Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Am procedat gresit?

Mihai90
 Share

Question

Buna seara!

Astazi am iesit cu scuterul pentru a-i face plinul si am fost oprit de un echipaj al politiei locale. Le-am spus numele, precum si faptul ca detin permis categoria B, iar actele nu le am la mine. Cei doi agenti, m-au identificat folosind telefonul mobil, de asemenea au intrebat si daca am voie sa conduc mopede folosind permisul de categoria B. Tot telefonic li sa confimat faptul ca detin permis, dar si faptul ca nu as avea voie sa conduc moped folosind Permis categoria B. Cei doi mi-au spus ca trebuie sa-mi intocmeasca dosar penal, dar dupa cateva discutii m-au lasat sa plec acasa, spunandu-mi sa-i caut la sediul orasenesc. Ajuns acasa am verificat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr 760/12.XI.2012, unde la Art. 241 punctul 2, subpunctul d) spune :"permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru categoria AM". Dupa ce am citit acest lucru am luat decizia de a nu ma mai prezenta la post. Mentionez ca nu am semnat nimic!

Am procedat gresit?

Multumesc anticipat!

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Stai asa. Erau politisti locali sau din Politia Romana? Pentru ca ma indoiesc ca un politist din Politia Romana ti-ar fi spus ca nu poti conduce un moped daca esti detinatorul unui permis de conducere categoria B.

• 0
  • Moderator

Cum aveau gradele pe umeri? In forma de V? Scria Politia Locala pe masina lor?

• 0
  • Moderator

Dacă ţi-au spus să-i cauţi la sediu, indiferent dacă sunt poliţişti sau gardieni locali, trebuie să faci un denunţ.

banner_anticoruptie_1.jpg

Sună la numărul ăsta, e gratuit.

• Upvote 1

• 0

Gândește-te la ce te-a întrebat Cristi.Incearcă să-ți amintești ce formă aveau gradele lor... erau drepte sau în formă de v ?După aia ai raspunsul la ce fel de politie era.

Edited by military