicate trei persoane: eu si cei doi vechi proprietari. Am cumparat anul trecut motocicleta de la persoana B care, la randul ei, cumparase motocicleta de la persoana A. De cand s-a facut vanzarea intre persoanele A si B eu am un exemplar al contractului v-c dar nu s-a mentionat in talon ca motocicleta a fost instrainata catre persoana B. De asemenea persoana A a eliberat fiscal motocicleta, care a fost inregistrata fiscal de catre persoana B.

In mai putin de 30 de zile persoana B mi-a vandut mie motocicleta printr-un contract de vanzare-cumparare si mi-a eliberat fiscal motocicleta. Din nou, in talon nu se mentioneaza ca s-a instrainat catre mine motocicleta. Acest lucru se intampla la sfarsitul lunii Iulie 2015. Pe 3 August eu am plecat din tara si am revenit acum cateva zile. Si de aici incep intrebarile:

1. Deoarece am intarziat atat cu luarea in evidenta a motocicletei pot sa o mai trec fiscal pe numele meu? Platesc retroactiv, platesc amenda, nu-i problema, dar vreau sa stiu daca o mai pot lua fiscal.

2. Deoarece nu este scris pe talon ca a fost instrainata de la persoana A, care acum locuieste in Australia, catre persoana B, de care nu stiu cum sa dau, si nici de la persoana B catre mine, pot sa inmatriculez motocicleta pe numele meu?

3. Dupa ce iau motocicleta in evidenta fiscala pot face asigurare RCA pentru motocicleta si sa circul cu ea pana aflu daca pot sa o inmatriculez pe numele meu sau nu?

As dori raspunsuri cat mai concrete va rog.

Multumesc anticipat.

• 0

Ca raspunsuri la intrebarile tale legate de motocicleta :

1. Fiscalul pe care B ti l-a eliberat este valabil doar 30 de zile , asa ca va fi nevoie sa iei legatura cu el ca sa iti elibereze un nou fiscal si impreuna cu acesta si contractul de v/cvei putea sa o inscrii fiscal pe numele tau .

2. Cat timp este valabil fiscalul (30 zile ) dupa ce o inscrii la impozit ar fi bine sa o si inmatriculezi pe numele tau . Faptul ca nu ai fost inscris in talon de catre B nu te va impiedica la inmatriculare deoarece faci dovada proprietatii cu contractul de v/c. 

3. Asigurare vei face pe numele tau atunci cand iti faci dosarul de inmatriculare al motocicletei , in vederea inmatricularii , fiind criteriu obligatoriu pentru inmatriculare . 

Sper ca raspunsurile oferite sa iti fie de ajutor , faptul ca nu iti este trecuta instrainarea in talon te poate afecta daca esti oprit de organele de politie in trafic in sensul ca iti poate fi retinut certificatul de inmatriculare in baza art.11 din oug 195/2002 pentru ca nu ai respectat obligatia trecerii pe nume al motocicletei in termen de 30 zile de la cumparare . Asa ca iti recomend sa o inmatriculezi pe nume si abia dupa sa o conduci pe drumurile publice . 

Ca raspuns la speta cu masina de spania :

Poti sa circuli cu autoturismul pe teritoriul tarii noastre insa in cazul in care vei avea nevoie sa folosesti asigurarea , persoana care figureaza pe asigurare va trebui sa isi de acordul ca poti folosi asigurarea in caz de daune , iar faptul ca propietar este persoana spaniola trecuta in certificatul de inmatriculare , in cazul in care esti oprit pentru control iti poate fi retinut certificatul de inmatriculare pt ca nu ai inmatriculat autoturismul in termen de 30 de zile de la cumparare pe numele tau . Asigurarea este valabila insa tu nu prea vei putea sa te folosesti de ea din moment ce ai contract de vanzare cumparare si nu ti-ai trecut autoturismul pe nume , caz in care trebuie sa inchei o asigurare RCA  pe numele tau , iar daca asigurarea facuta de fostul proprietar va deveni nula . Mai concret asigurarea e valabila in sensul ca dovedeste ca autoturismul este asigurat pentru raspundere obligatorie dar nu iti va fi de prea mare folos in cazul in care vei avea nevoie de ea ca sa despagubesti o terta persoana , nefiind tu persoana asigurata . Nu iti recomand sa folosesti autoturismul pe drumurile publice fara sa o inmatriculezi pe numele tau mai intai , sau cel putin sa ii scoti nr. Rosii deoarece mai mult ca sigur vei ramane fara certificat de inmatriculare pe care il poti recupera abia dupa ce inmatriculezi masina pe numele tau 

• 0
Silviupsc

Buna ziua! 

Am o masina ce urmeaza sa fie inscrisa pe numele tatalui dar curand i-am facut asigurarea pe vechiul proprietar cu mine trecut la utilizator. Dupa ce o inscriu pe numele tatalui trebuie sa fac alta asigurare? ( mai e valabila 5luni).

Sau as putea sa merg la asigurator sa o modifice pe cea prezenta?

• 0
Sache

Pentru a o înscrie pe numele unei persoane, autovehiculul trebuie sa aibe o polița de asigurare de răspundere civila auto valabila, emisa pe numele noului proprietar.

• 0
maryus9595

Salutari ! Am o nedumerire  - Detin in spania o masina inmatriculata pe numele meu si asigurarea pe alt nume detin cartea verde a asigurari si intrebarea mea este ! La vama in romania pot intampina probleme avand o astfel de asigurare ? Mentionez ca in spania o astfel de asigurare este legala si poti circula fara nicio problema ! Multumesc anticipat